atarionline.pl Jaki oscyloskop cyfrowy kupić - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorZenon
    • CommentTime10 Dec 2023
     
    Panowie, podzielcie się: czego używacie, co polecacie, jaki model dobry a jakich unikać.
    Nie pytajcie, ile chcesz wydać, co mierzyć, na co ci to, te pytania do niczego nie prowadzą. Ale, 30 000 PLN nie mam
    Mam oscyloskop analogowy, chętnie poznam sprzęt z którego jesteście zadowoleni.
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Dec 2023
     
    To zależy, czy chcesz mieć Porshe, czy samochód.
    Jak samochód, to bierzesz wymagania i pod nie kupujesz oscyloskop.
    A jak Porshe, to żadne racjonalne argumenty nie przemawiają :)

    ja mam tani za 950 zł UTD2025CL, ogarnie Amigę i Atari. Dokładność może nie ta, ale działa i wiele razy pomógł, lepszego nie potrzebuję.
    • 3:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Dec 2023
     
    Osobiście używam RIGOL DS1102E i do większości zadań jakimi się zajmuję daje radę. Ale to model z przed 10-ciu co najmniej lat, więc te nowe mają większe wyświetlacze i bardziej ergonomiczne interfejsy. Przyzwoity amatorski osyloskop ogarniesz w 2k PLN - chyba, że chcesz też mieć w nim analizator stanów logicznych, I2C, SPI itd to parę stówek więcej..
    • 4: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime10 Dec 2023 zmieniony
     
    Ja z kolei posiadam Hantek DSO4104C z płytą od DSO4254C co pozwoliło mi na modyfikację do 250MHz. Jestem bardzo zadowolony z tej cztero-kanałowej zabawki. Dodatkowo w "gratisie" dostałem generator do 30MHz.
  1.  
    Keysight DSOX1204G, 4 kanały 200Mhz, 20Mhz generator
    • 6:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 Dec 2023
     
    Osobiście używam Rigol DS1052E, firmwarem można zwiększyć 50MHz na 100MHz.
    • 7:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime10 Dec 2023
     
    Ja mam Voltcrafta SDO-1062D-VGA w wersji 60MHz/1Gs. Teraz widzę wersje 100MHz/500Ms, pewnie kwestia firmware. Jak na moje potrzeby/umiejętności jest sporo powyżej wymagań. Ale kupiłem go z przeceny za 800zł bo ekran nie domagał - a to tylko źle włożona tasiemka była :-D
  2.  
    RIGOL MSO5074 70MHz, 4 kanały + złącze na analizator 16 kanałów, kosztuje ok 5k PLN. Daje się go hackować na 350Mhz.

    Kiedyś widziałem na YT, że Candel używa MSO serii 5000.
    • 9: CommentAuthoradi
    • CommentTime11 Dec 2023 zmieniony
     
    Też ostatnio (we wrześniu) kupiłem Rigola DS1054Z i jestem bardzo zadowolony.
    Co prawda Rigol niedawno wypuścił nowe oscyloskopy 12-bitowe (serii DHO0800) ale u nas w Polsce są drogie. W USA dwukanałowy 70MHz DHO802 kosztuje $299. W Polsce 1943zł.
    Dla DS1054Z jest to odpowiednio: $315/1722zł.

    Ta nowa seria 12-bitowych ma cechy, które mnie odstraszają:
    - zasilanie przez USB-C
    - dotykowy ekran
    - płaska obudowa
    - obligatoryjne boot-owanie firmowego oprogramowania z karty MicorSD.

    Co do oscyloskopów w cenie ok. 1000zł (Hantek, Fnirsi, Uni-T) - wydaje mi się, że nie warto w nie wchodzić. Wydajemy sporo kasy, a dostajemy albo małą czułość albo błędy w oprogramowaniu.
    Co by nie mówić, dobre sprawdzone oprogramowanie to w oscyloskopie cyfrowym to podstawa. Przecież tam oprócz procesora, obwodów wejściowych i szybkiego przetwornika A/C nic więcej nie ma.
    Elektronicznie wszystkie oscyloskopy cyfrowe są do siebie bardzo podobne. Różnią się budową zasilacza i ekranowaniem obwodów.
    Programowo to już przepaść między lepszymi markami, a tymi poniżej 1200zł.

