atarionline.pl Moduły Turbo do Atari 1050 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    @ maly_swd - umiesz czytać ? Napisałem Wyżej " Piotr wpadł na pomysł jak to zrobić a ja byłem siłą wykonawczą." Co jeszcze potrzebujesz wiedzieć ?
    • 2:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    Czyli ramcart nie jest twoim pomysłem ani projektem, ty go tylko lutujesz i sprzedajesz.

    Nowe ramcarty (większe pojemności) to są twoje projekty od a do ź?
    • 3:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    • 4:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Feb 2024 zmieniony
     
    @mały_swd,
    Nie zmuszaj człowieka do kłamstw :-) Ja też nie otrzymałem odpowiedzi w temacie RAMCART (i jego fjuczerów kopiowanych na inne projekty catrów).

    @Zenon,
    Dziękuję za Twoje wyjaśnienia. Szanuję to jaki ogrom pracy włożyliści (razem z Galtronem!) w projekt IS PLATE. Czekam usłużnie na pierwsze testy. Gdyby nie Twoje pomysły i praca nad odtwarzaniem schematów z istniejących rozwiązań nadal byśmy siedzieli w średniowieczu - jak stacja do C64 :-)

    Przykro mi, że musiałeś być świadkiem tej farsy, ale zacietrzewienie Galtrona po prostu zdominowało wątek.

    Przypominam, że zapytałem tylko o to czy udostępnisz schemat... Nie musi to być teraz, może po testach, po poprawkach itd. Ale wyszło jak wyszło.
    • 5:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    Tak, Zenon to wymiatacz i szacunek dla niego za jego ogrom pracy.
    • 6:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    @ maly_swd i @ pancio - wychodzi z waszych wypowiedzi że moja praca, czas i wkład nie mają totalnie żadnego znaczenia. OK. Zobaczymy jak to będzie dalej ;)
    Co do nowego RAM CART-a to jest moja wspólna praca z Zenonem co może Zenon potwierdzić ile razem spędziliśmy czasu nad udoskonaleniem i powiększeniem pojemności nowych RAM CART-ów i żeby to działało.
    • 7:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    Ty dalej nie rozumiesz problemu. Ja mam duże ale do ciebie o to że ściemniasz i wprowadzasz ludzi w błąd. Nie potrafisz przyznać się do błędu i powiedzieć przepraszam. Dopiero pod naporem wielu ludzi, przyparty do muru puszczasz na odwal "no każdy może się pomylić".
    • 8:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    @galtron,
    Wspomniałem o wasze pracy kilka razy.. pozwól że zacytuję tylko ostatnie wysąpienie z posta powyżej(znowu nie doczytałeś?):

    >>> Dziękuję za Twoje wyjaśnienia. Szanuję to jaki ogrom pracy włożyliści (razem z Galtronem!) <<<

    I jeszcze powiem, twoja praca ma znaczenie bo robisz pewnie i dobre repliki Turbo. Ale nie zamykaj nieswoich rozwiązań bo to po prostu nie są Twoje projekty i tyle. Jeśli masz zgodę na ich powielanie i sprzedaż, nabyłeś prawa do własnoći - ok, nie czepiam się.
    • 9:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    I tym o to miłym akcentem kończymy niepotrzebną dyskusję. Ja wracam do projektu i montażu odnowionego cuda techniki sprzed lat ;) Jak ktoś się poczuł urażony moimi wypowiedziami to przepraszam i do zobaczenia kiedyś. PA ;)
    • 10: CommentAuthorZenon
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    I to mi się podoba, w tle czytam..... będzie moduł, będzie schemat bo Zenon ma moc przekonywania ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    Dziękuję Zenon.
    • 12: CommentAuthorZenon
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    Dzień zaczął się jakoś tak, potem było coraz lepiej i już nie jest.
    W międzyczasie dowiedziałem się.
    To cytat:
    "fanie jest.... głupi zrobił, my zarobimy. Nic mu nie pisz, niech żyje w nieświadomości.... niech myśli że jest królem.... " i tak dalej....
    Owszem zrobiłem, ale wycofuję się z obietnicy udostępnienia schematu. W sieci są zdjęcia więc można sobie odwzorować i zarabiać. Żeby była jasność. Ja nie będę na tym zarabiać, starczy mi z emerytury.
    To przykre, bo staram się żyć w zgodzie.
    Pospieszyłem się dzieląc się wiedzą na temat.
    A żartownisiowi odpiszę tu, bo pewnie czyta co tu na forum się dzieje.
    Ambicji na króla nie mam, to co wiem to wiem, nie wszystkie tematy związane z Atari rozumiem, nie we wszystko się angażuję, wiec godnego kandydata poszukaj w swoim gronie, wśród kolegów, lub sam zostań królem. Poddani będą się cieszyć.
    • 13: CommentAuthorVLX
    • CommentTime3 Feb 2024 zmieniony
     
