atarionline.pl XCF12 - nowa obudowa do XCA12 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime5 Apr 2024
     
    Moim pierwszym komputerem było Atari 65XE z nieodłącznym kompanem w postaci magnetofonu XCA12. Poczciwy kaseciak wyposażony w turbo UM od strony funkcjonalnej sprawował się w zasadzie bez zarzutu. Jednak od strony wizualnej nie byłem z niego do końca zadowolony. Prosta bryła słabo komponowała się z estetycznie zaprojektowaną obudową małego Atari. W tamtych czasach mogłem jedynie żałować, że firma Atari nie zdecydowała się na ciekawszą oprawę jednego z podstawowych akcesoriów.

    Minęło trochę lat, moje Atari z szafy wróciło na biurko a z nim wysłużony magnetofon, którego wygląd nadal nie dawał mi spokoju. A że pojawiły się technologiczne możliwości w postaci drukarek 3D i oprogramowania CAD dostępnych dla hobbystów postanowiłem zaprojektować i wykonać magnetofonową obudowę, która sprosta moim wzorniczym oczekiwaniom.

    Tak powstał projekt, roboczo nazwany przeze mnie XCF12. Jest to obudowa, która wykorzystuje mechanizm i elektronikę magnetofonu XCA12 a jej linia jest przedłużeniem bryły Atari XE (stąd literka F w nazwie projektu- od fitted). Geometria spełniająca to wymaganie jest większa niż pierwotna obudowa więc zyskana w ten sposób dodatkowa przestrzeń pomieści również SdriveMax. Jego jeszcze nieobsadzone gniazdo jest widoczne w lewym dolnym rogu obudowy. Jako, że Sdrive obsługuje pliki .cas wydaje się być ciekawym uzupełnieniem możliwości kompletnego magnetofonu. Ostatnim (mam nadzieję) ulepszeniem jest przeniesienie portów joysticków na front obudowy. Było to w zasadzie koniecznością bo magnetofon postawiony obok Atari zasłania oryginalne porty. Rozwiązałem to umieszczając w obudowie geometrię pozwalającą zamocować popularne przedłużacze i dodając kanał na poprowadzenie przewodów pod obudową.

    Obudowa widoczna na zdjęciach to pierwszy prototyp do sprawdzenia ogólnych wymiarów, działania mechanizmu klapki i co grubszych kolizji. Czeka mnie jeszcze sporo pracy, w tym dopracowanie działania mechanizmu klapki i odpowiednie spasowanie elementów.
    Postaram się w miarę na bieżąco informować o postępach.
    • 2: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime5 Apr 2024
     
    • 3: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime5 Apr 2024
     
    • 4: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime5 Apr 2024
     
    • 5: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime6 Apr 2024
     
    Lejesz miód na moje schorowane serce :)

    A jeszcze turbo UM używałeś za młodych lat. Trzymam kciuki za projekt.
    • 6:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime6 Apr 2024
     
    Hej,

    Ciekawy projekt :) Rozwojowy...

    Ja bym do tej obudowy załadował jeszcze przynajmniej SIO2SD, a do samego magnetofonu dobudowałbym wejście na demodulator żeby można było chociażby z odtwarzarki mp3 puścić sygnał.

    Jak szaleć to szaleć.

    tOri
    • 7: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime6 Apr 2024
     
    @atariki50
    Dziękuję. Takie komentarze dają niesamowitego kopa do dalszej pracy!

    @tOri
    Dzięki za komentarz. SIO2SD też się zmieści ale czy to nie będzie duplikowanie funkcjonalności SdriveMax? Co do modyfikacji magnetofonu to potrzebowałbym pomocy elektronika bo kompletnie się na tym nie znam.
    • 8: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime6 Apr 2024
     
    @fokaszalot

    A dzięki :)

    Ja skoncentrował bym się na tym na czym się znasz. Co widać na zamieszczonych fotkach. Miejsca na dodatkowe interfejsy aż nadto.
    Ale nie wszystko musi siedzieć w środku, to jest magnetofon w nowej fajnej obudowie z ukłonem w stronę SdriveMax i tego bym się trzymał.

    Jedna ważna rzecz. Obudowa/Magnetofon powinna być przelotowa.
    Tak jak w magnetofonie typu 1010.

