atarionline.pl Transmisja danych przez porty joystick'a - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime12 Aug 2010 zmieniony
     
    ...Ponieważ nie miałem żadnego sposobu na przeniesienie danych z PC na C64 i odwrotnie, a posiadam Atari i SIO2PC, zainteresował mnie program Joy Transmition (a.k.a. Joy Transmission), który znalazłem w komplecie plików dla... Atari Turbo 2000?! ->link<- - plik "transfer.com". Program ten zawierał informację o podobnym oprogramowaniu dla C64 umożliwiającym przesyłanie danych między Atari i C64 poprzez kable łączące porty joystick'ów.



    Obydwa programy znalazłem w Tajemnicach Atari ->link<- i na szczęście są w postaci listingów - więc mogłem je wpisać do komputerów nie podpiętych do PC (bez konieczności przesyłania), jest też schemat kabli (bardzo prosty). Podwójny kabel zmontowałem.



    Program na Atari działa poprawnie, czego nie mogę powiedzieć o części na C64 - nie udało mi się odczytać nim żadnego pliku z kasety oprócz listingu jego samego... Przesyłanie działa w obie strony, choć nieco kuleje - operacje trzeba wykonywać w określonej kolejności, czasami restartując jeden lub obydwa programy.

    Niestety pliki prg przesłane do C64 się nie uruchamiają - przypuszczam, że są "obudowane" dodatkowym nagłówkiem, który należy przed przesłaniem usunąć... Plik, który przesłałem w drugą stronę również nie działa z emulatorem C64...


    Ponieważ uważam takie połączenie, za interesujące, mam w związku z tym kilka pomysłów - może znajdzie się ktoś chętny do ich realizacji:

    - ulepszyć program na C64 (odczyt plików z magnetofonu) i na Atari.
    - dodać opcję łączenia C64<->C64 i ATARI<->ATARI!!! :)
    (podobno innym sposobem można połączyć dwa C64, aby użyć drugiego jako dodatkową pamięć - co wykorzystuje jeden z kompilatorów)
    - napisać handler/y umożliwiający/e wykorzystanie drugiego dowolnego komputera (Atari lub C64) jak RAM dysku
    - jeżeli to możliwe zrealizować transmisję na jednym porcie - umożliwiając podpięcie joystick'ów (po jednym do każdego komputera)
    - napisać grę/y wykorzystującą takie połączenie
    - inne?
    • 2: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime13 Aug 2010 zmieniony
     
    Nie wiem czy na atarionline czy na jakimś komodziarskim serwisie czytałem jakiś wywiad z pracownikiem avalonu, opisywał jak to właśnie "szczepił" atarynke z komodą przez port joysticka, przydało mu się to podczas robienia konwersji jakiejś gry. Sam mam 2 Atari i C64 więc chętnie bym się tym pobawił. Bardziej interesowałaby mnie wymiana danych pomiędzy dwoma komputerami Atari, commodore znam słabo.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Aug 2010
     
    Maciek - z calym szacunkiem, ale proponuje powstrzymac sie z niepotrzebnie obrazliwymi slowami typu "scierwo". To nie to forum.
    • 4: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime20 Aug 2019 zmieniony
     
    Inne tego typu rozwiązanie: ->link<- (używające jednego portu joystick-a).



    (Na dyskietce jest też program odczytujący obrazki "Koali" i konwertujący).
    (Kopia dyskietki w załączniku).
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Aug 2019
     
    Testowałeś, działa?
    • 6: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime22 Aug 2019
     
    Nie testowałem, ale mam pewien projekt związany z kablami w zanadrzu, więc będzie okazja żeby stestować :)