atarionline.pl Jak odpalić Ultimę na emulatorze? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorDark Lord
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    Ano właśnie poszukuję jakąś fajną grę, by pograć w coś "nowego" na emulatorku Atarynki i tak się właśnie zastanawiam nad którąś z części serii Ultima. Wyszukałem, no i raczej bym żadnego problemu nie miał, gdyby tam nie było od groma jakichś plików, co do których pewności do czego służą nie mam żadnej, ani jak je odpalić (dotychczas tylko grałem w gry na jednym pliku .atr i opcji "autoboot", np. Kolony2106 itd. A tam, pomimo dwóch katalogów (np. Ultima II (v1) i Ultima II (v2) jest tam tych .atr od groma, a w tym drugim katalogu jest plix .xex, w związku z czym ja się pogubiłem, i zdaję się na pomoc bardziej doświadczonych kolegów - co pobrać dokładnie, co odpalić, i która Ultima jest najfajniejsza :). Z góry dziękuję.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    1.

    Oznaczenie (v1), (v2), (v3) i tak dalej - jest uzywane, gdy w katalogu ta sama nazwe ma wiecej niz jedna gra - jest to czysto techniczne odroznienie. Przykladowo oprocz gry "Ultima III", ktora masz na mysli (gra RPG) jest tez gra "Ultima III", ktora jest prostym pinballem zrobionym za pomoca programu "Pinball Construction Kit".

    Tak samo jest w srodku folderu z dana gra - jesli jest wiecej wersji plikow z TA SAMA NAZWA - to maja swoje (v1), (v2), itd. Przykladowo w folderze gry "Ultima II" masz trzy rozne wersje drugiej dyskietki.

    A z czego wynikaja te roznice? Zazwyczaj z tego, ze sa to pirackie kopie pochodzace z roznych zrodel. Czesto roznice sa niewielkie, rzedu kilku bajtow, ale sa. W przypadku "Ultimy" dochodza jeszcze roznice wynikajace z zapisanego na dyskietkach stanu gry. Dlatego zgodnie z zasada zbierania WSZYSTKICH wersji danego programu w naszym katalogu pojawiaja sie wszystkie... :)

    Szczegolowo o znakowaniu plikow mozna przeczytac tutaj w punkcie 6, podpunkcie 10:
    ->link<-

    2.
    Jak odpalic gry? Normalnie, najpierw odpalasz pierwszy dysk (s1), a potem tak jakbys przekladal dyskietki w stacji dyskow - kazdy plik ATR (s2, s3, s3) to kolejna dyskietka. Gra prosi o konkretna dyskietke - to podpinasz w emulatorze konkretny plik dyskietki i juz.

    3.
    Jezeli chodzi o to, ktora gra z serii "Ultima" jest najlepsza to przyznam, ze zadna nie wywarla na mnie ogromnego wrazenia (ale ja po prostu nie jestem wielkim fanem RPG), ich poziom wydaje mi sie bardzo podobny.

    Glosujacy na Moby Games tak je ocenili w wersji na Atari(w nawiasie ocena ogolna, srednia wszystkich platform):

    I - 4.4 (3.7)
    II - 4.6 (3.6)
    III - 2.5 (3.4)
    IV - 4.0 (4.0)
    • 3:
       
      CommentAuthorDark Lord
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    Dzięki, Kaz. Ale znowu mam problem. Tak jak mówiłeś, wyświetla się pole (Insert a blank player disk). Przez "autoboot image" nie idzie, a nie mam pomysłu jak by tu "wsadzić" tę drugą "dyskietkę".
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    Troche nizej masz w opcjach "Attach Disk" - i wybierasz, do ktorej stacji dyskow chcesz wlozyc nowy dysk (do Atari mozna podpiac do 8 stacji, stad mozliwosci 1-8). Alternatywnie uzyj skrotu klawiszowego (ja tak zawsze robie): w przypadku zmiany dyskietki w stacji numer 1 wystarczy wtedy klepnac Alt+1.
    • 5:
       
      CommentAuthorDark Lord
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    Dzięki wielkie, lecz nie działa. Robię tak jak mówisz, i niestety nie działa, po prostu włącza się takie okienko, zaznaczam dyskietkę "v1 s2 player", daję otwórz i nic.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jun 2010 zmieniony
     
    No dobrze, to konkretnie - ktora "Ultime" chcesz uruchomic?

