atarionline.pl Stabilizacja płyty Atari - wątpliwości, rozwiązania - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Dec 2023 zmieniony
     
    Czy można uzyskać więcej informacji w temacie jak poniżej? Czy to znowu jakieś RS, żeby trzymać to w tajemnicy?
  1.  
    @pancio,

    Płytka O2/Fixer, na bazie mojego pomysłu jest produkowana przez Lotharka.

    Nie wiem co to jest RS.

    O2/Fixer jest zamiennikiem układku 75LS08 i stabilizuje pracę układów produkowanych przez Lotharka. Generuje poprawny sygnał BO2 oraz ma dodatkowe źródła bliźniaczych BO2 w wersji NMOS i CMOS - dla Ultimate 1MB.

    Mając O2/Fixer z dużym powodzeniem uruchomisz jednocześnie VBXE, U1MB, Rapidus oraz SIDE 3.x
    • 3:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Dec 2023 zmieniony
     
    Czyżby oparte to to było na scalonym buforze o którym rozmawialiśmy jakiś czas temu z @gienekp i @tori?

    Mam nadzieję, że nie bo zaraz się okaże, że ktoś koło wymyślił drugi raz i należą mu się z tego tytuły tantiemy... porażka!
  2.  
    Nie. To zupełnie coś innego. Mój autorski projekt. Siedziałem nad tym od grudnia do ok maja (oczywiście z przerwami). Przetestowane na ok 15 płytach Atari.

    Głównym problemem nie był w zasadzie sam zamiennik tylko to, że mi SIDE3.1 nie działał na Atari z Rapidusem.

    Nie znam kolegów, których wymieniłeś. Wiem za to, że Pin miał (czy ma) zamiennik 74LS08 z PLL'ką od Simiusa. To też zupełnie inny projekt.

    Swój projekt dyskutowałem z kilkoma osobami, ale tych nie znam. Opiniowałem pomysł u Simiusa, XAngela, Mariusza Książaka, AcidMakera, a na końcu wersję produkcyjną z Lotharkiem.

    W kwestii tantiem przy tym projekcie należą się mnie, ale z nich zrezygnowałem, tak aby produkt był szeroko dostępny w przystępnej cenie. Na wyłączność produkuje go Lotharek, w związku z tym, że to głównie projekty sprzedawane u niego miały różnorakie problemy ze współdziałaniem. Chciałbym, żeby tak zostało, ponieważ ten projekt nie kosztuje dużo, a nie ma chaosu z różnymi modelami O2/Fixerów. Jest jeden, który rozwiązuje problem.
    • 5:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    No to w takim razie podzielę się "moim" (nie)autorkim projektem żeby potem nie było, że nie można bo komercha nastała...

    .., jak wiemy, sygnał PHI2 wygląda jak wygląda ponieważ jest bodajże najbardziej obciążonym sygnałem w Atari... podobnie ma się rzecz w przypadku R/W ale nie o tym nie o tym... wiemy, że częściowym rozwiązaniem problemu jest wymiana 74LS08 na wersję F i w wielu przypadkach to wystarcza ale wiemy też, że można jeszcze lepiej... można jak wspomniał Piotr użyć pętli PLL - i tu sedno - wspominaliśmy kiedyś na forum możliwośći zastosowania układu CLOCK BUFFER np ICS551 lub ICS553, który to daje powtórzony co do fazy sygnał zegara na czterech niezależnych wyjściach. Implementacja jest prymitywnie prosta - wystarczy zasilić i podać sygnał PHI2 na wejscie układu a z czterech miejsc można "czerpać" z wiernej kopii PHI2_BUF - w tej samej fazie i bez opóźnień.. jak podaje producent dryft to max 50ps. Opracowanie do własnego montażu w ramach rozwiązania opracowanego przez ludzi z PTODT można będzie stosować bez ograniczeń. To mówiłem ja... Jarząbek Wacław "pancio".
    • 6:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Panie Piotrze Kochany,

    Pan chyba jesteś niepoważny...

