atarionline.pl ZX Spectrum Streaming Video - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorguma
    • CommentTime6 May 2010
     
    Taka ciekawostka z Outline 2010

    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 May 2010 zmieniony
     
    Nie umniejszajac osiagniecia programistycznego - to jednak z ZX Spectrum ma to niewiele wspolnego. Potrzeba karty flash 128MB i interfejsu DivIDE...
    • 3: CommentAuthorguma
    • CommentTime7 May 2010
     
    Niewiele wspolnego??? To jest zwykly Spectrum z AY. Czyli wedlog ciebie atari z sio2ide czy sio2sd ma niewiele wspolnego z atari ???
    • 4:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime7 May 2010
     
    Guma, spokój - nie ma to wiele wspólnego z techniką czy też procesorem ośmiobitowców bo chodzi tu tylko i wyłącznie o umiejętny streaming danych, a taki to Ci dobry programista na dowolnym sprzęcie stworzy - byle miał ekran ;-). Na atari jest podobne demo:

    więcej czytaj w komentarzach.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 May 2010 zmieniony
     

    guma:

    Niewiele wspolnego??? To jest zwykly Spectrum z AY. Czyli wedlog ciebie atari z sio2ide czy sio2sd ma niewiele wspolnego z atari ???


    Potraktuj to jako przytyk do purystow sprzetowych, ktorzy akceptuja SIO2SD jako "Atari", a VBXE jako "to juz nie Atari".

    Oba urzadzenia sa tak samo nie-Atari albo tak samo Atari. Z ZX Spectrum jest podobnie. Bo przeciez chyba nie twierdzisz, ze SIO2IDE, SIO2SD czy DivIDE sa urzadzeniami natywnymi dla - odpowiednio - Atari i Spectrum?

    Oczywiscie jakas tam roznica jest, bo w systemie operacyjnym Atari przewidywano obsluge nieznanych urzadzen, taka byla filozofia systemu, ze ma sie dac dostosowywac do nowych rozwiazan, a twarde dyski do Atari byly dostepne jeszcze w czasach normalnej sprzedazy tych komputerow przez Atari. Zreszta samo zlacze SIO, jako praprzodek USB mialo byc uniwersalne. Od biedy wiec SIO2IDE i SIO2SD mozna zaakceptowac jako natywne - bo w pewnym sensie "przewidziane" przez projektantow.

    Z kolei, o ile sie orientuje, do ZX Spectrum nie przywidywano dyskow twardych jako nosnika danych, jest to zupelnie sztuczny twor wspolczesny.

    Dopoki SIO2SD robi za nosnik danych czyli taka wygodniejsza stacje dyskow to nie zmienia to wlasciwosci Atari. Jezeli zrobi sie opcje streamingu z SIO2SD to chyba przyznasz, ze niewiele to bedzie miec wspolnego z Atari? Podobnie by bylo, gdyby streaming na Atari mozna bylo zrobic tylko i wylacznie po zainstalowaniu VBXE. Przeciez to nie byloby (w sensie purystycznym) Atari...

    Najlepszy test na takie rzeczy to wziecie ZX Spectrum bez zadnych dodatkowych urzadzen i odpalenie demka. Dziala?
    • 6: CommentAuthorguma
    • CommentTime7 May 2010
     
    ok ,tak to potraktowalem :) Zgadza sie napewno nie sa to rodzime urzadzenia do tych komputerow (ale nie sa to tez urzadzenia ktore brutalnie ingeruja we wnetrze i architekture jak vbxe),ale sadze ze maja z nimi jak najbardziej wiele wspolnego. A czy w przypadku atari bez dodatkowych urzadzen cokolwiek odpali (poza self test'em)??? No chyba ze za kazdym razem wpisujesz wszystko w basic'u ?
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 May 2010
     

    guma:

    A czy w przypadku atari bez dodatkowych urzadzen


    Lapiesz za slowka, a to nie o to chodzi :). Oczywiste, ze chodzi o dodatkowe urzadzenia, o ktorych byla mowa akapit wyzej - czyli "nienatywne" dla danego komputera.

    Ze Spectrum tez nic nie uruchomisz bez nosnika danych :). Dlatego co innego wykorzystywac rozne dodatkowe urzadzenia jako nosnik danych (istota rzeczy, mozliwosci kompa sie nie zmieniaja), a co innego jako wsparcie techniczne w celu uzyskania czegos, co normalnie nie jest mozliwe.

    Magnetofon do Atari, stacja dyskow, cartridge - te sa bez dwoch zdan natywne. Twardy dysk, SIO2SD - mozna sie spierac, choc zwolennicy za i przeciw beda mieli argumenty. W przypadku ZX Spectrum nie ma takich watpliwosci - DivIDE to calkowicie sztuczny, wspolczesny twor. Wygodny, fajny - temu nie przecze, ale klimat retro ma taki jak VBXE*.

