atarionline.pl Gry szerzej nieznane - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBluki
    • CommentTime9 May 2012
     
    Rzeczywiście, dżojstik mógłby lepiej działać. Wynika to chyba z tego, że BASIC jest dosyć wolny, a musi obsłużyć kilka rzeczy w tym samym czasie. Chociaż gdyby użyć rejestru GRACTL (DEC:53277, HEX:D01D), a konkretnie bitu 2 - "ogień ciągły" to sterowanie działałoby pewnie. Może kiedyś, przy odrobinie wolnego czasu i chęci, da się to sprawdzić :)
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime13 Jul 2012
     
    Czy ktoś zna może sposób sterowania w grze Balloonier? Na PC (DOS) ta gra nazywa się Balloon Challenge i bardzo mnie wciągnęła, ale w wersji na Atari nie wiem jak zmienić balon, mogę tylko odpalić pierwszy z lewej spacją.



    • 3: CommentAuthorbolo
    • CommentTime7 Aug 2012
     
    Fandal wykopal jakiegos sokobana napisanego przez Polakow

    ->link<-
    • 4: CommentAuthors2325
    • CommentTime7 Aug 2012
     
    Nie jest to ten sam co tutaj?
    • 5: CommentAuthorbolo
    • CommentTime7 Aug 2012
     
    Nie
    • 6: CommentAuthorzoltan
    • CommentTime8 Aug 2012 zmieniony
     
    @s2325: pobawiłem się trochę Baloonierem - na emulatorze udało mi się przełączać balony klawiszami [Shift][8] i [Shift][=]. Chyba odpowiada to klawiszom ze strzałkami na klawiaturze Atari XE, tylko wciskanymi właśnie bez CTRL :)
    • 7: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Aug 2012 zmieniony
     
    Dzięki, zagram sobie jak wrócę do domu, może ma jakieś ciekawe różnice co do wersji dla PC (DOS). Sterowanie wręcz intuicyjne.
    • 8: CommentAuthorBluki
    • CommentTime11 Sep 2012 zmieniony
     
    Witam w kolejnym odcinku z cyklu „Gry szerzej nieznane”. Dziś tematem będą bitwy morskie – temat nie nowy w tym wątku, ale...
    Otóż to, nie mogąc doczekać się aż majaczące na horyzoncie „Statki” w wykonaniu QTZ przycumują do nabrzeża, postanowiłem przypomnieć kilka wcześniejszych produkcji tego typu. Tak właściwie, to głównym tematem jest gra „Destroyers” autorstwa K. P. Middletona, zamieszczona w czasopiśmie „Atari User” w 1987 roku, ale zaczniemy od rozgrzewki.

    1. LASER STRIKE



    Gra dla jednego lub dwóch graczy. Grafika oparta jest na artefaktach. Jak jednak wiadomo, raz artefakty są, a raz ich nie ma... Właściwie jedynie pod emulatorem wygląda to dobrze. Obsługa dżojstikiem. Na początku pojawia się pytanie o imiona graczy. Jeżeli zamierzamy zagrać z komputerem, to na pytanie o drugie imię odpowiadamy naciśnięciem klawisza RETURN.
    Tak naprawdę, to nie jest bitwa morska, a kosmiczna! Gracze atakują nawzajem swoje statki kosmiczne przy pomocy dział laserowych na dwuwymiarowej siatce galaktyk. Ano właśnie tak! Skąd to wiem? Z miesięcznika „Compute!”, z numeru 12/1986, gdzie gra się ukazała.



    Jako ciekawostkę dodam, że oryginalnie gra powstała na Commodore 64, a potem powstały wersje na Atari ST, Amigę, IBM PC/PCjr, Apple II i oczywiście nasze Atari. Więcej na ten temat (po angielsku) tutaj: ->link<-

    2. BATTLE SHIPS Johna Fosketta



    Ładnie rozwiązana graficznie, jednak nie możemy samodzielnie rozmieszczać swoich statków. Dzieje się to automatycznie. Obsługa klawiaturą.
    Jak możemy wyczytać z nagłówka jest to wersja II w Atari BASIC-u, z listopada 1996 roku, specjalnie dla biuletynu TWAUG.

    3. ATARI COMPUTER BATTLESHIP



    Można powiedzieć, że jest to ciekawostka, bo aby w nią zagrać, ktoś musi posiadać modem. A właściwie musi być dwóch takich „ktosiów”. Niestety, nie posiadam modemu, ale może jednak zajdą się tacy, którym uda rozegrać się choć jedną partię i zechcą podzielić się wrażeniami. Na razie pozostaje tylko zadowolić się opisem autorów:

    Computer BATTLESHIP by John Babson and Bill Cleis of the courtesy of North Coast Network BBS.