    - po pierwsze 'primo' - miesza pan "różne systemy walutowe", w poważaniu mam Rapidusa bo choć projekt ciekawy to zbyt odległy od Atari i wmieszanie go w resztę dopałek, tych normalnych to gruba przesada.
    - po drugie 'primo' - o ile mi się wydaje - to fragment prywatnej rozmowy i nietaktem jest wywlekanie go pro publico...
  3.  
    Rób jak chcesz, ja już siedzę nad kolejnymi projektami. O2/Fixerów się już mnóstwo sprzedało z tego co mi wiadomo i działają. Oczywiście, jeśli będzie inny projekt, który realnie będzie autorski i nie będzie opracowaniem, na pewno też można go oferować.

    Pisałem do Ciebie w styczniu 2023 na Discordzie, wówczas nie znałeś rozwiązania, dlaczego Rapidus nie działa z SIDE'em 3. Jeśli teraz twierdzisz, że masz takie rozwiązanie i to już od dawna, to jest to nieco zabawne :)

    Dla mnie najważniejsze było ustalenie przyczyn, ponieważ mi to jest potrzebne do kolejnych projektów :)
  4.  
    "Wyślij jako prywatną wiadomość do" - wysłałem jako prywatną.

    Sorry.. Nie wiem jak tu działają te prywatne rozmowy. Ja tu zostałem zaproszony z 3-4 dni temu.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Panowie, aby wysłać do siebie prywatnie (nawet admin wtedy nie widzi wiadomości) to należy w polu "Wyślij jako prywatną wiadomość" wpisać ksywę rozmówcy. Uwaga! To stary silnik forum, więc obserwować, czy czasem przeglądarka nie zmienia tego na status publiczny. Bo wygląda tak, jakbyście prywatnie coś omawiali, a widzimy wczyscy.
  5.  
    Ja wpisałem "pancio". Co więcej wydawało mi się, że ta wiadomość jest prywatna. Usunąłem ją od razu jak Pancio napisał, że się pojawiła publiczne. Poza tym tam nic takiego nie było. W styczniu szukałem konsultacji jak poradzić sobie z problemem u wielu osób. Pancio akurat wówczas nie miał czasu na rozmowę, ani nie podał żadnego rozwiązania. Siedziałem nad projektem sam. Wątek o moich wynikach pojawił się na drugim portalu o Atari.
    • 11: CommentAuthoras...
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Robi się ciekawie, czyli już było takie rozwiązanie?
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Było, było. I to chyba nie jedno, patrząc na forum atariage.
  6.  
    Niestety nie znam innych projektów wcześniejszych i nikt nie był tak życzliwy na początku roku, żeby przedstawić rozwiązanie, które mnie interesowało.

    Może dostarczę listę problemów, nad którymi pracuję i dacie te opracowania, będziesz szybciej :)
    • 14:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Piotrze, ty chyba jednak nie do końca rozumiesz co się do ciebie pisze. Zapytałem tylko czy Twoje rozwiązanie wykorzystuje znany nam i omawiany na forum bufor zegara. Bo jeśli tak jest to prosiłbym w imieniu własnym i współpomysłodawców o nie roszczenie sobie praw do idei. Nie mam tu na myśli implementacji - se rób pan jak pan chcesz ale idea to idea - nie podlega patentowaniu i każdy może sobie ją zrealizować jak sobie chce. Innymi słowy nie wyobrażam sobie sytuacji, że po tym co omówiliśmy i napisałem będziesz ścigał wszystkich o kopiowanie "Twojej własności intelektualnej". Nie bądźmy aple czy mikrosoft... to nie button.

    Może "pochwalisz" się innowacyjnością tego rozwiązania... wykluczymy "konflikt interesów" i żeby nikt nie szargał normalnych ludzi pismami od mecenasów.

    Mam nadzieję, że teraz wszystko jasne.
  7.  
    1. Nie znam Twoich rozważań o zamiennikach 74LS08.
    2. Nie użyte zostały żadne "CLOCK BUFFER np ICS551 lub ICS553".
    3. Nie użyte zostały żadne PLL.
    4. Trudno mi powiedzieć, co jeszcze z Twoich pomysłów nie zostało użyte, bo ani mi ich nie przekazałeś, ani nigdzie ich nie znalazłem.
    5. Niestety żaden z Twoich kolegów rok temu nie potwierdzał, że ktoś, w tym Ty zrobił taki projekt.
    6. O2/Fixer jest w sprzedaży u Lotharka od czerwca(?) 2023.