    Nie wierzę, że ktoś napisał coś takiego. Serio... ktoś tu jest aż takim gnojem? To wygląda jak jakaś nędzna prowokacja.
    • 14:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    To jakaś prowokacja albo głupi żart.. nie przejmuj się tym Zenon. Gdzie to zostało napisane?
  1.  
    WTF?! co to za głąb?? to trzeba napiętnować .Panie Zenonie pan sie nie boi, pół Polski murem za panem stoi :)
    • 16: CommentAuthorpigula
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    Zenon - olej hejterów. Ja liczę na kolejny artykuł, w którym jak zawsze zostanie wszystko ładnie opisane. Wraz ze schematem, aby osoby mojego pokroju mające bzika na punkcie Atari mogły w wolnej chwili rozbudować swój sprzęt.
    • 17: CommentAuthoras...
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    @Zenon,
    nie przejmuj się.. zawsze znajdzie się jakiś "głąb" co dorzuci do pieca.
    Zdrówka raz jeszcze i 3mam kciuki za ten unikatowy projekt.
    p.s.
    a toms 710 śmiga do dziś jak wściekły :) jeszcze raz dziękuję za super FACHOWE TWOJE PODEJŚCIE DO tematu!!!
    • 18: CommentAuthorZenon
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Nie przejmuję się, znam życie.
    Kto zainteresowany schemat już ma ( nie ode mnie ) i już produkcja idzie.
    Aż taki głupi nie jestem by wierzyć że jest inaczej.
    • 19:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    @Zenon robisz dobrą robotę. Podpytam tylko czy ten moduł będzie pasował np do ldw/Ca czy jest tylko do 1050?
    • 20:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Jeśli nie od ciebie ma schemat to zapewne wiesz od kogo.
    • 21: CommentAuthorZenon
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    On jest przystosowany do 1050
    Adresami... etc.
    No i sam procesor, CA2001 ma inny więc już na starcie odpada.
    Ale.... ktoś z głową na karku na podstawie może spróbować kod dopasować do CA2001, dopasować, czyli napisać od nowa. No a potem.... oprogramowanie na dyskietkach.
    • 22: CommentAuthorZenon
    • CommentTime5 Feb 2024 zmieniony
     
    PeriNoid
    Schemat można wykombinować ze zdjęć, jak ktoś ma parcie i się uprze to zrobi. I wiem że zrobił.
    Szkoda że poszło nie w tym kierunku. Nie miałem zamiaru robić z tego tajemnicy, ale najpierw przetestować, porządnie wszystko zrobić, wyrysować, opisać by w razie niepowodzenia był mniejszy wstyd. No i by dokumentacja była na jakimś tam poziomie.
    Źle zrobiłem że już się pochwaliłem.
    A nawiasem .... zrobiłem jakieś tam testy i nie wiem czy tak to ma działać bo np. Formatowanie wykonuje się tak niemrawo. Może tak ma by, nie wiem. Lub źle obsługuję oprogramowanie.
    • 23:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Jeśli potem działa szybko to może tak ma być? Formatuje się od czasu do czasu, potem użytkuje często.
    • 24: CommentAuthorZenon
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Zobaczymy. Instrukcja, opis jak używać jest, trzeba tyłka przysiąść i poczytać.
    Już w tekście znalazłem jedno wątpliwe dla mnie miejsce, porównanie ze schematem 1050 i wyciąganie wniosków, to zadanie na dziś.
    Trochę powoli posuwam się do przodu bo muszę teks tłumaczyć.
    • 25: CommentAuthorVLX
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Nie wiem jak to napisać, żeby nie zabrzmiało patetycznie. Naprawdę podziwiam podejście do tematu, skrupulatne dopieszczanie szczegółów i ogromną wiedzę. Bardzo lubię czytać opisy różnych projektów, mimo że sam nie jestem elektronikiem. Przyłączam się do prośby o opublikowanie tego.
    • 26:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Przykro mi Zenon, że przypadkiem zostałeś wciągnięty w tę farsę i ktoś jeszcze robi sobie używki z tematu. Ani mi do głowy nie przyszło, że możesz mieć złe intencje. Cieszę się, że masz dystans do sprawy i robisz swoje. Najważniejsze, by Twoja praca została doceniona i nie poszła na marne.