    This is a Battleship game to be played by two players with computers over modems. Select the positions of your ships and enter a letter for the column and a number for the row. At the prompt type H if you want the ship to run horizontally or a V for the ship to run vertically. After you have set up the board, you will enter into the terminal mode. Set up the modems so that you are communicating with each other. One of you will decide to go first and the other will move next. When you both are ready each presses START at about the same time to start the game.


    Rozgrzewka dobiegła końca, więc czas na główną atrakcję, czyli grę

    DESTROYERS

    Główną atrakcję, nie dlatego, że taka wspaniała, ale dlatego, że udało mi się przekonać ją, aby komunikowała się z nami w języku polskim. Przy okazji zmieniła nazwę na

    NISZCZYCIELE

    Uwaga: gra "Destroyers" znajduje się w katalogu gier Atarionline, ale żadna wersja nie jest tą oryginalną, prezentowaną tutaj, choć różnica dotyczy chyba tylko planszy tytułowej. Oto wprowadzenie do gry:

    Celem gry jest zatopienie wszystkich statków komputera, zanim on to zrobi z twoimi. Nie jest to takie łatwe, jak się wydaje, ponieważ komputer ma zawsze jeden statek więcej od ciebie i nigdy nie strzeli dwa razy w te same miejsce. Zrekompensować to możesz oddając salwę 9 strzałów, jednak tylko raz w czasie gry.

    INSTRUKCJA

    Po uruchomieniu gry zostaniesz zapytany ile chcesz mieć statków w tej grze. Możesz wybrać od 1 do 8, ale pamiętaj, cokolwiek wybierzesz, komputer zawsze będzie miał o jeden więcej. Następnie musisz rozmieścić statki. Aby to zrobić wystarczy nacisnąć kolejno literę, cyfrę i RETURN. Po rozmieszczeniu statków komputer rozpocznie grę.


    Cała instrukcja dostępna po uruchomieniu gry. Na dysku znajdują się obie wersje – polska i angielska. W obu dodałem możliwość opuszczenia gry w trakcie rozgrywki. Wystarczy zamiast litery nacisnąć ESC. Na oddzielnym dysku jest też całkowicie oryginalna wersja tej gry. Dobrej zabawy!



    Oglądaj online „NISZCZYCIELE” (filmik 90 sekund).
    • 9: CommentAuthorbolo
    • CommentTime29 Sep 2012
     
    Kolejne wykopalisko Fandala stworzone przez Polakow

    • 10: CommentAuthors2325
    • CommentTime29 Sep 2012 zmieniony
     
    Home Tenis leżało na ftp://ftp.pigwa.net/stuff/collections/stryker/gepard_soft_atr_pro/142_demonstracje_NO1_b.ATR

  1.  
    Thanks for the "Battle ships" series, but how about "Naval Battle" from Page 6 / NAU ?!? You can find it at www.page6.org under PD nr. 235 or with this direct link:
    ->link<-

    This PD version looks and plays quite good, it features a demo mode, as well as one player (vs. computer) and two player (vs. human) option - and everything is programmed in standard Atari Basic...

    -Andreas Koch.
    • 12: CommentAuthorBluki
    • CommentTime9 Oct 2012 zmieniony
     
    Cóż... gier typu „Battle Ships” jest całe mnóstwo. Wystarczyłoby ich na oddzielny wątek, a może nawet dwa :)
    W ostatniej wypowiedzi starałem się zaprezentować te bardziej nietypowe i chyba mniej znane - zgodnie z tytułem wątku.

    „Naval Battle” jest rzeczywiście bardzo ładnie zrobioną grą w BASIC-u.



    Zapraszam też do obejrzenia fragmentu rozgrywki.

    Oglądaj online „Naval Battle”
    • 13: CommentAuthors2325
    • CommentTime19 Oct 2012 zmieniony
     
    Zamek Na Wzgórzu
    • 14: CommentAuthors2325
    • CommentTime19 Oct 2012
     
    Ciężarówka - prosty symulator kierowcy tego pojazdu.