    Moim celem było znalezienie rozwiązania, aby SIDE 3.1 działał w trybie Rapidusa 20Mhz i się nie sypał. To zostało opracowane, a produkcją zajął się Lotharek, ponieważ właśnie pn sprzedawał te projektu i do tego ma na odpowiednim poziomie możliwości, żeby to zrobić dobrze.

    >Może "pochwalisz" się innowacyjnością tego rozwiązania... wykluczymy "konflikt interesów" i żeby nikt nie szargał normalnych ludzi pismami od mecenasów.

    Ponieważ tak jak pisałem wersja produkcyjna jest przekazana do produkcji Lotharkowi, więc jak chcesz poznać dokładne szczegóły konstrukcyjne to udaj się do niego. Produkt jest też opisany na stronie Lotharka, więc tam też możesz sobie o nim poczytać. Jest tam tyle szczegółów ile ma być.
    • 16:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    To nie są moje pomysły - to jest ogólne know-how i grzebanie w dataszitach. Każdy może skorzystać z tych informacji i sobie zrobić co chce i jak chce. Jedyne co chciałem uzyskać pytając, to potwierdzenie, ze nie zamykacie idei w komercji.

    Koniec dyskusji. Problem solved.
  8.  
    Pancio,

    No weź... :))))))))) Przecież ja mu to dałem za free, żeby było dostępne jak najtaniej dla wszystkich, żeby te cholerne SIDE i Rapidusy zaczęły ze sobą działać. Nawet nie ustalałem z nim żadnej polityki cenowej. A tak czytam co piszecie i nie wierzę. W sumie dla mnie to jeden ... czy ktoś będzie to jeszcze produkował czy nie. Problem w tym, że jak zrobisz to źle, to ludzie będą mieli problem, bo będą mieli N rozwiązań i w efekcie żadne dobre.

    28 PLN (przelew z banku) to jest dużo za taką płytkę? Po ile będziesz ją sprzedawał po 3 PLN? :)))

    Może pogadajmy o nowej płytce stereo z mikserem wszystkich kanałów, która dodaje w teorii kilka elementów, a kosztuje o 40 PLN więcej?

    Sorry, ale ja mam takie wrażenie, że tu są jakieś między Tobą a Lotharkiem prywatne rozgrywki. Nie mieszaj mnie w to.
  9.  
    Przy okazji.. mikser na płytce SAVO+ opracowuję sam. Nie kopiuję go z Waszej płytki stereo, bo ten jest słaby i nie ma z czego kopiować. Sorry...
    • 19:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Dalej nie rozumiesz... poczytaj drugi raz a potem mieszaj innych do tego wątku.
    • 20:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Ale ciekawą sprawę poruszyliście.

    Patrząc tak troszkę z boku mam wrażenie jakby środowisko retro wpadło we własną pułapkę... zapomnianych technologii. Chodzi mi o sytuację, gdzie do poprawy/naprawy stosujemy coś co jest w zasadzie już dawno opisane i znane. A z jakiś powodów robi się z tego mega tajemniczą technologię z prawami "Top Secret" i jakimś komercyjnym szaleństwem.

    A już totalny odjazd jest w nadawaniu pomysłowi/idei wartości. Pomysł ma wartość ZERO! Dopiero technologia (sposób wytworzenia), receptury, zaszyte algorytmy, metody, współczynniki mają wartość i te się patentuje.

    Faktycznie gadałem z @Pancio o poprawie PHI2 przez PLL, po prostu PLL do tego służy. Tak jak pamięć RAM do przechowywania danych, procesor do wykonywania kodu itd. I rozumiem @Pancio, że chce zapobiec sytuacji, że ktoś powie, że to jego pomysł (użyć PLL jako PLL do tego do czego PLL został stworzony) i będzie jakieś "blokady" czarował :)

    ATARI to stara technologia, z dzisiejszego punktu wiedzenia niezwykle prosta. Architektura wręcz książkowa i tutaj wymyślenie czegoś to zwykle przypomnienie sobie jak kiedyś walczyło się z danym problemem. TTL wolny, daje się szybszego, zbocza obciążone pojemnościami, separacja buforami itd.