    Na spokojnie rób testy, poprawki czy co tam jeszcze potrzebne, a jeśli potrzebujesz do pomocy jakiś sprzęt to chętnie udostępnię a i sam mogę wspomóc.

    Pozdrawiam serdecznie,
    pancio
    • 27:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Zenon, chatgpt przetłumaczy Ci tekst natychmiast! Wystarczy, ze mu podpowiesz, że tekst jest techniczny (ale sam się powinien domyśleć) i żeby przetłumaczył profesjonalnie albo rzetelnie albo w ten deseń.
    • 28: CommentAuthorZenon
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Tyle że ja nie wiem jak to zrobić. Jest książeczka jako zdjęcia poszczególnych stron. Może ktoś biegły poradzi sobie. I opublikuje jako wkład do zachowania dla potomnych. Znaczy zachowane to już jest jednak nie dla każdego czytelne

    Mówiąc szczerze chyba (chyba...) ludziki nie będą używać IS PLATE, bo i po co, to historia którą warto zachować, są nowocześniejsze formy komunikacji. I kto będzie zabezpieczać dyskietki i po co, jedynie w calach poznawczych.
    Ale fajnie że są różne podpowiedzi, po to forum.
    Tak na oko używanie oprogramowania przypomina wachlowanie dyskietkami jak przy DOS XL.

    Pancio, fajnie że oferujesz pomoc, tyle że do testów potrzebny moduł, na razie mam tylko ja w wersji prototypu a i tak robię poprawki by sprawdzić inne konfiguracje.
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Ja bym chętnie sobie założył do stacji zamiast US Doubler (bo to prymityw). Bo czemu nie? Lubię czasami dyskietkami powachlować.
    • 30:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Feb 2024 zmieniony
     
    Zenon, podeślij próbkę.
    ----edit ----
    Czy chodzi o tę książeczkę z tego forum?

    ->link<-

    z końca?

    ---- edit ----

    Tak, to ta :)
  2.  
    ja tam kocham dyskietki "znabylem" ostatnio 40 "nowych starych"a mam ponad 300 z czasów jeszcze :) i czekam na to rozszerzenie :) stacja 1050 czeka na dopałke ;)
    • 32: CommentAuthorZenon
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    jhusak
    tak to ona
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Wrzucam w automaty, zobaczymy co wyplują :)
    • 34: CommentAuthoras...
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Dla tej dopałki kupię sobie 1050 :)
  3.  
    @as... ja to myslałem że ty masz co najmniej 5 sztuk skoro tomsów masz tyle :)
    • 36: CommentAuthoras...
    • CommentTime5 Feb 2024
     
    Z tym najlepszym turbo nie mam, a miałem kiedyś ...
    • 37:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime6 Feb 2024 zmieniony
     
    Chciałem wstawić drobną informację wyjaśniającą. Moduł I.S.PLATE to jest pojedyncze turbo. Wyjaśniam ponieważ zetknąłem się z wpisami że to jest turbo to ze zdjęcia które wstawiam poniżej, czyli Mega Speedy które posiada wbudowanych 10 modułów turbo a jednym z modułów jest I.S.PLATE.
    • 38:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    Ze strony Integrated Logic System, Stphena J. Carden:

    Selection firmware for each of these modes, the mega speedy can operate in. Here is a list of some of the modes:

    "E" Mega Speedy
    "S" Super Speedy
    "y" Speedy
    "o" original 1050
    "t" 1050 Turbo
    "H" Happy
    "U" US Doubler
    "A" Super Archiver
    "d" 1050 Duplicator
    "u" SuperMax

    To które z nich to I.S.Plate?
    • 39:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime6 Feb 2024 zmieniony
     
    musisz włączyć 3 jednocześnie - StA :)
    • 40: CommentAuthorZenon
    • CommentTime6 Feb 2024 zmieniony
     
    W związku z prowadzonymi pracami by moduł IS PLATE ożył otrzymałem niespodziankę, prezent. SPARTA DOS X ver.4.49, jako moduł SIC!
    Dołączona dedykacja motywuje do dalszych prac. To miłe, jak się wszystko uda, pozostanie pamiątka.
    piguła/shpoon DZIĘKUJĘ :)
    • 41:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    @ pancio - na zdjęciu o nazwie megaspeedy.jpg na samym dole jest IS Plate jako jeden z modułów. Chyba że ktoś wyłączył tą opcję w wersji do sprzedaży.
    • 42: CommentAuthoras...
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    @Zenonku,
    ->link<-

    Strona strona 14, jest tez opis mega speedy ale osiąga "tylko" 96k bodów, gdzie is płate 118k bodów ..
    Jest tam trochę o is plate.
    Wiadomo że is plate najlepsze.

