atarionline.pl Nowa książka - Cyfrowe marzenie - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormac
    • CommentTime20 Jul 2010
     
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jul 2010 zmieniony
     
    Ciekawi mnie, czy ksiazka ma bibliografie, a jesli tak to jaka? Bo na pierwszy rzut oka wyglada, ze wszyscy, lacznie z autorem ksiazki, czytamy te same zrodla internetowe :D
    • 3: CommentAuthormac
    • CommentTime21 Jul 2010
     





    • 4: CommentAuthormac
    • CommentTime21 Jul 2010
     
    ze spisu treści wynika, że trochę "po łepkach", ale autor to jeśli dobrze pamiętam zasłużony redaktor Secret Service
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jul 2010
     
    Ale bibliografia jest! Do tego tytuly podrozdzialow - smakowite.
    • 6: CommentAuthornosty
    • CommentTime23 Jul 2010 zmieniony
     
    Oj zapowiada sie super. Objetosc 350 stron! I autor w komentarzach mowi ze materialy zbieral wiele lat rozmawiajac osobiscie z osobami zaangazowanymi w tworzenie gier komputerowych.
    Takze nie snujcie domyslow tylko poczekajcie z wypowiedziami 2 tygodnie na premiere.

    Myli sie jednak wydawca piszac o ksiazce: "Pierwsza w Polsce obszerna kronika liczącego prawie 40 lat przemysłu elektronicznej rozrywki."

    "Dawno temu w grach", byla wczesniejsza i choc objetosciowo 3x skromniejsza, to rowniez tworzy swoista chronologiczna opowiesc o grach komputerowych od ich poczatku az do lat 90-tych.
    • 7: CommentAuthormac
    • CommentTime23 Jul 2010
     
    osobiście już się nie mogę doczekać, i czekam też na wszystkie następne książki, w tym te które mają napisać osoby bywające na tym forum ;-)
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Aug 2010
     
    Wywiad telewizyjny z Piotrem na Polygamii:

    ->link<-

    oraz drugi wywiadzik przed kamera na NeoGo:

    ->link<-
    • 9: CommentAuthormac
    • CommentTime10 Aug 2010
     
    i tutaj:

    ->link<-

    od mniej więcej 55 minuty..
    • 10: CommentAuthornosty
    • CommentTime13 Aug 2010
     
    Juz sie sprzedaje:
    ->link<-
    • 11: CommentAuthormac
    • CommentTime13 Aug 2010
     
    już się od 2 dni w wolnych chwilach czyta;)
    • 12: CommentAuthorRamos
    • CommentTime14 Aug 2010
     
    Książka traktuje trochę w dużym skrócie historie gier, choć kilka nie jasności autorowi udało się rozwikłać i obalić. Jednak historia tworzenia gier w Polsce powinna być bardziej rozbudowana, a nie napisana trochę tak po łepkach. Wiadomo, że pisząc taką publikacje trzeba zmieścić się na kilkuset kartach, bo inaczej książka będzie droga i kto to kupi. Podsumowując polecam książkę, bo co niektórzy mogą dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Aug 2010
     
    Historia gier jest ogromnym tematem, na pewno 350 stron nie wyczerpie tematu.
    • 14: CommentAuthormac
    • CommentTime14 Aug 2010
     
    zdecydowanie nie wyczerpało, ale to jest szansa dla kolejnych autorów
    • 15:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Aug 2010 zmieniony
     
    Trudno dobrze (wyczerpujaco) opisac cos, co ciagle sie rozwija, ewoluuje, itd. ;]
    • 16: CommentAuthorRamos
    • CommentTime15 Aug 2010
     
    W pewnym sensie wydawać teraz drugą publikacje o historii gier nie ma sensu. Takich publikacji i to znacznie lepiej napisanych na zachodzie jest mnóstwo. U nas warto się skupić na historii tworzenia gier w Polsce,, bo to ciekawy temat i mało znany dla zwykłych ludzi.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Aug 2010
     
    Zgadzam sie, byly juz na ten temat rozmowy podczas PGA. Ciekawe, kto sie podejmie? To straszna robota, poniewaz my w Polsce nie mamy tak udokumentowanych lat 80-tych jak Amerykanie.
    • 18: CommentAuthormac
    • CommentTime15 Aug 2010
     
    tylko w latach 80 aż tak wiele się u nas nie działo.. ale początek lat 90 to jest taki materiał do opanowania..
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Aug 2010
     
    Jak to sie nie dzialo? Po pierwsze wtedy zaczela sie komputerowa, oddolna rewolucja: ludzie sprowadzali sprzet skad sie dalo. To jest wlasnie ten najslabszy punkt, bo na ten temat nikt nie ma pelnej wiedzy - wszystko na temat sprowadzania komputerow to grube szacunki, nie poparte zadnymi danymi o sprzedazy (bo takowej przeciez formalnie nie bylo), a jesli wziac pod uwage nielicznych importerow jak Pewex, Baltona czy sklepy harcerskie - to dotarcie do danych graniczy z cudem (urzedy skarbowe juz tego nie trzymaja, a jakos watpie w istnienie baz danych z takimi informacjami). Moze gdzies jakies zagubione dokumenty w archiwach... ale to tez watpliwe, bo te interesy czesto byly szemrane i nikomu nie zalazalo na archiwizacji jak mialo to miejsce w normalnych gospodarkach.

