atarionline.pl TOS - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime20 Jan 2024
     
    Siema
    Pytanie mam do Weteranów :)
    Mam 1040 STe z TOSem 1.06. czy warto, czy jest sens podmienić na wyższy TOS?
    Pozdr /I\
    • 2:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime20 Jan 2024 zmieniony
     
    Wstawienie EmuTOS'a v1.2.1 256kb pozwoliło pozbyć się wszelkich hd-driverów, a do tego z marszu umożliwiło czytanie ultraSatan'em kart w formacie FAT16. Z FATem32 już mi tak dobrze nie poszło, nie wiem czy to dlatego, że ja czegoś nie wiem jeszcze, czy po prostu narazie nie jest to zaimplementowane.
    Nie ma też wreszcie rytualnego, całkowicie zbędnego "testu pamięci" na starcie komputera, który tak naprawdę był potrzebny tylko jako oczekiwanie na spin-up starych, talerzowych dysków twardych. Czyli wirującej rdzy. Standardowy hd-driver Atari wprowadza analogiczną pauzę na dzieńdobry. Tego też wreszcie nie ma. No to jest zmiana tak genialna, że trudno bardziej zachwalać.
    Krótko: warto.
    • 3:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime20 Jan 2024
     
    Z klasyków - do STe najlepszy 1.62 z punktu widzenia kompatybilności.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Jan 2024 zmieniony
     
    Popieram - TOS 1.06 ma drobne błędy, które poprawiono i wypuszczono jako 1.62. Tak więc ten TOS jest najsensowniejszy, jeżeli - jak napisał Peri Noid - chcesz zachować kompatybilność z softem STE.

    Warto jednak mieć też TOS 2.06 albo EmuTOS - jak pisał Xorcerer. Ten pierwszy pochodzi z Mega STE i na przykład obsługuje dyski twarde większej pojemności, ma wygodniejszy system operacyjny, etc. Ten drugi to z kolei współcześny TOS, a więc lepiej sobie radzący z problemami współczesnych rozszerzeń, etc. Część softu, szczególnie dema i gry, ma z nim problem.

    Dlatego zawsze polecam następujące rozwiązanie: zamontować co najmniej dwa TOS-y (1.62 i jakiś drugi wedle potrzeb) i przełącznik do nich. Wtedy mamy kompatybilność i wygodę, dwa w jednym. Są też oczywiście rozwiązania takie, że sa cztery TOS-y czy więcej, ale to znacząco podwyższa koszty i chyba potrzebne bardzo wymagającym użytkownikom.
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime21 Jan 2024
     
    Od siebie dodam, że STe, podobnie jak inne ST, pozwala wczytać TOS z dyskietki. Także można sobie przygotować dyskietkę z TOS-em "do spróbowania" i uruchomić z nim komputer. Kosztem pamięci RAM komputer uruchomi się z nowym TOS-em.

    (tylko nie pytaj jak taką dyskietkę przygotować bo w tej chwili nie pamiętam ;-) )
    • 6: CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime22 Jan 2024
     
    dzięki za odp :)
    • 7: CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime28 Jan 2024 zmieniony
     
    mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie, czy ktoś z Was serwisował swoj sprzet w krakowskim NOGAME?
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Jan 2024
     
    Ja serwisowałem parę sprzętów. A opis serwisu jest też w najnowszym numerze Grela :)
    • 9: CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime29 Jan 2024
     
    @ Kaz - rozumiem, ze serwis polecasz :) moge prosić o linkę do tego "Grel'a"

    pozdr
    • 10: CommentAuthorjury
    • CommentTime29 Jan 2024
     
    • 11: CommentAuthorBartek_S
    • CommentTime30 Jan 2024
     
    Również serwisowałem (Atari ST, naprawa plus upgrade TOSu do najnowszej wówczas wersji EmuTOS) i szczerze polecam.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Jan 2024
     
    Demorgh - opisywałem serwis również tutaj: ->link<-
    • 13: CommentAuthorDemorgh
    • CommentTime31 Jan 2024
     
    Dziękuję Wam bardzo. Wkrótce wybiorę się do tego serwisu.

    Pozdr :)