    Z umiarkowanych cenowo marek praktycznie zostają Rigol i Siglent.
  3.  
    @adi,

    Sprawdzałem u siebie i te 12-bitów jest płynne.
    • 11:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime11 Dec 2023
     
    Bardzo polecam: Keysight DSOX1204G
    Zupełnie rozsądny jest:EDUX1002G
    Nie polecam: Rigole
  4.  
    Keysight'y mają też dodatkową zaletę, ale w sumie każdy może skorzystać. Na YouTubie jest sporo materiałów Keysighy Academy. Jan Beta czy Ben Eater też ich używają. To może nie być istotne dla bardzo zaawansowanych użytkowników, ale może się przydać tym, którzy zaczynają lub wracają do tematu.

    Jeśli ktoś nie Keysight'a to i tak może obejrzeć te materiał, tylko będzie trochę inna gałkologia, część będzie inaczej lub innych funkcji nie będzie.

    @gienekp,

    Chciałem wziąć wcześniej Rigola, ale poczytałem, że są wolne i mają błędy - chociaż sam tego nie weryfikowałem.
  5.  
    W razie czego, jakby ktoś chciał coś kupić w AMT.PL, to mam tam dobry kontakt, w związku, że już tam trochę kupowałem. Tak więc ponegocjować cenę.
    • 14:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime11 Dec 2023
     
    @PeterKaczorowski
    Dokładnie tak jest.

    Z Rigolem miałem taki przypadek, że mikrokontroler się resetował. Nie szło dojść dlaczego. Podejrzanie padło na zasilanie. Podłączyliśmy Rigola i płasko 5V jak nic. A resety co kilkanaście sekund.
    Po podłączeniu Keysighta okazało się, że na 5V pojawia się losowa bardzo krótka szpila w dół. Szpila książkowa. Keysighta był w stanie wyłapać mimo, że szedł w jakiejś długiej podstawie czasu, jakby jego trigger był czuły na max częstotliwości.
    Rigol nie widział tego. Dopiero zmiana podstawy pokazała szpile, no ale wtedy nie widać dłuższego przebiegu.
  6.  
    Jako, że młodszy brat na stałe mieszka w Los Angeles i mi robi różne zakupy do Atari z Best Electronics i do elektroniki, polecam zapoznać się z fajną stroną firmy Probe Master. Będę tam robił zakupu w marcu 2024, tak więc jakby ktoś chciał to może dać znać i też mogę mu coś przywieść. Mają świetne sondy do multimetrów i oscyloskopów.

    ->link<-
  7.  
    @gienekp,

    Ja skończyłem elektronikę 20 lat temu, ale przez 20 lat siedziałem w sofcie. Tak więc stwierdziłem, że nie będę ryzykował. Jak ktoś bardzo dobrze wie co robi, to sobie da radę i będzie wiedział, gdzie jest błąd. Przy moim braku praktyki straciłbym tydzień.
  8.  
    @gienekp,

    > Po podłączeniu Keysighta okazało się, że na 5V pojawia się losowa bardzo krótka szpila w dół.

    Keysight ma specjalny tryb akwizycji, gdzie łapie całość, ale i szpilkę też. Widziałem to chyba nawet wczoraj ponownie na YouTubie.

    Ma też zaj*stą analizę wideo. Wczoraj nad tym siedziałem i... no cóż.. UAV/SpecreAV/Atari itd.. niestety sygnał PAL oraz NTSC nie jest poprawnie generowany.
    • 18: CommentAuthoradi
    • CommentTime11 Dec 2023
     
    Keysight-ów nie brałem przy zakupie pod uwagę, bo to zupełnie inna półka cenowa.

    Szkoda, że Zenon nie określił ile chce wydać na oscyloskop.
    Wtedy moglibyśmy zawęzić wybór.
    • 19: CommentAuthorZenon
    • CommentTime11 Dec 2023
     
    Ile wydać.... powiedzmy że byłbym gotów wydać do 3tys. PLN.
    Coś jest w skarpecie, żona obiecała że się dołoży a z nowy rokiem będzie trzynastka.
  9.  
    @Zenon,

    Zobacz coś takiego:
    - Keysight EDUX1052A - 2 kanały
    - Keysight EDUX1052G - 2 kanały, wersja z generatorem

    One będą 2-3k. 50Mhz, ale solidne.

