atarionline.pl Space Harrier na SIDE3 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormoulder
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Witam,

    Czy ktos podpowie mi jak uruchomiść Space Harrier na SIDE3? Jest w ogole taka mozliwosć?
    • 2: CommentAuthorpigula
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    Gra ukazała się w formie Cart'a - raczej z poziomu SIDE3 go nie uruchomisz, musiałbyś polutować sobie uniwersalny cart od Sikora i za pomocą tego rozwiązania zrobić działającą wersję.
    • 3:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    A czemu nie?
    SIDE3 emuluje większość typów cartridge dla Atari, także MaxFlash. A Space Harrier jest przygotowany dla MaxFlash 8Mbit.

    Wrzucasz plik .CAR na kartę, wybierasz go w loaderze SIDE3 i voila (pod warunkiem, że masz działające SIDE3 - nie tak jak ja ;) ).
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 dzień temu
     
    @Pecus: Space Harrier działa nawet na stockowej maszynie (z carta). Możesz sprawdzić twoje Side3 na czymś bez U1MB? Tak z ciekawości - czy też się będzie kaszanić.
    • 5: CommentAuthormoulder
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Moje Side dziala dobrze z U1MB, ale Space Harrier nie odpala tzn. sa krzaki po uruchomieniu. Nie wiem co może być przyczyną.
    • 6:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    Mam pod ręką tylko jedną Atarkę, a poza tym SIDE3 dopiero w tandemie z U1MB jest produktem skończonym :)

    Z resztą jutro Candle mi naprawi :) zapewne.

    A którą wersję SIDE3 masz?
    bo wiesz... ->link<-
    • 7: CommentAuthormoulder
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Mam SIDE3 3.0.
    • 8: CommentAuthormoulder
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Odpalalem np Tonyego w pliku car i bez problemu dziala na moim SIDE3.
    • 9: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 dzień temu
     
    @Peri,
    Było tu nawet na forum że space Harrier nie działa z ide+ i side.
    Na AtariAge teś coś o tym było, ale to było lata temu.
    • 10: CommentAuthorpigula
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Pecus jak dobrze pamiętam to side3 obsługuje dobrze tylko kilka typów car. To nie jest taki kombajn jak AVG.
    • 11:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    @as...: Jakby ci tu powiedzieć... Taki duży chłopak a nie wie o czym mówi... ;-)

    (Side3 3.0, wsad z 2021 wiec dość stary bo nie chce mi się ryzykować update'u)
    • 12: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Co za sztuczki magiczne trzeba zrobić aby to odpalić?
    Czytałem że się nie da ;)
    -Nawet i AAge było o tym.
    • 13: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    @Peri,
    -Napisz co i jak :)
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    Żadne. Komp bez U1MB (tylko +256KB według schematu Jera i 74F08 zamiast LS-a). Na innym stockowym co do pamięci (płyta bez ECI, z 74LS08) też mi się odpala. A co było na AAge - nie wiem, ale najwyraźniej się mylili.
    • 15: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 dzień temu
     
    A side jakie?
    -mam jeszcze 3.0 oprócz tego Zaxońcowego..
    • 16:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Toż wszyscy wiedzą, że z Side1/2 to się nie odpala. Nawet nie próbowałeś, przyznaj się - tylko czytałeś i powtarzasz plotki ;-)
    • 17: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    Probowałem na 3.0 ale nie poszło, olałem wrzuciłem na avg i poszło.
    Dla tej gry nawet kupiłem kiedyś (była zrzutka) tu na tego carta MaxFlash 8Mbit, ile to było lat temu :) Aby tanio to przytargać z USA ...


    ->link<-

    Ile to lat cyknęło .:.
    • 18:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    To paczej na to. Wiesz, co to? ;-)
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Atari w self-boksie :D
    • 20:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    A teraz poproszę o uruchomienie Bomb Jake na SIDE 3.x ;-)
    Bo kiedyś o to pisałem i odpowiedź flashjazzcata była właśnie taka, że się nie da ;-)
    • 21: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 dzień temu
     
    @Peri,
    widzę 1200xl pizza box wersion ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    Bomb Jake jest na specjalnym cartrtidge zawierającym pamięć ROM oraz RAM.

    Nie sądzę by coś sprzętowego to zaemulowało, z tej prostej przyczyny, że musiał by być specjalny kawałek kodu emulacji dedykowany dla tej jednej gry.

