atarionline.pl Gry w systemie turbo2000 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorSeweryn82
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    Cześć. Wygrzebałem już jakiś czas temu moją starą atarynke ze strychu która była przerobiona na turbo2000. Ze względu na bardzo słaby stan kaset odpuściłem zabawę z magnetofonem i sprawiłem sobie frajdę wygrywając gry za pomocą loadera z kartą SD. Ostatnio naszła mnie jednak ochota powrócić do retro klimatu i udało mi się wgrać kilka gier z magnetofonu. Niestety są to pojedyncze przypadki z całej puli kaset. Naszukałem się trochę tematów na forum i nie mogę znaleźć sposobu dostania plików WAW lub mp3 które mógłbym sobie nagrać na nowe kasety. Czy jest ktoś kto mi może w tej kwestii pomóc?
    • 2: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    O ile pamiętam to do tworzenia plików dźwiękowych które można nagrać na kasetach (w tym Turbo2000) służy program TURGEN:
    ->link<-
    • 3: CommentAuthorSeweryn82
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    Tak tylko czy to nie polega na tym że najpierw muszę wgrać grę w zwykłym trybie i później nagrywam magnetofonem w trybie turbo? Jeśli tak to jednak szkoda mi czasu.
    • 4: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime15 Jan 2024 zmieniony
     
    Nie bawiłem się we wgrywanie na Atari z kaset (to jest jednak nadal level hard w zabawie retro).
    Z tego co wynika z opisu to do Turgena wczytujesz pliki XEX, BAS lub CAS (gry, programy czy dema w tych formatach dostępne są chociażby na tej stronie w Archiwum Gier, Użytków czy ADDA).
    A z poziomu programu tworzysz WAV które musisz nagrać na kasecie.

    ->link<-

    A... i w katalogu gier (konwencja Kaz) są gotowe pliki mp3 i vaw :)
    • 5: CommentAuthorSeweryn82
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    O dziękuję to już coś
    • 6:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    A ma ktoś może link do sklepu z nagrywarką kaset magnetofonowych? Coś bardziej porecznego niż wieża 'z epoki' ?
    • 7: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    Może taki wynalazek z USB ???
    ->link<-

    Ponoć można nagrywać nim z pendrive/USB na kasetę. Brzmi zachęcająco.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jan 2024
     

    Yosh:

    A ma ktoś może link do sklepu z nagrywarką kaset magnetofonowych? Coś bardziej porecznego niż wieża 'z epoki' ?


    O, nie wiedziałem, że w sprzedaży są takie nagrywarki. Korzystam z dwóch wież, ale one z wiekiem mają coraz więcej problemów.
    • 9: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    • 10:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime16 Jan 2024
     
    Faktycznie dyktafony wchodzą w rachubę - fajny pomysł. Ten może by z WAVa nagrał, ale od biedy każdy dyktafon można by przerobić
    • 11: CommentAuthorSeweryn82
    • CommentTime16 Jan 2024
     
    Jeszcze nie miałem czasu bawic się tą aplikacją TURGEN, czy jest tam wybór w jakim systemie się nagrywa kasetę? Chodzi mi o to czy zarówno w zwykłym wolnym trybie jak i w turbo można nagrać grę?
    • 12: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime16 Jan 2024
     

    Seweryn82:

    Tak tylko czy to nie polega na tym że najpierw muszę wgrać grę w zwykłym trybie i później nagrywam magnetofonem w trybie turbo? Jeśli tak to jednak szkoda mi czasu.


    Nie, TURGEN generuje plik WAVE bezpośrednio z Turbo 2000.

    Jeśli nie masz zwykłego magnetofonu kasetowego, zawsze możesz zaopatrzyć się w tani adapter do kaset i użyć programu do kopiowania Turbo 2000 do Turbo 2000, aby nagrywać taśmy przy użyciu wyłącznie XC12.

    Lub, jeśli masz emulator napędu dyskowego, jestem pewien, że inni pomogą Ci znaleźć odpowiednią kopiarkę z dysku na taśmę.