    • 15: CommentAuthors2325
    • CommentTime19 Oct 2012 zmieniony
     
    Obydwie gry powyżej dostępne na dyskietce "Co można zrobić z Atari": ->link<- Zamek na Wzgórzu jest moim zdaniem całkiem dobre, zwłaszcza jak na przykładową grę, choć moim zdaniem trochę zbyt losowe plus łatwo się w labiryncie zagubić. Nie wiem czy gra ma koniec, czy tylko nabijamy punkty bez końca za eliminowanie wrogów. W grze Ciężarówka nie wiem co odpowiedzieć na zadane widoczne wyżej pytanie. Mam wrażenie, że w grze pominięto kwestię zagubionych w okolicach lasów pań różnych narodowości.
    • 16: CommentAuthorbolo
    • CommentTime5 Mar 2013 zmieniony
     
    Sensemann Dash
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 May 2013 zmieniony
     

    s2325:

    Zamek na Wzgórzu jest moim zdaniem całkiem dobre, zwłaszcza jak na przykładową grę, choć moim zdaniem trochę zbyt losowe plus łatwo się w labiryncie zagubić. Nie wiem czy gra ma koniec, czy tylko nabijamy punkty bez końca za eliminowanie wrogów.


    Niestety, pobiezne granie potrafi zmylic. Moim zdaniem ta gra dobrze wyglada tylko na pierwszy rzut oka, bo potem wielkie rozczarowanie. Tak, da sie skonczyc i skonczylem po 3 minutach. "Labirynt" nie jest rozlegly, wbrew pozorom, ma 7 pomieszczen. A wyglada jakby bylo wiecej, bo orientacja planszy zmienia sie w zaleznosci z ktorej strony wchodzimy do pomieszczenia. Do tego mylace opisy (raz do przodu jest N, raz T, czasem w prawo to P a czasami T, itd.). Punkty nabijamy na trzech stworach w "labiryncie", ktore pojawiaja sie losowo, a potem spotykamy diabla Fujare i musimy prawidlowo wybrac prezent dla niego z trzech podanych (zawsze to samo - czapka). Co dalej - widac na zrzucie ponizej. Ani nie mamy wplywu na wynik punktowy, ani rozgrywka nie ma wiekszego sensu. A zapowiadalo sie tak fajnie...

    Aby dopelnic opis gry:
    sa trzy rodzaje przeszkadzajek:
    1) szkielet - dziala na niego woda
    2) bazyliszek - dziala na niego lustro
    3) duch wyjec - dziala na niego gwizdek





    Acha, zrobilem osobna, bootowalna dyskietke z gra i jest w katalogu tutaj:
    ->link<-
    • 18: CommentAuthorBluki
    • CommentTime28 May 2013 zmieniony
     
    Jeszcze o grze -

    ============ Balloonier ============

    Bill Kendrick (c) New Breed Software 1994.
    Gra napisana w dniu 21 sierpnia 1994 roku w Action! Oparta jest na „Balloon Challenge” Williama Soleau na IBM PC. Dokument ten napisany początkowo dla „Balloon Challenge”, przez Williama Soleau, zredagował na potrzeby "Balloonier" Bill Kendrick.

    Pliki w archiwum: BALLOONR.COM - gra wczytywana z poziomu DOS-a, BALLOONR.ACT - kod źródłowy w ACTION! i BALLOONR.DOC - dokument.

    Cel gry: wyślij 20 balonów. Im wyżej balon znajdzie się na planszy, tym więcej zdobywasz punktów. Gracz z najwyższym wynikiem zostaje zwycięzcą.

    Jak grać: na początku nowej gry obiekty pojawiają się losowo na ekranie. Na dole widać rządek 20 twoich balonów gotowych do lotu. Pierwszy balon będzie znajdował się w ramce. Używając klawiszy ze strzałkami (bez CONTROL) przesuwasz ramkę, tak aby wybrać balon, który ma wystartować. Uwalniasz go klawiszem spacji.

    Obiekty: istnieje wiele różnych obiektów na niebie. Niektóre będą potrzebne, a niektórych trzeba unikać, w dążeniu do wysłania balonu najwyżej jak to tylko możliwe. Są tam samoloty, ciemne chmury, premiowe chmury, kierunkowe chmury i huragany.
    - Samolot zniszczy balon, jeśli ten w niego uderzy. Po każdej kolejce samoloty przesuwają się o jedną pozycję. Jeśli samolot jest zasłonięty innym obiektem to nie wyrządzi balonowi krzywdy.
    - Ciemne chmury zatrzymują balony nie pozwalając im lecieć wyżej.
    - Kierunkowe chmury przesuwają balon zgodnie ze wskazaniem strzałki. Gdy tylko balon doleci do jednej z takich chmur, to zmieni ona kierunek.
    - Huragany przenoszą balon w przypadkowe miejsce, od którego balon będzie dalej się wznosił, jeśli będzie to możliwe.