    Inna sprawa jak po upgrade ATARI nie działa, no i jest robione upgrade do upgrade. Ale to zwykle nie ma nic wspólnego z innowacją, tylko zwykłe poprawienie babola.
    • 21:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Otóż to.

    Nie chodzi o stygmatyzację i pokazywanie jak to otwarty hardware jest super i hiper. 99% ludzi nie zrobi sobie kopii HW samemu.. nie dlatego tylko, że nie potrafi ale dlatego, że jest to nieopłacalne i nie mieści się w zakresie ich hobby. Dlatego też wielu z nas nie boi się pokazywać swoich pomysłów i rozwiązań. Nie przeszkadza mi również to, że ktoś kopiuje, modyfikuje i nawet sprzedaje ( za zgodą autorów ) komercyjnie dowolny z pomysłów. Chodzi tylko o to nie zabronić nikomu korzystania z wypracowanych przez społeczność rozwiązań.
  10.  
    powiem tak... w ogóle nie trzeba zmieniać układu 74LS08, żeby poprawić sytuację. Można wymienić PIA na WDC PIA(N), Pokey'a na PokeyMax'a, GTIA na Sophię 2, a Freddiego usunąć montując SRAM i VBXE. Będziesz miał tak odciążoną linię BO2, że wszystko będzie działać.

    Natomiast O2/Fixer mojej idei, produkowany przez Lotharka, poprawia sygnał BO2, daje możliwość separacji sygnału do układów górą, nie przez płytę, oraz daje dodatkowy sygnał z ostrą cmos'ową charakterystką BO2 dla Ultimate 1MB.

    Nie ma natomiast w układzie, żadnych PLLek, ani powielaczy BO2.

    Dla mnie ta dyskusja jest o tyle śmieszna, że ja nie mam na tym projekcie żadnej złotówki od sprzedaży. Nie jestem też pracownikiem Lotharka, ale go cenię bo robi dobrą robotę. W przeciwieństwie do Pancio, napisał do mnie i zapytał czy może produkować tą płytkę. A przecież mógł napisać, że on to ma i rozmawiał przed wczoraj przy piwie z kolegami o tym i nie chce, żeby ktoś zawłaszczył ten pomysł.

    >ATARI to stara technologia, z dzisiejszego punktu wiedzenia niezwykle prosta. Architektura wręcz książkowa i tutaj wymyślenie czegoś to zwykle przypomnienie sobie jak kiedyś walczyło się z danym problemem. TTL wolny, daje się szybszego, zbocza obciążone pojemnościami, separacja buforami itd.

    Zgadza się. Ja właśnie się uczę na prostej technologii.

    > Inna sprawa jak po upgrade ATARI nie działa, no i jest robione upgrade do upgrade. Ale to zwykle nie ma nic wspólnego z innowacją, tylko zwykłe poprawienie babola.

    Może i tak, ale ponieważ nikt kogo znam osobiście, ani z Discorda, ani z forum nie potrafił pomóc w problemie, dlatego opracowałem własne rozwiązanie, a to, że ktoś rozmawiał z kimś o czymś podobnym kiedyś i nigdy tego nie zrobił, nie przetestował, nie uproduktowił i nie sprzedał.. No cóż.. To jakieś żarty.

    Zrobienie poprawnie działającej takiej płytki wymaga czasu i wielu testów. Mówię o tym, żeby np. taki SIDE 3.1 działał z Rapidusem na pełnej prędkości i to na wielu płytach. Oczywiście kopiowanie rozwiązania jest prostsze. Pytanie, która kradzielnia będzie chciała to udostępnić do sprzedaży?
    • 23:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime3 Dec 2023
     

    PeterKaczorowski:

    (...) kiedyś i nigdy tego nie zrobił, nie przetestował, nie uproduktowił i nie sprzedał.. No cóż.. To jakieś żarty.


    A co jeśli to zrobił, przetestował, wyprodukował, sprzedał... ale to było tak dawno temu, że śladu po tym nie ma?