    A tak przy okazji, jaką wersję Turbo 2000 posiadasz?
    Czy to dolnośląski, czechosłowacki, czy KSO Turbo 2000 i jego pochodne?
    • 13: CommentAuthortakron27
    • CommentTime16 Jan 2024
     
    tak, po pierwsze dobrze żebyś się zorientował które t2000 masz w magnetofonie. odpal turgena, zobacz ile ich masz do wyboru. nie wszystkie są ze sobą kompatybilne.

    w turgenie generujesz sygnał audio/wave (lub cas) z pliku xex (ew. com,obj,bas).

    no i czym to nagrasz? jeśli magnetofonem atari to tak jak baktra proponuje -adapterem kaseta-minijack. ja tam wolę nagrywać deckiem, masz możliwość ustawienia i widzisz jaki jest poziom sygnału.
    • 14:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime16 Jan 2024
     
    W Turbo UM tego problemu nie było. Była tylko jedna wersja ;) Jak coś to ten moduł turbo cały czas montuję i nawet cart jest do tego ;)
    • 15: CommentAuthortakron27
    • CommentTime17 Jan 2024
     
    może i była jedna wersja, ale za to kto o niej słyszał ;-P... oprócz t2000 (kso, F i podobnych kompatybilnych nagraniami - a te były najłatwiej dostępne obok kaset w normalu), to jeszcze czasem ktoś miał blizzarda. tu 'koło mnie'.
    kso-t2000 też można zrobić w parę chwil, a soft do niego odpalić praktycznie na każdym carcie.
    • 16: CommentAuthorSeweryn82
    • CommentTime17 Jan 2024
     
    Mam K. S. O. Turbo 2000. Zamówiłem sobie już kasetę z głowicą. Jak będę miał trochę czasu to będę testował. Zobaczę jakie pytania mi się jeszcze urodzą - dziękuję za pomoc
    • 17:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime17 Jan 2024
     
    A to oznacza ze Turgen pozwoli zidentyfikowac moje turbo - 99% ze dolnośląskie t2000 no ale zawsze
    • 18: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime17 Jan 2024
     
    Oczywiście TURGEN nie może zajrzeć do magnetofonu, aby zidentyfikować obwód.

    Z drugiej strony TURGEN może pomóc w identyfikacji rodziny układów turbo, stosując metodę prób i błędów.
    • 19: CommentAuthortakron27
    • CommentTime18 Jan 2024
     
    Seweryn82 -no to na szybki test masz np. taki plik wave 'sonix49-remastered.wav.bz2" (pod Win rozpakuje to np. 7zip) na tej stronie: ->link<-
    to #49 zestaw Sonixa (mam taki oryginalny na taśmie).
    Nie raz go nagrywałem na taśmie i elegancko wszystko mi się wczytywało. Wrzuć na telefon, podłącz do adaptera kasetowego, i jechana. Zanczy 'grana'.

    Ale- zawsze trzeba mieć poprawkę, na ewentualności sprzętowe, nie ważne w jakim turbo, jak: rozciągnięty pasek napędowy, zużyta/wytarta głowica, zły skos ustawienia głowicy (to nie będzie dotyczyć adaptera kasetowego), zdechnięte kondensatory (na ostatnim miejscu), ew uszkodzenie układu turbo (miałem jedną płytkę od KSO na której kondziory dostały 'podwójnej' pojemności i trudno było coś wczytać. raczej ewenement.). W końcu te sprzęty mają po -dziesiąt lat.
    • 20: CommentAuthoradi
    • CommentTime18 Jan 2024 zmieniony
     
    Dzięki Takron :)
    Właśnie siedzę nad zaczytywaniem programów w Tubo2000 do gnuradio i taki surowy wav z sinusoidalnym zapisem podobnym do sygnału z kasety bardzo mi się przyda do testów.

    Wiem, że to nie było dla mnie, ale się podłączę :).

    (edit)
    Sinusoidalny jest tylko pierwszy program w normalu. To chyba loader Turbo2000. Ale i tak wav się przyda, bo zawiera kilka programów w turbo i wyglądają na surowe. Pewnie wav to nagranie z kasety obrobione jakim Audacity.

    (edit2)
    Spora kolekcja gier w turbo jest tu na AOL:
    ->link<-
    • 21: CommentAuthortakron27
    • CommentTime19 Jan 2024
     
    tak to loader t2000 ,taki oryginalnie też jest nagrany na tych taśmach sonixa. ALE - to jest loader dla t2000 przez SIO (dodatkowy przewód do sio; ew może z 2001/2000f ?), on nie działa (na 99%, ztcp) z kso (z kabelkiem do 2p joya).
    • 22: CommentAuthorw1k
    • CommentTime20 Jan 2024
     
    offtopic, but TURBO D :)