atarionline.pl Dokumentacja Atari Coin-Op / Forth - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime1 Feb 2024 zmieniony
     
    W związku z legendami o używaniu Forth w Atari do tworzenia i testowania gier arkadowych ("Poznajemy FORTH" Ruszczyca powtórzyło takie informacje m. in. z czasopisma BYTE), szukałem konkretów. Na jednej z dyskietek opisanych w wątku Atari Age

    ->link<-

    znalazłem ciekawy obraz ATR, dokumentację "CONCEPTS", opisującą architekturę jakiegoś atarowskiego środowiska deweloperskiego, przy którym pracował Steve Calfee. Na razie bezczelnie skopiowałem do pliku txt pliki "CONCEPTS", zostały jeszcze dokumentacje asemblerów (6502 i 6809). Czytam całość.

    Steve Calfee był twórcą gier i managerem w Atari Coin-Op oraz twórcą Colleen i Coin-Op Forth. Wspomniany w tej dokumentacji Forth 1.3 jest ZAPEWNE częścią tej "rodziny" (idącej od 1.1 do 1.4). Ma to być Fig-Forth, oparty o wersję DECUS z PDP-11.

    ->link<-

    Muszę jeszcze skonwertować znaczki reverse video itp.

    Opis jest bardzo szczegółowy, brak niestety diagramów. Forth wydaje się być używany co najmniej jako rodzaj interfejsu (linii poleceń?) i mechanizmu do debugowania gry arkadowej (?).

    Czy komuś się taka architektura kojarzy z innymi artykułami lub sugeruje jakie gry (coin-op, szafki, pinballe) mogły z tego korzystać? Jest w tym coś oryginalnego?

    "Octopus protocol" jest wspomniany też w wywiadzie "Mike Albaugh Interview" jako coś co było faktycznie wykorzystywane: ->link<-

    BTW, powiązana kwestia - ostatnio Thom opublikował ciekawy film o środowisku użytym do arkadowego Centipede!

    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Feb 2024
     

    bartgo:

    W związku z legendami o używaniu Forth w Atari do tworzenia i testowania gier arkadowych (...)


    Jeszcze nie czytałem i nie oglądałem linków, które podrzuciłeś - w skrócie: co się okazało? Legendy okazało się prawdą czy mitem? :)
    • 3: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime1 Feb 2024 zmieniony
     
    Z tego wynika że był używany jako jedno z narzędzi deweloperskich, do debugowania gier i wywoływania różnych poleceń środowiska (coś jak bash?); nie ma tu informacji, jakie gry były tworzone w takim środowisku, ale architektura jest "casually" wspomniana w wywiadzie:

    ->link<-

    "Można więc wnioskować" o szerokim wykorzystaniu. Dokumentacja jest bardzo dokładna, jak instrukcja przeznaczona do rozpowszechniania w firmie.

    Pozostałe dyskietki z tej serii wydają się być niepowiązane (praca nad wersją Forth dla Atari 400/800, nic arkadowego).

    Będę dalej kopał w archiwach :)