    @Galtron
    IS płate jak wiadomo zbiór różnych turbo do Atari, nie jedno turbo.
    • 43: CommentAuthoras...
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    Kibicuję temu projektowi!
    • 44:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    @ as... - wsad do I.S. PLATE ma tylko 4KB. Raczej ciężko w 4KB pomieścić kilka modułów turbo ;) Chyba że ktoś połączył najlepsze funkcje z każdego turbo w jednym wsadzie ...
    • 45: CommentAuthoras...
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    to jest cytat:

    "I.S. PLATE
    Producent: Innovated Software - Anglia
    Inna nazwa: GREMLIN GRABBER
    Procesor: 65c02
    ROM: 64KB
    RAM: 16KB
    Transmisja: 118000 bodów
    Gęstości: S, E, M, D.
    Zestaw składający sześć różnych systemów zainstalowanych wewnątrz stacji. Dzięki zastosowaniu nowych specjalnych komend SIO uzyskano sześciokrotne przyspieszenie transmisji pomiędzy stacją i komputerem. Program obsługi kontrolera stacji pozwolił - poza zwiększeniem prędkości - na redukcję szumów silnika krokowego głowicy. W ROM stacji znajdują się następujące systemy:
    IS/US Doubler
    Standard 1050
    Archiver
    Happy Warp
    Lazer
    Warp drive
    System jest w pełni kompatybilny z Happy Warp 7.xx, uruchamia się z każdym DOS-em jednak prędkość najwyższą uzyskuje ze SpartaDOS, Happy Warp, Speed DOS i Super DOS 4.3E. Praca w gęstościach S, E, M, D (pojedynczej, rozszerzonej, średniej i podwójnej (oraz szybkość, jaką można uzyskać w tej stacji, są jedynymi efektami powyższego zestawu. Do stacji jest dołączona dyskietka systemowa zawierająca HI-SPEED menu, tester prędkości i specjalny program do kopiowania zabezpieczonych dyskietek. Podręcznik I.S. Plate na 30 stronach opisuje instrukcje, dzięki którym użytkownik może efektywnie wykorzystać system stacji z poziomu języka maszynowego do swoich celów (dostęp do ID ścieżki, tworzenie na jednym dysku ścieżek w różnych gęstościach, własne sposoby zabezpieczenia przed kopiowaniem)."

    -zacytowałem.
    • 46: CommentAuthoras...
    • CommentTime6 Feb 2024
     
    @Galtron,
    dziękuję za linkowanie,
    ->link<-
    • 47:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    @ as... - w tekście jest to właśnie zawarte - " szybkość jaką można uzyskać w tej stacji, są jedynymi efektami powyższego zestawu". Czyli połączono najlepsze parametry z kilku modułów turbo do uzyskania optymalnej prędkości transmisji danych ;)
    Za jakie linkowanie dziękujesz, bo nie wiem ?
    • 48: CommentAuthoras...
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    @Galtron, czekam na testy :)
    Za linki tych zdjęć z linka co podesłałem, myślałem że już to katujesz a zdjęcia z sieci.


    Qrde,
    ja naprawdę się nie czepiam, tylko kibicuję!
    • 49:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    @ as... - prawdopodobnie dzisiaj otrzymam PCB i będą pierwsze testy na nowych gotowych PCB ;) Muszę sprawdzić z kondensatorami na wyjściu ze stacji, bez nich, z włączonym HI-SIO w UM1MB i wyłączonym, testy szybkości i oprogramowania. Trochę tego jest. ;)
    • 50: CommentAuthorpigula
    • CommentTime7 Feb 2024
     
    @Zenon jak przeczytałem, że masz swoje sparty niekompletne to nie mogłem zachować się inaczej :) Kibicuje, aby wszystko się udało rozpracować w 100%. Wprawdzie sam stacji 1050 nie posiadam... ale może właśnie to Turbo przekona mnie to jej zakupu.