atarionline.pl TSFX Turbo Blizzard - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime7 Apr 2024 zmieniony
     
    @baktra Dziękuję :-)

    Edit - dodam tylko, że z nową wersją turgen.jar wszystko już działa, przetestowane przed chwilą
    • 2: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime8 Apr 2024
     
    TURGEN 9.2.18
    ->link<-
    • 3: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime10 Apr 2024
     
    @baktra - jeszcze jedno pytanie :-)

    A czy jest jakaś opcja, żeby do pojedynczego pliku tsfx dało się zmieścić większe xex-y? Np. Karateka, który ma 79kb dzieli się na 2 pliki tsfx. Z kolei wave mogę spokojnie wygenerować jako pojedyczny plik - nagrałem z laptopa na decku i odczytało bezproblemowo:)
    • 4: CommentAuthortakron27
    • CommentTime10 Apr 2024
     
    no a tu nie jest problemem stockowa ilość ramu? (to może tsfx dla 130xe jako opcja)
    ?
    • 5: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime10 Apr 2024
     
    Wydaje mi się, że nie, ale oczywiście pewności nie mam. Niemniej, skoro możesz w jednym tsfx-ie wygenerować kilkanaście pozycji jako jeden plik w opcji "one composite", to i pewnie da się większego xex-a ;)

    Hmm, no chyba, że te większe xexy też można wygenerować jako composite a nie standalone... Na to nie wpadłem ;) Spróbuję jak wrócę z pracy
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime10 Apr 2024 zmieniony
     
    Większe się doczytują. Jak ktoś odpala z AVG czy innego carta to tego nie odczuwa ale jak ze SIO2SD to zobaczy, że magnet na moment staje, doczytywanie są dane i nagrywanie jest wznawiane. Oczywiście to następuje między blokami.
    • 7: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime10 Apr 2024
     
    Ok, to tylko się upewnię bo nie wiem czy dobrze rozumiem ;) Czyli jeśli nagram po sobie te dwa pliki tsfx wygenerowane z oryginalnego xex-a Karateki to nagrywając je po sobie, magnetofon odczyta oba i drugi będzie kontynuacją pierwszego, co oznacza że Karateka się odpali?
    • 8: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime10 Apr 2024
     
    @Splawik

    Załóżmy, że masz Turbo Blizzard.

    Gra Karateka zajmuje 79 KB (80 bloków Blizzarda), dlatego powstaną dwa samodzielne TSFX-y. Uruchamiasz pierwszy TFSX i nagrywasz pierwsze 43 bloki gry. Następnie rozpoczynasz drugi TSFX i nagrywasz pozostałe 37 bloków.

    Po prostu jeden TSFX nie może pomieścić więcej niż 46 KB danych (w przybliżeniu)

    Lub zamiast dwóch samodzielnych plików TSFX możesz utworzyć jeden złożony plik TSFX. W takim przypadku złożony TSFX zarejestruje na taśmie wszystkie 80 bloków.

    Kompozytowe TSFX działają tylko wtedy, gdy zarówno magnetofon kasetowy, jak i urządzenie, z którego uruchamiasz TSFX, mogą być podłączone do komputera jednocześnie.

    Dzieje się tak dlatego, że złożony TSFX to niewiele więcej niż jeden lub więcej samodzielnych TSFX połączonych ze sobą i wykonanych przy użyciu wektorów INIT. Nie daje to możliwości podłączania i odłączania magnetofonu kasetowego.
    • 9: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime10 Apr 2024
     
    @Baktra
    @Peri Noid

    Dziękuję, teraz już rozumiem :)
    • 10: CommentAuthorpustak
    • CommentTime24 Apr 2024
     
    Ten TSFX jest extra.
    Dzisiaj nagrałem na kasetę Pong 4.6, Bomb Jack-a, Commando, wszystko hula od strzału!

    @baktra świetna robota, dzięki!
    • 11: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime30 Apr 2024
     
    Prototyp TSFX w normalu - ALIEN AMBUSH

    ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Apr 2024
     
    Ale czemu teraz? Jak przez najbliższe kilka dni nie będę miał jak sprawdzić?! :-(
    • 13: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime2 May 2024
     
    @Peri Noid
    To jest niefortunne. Dla Ciebie...
    Czekanie nie jest złe. Mam paczkę z prototypami #002.
    • 14: CommentAuthorpustak
    • CommentTime4 May 2024
     
    @baktra Alien Ambush sprawdzone - działa bardzo dobrze.
    • 15: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime31 May 2024
     
    Dzięki kkrysowi, w kolejnej wersji TURGENa pojawią się ulepszenia i poprawki modułu Turbo Blizzard i jego szkieletu TSFX.

    Cisza pomiędzy blokiem synchronizacji, blokiem nagłówka i blokami danych będzie w pełni regulowana. Wartości te będą honorowane przez TSFX.