    Inne marki mogą mieć wyższe parametry, no ale w innych miejscach braki.
    • 21:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime11 Dec 2023 zmieniony
     
    Tak wyglądają przebiegi na złączu carta (zółty CLK, pozostałe nie pamiętam :) ).
    Model oscyloskopu w belce nad wykresem.

    P.S. ATARI 65XE bez ECI
  10.  
    @gienekp,

    Trochę off-topic..

    ATARI 65XE bez ECI ma lepsze charakterystyki Bϕ2. Na płycie "z ECI" sygnał ϕ0 zanim dojdzie z Antica do Sally jest również buforowany przez 74LS08, także Sally zasilany jest Bϕ0. Dodatkowo płyta ma metalizowane przelotki na ground plane'ie. Płyta bez ECI są nieco niedoceniane, a Composite na nich nawet jest ładniejszy.
    • 23:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime11 Dec 2023 zmieniony
     
    @PeterKaczorowski

    Rzeczywiście coś w tym musi być. Rozsyłając carty do różnych osób miałem dwa przypadki, że 130XE i 65XE Z ECI nie chciały wstać. Co ciekawe 65XE bez ECI i 800XL śmigały u danego testera. Na powyższym obrazku żółty to PHI2, czerwony to RW, niebieski to A7 a zielony to odpowiedź GALa ATF22V10C-10PU tworząc RD5. Widać błyskawiczną, jednoznaczną reakcję na zbocze zegara ATARI

    Dlatego do testów zaprzęgnąłem oscyloskop "Keysight DSOX1204G na 200MHz". I wracając do tematu, wydaje mi się, że do zabaw "retro" raczej bym polecał takie zabawki troszkę lepsze. Właśnie dlatego, że to starzejący się sprzęt i warto by było pooglądać co tam odjeżdża od wytycznych.

    ---
    Poniżej sam zegar. Jak dla mnie nie ma się do czego przyczepić.

    Co do composite to mi ten Keysight ładnie synchronizował się na poszczególnych liniach PAL na wyjściu z ATARI.

    Może osoby co posiadają oscyloskopy niech wrzucą obrazki jak wygląda na nich sygnał PHI2 z gniazda carta. Ocenimy oscyloskopy i sygnały od razu ;)
  11.  
    Tak u mnie. Ten sam model oscyloskopu. Sygnał z wsadzonym O2/Fixerem.
  12.  
    Tu sygnał NTSC z Atari 600XL z UAV, wyjście SAVO XL, przez Sega Saturn - CVBS+s-video.
    • 26: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime11 Dec 2023
     
    Oczywiście, że Atari bez ECI działa lepiej, podobnie jak bez sawo, piko, pstryko i diabeł wie czego jeszcze. Rzecz jasna z modulatorem i sygnałem composite video bez modów z duchami w grafice.
  13.  
    @Konstantyn,

    Wyłączone Atari się nie psuje, a wyłączony zasilacz nie szumi ;)
    • 28:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Dec 2023
     
    Owszem, psuje się. Pamięci czasami padają.
    • 29: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime12 Dec 2023 zmieniony
     
    Peri Noid - dlatego warto poświęcić jedną sztukę i zamontować u Kkrysa reset, będą padały rzadziej, przynajmniej w założeniu. ;-)
  14.  
    @Konstantyn,

    "cold reset" mają:
    - Ultimate 1MB - mam, testowałem (dostępny na stronie lotharek.pl)
    - SysCheck z włączonym modyfikowanym HIAS romem - shift-ctrl-del - mam, testowałem
    - no i reset KKrysa - wiem, że ludzie mają, ale sam nie testowałem
    • 31:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime12 Dec 2023
     
    @PeterKaczorowski
    jesteś w stanie pokazać sygnały na złączu CARTA: PHI2,RW,A0,D0 ?