    PS. Ale dales jakos znac programowi, ze juz zmieniles dyskietke? Jakas spacja, RETURN, etc?
    • 7:
       
      CommentAuthorDark Lord
    • CommentTime28 Jun 2010 zmieniony
     
    Ultima II, skoro dostała najlepsze oceny, to powinna być jak znalazł. Pobrałem dyskietki... hmm... z serii(?) v1, wszystkie 3 i robię tak jak radzisz.
    • 8:
       
      CommentAuthorDark Lord
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    Ach, pies to trącał, że post pod postem, ja tu mam kryzys! :D. Powtarzam: "Ekhm... nie działa. W ogóle, jakoś dziwnie działa klawiatura w połączeniu z emulatorem. W niektóre gry się nie da grać za jej pomocą, choć chyba dobrze skonfigurowałem."
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    W tej chwili nie mam jak odpalic emulatora, ale wieczorem sprawdze - MUSI dzialac, wszystkie gry byly sprawdzane - to znaczy uruchamiane do momentu az gracz moze wykonac jakas czynnosc!
    • 10: CommentAuthorrekk
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    Ja u siebie sprawdziłem na Atari800Win i faktycznie po włożeniu player.atr nic się nie dzieje dopóty, dopóki nie klikniemy na Esc. Informacja jaka wyskakuje to nie założony profil gracza. Uruchomiłem ponownie grę lecz zamiast wybrać P - play to dałem C - create. Gdy pokazał się komunikat "insert blank disc" wybrałem w menu emulatora Atari - Disc drive - New Image i zamontowałem czystą dyskietkę. Po tej operacji udało się uruchomić grę.
    • 11:
       
      CommentAuthorDark Lord
    • CommentTime28 Jun 2010 zmieniony
     
    Rekk, a co przycisnąłęś, gdy stworzyłeś tę czystą dyskietkę? Bo u mnie dalej jest to pole.

    Ew. pokieruj mnie, dokładnie krok po kroku co włączyć, gdy już stworzyłem i umieściłem w 1szym slocie tę "dyskietkę", proszę.
    • 12: CommentAuthorrekk
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    Wcisnąłem Esc i wyskoczyło mi menu w którym ustawia się siłę, inteligencję itp. swojego gracza. Jak już ustawisz wszystko, pokaże się komunikat, by włożyć dysk program. Gra uruchomi się ponownie i wtedy wybierz P - play, gdy ukaże się komunikat by włożyć dysk player, zamontuj dysk, który utworzyłeś ze swoim graczem.
    • 13:
       
      CommentAuthorDark Lord
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    Wielkie dzięki, gra działa. Tylko mógłby mi ktoś wytłumaczyć zasady, bo nic nie rozumiem, nawet nie wiem gdzie jest moja postać :D.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    Skoro dziala to juz nie bede sie produkowal. Chodzilo zapewne o to, ze wybierales od razu gre (P) bez stworzenia najpierw swojej postaci (C), stad problem z odczytem pustej dyskietki player.atr.

    Aby zagrac w Ultime proponuje pogrzebac za opisami, jest ich w sieci pewnie sporo. Instrukcje do gry masz tutaj:

    ->link<-

    Pamietam, ze ciekawe rzeczy o "Ultimie" pisano tez w starych magazynach "Atari User". Tez trzeba by za tym pogrzebac.
    • 15:
       
      CommentAuthorDark Lord
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    Nie, nie. Po prostu nie wiedziałem co przycisnąć. Nie jestem przeca skończonym debilem (chyba).

    Hm, zeskanowanych na stronie ich nie ma, więc będzie lekki problem, bo w czasie wydawania tego czasopisma to mnie pewnie rodzice jeszcze nie planowali, więc nie zakupywałem :D. No cóż, przeczytam instrukcję, dzięki za wszystko.
    • 16:
       
      CommentAuthorDark Lord
    • CommentTime28 Jun 2010
     
    Cholera, jaki ze mnie debil (jednak nim jestem). Znalazłem manuala do Ultimy, i tam pisało jak to uruchomić... ;/.