    TSFX będzie również szanować ustawienie „długich przerw między blokami”.
    Czas trwania sygnału pilota bloku synchronizacji zostanie ustalony w celu dopasowania do urządzenia T:.
    • 16: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime31 May 2024
     
    @baktra: Potwierdzam, że w dzisiejszej wersji wszystko działa prawidłowo

    nawet na ustawieniach z poniższego foto
    • 17: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime31 May 2024
     
    TURGEN 9.2.23
    ->link<-
    • 18: CommentAuthorpigula
    • CommentTime5 Jul 2024
     
    @Baktra - bawiąc się ostatnio TSFX, mam takie uwagi:
    - cieszy mnie możliwość dodawania już plików w różnych systemach turbo (nawet można je miksować), idealne rozwiązanie do tworzenia matki danego zestawu. Brakuje mi jeszcze

    a) możliwości dorzucania plików typu BOOT (bo w takiej formie najczęściej na kasetach na początku były nagrywane loadery, oczywiście, zawsze mogę sobie taki loader skopiować z dyskietki na taśme z poziomu Dos'a... no ale pełnej matki dla danej strony kasety w turgenie już nie przygotuje

    b) aktualnie można maksymalnie ustawić 5 sekund przerwy pomiędzy programami, to jest zdecydowanie za mało, klasycznie używa się przerw w Turbo oscylujących w okolicy 3 obrotów czyli 10 sekund przerwy, fajnie by było aby można było ten czas ustawiać jednak większy

    c) trzecia uwaga, w momencie kiedy nagrywa się kilka programów przerwa pomiędzy nimi w TSFX generowana jest bez zapisu (gaśnie wtedy na magnetofonie dioda od zapisu, taśma oczywiście dalej się kręci), uważam, że to nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ nagrywając materiał na kasecie, która nie jest czysta, owa przerwa będzie posiadała stare nagranie.
    • 19: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime6 Jul 2024
     
    Do a). To jest możliwe. Moduł Standard umożliwia konwersję plików .bot i tworzenie plików TSFX. Pliki .bot to nic innego jak „zwykłe dane”

    Być). Mogę to zaplanować na następne wydanie.

    Do c). Powiedziałbym, że gdy silnik jest włączony i wciśniemy PLAY+REC, to głowica kasująca jest aktywna. Nie jestem pewien, jak działa sygnalizacja LED, schemat sugeruje, że jest ona włączana za pomocą mechanicznego przełącznika REC.
    • 20: CommentAuthorpigula
    • CommentTime7 Jul 2024
     
    @baktra punkt C jeszcze sprawdze (celowo użyje jakiejś taśmy z wcześniejszym zapisem na Atari).
    • 21: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime7 Jul 2024
     
    @pigula: Jeżeli przy zapisie silnik się kręci a dioda nie świeci się to masz uszkodzony magnetofon (zwarte blaszki lub uszkodzony tranzystor sterujący). Wtedy kaseta nie będzie kasowana.

    Co do punktu 3 to mam "oryginalne" kasety z kilku miejsc w kraju i na każdej przerwy oscylują w granicach od 4 do 6 sek.

    Według mnie nie ma potrzeby dawania dłuższych przerw. Zmieści się wtedy więcej pozycji.
    • 22: CommentAuthorpigula
    • CommentTime7 Jul 2024
     
    Punkt C - jest nieważny... wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami.
    @kkris - aktualnie Turgen pozwala na modyfikacje przerw w zakresie 1-5sekund. Zapewnia to odstęp 1 obrotu z małym hakiem. Jak zerkniesz na masę zestawów z epoki wypuszczanych przez różne studia komputerowe to tam odstępy są 3 obrotowe. Nikt nie zmusza Cię, abyś takie stosował, ale posiadanie takiej opcji, pozwoli przygotować plik XEX generujący wierną kopie takiego zestawu.
    • 23: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime6 dni temu zmieniony
     
    Jest to złożony TSFX utworzony z dwóch elementów projektu.

    Pierwszy element projektu pochodzi z modułu Standard i reprezentuje konwersję pliku startowego.
    Drugi element projektu pochodzi z modułu Turbo Blizzard.

    Z tych dwóch elementów projektu tworzony jest jeden złożony TSFX.

    W załączeniu paczka z plikami i zrzutami ekranu.
    • 24:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    Prośba o sprawdzenie: Turgen przy generowaniu plików dla np. Blizzarda pozwala wybrać i dodać loader. I to jest super. Problem w tym, że jak się generuje wyjście to ten loader jest nagrany w... turbo. Czyli zupełnie bez sensu. Prosiłbym o sprawdzenie i - jeśli mam rację - wymuszenie, żeby był nagrywany w normalu. Inaczej nie ma to sensu.
    • 25: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime5 dni temu
     
    To nie jest do końca dokładne. Istnieje wpis konfiguracji, który określa, czy moduły ładowania są konwertowane na pliki rozruchowe taśmy lub Turbo Blizzard. W każdym razie TSFX-y nie obsługują kombinacji standardowych i turbo rekordów w jednym elemencie projektu, więc trzeba by użyć procedury opisanej powyżej.
    • 26:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 dni temu
     
    Sprawdziłem i to niekoniecznie wina TSFX bo przy generowaniu do audio jest tak samo - loader jest generowany w turbo. Sens tego jest kompletnie żaden - chyba nikt tego nie używa i nie zauważył. Albo ja nie widzę sensu w tym, że loader do turbo jest nagrany w tym samym turbo... ;-)
    • 27: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    @Peri Noid

    Czy na pewno masz zaznaczoną opcję „Convert binary loaders to tape boot files”?