    Co nie znaczy, że się nie da, tylko wymagałoby to specjalnego wsadu do FPGA, a to już nie FJC tylko Candle :)
    • 23:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 dzień temu
     
    @as... Właśnie. Na 1200XL też działa, z Side3 3.0. Tylko musiałem 74F08 założyć.
    • 24: CommentAuthormoulder
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Wymienie u mnie tez ten uklad nad 74F08 . Zoabczymy czy ruszy Space Harrier.
    • 25:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    Zależy od maszyny. Zwykle zamiana na F pomaga. Ale w jednej dopiero jak zamieniłem F na LS ("downgrade"?) to zaczął działać normalnie. Side3 jest bardzo czuły na przesunięcia zegara.
    • 26: CommentAuthorflashjazzcat
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    AtariMax versions of Space Harrier are fully supported, and long since tested and working. XEX and ATR versions of Bomb Jake are also tested and working, although a couple of distros don't for reasons unknown (try a different one).

    If the Space Harrier CAR file isn't working, it's therefore unfortunately likely to be a 'hardware problem' which may or may not be fixed with 74F08.

    This is exactly the kind of FUD situation I was lamenting in my video, anyway. :)
    • 27:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    "XEX and ATR versions of Bomb Jake are also tested and working"

    There are no such things, they're named Bomb Jack then ;-)
    Bomb Jake is of course cartridge version of it and that's what I specifically meant calling this name.

    But no problem it's not working, argument taken given complexity of its cartridge and Bomb Jack being virtually the same game. if somehow its possible in future, then even better ;-)
  1.  
    Excuse me for not knowing the difference. :) There's no 'of course' about it as far as I'm concerned, since my interest in games extends little further than whether or not they work with the loader.

    However, I now see that Pecus pointed out that the game was delivered on a custom cartridge anyway, and therefore 'Bomb Jake' bears no relevance to this discussion whatsoever. Even if the title is available as a CAR file, implementation of a suitable cartridge emulation model on SIDE3 (even if the CPLD had space to accomodate such a thing) would require the active participation of the person who wrote the CPLD code.
    • 29:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime18 godzin temu zmieniony
     
    A na moim SIDE3.2 Space Harrier już działa :)

    I River Raid też :)

    Dzięki Candle!
    • 30: CommentAuthoras...
    • CommentTime16 godzin temu
     
    Co trzeba było zrobić ?
    • 31:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime16 godzin temu zmieniony
     
    Kluczowe było znalezienie kabelka monitorowego :)

    A potem to już czynności magiczne.

    Dowiesz się na sztabie :)
    • 32:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime15 godzin temu
     
    A na 3.0 też zadziała?
    • 33:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime14 godzin temu zmieniony
     
    @Pecus: Ten update miał pomóc tylko w uruchomieniu Space Harriera czy w innych problemach też?

    @Jacques: No przecież Space Harrier działa na 3.0 - mój raport jest właśnie o tym.
    • 34: CommentAuthoras...
    • CommentTime14 godzin temu
     
    @Peri,
    Czyli jednak sztuczki okultycznego były z tym *74*, czemu nie nazwali tego *666* ;)

    Jak znajdę te side 3.0 (a znalazłem ostatnio jak go szukałem trochę innych zabawek do atari) to spróbuję znowu. Chociaż kombajn avg cart, to robi bez rytuałów :)

    @Pecuś,
    Następnym razem podpowiadaj Candlastej że ta kable wiszą po prawiej stronie biurka ;)

    I @Peri dowie się na sztabie, jakie tam sztuczki trzeba zrobić :)
    • 35:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime13 godzin temu zmieniony
     
    @Peri Noid: Ten "update" miał naprawić problemy z cartami ogólnie, bo u mnie nawet River Raid się wywalał. No i ATRy też się czasem źle zachowywały. Opisałem to w wątku Na AA.

    I chyba naprawił wszystko, bo SIDE działa mi już jak trzeba.

    @as...: No właśnie różne tam wisiały, ale nie ten :P
    • 36:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 godzin temu
     
    Mówisz o pracy Side3 ogólnie czy obsłudze plików CAR?
    • 37:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime3 godzin temu zmieniony
     
    Ogólnie.
    SIDE - jak wiele innych urządzeń podpinanych pod szynę procesora miewa problemy z timingami. Tutaj objawiały się one podobnie (choć u mnie nie było Self Testów i SIDE odpalało się zawsze) do tego co opisał w swoim filmie flashjazzcat.

    W moim przypadku było tak, że testy nowego SIDE3 zacząłem od cartów, bo xexy nawet przy problemach zazwyczaj wczytują się dobrze, Sparta na partycjach APT też działa, a do ATRów nie miałem jeszcze skonfigurowanego U1MB (odpowiedni plugin).

    No i dlatego u mnie zauważyłem problemy z cartami, potem jeszcze przetestowałem ATRy i też bywało różnie. No i raz czy dwa zobaczyłem glicze na liście plików w loaderze.

    I to te problemy wymagały rozwiązania - a tak na prawdę jeden problem z timingami, z którego wynikały pozostałe.