    Dodatkowe 10 punktów możesz zdobyć gdy balon natrafi na znak „10”.

    Punktacja: punkty przyznawane są za wszystkie znajdujące się na planszy balony. Każdy rząd wart jest 5 punktów. Jeśli balon dojdzie do samej góry (20 rzędów) uzyskasz 100 punktów. Gra zakończy się, gdy obaj gracze wypuszczą wszystkie balony, a zwycięzcą będzie ten gracz, który uzyska najwięcej punktów.

    Wszystkie balony, które są uziemione z powodu obiektu znajdującego się bezpośrednio nad polem startowym, zostaną automatycznie usunięte przez komputer, gdyż nie mogą osiągnąć nawet pierwszego rzędu.

    Klawiszologia: na ekranie tytułowym SELECT wybiera jednego (one) lub dwóch (two) graczy. START rozpoczyna grę. Naciśnięcie ESC w czasie gry powoduje powrót do ekranu tytułowego, a na ekranie tytułowym przejście do DOS-a.

    • 19: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime13 Aug 2013
     

    Rainbow Walker dziś mnie urzekł. Po pierwsze z uwagi na rok produkcji, po drugie wizualną formę i ilość kolorów na ekranie. Chętnie zobaczyłbym jak to zostało zrobione.
    • 20: CommentAuthorBluki
    • CommentTime25 Aug 2013 zmieniony
     
    W 29 numerze czasopisma „Compute!” ukazał się listing gry w BASIC-u zatytułowanej „Meteor Storm”. Poważna wadą tej gry do niedawna był fakt, że działała tylko na Atari 400/800. Jednakże, całkiem niedawno, znalazł się śmiałek, który przerobił grę tak, że bez problemu działa na serii XL/XE. Ów śmiałek ukrywa się na AtariAge pod pseudonimem „NuY”.

    Nie będę tu zanudzał czytelników szczegółami zmian w kodzie programu, zainteresowanych odsyłam do właściwego wątku na AtariAge. Powiem tylko, że poszedłem o krok dalej (no, może pół kroku) i dodałem instrukcję w języku polskim.

    Generalnie, gra polega na umiejętnym pilotowaniu kosmolotu przez rój meteorów. Tak naprawdę, autorowi pewnie chodziło o meteoroidy, a nie meteory, ale nie czepiajmy się szczegółów...


    Początkowy ekran w wersji z angielskim opisem.


    Początkowy ekran w wersji z polskim opisem.


    Ekran tytułowy.



    „Meteor Storm” nie figuruje obecnie w katalogu gier Atarionline (jest pozycja o takim tytule, ale to nie to). Mam nadzieję, że wkrótce tam się znajdzie.

    Dobrej zabawy!
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Sep 2013
     
    Gra dodana do katalogu.
    • 22: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime5 Sep 2013
     
    hej, nie wiem czy gra znana, czy nie, ja ją właśnie pierwszy raz włączyłem, kapitalny arkanoid- Exploding Wall:
    filmik
    • 23: CommentAuthorBluki
    • CommentTime5 Sep 2013 zmieniony
     
    Nie znałem tej wersji arkanoida. Wygląda interesująco, choć za bardzo nie przepadam za "rozmnażającymi się" piłeczkami. Ciekawe, że pole gry jest szersze niż ekran.

    Gra powstała w Wielkiej Brytanii w 1989 roku tylko w wersji kasetowej, przynajmniej tak wynika z danych na Atarimanii, i chyba rzeczywiście mało znana:
    Atarimania - 382 pobrania,
    a8fandal - 817 pobrań.


    (Foto: atarimania.com)
    • 24:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime5 Sep 2013
     
    Eee no Exploding Wall to była ostatni hicior na A8 jaki kopiowałem na giełdzie :) To nie jest 'szerzej nieznane'.
    Pamiętam wtedy jak handlarz mówił, że jest to wersja nieskończona ale normalnie grywalna.
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Sep 2013
     
    Potwierdzam, szeroko na gieldach dostepny hicior z okresu upadku branzy gier Atari na Zachodzie.
    • 26: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime6 Sep 2013
     
    gre wydala firma Byte Back, ciekawym jest, że ukazała się ona również an ZX Spectrum, Amstrada CPC oraz C64. Polecam filmiki dwóch pierwszych do analizy porównawczej :) Co do samej firmy to nic więcej nie udało mi się znaleźć. PZDR
    • 27: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime6 Sep 2013 zmieniony
     