    Konwersja modułów ładujących na turbo ma sens w przypadkach, gdy moduł ładujący na cartu ma zbyt dużo pamięci.
    • 28: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime4 dni temu
     
    Wypróbuj ten eksperymentalny turgen.jar. Umożliwia on tworzenie złożonego TSFX z pojedynczego elementu projektu, który zawiera zarówno standardowe, jak i turbo rekordy.
    ->link<-
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     

    baktra:

    Czy na pewno masz zaznaczoną opcję „Convert binary loaders to tape boot files”?

    O widzisz, tego nie miałem zaznaczonego... Swoją drogą - rzeczywiście, strasznie długie te loadery dla Blizzarda... Ale
    • 30: CommentAuthorpustak
    • CommentTime3 dni temu zmieniony
     
    Z zaznaczoną opcją faktyczie generuje wav-a z loaderem w normalu. Ten loader KOS 2.0 nie jest taki długi ok. 40 sekund - 11 bloków. Jednak w porównaniu do 5 blokowego w UM Turbo to długo :).

    Ja za to nie potrafie poprawnie wygenerować pliku w Turbo ROM.
    Loader mam, nie wiem czy powinien być nagłowek jak w Blizzardzie czy nie. Czekam na TSFX dla Turbo ROM.
    • 31: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime2 dni temu
     
    Turbo ROM zajmie trochę czasu. Odstępy między zmianami pieluszek są, przynajmniej na razie, zbyt krótkie.
    • 32:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Dzisiaj pobawiłem się jeszcze trochę TSFX dla Blizzarada. Ten z Turgena w wersji 9.2.24 nie umie poprawnie wygenerować loadera dla w normalu - na siłę generuje go w turbo. Turgen z załącznika @baktra z posta #28 działa natomiast poprawnie.
    Niestety, nie udaje mi się póki co zrobić Rewind 2 w wersji, która się wczytuje. Po pierwszym wczytanym bliku potrzebna jest dłuższa przerwa bo jest jakaś inicjacja i przy wznowieniu kolejny blok nie jest poprawnie wczytywany.

    Przy okazji - Rewind 2 w normalu wczytywałby się ponad 3 godziny. W Blizzardzie to ponad 20 minut (!). No ale demo ma ponad 700KB danych.
    • 33: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Ad Rewind 2. I jakiego modułu ładującego używasz? Short KOS powinien załatwić sprawę.
    • 34:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Niestety, załatwia o tyle, że udało mi się załadować dwa bloki - wtedy następuje zatrzymanie wczytywania, magnetofon staje i jest zwis. Może konflikt z loaderem czy coś? Nie wiem.
    • 35: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime18 godzin temu zmieniony
     
    Prawdopodobną przyczyną jest oczywiście konflikt z modułem ładującym. Widzę, że w Internecie dostępnych jest wiele plików .xex programu demonstracyjnego. Który masz? Oryginalny plik .xex nie zużywa pamięci poniżej $2000. Dzięki temu jest wysoce kompatybilny z wieloma modułami ładującymi.
    • 36:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 godzin temu
     
    Co masz na myśli pisząc "programu demonstracyjnego"?
    • 37: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime15 godzin temu
     
    Rewind 2 Demo
    • 38:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime14 godzin temu
     
    Wziąłem ten z paczki z oficjalnym stuff-em z party (733939 bajtów, MD5=e7febf529f82ba7c53a992c80065a53c).
    • 39: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime11 godzin temu
     
    Wypróbuj nieco zmodyfikowany plik .xex i moduł ładujący „Short KOS”.

    ->link<-
    • 40:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 godzin temu zmieniony
     
    Ta kombinacja zadziałała. Jakby ktoś chciał, dopinam do posta "nagrywarkę" (Short KOS na początku, potem demo).
    • 41: CommentAuthorpustak
    • CommentTime3 godzin temu
     
    Fajnie, czy można to nagrać z użyciem stokowej Atarki?
    W tym momencie nie mam dostępu do rozbudowanych.
    Wiem że nie odpalę bez 1MB pamięci, ale czy dam radę nagrać z tego TSFX-a?
    • 42:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 godzin temu
     
    Musisz mieć magnet z Blizzardem oraz coś do do ładowania dużego XEX-a. Ja użyłem Side2. Nie próbowałem ze SIO2SD - możliwe, że by poszło ale na pewno będzie doczytywał w międyczasie bo tak są skonstruowane TSFX-y.
    • 43: CommentAuthorpustak
    • CommentTime2 godzin temu
     
    A to takie rzeczy to mam. Spoko, ale jutro będę nagrywał!