    To rozwiąże problem podłączenia SIO2SD czy stacji FDD czy czego tam jeszcze Równolegle do Atari, bez potrzeby fizycznego przepinania tych urządzeń.

    Powodzenia. Śledzę wątek.
    • 9:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime6 Apr 2024
     
    @fokaszalot - a faktycznie - późno czytałem i pisałem i niedoczytałem, że tam jest miejsce na SdriveMax - no - oczywiście - nie ma co duplikować :) Kwestia dodatkowego wejścia na demodulator nie jest krytyczna, więc można to pominąć.

    @atariki50 - to będzie jak zawsze ostatni sprzęt w łańcuchu SIO, więc nie ma co pchać się w przelotkę. Co jeszcze byś chciał poza tym dołączyć? Stacje dysków z reguły są przelotowe.

    Jest OK.

    tOri
    • 10: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime2 dni temu
     
    Hej,
    Poniżej kilka fotek przedstawiających aktualny status projektu.

    Wszystkie "bebechy" zamontowane:
    - elektronika/mechanika XCA12
    - SdriveMax
    - przedłużacze

    Elementy uwzględniają już pasowania, dodane są też finalne zaokrąglenia poszczególnych krawędzi.
    Zaprojektowane od nowa mechanika umocowania klapki działa już poprawnie.

    Uwzględniłem propozycję @atariki50 - dolna część obudowy jest uniwersalna i ma geometrię pozwalającą zainstalować dodatkowe gniazdo SIO wg tego projektu:
    ->link<-
    Górna obudowa jest wariantowa - z otworem pod gniazdo i bez. W wersji bez gniazda tylna ścianka górnej obudowy zasłania otwór w dolnej.

    Tym razem wydruk w całości z jasnoszarego PLA, powinien mniej kłuć w oczy kolorystycznych purystów.
    • 11: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime2 dni temu
     
    • 12: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime2 dni temu
     
    • 13: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime2 dni temu
     
    • 14: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime2 dni temu
     
    • 15: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime2 dni temu
     
    • 16: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime2 dni temu
     
    • 17:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime2 dni temu
     
    Hej!

    No to powiem, że to super wygląda spięte z XE :)
    Praktycznie masz to ukończone. Gratulacje!

    tOri
    • 18: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime2 dni temu
     
    @tOri

    Dzięki!
    To już przysłowiowa ostatnia prosta. Drukuję właśnie elementy po finalnych ulepszeniach. Następnie dwa komplety trafią do beta-testerów. Potem jeszcze może jakieś drobne (mam nadzieje) poprawki i udostępnię projekt.
  1.  
    Doszlifować drobnym papierem ściernym, dobrać kolor, pomalować. I można się oszukać, że to produkt od Atari.
    • 20: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime2 dni temu
     
    @starymarabut
    jeden z beta-testerów wspominał coś o szpachlowaniu i malowaniu:). Jestem bardzo ciekaw efektu. Co do samej kolorystyki - zastanawiamy się nad zamówieniem (dosyć drogiego niestety) PLA RAL 7038. Teoretycznie to dokładnie taki odcień szarości jak dla oryginalnej obudowy Atari XE.
    • 21: CommentAuthorpigula
    • CommentTime1 dzień temu
     
    jest szpachla w spray'u do plastiku... mimo, że mam puszkę nie robiłem jeszcze prób jak to finalnie wychodzi...
    • 22: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Doradził bym parę rzeczy ale jak zwykle zostanę zignorowany więc sobie spokojnie poobserwuję temat ;)
    • 23: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime23 godzin temu
     
    @fokaszalot

    Wygląda to naprawdę profesjonalnie.
    Gratulacje.
    Dzięki że pomyślałeś o tym SIO.

    Co do kolorystyki to może być problem :)
    Konia z rzędem temu kto posiada Atari w oryginalnym kolorze. Po tylu latach :)
    • 24: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime23 godzin temu
     
    @zaxon
    A co byś doradził ?

    Najwyżej Cię zignorują ;)
    • 25: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime14 godzin temu
     
    @atariki50

    Dzięki!
    Wprowadzenie dodatkowego portu SIO wymagało niewiele pracy a daje dodatkową funkcjonalność.
    Trafnie to ująłeś z tymi kolorami:)

    @zaxon
    to zależy co doradzisz. Mogę Cię zapewnić, że przeczytam co zaproponujesz i spróbuję się do tego odnieść.