    W latach 80-tych powstaly wszystkie istotne pisma tamtych czasow - Bajtek, Komputer, IKS, etc. Tutaj jest najlatwiejsze pole do badan, bo pisma sa zachowane (nawet w naszej Bibliotece Atarowca), ale to moze wlasnie skutkowac blednym obrazem rzeczywistosci - bo tylko przez pryzmat oficjalnych pism.
    • 20: CommentAuthormac
    • CommentTime15 Aug 2010
     
    a no widzisz, to się nie rozumiemy, ja mówię o tym co powstawało, a ty o tym kto co kupował i z tym drugiem to faktycznie nie do zrobienia, ale czy to jest aż tak ciekawe, aby doszukiwać się statystyk?
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Aug 2010
     
    W latach 80-tych powstawaly pierwsze polskie gry! Przeciez KAW je wydawal, przeciez powstala grupa programistow wokol Lucjana Wencla i jego LDW, bylo mnostwo prywatnych osob, ktore amatorsko robily gry na ZX Spectrum, Atari, etc - o tym jest bardzo malo dokumentow, a jak opisywac historie powstawania gier bez konkretnych faktow?

    Statystyki sa wazne do badan historycznych - nie jako informacje do publikacji, ale jako dane do analiz. Chocby po to, zeby ustalic, ktore gry byly przelomowe, kiedy zaczela sie prawdziwa rewolucja w grach w Polsce, etc. Interesujace jest na przyklad ile sztuk sprzedano, jak duzy byl rynek gier... Tego bez konkretnych danych w tle nie zobaczymy.
    • 22: CommentAuthormac
    • CommentTime15 Aug 2010
     
    ja nie mówię, że można lata 80 zignorować, bo tak nie jest, ale też bym się specjalnie brakiem gotowych szczegółowych statystyk z tych lat nie zniechęcał
    • 23: CommentAuthorRamos
    • CommentTime15 Aug 2010
     
    Jeśli chodzi o początek gier w Polsce to podobno zaczyna się ona dużo wcześniej, bo w latach 70-tych. Jakby ktoś chciał zająć się tym tematem i napisać większą publikacje to mam sporo nie publikowanych materiałów, dostępów do ludzi tworzących w tym okresie na różnych mało znanych komputerach. Tu też trzeba oddać pola piratom, bo bez nich nie rozeszłaby się i nie przetrwała masa softu, szczególnie gier z tamtego okresu.
    A czy ktoś słyszał z was o grach tworzonych przez zakładowych programistów do polskich komputerów typu Elwro-Junior, Meritum czy chociażby na pierwszą polską konsole? Niestety temat jest bardzo trudny do opisania i bardzo mało udokumentowany, szczególnie lata 70/80. Lata 90 znamy w miarę dobrze, ale i tak to masę roboty jest.
    Jedyny jak ktoś by chciał naprawdę tym się zająć chętnie pomogę i nawet wspomogę pisać, ale pod warunkiem że projekt ma szanse na powodzenie. Sam niestety nie mam zbyt czasu tym się zająć, bo mam na głowie kilka innych projektów i nie mogę ich porzucić.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Aug 2010 zmieniony
     
    No wiec wlasnie - niepublikowane materialy... to skad ludzie maja wiedziec, jak to bylo? A przy okazji zaciekawiles mnie - coz to za niepublikowane materialy - jakiego typu?

    PS. A czy jest juz w Polsce jakis centralny system, w ktorym mozna sprawdzac prace magisterskie, doktoranckie, etc.? Mozna by sprobowac wyszukac naukowe prace, ktore pomoglyby w pisaniu o historii gier.
    • 25: CommentAuthormac
    • CommentTime16 Aug 2010 zmieniony
     
    @Ramos - odezwij się proszę do mnie na marek()bardzo.pl
    @Kaz - nie ma i nie będzie
    • 26: CommentAuthorRamos
    • CommentTime16 Aug 2010
     
    Materiały o komputerach z PRL są na tej stronie: ->link<-
    Co niepublikowanych danych o grach to przeprowadziłem rozmowy z dawnymi twórcami programowania na różne komputery, poza tym mam ściągnięte część archiwum polskich prasy codziennej w stylu Trybuna, Dziennik z okresu PRL z archiwum byłego NRD. Dzięki znajomości pewnego socjologa. W Polsce ciężko tego szukać. Mam różne rzeczy ponagrywane na CD/DVD o danych komputerach z okresu PRL.
    • 27: CommentAuthorRamos
    • CommentTime16 Aug 2010
     
    Jest pomysł jeśli byli by chętnie na stworzenie takiej publikacji wspólnymi siłami np. atarionline.pl+C&A Fan+ jakiś inny portal o tematyce starych gier (może ppa.pl)
    Razem mamy tyle materiałów, wywiadów z twórcami, że możemy coś razem napisać i powstałaby taka książka.

    A co do książki to na forum C&A Fan dałem post z pierwszymi przekłamaniami w historii tej książki. Na razie dałem jedną, bo resztę muszę dokładnie sprawdzić. Zapraszam: ->link<-