    Ja się już na tym złapałem. Po prostu mając przerwę z 10-lat z ATARI okazało się, że masę tematów mi przeleciało. I właśnie to były, zaprojektowane, zrobione, przetestowane... Tylko nikt nie zostawił po tym porządnej dokumentacji. To podejście powoduje, że za 10 lat ktoś znowu będzie wyważał otwarte drzwi.

    Dlatego, popieram ideę dokumentowania wszystkiego i upubliczniania. Tak po prostu będzie łatwiej za te przysłowiowe 10 lat.
    • 24:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Uzupełniając...

    Nikt tu nie mówi o żadnych pieniądzach ani nie posądza Cię Piotrze o złe intencje: powtarzam raz jeszcze cel tego wątku i pytanie, które z niego wyniknęło:

    "Czyżby oparte to to było na scalonym buforze o którym rozmawialiśmy jakiś czas temu z @gienekp i @tori?"

    Rozumiem, że nie bo to wynika z Twoich odpowiedzi.

    I to powinno zamknąć temat ale ty postanowiłeś nadal prowadzić tę krucjatę robiąc przy okazji kolejne wrzuty z boku. Opanuj się trochę i czytaj co inni próbują Ci przekazać w dobrej wierze.
    • 25:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    acha... i oscyloskop też mam (żarcik) :-)
  11.  
    Wiesz.. tu jest taki problem, że jak zrobiłem O2/Fixera to się okazało, że Rapidusy przestały być produkowane.

    Ja też nie wiem co było testowane 10 lat temu, ponieważ SIDE 2 na tych komputerach działa. AVG działa. Natomiast SIDE 3.0 i 3.1 ma problemy. AS dawno mówił, żeby to wyrzucił i kupił IDE+'a, ale dla mnie jeśli jest problem to wydaje mi się to ciekawe i przy tym się uczę. Docelowo planuję zrobić nową kartę turbo, w założeniach kompatybilną wstecznie z Rapidusem.

    Przez ponad 20 lat siedzę w IT, cenię Intelactual Property i nigdy by mi nie przyszło do głowy, żeby wziąć czyjś projekt i się pod nim podpisać.

    Trochę przykro, że mnie spotykają takie zarzuty, zwłaszcza, że na tym nie zarabiam. Planuję jednak wypuszczać płytki w wersji premium, które będą przelutowane z tych od Lotharka na low profile piny. Dlaczego? Bo czasem komuś są potrzebne, więc czemu nie.
    • 27:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime3 Dec 2023 zmieniony
     
    @PeterKaczorowski

    Tu chodzi o "semafor", którym torem jedziesz, bo ja nie wyłapałem.

    Albo zrobiłeś komercyjną (nie Ty zarabiasz ale ktoś tam) poprawkę do komercyjnego produktu i temat leci do działu [Sprzedaż]
    "Sprzedam polepszasz czegoś tam..."

    Albo idziesz torem "Opracowałem to i tak " i rusza dyskusja, a że tak, a siak, a tak było ale nie działało i jest życie na forum. Potem ktoś kiedyś otworzy i powie, aha ale fajne.

    Bo na razie to ktoś czytający wątek, stwierdzi, że jest jakiś fixer sprzedawany i co.. mamy go kupić i przetestować? Albo zrobimy coś podobnego i wyjdzie ktoś z tekstem "że to opracowanie znanego pomysłu". Tylko jakiego?
  12.  
    Sprawa jest bardziej skomplikowana.

    Zobacz co się dzieje nawet z kompletami, które sprzedawał Zaxon do A8Pico. Ludzie nie potrafili nawet tego zlutować.

    Kwestie stabilizacji zegara jest krytyczna i powinnna być dostępna po taniości, ale dobrze wykonana. Dotyczy również rzeczy głównie produkowanych od Lotharka więc dlatego on to robi i jak dla mnie po taniości sprzedaje. W tej sytuacji nie wylewa się dziecka z kąpielą.