    *sam mam zainstalowane VBXE i jestem entuzjasta tego wynalazku, ale jako ciekawostki, czegos co pokazuje ze sie da zrobic w praktyce, a nie jako elementu "ducha starych czasow" :). A juz na pewno nie powiedzialbym na demko, ktore robi streaming tylko i wylacznie na Atari VBXE, ze to demko z Atari, bo tak nie jest.
    • 8: CommentAuthorguma
    • CommentTime7 May 2010
     
    divide to tez tylko kontroler pamieci masowej ,dlaczego ma byc inaczej traktowany niz np. sio2ide ktore tez jest "wygodne i fajne" (... a nawet fajniejsze) ?? :)))
    • 9: CommentAuthorandys
    • CommentTime7 May 2010 zmieniony
     
    Cóż mogę ci powiedzieć Guma...Na pewno mogę ci powiedzieć, że z Kazem nie poruszaj w ogóle tu tematu bo, w ogóle się nie zna i będzie bronił atari jak zawsze to robił.

    divIDE works on all ZX Spectrum flavours (16, 48, 48+, 128, +2, +2A, +3 and clones).
    Urządzenie przyłączone jest do szyny krawędziowej bez żadnych przeróbek. Ma swój rom i w zależności od którego użytego firmare oferuje rozne opcje odczytu karty. Mogę powiedzieć, że nawet widzi długie nazwy z windowsa, a obsługa karty zachodzi z poziomu spectruma a nie klawiszy na carcie.

    I tu mam pytanie do tych z sio2sd i tych innych musicie ingerowac w atari aby go założyc? czy można z poziomu atari zarzadzac plikami na carcie aby móc sekwencyjnie dane doczytywać? czy tylko to co z ekraniku sobie wybierzecie. Tego właśnie nie wiem, a ciekawi mnie to.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 May 2010 zmieniony
     

    guma:

    dlaczego ma byc inaczej traktowany niz np. sio2ide ktore tez jest "wygodne i fajne" (... a nawet fajniejsze) ?? :)))


    A czy ja mowie, ze ma byc traktowane inaczej? Wlasnie tak samo - jako wynalazek czasow wspolczesnych. I albo ganimy "rozszerzenia, dodatki" jak VBXE, SIO2IDE, DivIDE jako nienatywne albo nie ganimy. Albo twierdzimy, ze VBXE to nie-Atari albo twierdzimy ze SIO2SD to Atari :).

    Na pewno mogę ci powiedzieć, że z Kazem nie poruszaj w ogóle tu tematu bo, w ogóle się nie zna i będzie bronił atari jak zawsze to robił.


    Ten Kaz to nie tylko sie nie zna, ale jeszcze mial czelnosc pokazac falszywe zdjecia z monitora, ze jednak Atari ma kolor czerwony :).

    A czy to nie ten Andys, ktory caly czas unika odpowiedzi, jakie to programy napisal na ZX Spectrum, czym sie nie omieszkal pochwalic? Bo juz w kilku kolejnych watkach zadawalem to pytanie.

    PS. Zeby nie bylo, ze nie zadawalem, bo widze, ze kolega awanturny jest i nie tylko Kaz mu doskwiera, ale i Laoo i inni i pewnie kazdy kto pisuje nie po mysli Andysa:

    ->link<-

    ->link<-

    ->link<-
    • 11: CommentAuthorguma
    • CommentTime7 May 2010
     
    Kaz ,no wlasnie powiedziales: "Twardy dysk, SIO2SD - mozna sie spierac, choc zwolennicy za i przeciw beda mieli argumenty. W przypadku ZX Spectrum nie ma takich watpliwosci - DivIDE to calkowicie sztuczny, wspolczesny twor." :)

    andys ,w przypadku sio2sd nie trzeba ingerowac we wnetrze komputera, jest to nic innego jak emulator stacji dyskietek (dokladniej 8miu stacji) z podmapowanym plikiem (obrazem dyskietki) znajdujacym sie na karcie sd i jest bardzo wygodny w uzyciu w przeciwienstwie do divide a zwlaszcza w przypadkuu kiedy pojawia sie obraz dyskietki *.scl i niema go w zadnej innej postaci (z80,tap,itd.)
    • 12:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime7 May 2010
     
    Się czepiacie, i jedno i drugie służy pokazaniu skali przepustowości danego urządzenia zewnętrznego.

    Dopóki nie wymaga to otwierania obudowy - jest miodzio.

    (nie żebym miał coś przeciwko otwieraniu - ale jednak odwiedziny u laika posiadającego atari na strychu i wpięcie się ze SIO2SD jest lepsze niż "no bo jak tam sobie przelutujesz...")
    • 13: CommentAuthorguma
    • CommentTime7 May 2010
     
    Nie no ja sie smieje tylko i drocze troche z Kazem :)
    A co do rozszerzen ,jak tam kto uwaza...:) dla mnie dobrze jest jak jest :)