    XENON RAID: kolejna perełka- nie wiem znowu czy znana, 1983 rok, znowu z UK, bardzo dynamiczna, polecam
    ->link<-
    • 28: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime3 Oct 2013 zmieniony
     
    polecam Twerps, z 1981 roku, bardzo pomysłowa i rozbudowana gra, zdaje się na 48 kb pamięci.
    • 29: CommentAuthors2325
    • CommentTime3 Oct 2013 zmieniony
     
    Ostatnio grałem po raz pierwszy widząc te tytuły i pewnie były by moimi ulubionymi w początkach lat 90:

    Moner

    Sea Chase

    Rocketman
    • 30:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime3 Oct 2013
     
    Sea Chase pomimo swej prostoty potrafi nieźle wciągnąć, a przynajmniej do chwili, aż przedmioty nie zaczną się powtarzać. ;)
    • 31: CommentAuthors2325
    • CommentTime4 Oct 2013
     
    W Rocket Man sądziłem na początku, że zbieramy części do rakiety, ale po przejściu etapu okazało się, że trzeba zebrać słowo Atari. Moner by dobił wzrok każdemu na starych, małych monitorach i telewizorach kineskopowych.
    • 32: CommentAuthors2325
    • CommentTime22 Jan 2014 zmieniony
     
    Magazynier Pumasoftu o którym pisali QTZ i Ramos tutaj ->link<-
    • 33: CommentAuthorbolo
    • CommentTime13 Dec 2015
     
    Był jeszcze mini-golf z Mojego Atari i powiem szczerze fajnie sie w niego gralo. Moze ktos udostepni?
    • 34: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime6 Jan 2016
     
    Mini-golf? Nie mogę znaleźć, na pewno w Moim Atari? W bazie AOL są gry o podobnej nazwie - Miniature Golf - w Basic-u - może to któraś z nich (ale te chyba nie były publikowane w polskiej prasie)? Jakbyś podał źródło mógłbym przepisać :)
    • 35: CommentAuthorBas
    • CommentTime6 Jan 2016
     
    W Tajemnicach Atari jest gra golf, może o tą grę chodzi?

    ->link<-
    • 36: CommentAuthortbxx
    • CommentTime6 Jan 2016
     
    @bolo - a może "Golfer" ?
    • 37: CommentAuthors2325
    • CommentTime6 Jan 2016
     


    • 38: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Jan 2016 zmieniony
     
    Tak wygląda Golf z TA podlinkowany przez BASa:
    • 39:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime8 Jan 2016
     
    Nb. ten "Golf" z TA 6-7/92 to bezczelnie ukradziony "Mini Golf" z Softside 2/81.
    • 40: CommentAuthors2325
    • CommentTime22 Jan 2016
     
    • 41: CommentAuthors2325
    • CommentTime27 Jan 2016
     
    • 42: CommentAuthors2325
    • CommentTime2 Feb 2016 zmieniony
     


    Co ciekawe psem jest figura jasnej strony z Archona.
    • 43: CommentAuthorblanketman
    • CommentTime3 Feb 2016
     
    Czyli to nie jest pies tylko jednorożec.
    • 44: CommentAuthors2325
    • CommentTime3 Feb 2016
     
    Mało jadł w młodości i mniejszy od motocykla. Lepszy taki jednorożec niż żaden.
    • 45: CommentAuthors2325
    • CommentTime4 Feb 2016
     
    • 46: CommentAuthors2325
    • CommentTime6 Feb 2016
     
    • 47: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Feb 2016
     
    • 48: CommentAuthors2325
    • CommentTime15 Feb 2016 zmieniony
     



    Commando (-)(Robinson, Peter L.)(US) jest grą tekstową dobrze wyglądającą na składance. O tyle jest oryginalna, że lokacje można opuszczać tylko po wykonaniu określonych czynności - gra nie sugeruje żadnych kierunków.
    • 49: CommentAuthorbolo
    • CommentTime15 Feb 2016
     
    Preppie!

    • 50: CommentAuthors2325
    • CommentTime15 Feb 2016 zmieniony
     
    W Preppie zastanawia mnie ujęcie głównego bohatera i przeciwników w odmiennych perspektywach oraz sceneria - masowe koszenie trawy nad rzeką z łodziami bez pasażerów. Pamiętam bardzo krótkie wczytywanie się programu z taśmy, ale teraz gdy widzę wielkość obrazu dyskietki nie wiem z czym to było związane.