    Mój prototyp był płytką 4x6cm. Wykazał problem i rozwiązanie. Wersja produkcyjna została zminimalizowana przez Lotharka do komponentów 0402. Przemek zapytał się czy może to zrobić i sam bez pytania umieścił tam moje nazwisko - co wg mnie pokazuje klasę człowieka. Możliwe, że kiedyś go poznaliście od innej strony, ale ja go pierwszy raz na żywo widziałem teraz na targach elektroniki w październiku w Warszawie.

    Co do dyskusji.. Dyskusja była prowadzana na atari.org.pl, ponieważ tu jestem od kilku dni ( i już awantura ;) ). Mimo różnych propozycji ulepszeń, sam prototyp działał, a wersja produkcyjna po drobnych modyfikacjach również pojawiła się w sprzedaży - wcześniej pozytywnie u niego przetestowana z rozszerzeniami, których jest producentem.

    Uważam, że:
    - jeśli pojawi się w innym sklepie niż u Lotharka to rozwiązanie, to wiadomo, że to będzie opracowanie, bo ani Pancio nie wiedział jak stabilizować SIDE 3.1 z Rapidusem w styczniu, ani SIDE 3.1 nie było 10 lat temu.
    - ja nikomu nie będę pism wysyłał, tylko sobie wyrobię negatywną opinię i nie będę raczej chciał z takim towarzystwem nic robić, bo po co? Dla mnie Atari to zabawa, nie stanie tyłkiem przy ścianie.
    - co zrobi Lotharek to nie wiem, ale będzie miał prawo zrobić co będzie chciał.
    - nie wiem po co robić coś jeszcze raz co jest w ofercie, można zamówić i otrzymać następnego dnia, jest tyle innych projektów do zrobienia.
    - napisałem wcześniej, że swój pomysł konsultowałem z bardzo rozpoznawalnymi osobami w środowisku i żaden z kolegów nie powiedział, że to kopia czegoś innego, w dodatku wcześniej też nie potrafili pomóc w rozwiązaniu mojego problemu. Myślę, że to całkowicie wystarczające do tego, żeby wiedzieć, że to nie jest kopia czyjejś realizacji, bo jak rozumiem, że ktoś może miał idę, aby "poprawić Atari", ale na idei poprawienia się skończyło, a do realizacji, którą mógłbym w styczniu 2023 pójść i kupić nie doszło.
    • 29:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Człowieku, do ciebie powinno się pisać WIELKIMI literami. Ty w ogóle się nie starasz zrozumieć o czy tu mowa. Mam w głębokim poważaniu co myślisz o mojej wiedzy na ten czy inny temat a te dywagacje i insynuacje to pohamuj, proszę.
    • 30: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime3 Dec 2023 zmieniony
     
    @PeterKaczorowski: skąd wiesz jaki jest ten mikser na płytxe Stereo II jak dopiro będą sprzedawane ??

    Nikt jeszcze nie ma tej płytki oprócz mnie.

    Zastanów się co piszesz bo to podchodzi pod pomówienie i oszczerstwo !!!!.

    Dopiero jutro będę wysyłał pierwszą płytkę !!!!!!!!
  13.  
    @kkrys,

    Błąd projektowy. Sorry.
    • 32:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Sama idea jest prosta i dość oczywista. Wykonanie - 8 bramek luzem buforujących sygnał zamiast 4 sztuk w 74LS08 - 4 odtwarzają działanie oryginalnego układu, 4 kolejne pozwalają zwielokrotnić BO2 przez wpuszczenie na ich wejścia tego samego O2. Jedyne co jest nowe to wykonanie w SMD bo Lotharek ma technologię umożliwiającą budowanie takich płyteczek. Koniec.
  14.  
    + kondensatory, żeby było trochę bardziej NMOS. Co zresztą jest napisane ns stronie u Lotharka.
  15.  
    @kkrys,

    ale zupełnie się nie przejmuj. Nie da się go prosto usunąć na Twojej płytce.
    • 35: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    mnie chodzi o mikser na płytce stereo. Jak mogłeś wiedzieć jak tam jest zrobione - jutro dopiero wysyłka pierwszej płytki
    • 36: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime3 Dec 2023 zmieniony
     
    A Twoje rozwiązanie (schemat parę postów wyżej) jest zerżnięte z Github-a:

    ->link<-

    w dodatku z błędem :)

    Zapraszam również tutaj celem porównania: ->link<-

    oraz tutaj na stronę 16 - ->link<-
  16.  
    Przeanalizowałem kilka typów płytek i przesymulowałem część MicroCapsem.

