atarionline.pl Zabezpieczenie programów w Basicu (TA) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Dec 2023 zmieniony
     
    Prośba od Jacka, czy ktoś rozwiązał już taki problem?

    JacekPie:

    Dawno temu, kiedy stawiałem pierwsze kroki w programowaniu w BASIC'u bawiłem się w tworzenie "muzyczek" wprost wykorzystując instrukcję SOUND. Napisałem krótki fragment nawiązujący tematycznie do pewnego utworu KULT'u . Po latach udało mi się z kaset nawet przenieść to i zrobić format CAS. Tyle tylko, że plik jest "zabezpieczony" (kiedyś w jakichś Tajemnicach Atari była taka pchełka do zabezpieczania programów w BASIC. Chodziło tam o przepuszczenie programu w BASIC przez jakiś właśnie mały program, który tak zmieniał go, że dało się go wgrać, odtworzyć z pozycji RUN"C:, ale wylistować ni chu chu...) Po prostu zawiesza się Atarynka. Mam ten plik w CAS a nawet w a8s, gdzie odpala
    muzyczka. Ktoś pod jednym z moich odcinków z tą muzyczką napisał, że fajne i że chciałby zobaczyć kod. Niestety moje serce krwawi, bo mam tylko te zabezpieczone wersje... Napisz, proszę, czy jest jakiś cień szansy, żeby to wydostać w czytelnej wersji.


    W załączeniu oba pliki - CAS i A8S (to stan emulatora Atari800Win).
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime31 Dec 2023 zmieniony
     
    Próbowałem, ale jak odpalić tego cas z poziomu atari800? Ani run"C:" ani cload nie działa, przynajmniej mi. Podobnie autoboot z kasety, bo plik wygląda na boot.
    • 3:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    He, jakoś ostatnio szukałem takiego tematu (odnośnie ładowania BAS z carta). W sensie czy ktoś ma coś konkretnego zabezpieczone w BASICu.

    Czy wiadomo konkretnie, który to algorytm "szyfrował"?
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2023
     

    JacekPie:

    No właśnie co do algorytmu szyfrowania, to nie kojarzę. Wiem że przepisałem ten programik do zabezpieczania z jakiegoś pisma (może Tajemnice Atari, może Bajtek). Ten plik cas też ostatnio mi sam nie odpalił w emulatorze. Jedyna działająca wersja jest w a8s. Mam jeszcze wersją dźwiękową wav. Załączam.
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime31 Dec 2023 zmieniony
     
    A dźwiękowa wersja działa? Ten cas wygląda na coś, co rozkodowuje zakodowany basic, bo plik nijak nie przypomina tego, co jest w pamięci w a8s.
    • 6: CommentAuthormono
    • CommentTime31 Dec 2023 zmieniony
     
    To nie jest ani plik binarny, ani boot, tylko player z muzyką nagrany programem Future Composer. Jest to żywcem zgrany kawałek pamięci - tak FC to nagrywał.
    Według tego co tu ->link<- jest napisane (sekcja "Postać skompresowana") adres pod który należy wczytać ten plik to $7000.

    Edit: Plik można sobie wyciągnąć z .cas'a za pomocą a8cas-tools ->link<-
    $ a8cas-convert 03muz1.cas -fr 03muz1.dta
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime31 Dec 2023 zmieniony
     
    Co się zaś tyczy programu w BASIC-u to faktycznie jest zabezpieczony przez zmianę nazw zmiennych na EOL-e.
    W załączniku plik .bas wypreparowany z obrazu .a8s (z zabezpieczeniami) i drugi z fiksami.

    Linia w trybie bezpośrednim to:
    GOTO 32761
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    Dzięki :)
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2023
     

    JacekPie:

    WOW! Widzę, że Mono dał radę! Dzięki Mu za odratowanie. Super prezent na Sylwestra.
    • 10: CommentAuthorjagyr44
    • CommentTime1 Jan 2024
     
    Dzięki Wam!