    Jestem ciekaw jak to wygląda u Ciebie już na wyjściu dla użytkownika.
  15.  
    tak, ale pod koniec dnia Ci to wrzucę
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Dec 2023
     
    @Peri Noid, w sumie to nie wiadomo, czy padają od leżenia, czy od włączenia :) Chociaż - ponieważ padają masowo, to raczej tylko ze starości.
    • 34: CommentAuthoradi
    • CommentTime12 Dec 2023
     
    Czyli stanęło na Keysight?
    I bardzo dobrze, bo to super oscyloskopy.

    Tylko jedna uwaga: przebiegi, które pokazywaliście, Zenon równie dobrze a nawet lepiej obejrzy na swoim analogowym, o ile ma jakiś w miarę przyzwoity.
    Przebiegi te są powtarzalne i oscyloskop analogowy dobrze sobie z nimi radzi. Dodatkowo bardzo dobrze pokazuje wszystkie zaszumienia i zakłócenia.
    Robi to lepiej niż dobre cyfrówki.
  16.  
    @adi,

    No i demka można puszczać na XY :)
    • 36:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime12 Dec 2023
     
    @adi
    No właśnie, dobrze by było zobaczyć i porównać. Bo może dla sprzętu retro nie ma sensu szaleć, a może warto?
    • 37: CommentAuthorZenon
    • CommentTime12 Dec 2023
     
    Oscyloskopu analogowego się nie pozbędę, tak samo jak miernika wskazówkowego, i nie chodzi o sentyment. Miernik elektroniczny nie zrobi tego co wskazówkowy i odwrotnie.
    Przyglądam się cenom. Oscyloskop dwukanałowy 50Mhz poniżej 3tys. Czterokanałowy....cóż, trzeba dołożyć.
    Znacie jakiś sposób by żonę przekonać aby dołożyła więcej....
    Póki co, dziennie wynoszę śmieci, może to coś da... a... i zakupy robię.
  17.  
    @Zenon,

    Myślę, że tu kilkadziesiąt osób będzie regularnie kupować Twoje projekty. Mam nadzieję, że takowe będą :)

    Tak więc.. potencjalnie to inwestycja :)
    • 39: CommentAuthoras...
    • CommentTime12 Dec 2023
     
    Czy leci z nami Pilot?
    • 40:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime13 Dec 2023
     
    już lecę
  18.  
    @Zenon,

    Przy okazji.. To prawda, że serwisujesz stacje dysków? Takie dostałem dzisiaj coś wiadomości.
    • 42: CommentAuthorZenon
    • CommentTime20 Dec 2023
     
    Robiłem, teraz mniej, oczy już nie te, o części trudno...
    W czym rzecz...
    • 43: CommentAuthoras...
    • CommentTime20 Dec 2023
     
    Piotr szuka kogoś kto ogarnie Toms-a...
    Mi Zenon ogarniał i naprawił nie jednego.
  19.  
    Ach.. mam problem z XF551. Temat jeszcze sprzed roku. Chcę w napędzie wymienić głowicę (przełożyć z innej takiej samej stacji w gorszym stanie, ale z głowicą działającą). Trzeba będzie zrobić kalibrację, a przyznam się, że w życiu tego nie robiłem.

    Dzisiaj rozmawiałem z jednym z naszych wspólnych kolegów i mówił, że masz w tym temacie doświadczenie.
  20.  
    @as..

    Ja to XF551. Natomiast mamy kolegę, który ma do zrobienia Tomsa 720. To mogę przekazać kontakt.
    • 46: CommentAuthoras...
    • CommentTime20 Dec 2023
     
    To nie jest do mnie pytanie ;)
    • 47: CommentAuthorZenon
    • CommentTime20 Dec 2023
     
    Mogę spróbować, uda się to będzie dzień zwycięstwa. Dziś już nie, z rana popatrzę jak to jest w mojej zrobione i czy dam radę.
  21.  
    Dobra. To ja temu koledze od Tomsa przekażę kontakt. Dam mu mailowy, bo mam. Kiedyś rozmawialiśmy, nawet telefonicznie. Jakoś rok temu.
  22.  
    @gienekp,

    W kolejności jak chciałeś..