    Nie masz możliwości wykluczenia pewnej klasy problemów. Tak więc z góry deklaruję, że mikser będzie inny.

    Nie oglądałem szczegółów i nie chcę oglądać.
    • 38:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Nie oglądałem szczegółów i nie chcę oglądać.

    "Ale wiem, że jest błędne"... Prorok?!
  17.  
    @kkrys,

    Ale jakie rozwiązanie z Githuba? :D

    Trafiłeś kulą w płot. Pisałem wcześniej, że ja w projektowaniu rozwiązań mam zabawę i się przy tym uczę, a nie kopiuję. Mam projekt własnego miksera, który ma rozwiązane klasy problemowe, który nie masz możliwości rozwiązania.

    To nie zmienia w sumie niczego. Możesz płytki sprzedawać, są ok. Moja dodatkowa płytka ją poprawi :) Więc wyluzuj :)
    • 40: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    chodzi mi o rozwiązanie miksera audio. W tym projekcie na Girhubie tak jest właśnie.
    Twoja płytka poprawi ????
    Co poprawi ?
    • 41: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Kończmy tą niepotrzebną rozmowę o płytce stereo i mikserze audio na niej bo tu jest temat o O2fixer
    • 42:
       
      CommentAuthorpiomet
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Aż strach coś teraz nowego montować w Atari, bo nie wiadomo czy nie wybuchnie :):):):)
    • 43: CommentAuthoras...
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Mi zupełnie wszystko działa, nie mam o2 fixer, oraz niczego podobnego, płyta gufna to 130xe gold, rapidus vbxe side/ide/avg itd. wszystko działa..
    Robił to mistrz Lotharek.
  18.  
    @kkrys,

    Ja polecam Twoją płytkę. Sorry, że zostałeś wplątany.

    @piomet,

    Możesz śmiało kupować płytkę @kkrys'a.
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Nie wiem co tu się dzieje, ale pax panowie, pax! Niepotrzebne nam walki i scysje, a współpraca, kooperacja, dyskusje merytoryczne i treściwe! :)
    • 46:
       
      CommentAuthorpiomet
    • CommentTime3 Dec 2023 zmieniony
     
    @PeterKaczorowski

    Już śmiało nabyłem :). I twego fixera też mam :)
  19.  
    no i pięknie :)
    • 48:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime3 Dec 2023
     
    Ja tylko chciałem na taki drobiazg zwrócić uwagę jeden mały. Co to q.. jest O2? Tlen? Poprawiacz tlenu? Sorry, ale już to powielanie wieczne jakiegoś odprysku mnie trochę przedrażniło i w końcu muszę to powiedzieć, bo za chwilę cały internet tak tym przesiąknie, że się tego czytać już nie da. Sygnał o którym mówicie nazywa się PHI2. Zegar faza druga czy coś takiego po polsku. W Atari występuje PHI0, PHI1 i PHI2. PHI, czyli grecka litera "fi". Każdy chyba chodził do podstawówki i wie jak ona wygląda. Grecką literę fi zapisuje się jako takie jakby przekreślone O, ale tak się składa, że jak użyjemy kodowania znaków zawierających tę literę (i tak jest w różnych dokumentacjach), to potem jak skopiujemy kawałek tekstu zawierającego tę literę, ale wkleimy ten tekst w kodowanie bez znaków greckich, to systemy komputerowe zamienią nam ten znak na O. I właśnie stąd się wzięło to O2 nieszczęsne, ktoś to kiedyś skopiował, wrzucił gdzieś w internet i teraz cała rzesza znawców i fachowców to w kółko powtarza, a jest to oczywisty i ewidentny błąd. Proszę zacznijcie nazywać rzeczy tak jak się one nazywają, bo się tego czytać nie da. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich dobrych ludzi:-)
  20.  
    MQ - wiemy, wiemy
    • 50:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime4 Dec 2023
     
    Dobrze, że to nie mój pomysł z tym "O2" - U mnie PHI2 :-)