atarionline.pl Muzyka i Atari ST/STE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime24 Oct 2022
     
    o, to mnie interesi nawet, wpadnę.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Przeklejam przypominawczo:

    W czwartek o 20:00 na naszym zoomie Cyprian pokaże całkiem świeży program dla Atari STE "Turbochip", który umożliwia tworzenie muzyki trackerowej jednocześnie na Yamahę i DMA. Czyli łączenie syntetyków z samplami. A później jeszcze moduł EPSS do Cubesa, też dla STE. Zapraszam.
    • 3: CommentAuthordhor
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Woho, brzmi jak konkurencja dla Maxymisera :) To bardzo ciekawe, będę.
    • 4:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Turbochip - widziałem gdzieś kiedyś jakąś zajawkę tego, dawno temu.
    ->link<-
    coś jest na yt
    • 5: CommentAuthordhor
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    Well, no cóż, brzmi trochę jak SoftSynth na 8bit :) STE może lepiej (poza samplami) :) Tak czy owak, ciekawe, ciekawe...
    • 6:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime25 Oct 2022 zmieniony
     
    @dhor dobre porównanie do SoftSyntha. Turbochip to jest 7 kanałowy traker cziptiunów. Do grania sampli/MODów mamy 4 kanałowy Protrackera albo 8 kanałowy Octamed.

    Turbochip technicznie wygląda tak że kanały 1 - 3 to jest dźwięk YM2149F (czyli zwykły cziptune). Kanały 4 - 6 to są 32-bajtowe 8-bitowe sample grane przez DAC STE. Ostatni kanał 7 jest do grania samplowej perkusji 8bit 25033Hz przez DAC STE.
    • 7: CommentAuthordhor
    • CommentTime25 Oct 2022
     
    @Cyprian

    Bierz moje piniądze. Brzmi jak marzenie. Kwestia, czy to zabrzmi... Chiptune'owo :)

    Drugi problem to artyści vs inżynieży. Literkowo i kabelkowo można wszystko.Pytanie na ile interfejs pozwala używać tych wspaniałości bez kompleksów.
    • 8:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime25 Oct 2022
     

    dhor:

    Bierz moje piniądze.

    autorem jest Junosix, pewnie nie pogardzi groszem :)
    • 9:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime30 Oct 2022 zmieniony
     
    Bardzo poważny i szanowany magazyn Sound On Sound opublikował wywiad z Pete'm Cannon'em o tym, jak używa Cubase 2 i Atari 520 ST, które służy za kontroler dla syntezatorów Akai:

    ->link<-

    Dalej jest demonstracja.... OctaMED'a na Amidze.
    • 10:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime7 Nov 2022 zmieniony
     
    Robert Miles &...

    • 11:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime7 Nov 2022
     
    Film dokumentalny o Grzegorzu Ciechowskim -

    ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2023
     
    Dzięki za linki Greyu.

    A przy okazji, dla osób mniej znających twórczość muzyczną na ST/STE, taki oto zbiór muzyczek:

    ->link<-
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Jan 2023
     
    Zbiorek niezły (spory), aż się nie chce ściągać :./
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2023 zmieniony
     
    Jeszcze odnośnie muzyki na ST/STE w grach. W starych czasach głównie słuchaliśmy chiptunów, często wątpliwej jakości, bo firmy wydające gry robiły pod najmniejszy wspólny mianownik i jak najmniejszym nakładem pracy. Oczywiste, ale przykre. Bo ani nie wykorzystywano możliwości STE, ani nawet ST, ani nie reklamowano, że można też posłuchać muzyki z gier przez MIDI. Czytaliście w jakimś Bajtku, Moim Atari, Atari Magazynie czy innych atarowskich pismach o takiej możliwości? Dopiero ostatnie lata przyniosły wysyp informacji o tym na forach, blogach. I okazało się, że masa gier na ST ma muzykę, która w starych czasach zamiatała wszystko na rynku komputerów domowych. Wystarczyło mieć jakikolwiek sprzęt MIDI z modułem brzmień i podpiąć go do Atari. Od paru lat oglądam w końcu nagrania z tymi grami i szczerze żałuję, że w latach 90-tych marzyłem o grach z samplami zamiast kupić sobie klawisze MIDI. Przykłady informacji i filmików:

    ->link<-



    • 15:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime14 Jan 2023 zmieniony
     
    Są nagrania z Ultim pod koniec :)

    ps. pociągnąłem temat w wątku -> ->link<-

    ps2. a propos pierwszej części The Last Ninja - ale tym razem na ST - odgrzebałem z użyciem archive.org nigdy nie opublikowany, choć funkcjonalnie ukończony port - dzięki wpisywaniu "niemądrych" promptów w chatGPT (ścieżka po której to znalazłem jest zapisana w powyższym wątku na atari-forum.com):

    ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Apr 2023
     
    • 17:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime12 Jul 2023
     
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Aug 2023 zmieniony
     
    Jak wspominał w 1988 roku znany muzyk Krzysztof Sadowski ->link<- (obecnie Krzysztof S., oskarżony o czyny pedofilskie), korzystał z Atari ST do komponowania utworów, w tym do filmów, a prezentował tę możliwość m.in. na słynnym festiwalu Jazz Jamboree, gdzie firma Atari (zapewne PZ Karen) była obecna:
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Sep 2023 zmieniony
     
    Znalazł Misza. Fatboy Slim ( wikipedia: ->link<- )
    korzysta z ST: