atarionline.pl Pistolet świetlny do Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime27 Oct 2010 zmieniony
     
    Swego czasu sprzedawano pistolet świetlny XG-1 do konsoli XEGS. Czy ktoś wpadnie na pomysł jak zrobić podobny np. z pistoletu zabawki?

    Można byłoby sprzedawać patent (wmontowywaną przystawkę do pistoletu zabawki) z napisaną do tego grą j.np. Najemnik
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    Sprzedawanie cudzej gry to nie jest dobry pomysl. Ale sprzedawanie przystawki-pistoletu swietlnego wlasnej konstrukcji? Czemu nie.

    Oprocz XG-1 byl jeszcze G-1 (do konsoli 2600/7800), ponoc identyczny z XG-1, tylko dodawany cart byl inny. Ktos ma to i sprawdzal, czy rzeczywiscie dziala z XL/XE?

    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2010 zmieniony
     
    Lista programow dzialajaca z pistoletem, wzieta z Atari 8-bit FAQ:

    Alien Blast, Richard Gore for DGS, 1993
    Alien Invaders (TB-XL or CTB) disk by R.Gore (available from DGS);
    Barnyard Blaster, James V. Zalewski for Atari, 1987
    Bembel Wo by Thorsten Butschke for Foundation Two, 1998
    Bug Hunt, Alan Murphy and Rob Zdybel for Atari, 1987
    Cementerio, Pelusa Software, 1989
    Click!, Chris Martin, 2008
    Crime Buster, Ron Andrzejewski & James Zalewski for Atari, 1988
    Crossbow by Atari, 1988
    Flyshot or Flyshoot a PD game by Kemal Ezcan
    Gangsters by Houra, Pesout, Stefek, Sterba, Svoboda, 2007
    Gangstersville, Emanuele Bergamini for Lindasoft, 1988
    Geister-Schloss, KE-Soft, 1992
    Hardwaretester/Peripheral Test 2.0 by Florian Dingler, 2008
    Hit the Mole by Phoenix-Softcrew / Carsten Strotmann;
    Invasion, Pelusa Soft
    Light Gun Blaster, Andre Willey, Atari User Feb. 1988
    Light Gun Blaster (enhanced) by Pedrokko
    Matrix a PD game by Dave Oblad
    Messe Hanau, Kemal Ezcan, 1995
    Operation Blood (light gun) by Bulkowski & Kalinowski for ANG, light gun
    conversion by The Missing Link
    Operation Blood II - Special Forces disk, ANG/Mirage
    Pajaki II, Arkadiusz Lubaszka for ArSoft, 1996
    Schiessen, L. Franzky (Abbuc magazine)
    The Scrolls of Abadon, Frank Cohen, 1984
    Sharp Shooter, Matthew Ratcliff, 1989
    Sniper, Premysl Stefek, Radek Sterba, Petr Svoboda and Fandal, 2007
    Special Forces (light gun) by Mirage, light gun conversion by Homesoft
    • 4:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    Do pistoletu i gry, która go obsługuje trzeba jeszcze dołączyć... TV z kineskopem ;)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    ...co zreszta obecnie moze byc najtrudniejsza czescia do skompletowania.
    • 6: CommentAuthorurborg
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    Lightgun ma jednak pewną dosyć istotną obecnie wadę, nie działa z telewizorami LCD. Tak więc żeby sobie postrzelać trzeba się zaopatrzyć w telewizor CRT.

    Dodatkowo lightguna można tez użyć z konsolą Atari 7800, która ma kilka świetnych tytułów pod ten sprzęt:

    Alien Brigade
    Barnyard Blaster
    Crossbow
    Meltdown
    Sentinel
    • 7:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    @Kaz Miałem na myśli napisanie nowego hitu, gry podobnej do Najemnika (stąd skrót j.np.).

    @uborg Czy monitor kineskopowy (np. do pc, Commodore 1024S) podejdzie? Jak działa pistolet? (dla czego nie zadziała z LCD, LED)?
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime27 Oct 2010 zmieniony
     
    monitorek z C=
    • 9:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    Kaz > Oprocz XG-1 byl jeszcze G-1

    Wedle dostępnej wiedzy:
    - pomarańczowy light-gun był prototypem powstałym w 1983 dla konsoli 2600, nigdy nie produkowanym
    ->link<-
    - pudełka takie jak powyższe zawierały w środku zwykły szary XG-1 z grą Bug Hunt dla XEGS.
    ->link<-
    • 10: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime27 Oct 2010 zmieniony
     
    adv: Taki pistolecik działa dość w prosto: śledzi "plamkę" na kineskopie, która "rysuje" obraz, a właściwie moment jej przejścia przed fragmentem wskazywanym przez pistolet. Porównanie informacji o czasie "o jest plamka" z tym, co aktualnie wysyła ANTIC/GTIA na monitor pozwala ustalić z bardzo dużą precyzją, na co wskazuje pistolecik. On sam składa się z prostego układu optycznego, czujnika i przetwornika.
    Teraz już wiadomo, dlaczego z LCD (plazmą w zasadzie też) nie zadziała: nie ma "plamki", która "zapala" poszczególne punkty/piksele obrazu.
    • 11:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    @larek Lubisz strzelać do znaczka C= ("Wieczne Wojny").
    • 12: CommentAuthorurborg
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    Kineskopowe 100Hz też z tego powodu odpadają. Tylko z monitorem bądź TV typu CRT pracującym w 50Hz, lightgun będzie działał poprawnie.
    • 13:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    Trzeba byłoby określić maksymalne wymagania sprzętowe. Mimo tych ograniczeń przystawka jest możliwa do zrobienia?
    • 14:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    Wczoraj oddałem sprawny 32' TV CRT. Mogę pomóc znaleźć kilka. Jeden za jest za 50 zł, bez pilota.
    • 15:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime27 Oct 2010
     

    adv:

    Lubisz strzelać do znaczka C=

    Na zdjęciu nie jestem ja (fotka wzięta z pigwy, link z atariki).

    A co do Wiecznych wojen - w końcu ten gość od C= to też ja ;-)
    • 16:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    Byłoby urozmaiceniem, gdyby powstała gra pod taką zabawkę. Nie wspominając o przystawce, którą można było by kupić (zrobić)...
    • 17: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime30 Oct 2010
     
    Opis jak wykonać taki pistolet/pióro świetlne jest zamieszczony w "Poradniku konstruktora" na stronie 156.

    Potrzebne elementy to:

    6szt. BC238 (o hfe21e około 150)

    fototranzystor (brak bliższych danych)

    kondensatory:

    1szt. 47nF
    3szt. .1uF
    1szt. 1nf

    elektrolity:

    1szt. 2u2

    rezystory:

    3szt. 470

    3szt. 10k

    1szt. 2k7

    1szt. 100k

    1szt. 430k

    1szt. 2k

    1szt. 220

    1szt. 1k


    (przepraszam za przypadkową kolejność elementów).
    • 18:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime30 Oct 2010 zmieniony
     
    Tak więc mamy dokładną instrukcja zrobienia pistoletu świetlnego we własnym zakresie.

    Gdybym miał czas i możliwości, napisałbym grę pod taką zabawkę. Z pewnością byłby to plus w rankingu. I nie musi być to prymitywna strzelanka.
    • 19:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime7 Nov 2010 zmieniony
     
    Do kupienia:

    Pistolet świetlny: ->link<-
    Gra dla 2600 Sentitiel ->link<-
    • 20:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime7 Nov 2010
     
    Przydatne informacje odnośnie używania joya i lightguna równocześnie
    ->link<-

    Ciekawostka: XBOX 360, PlayStation 3 i inne mają rozwiązanie sprzętowe, dzięki którym działają z monitorami i tv LCD i Plazmą tv
    • 21:
       
      CommentAuthorEnder
    • CommentTime7 Nov 2010
     
    A czy da się przerobić pistolet z tzw. pegasusa?
    • 22: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime7 Nov 2010
     
    Nie wiem czy dałoby się (łatwo) przerobić pistolety od konsol NES/Famicom, ale ponoć z tymi od Segi nie ma problemu (prosta przelotka czy wręcz wymiana wtyczki).
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Nov 2010
     
    Jakby ktos nie kojarzyl, to wspomniany "Poradnik konstruktora" czyli zbior wycinkow prasowych o Atari jest tutaj:

    ->link<-

    Ale mamy tam tylko czesc stron - 102. Jezeli ktos ma reszte to poprosze.
    • 24: CommentAuthorunholy
    • CommentTime9 Nov 2010
     
    XG-1 cieszy sie (watpliwa acz zasluzona) opinia najbardziej nieprecyzyjnego pistoletu swietlnego ery 8-bitowej. Na amerykanskiej scenie Atari poweszechna praktyka jest konwersja pistoletu od Segi (Sega Master System, dokladnie rzecz biorac). Jak Lt_Bri powyzej sugeruje, mozna ciac (ale po co niszczyc sprzet) albo poskladac prosty adapter. Tak czy owak, konieczne jest odwrocenie sygnalu FIRE (Sega: FIRE=obwod zamkniety, Atari: FIRE=obwod otwarty). Mozna w tym celu zmienic polaczenia mikrostyku w samym pistolecie, albo (szybciej i latwiej) zalatwic sprawe w samym adapterze. Chocby w ten sposob:

    ->link<-

    Pistoletu od NESa/Pegasusa nie da sie przysposobic, jako ze uzywa zupelnie innego (o wiele bardziej prymitywnego) sposobu wykrywania trafien.
    • 25: CommentAuthorurborg
    • CommentTime9 Nov 2010
     
    A czy kolega miał kiedyś do czynienia z pistoletem XG-1? Bo ja takowy posiadam i mam wrażenie że twierdzenia o jego niedokładności są grubo przesadzone. Rozrzut jest w mojej ocenie minimalny. Trzeba tylko mieć na uwadze, że rozrzut rośnie gdy strzela się ze zbyt małej odległości od ekranu. Z odległości mniej więcej 2-3 metrów celność i precyzja jest bardzo dobra. Celowanie metodą muszka i szczerbinka świetnie się sprawdza. Mój pistolet znosi akurat minimalnie na lewo, ale biorę na to poprawkę i trafiam bez problemu.
    • 26: CommentAuthors2325
    • CommentTime10 Nov 2010
     
    telewizory crt nie dość że rzadkie w supermarketach to jeszcze fatalnie traktowane przez obsługę ale znalazłem w końcu Funaia z którego jestem bardzo zadowolony (mojemu staremu Elemisowi brakowało złącza A/V ale go lubię bo się dobrze komponuje z czarnymi konsolami jak np. Atari VCS albo MegaDrive), zawsze w nagłej sytuacji można poratować się przenośnymi małymi tv crt ze sklepów "wszystko po 5zł", z tym że taki tv nie ma koloru i kosztuje 90zł
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Dec 2010
     
    Lt_Bri - troche offtopic - bedziesz skanowal reszte "Poradnika konstruktora"?
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Oct 2011
     
    Przypomne sie z pytaniem do Lt_Bri w powyzszym poscie.
    • 29: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime14 Oct 2011
     
    Od dawna zeskanowane, niestety na nowoczesnym urządzeniu wieloczynnościowym które dziwnym trafem nie dorównuje jakością zabytkowej agfie 310...

    Skany pod koniec 2010 roku dostał antek i miał je później przekazać do sebana (nie jestem pewien czy mu się to udało).


    ->link<-
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Oct 2011
     
    Nie da rady podeslac ich tez do mnie?
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Sep 2016 zmieniony
     
    Dzisiaj rozmawiałem z Mono na temat light guna i sposobu jego działania. Doszlismy do wniosku, że mało informacji jest w necie na temat działania tego sprzętu. I po rozmowie Mono uzupełnił wpis w Atariki:

    ->link<-

    PORTA
    ->link<-

    LPENH/LPENV
    ->link<-

    TRIG0/TRIG1
    ->link<-

    I jeszcze od Mono:

    Automatyczną detekcję można by przeprowadzać bazując na kilku faktach:
    1. przycisk niewciśnięty zwraca PORTA.0/4 = 0, wciśnięty zaś 1 (ale można to zafałszować wychylając joystick w górę więc potrzebny jest p.2).
    2. Ponieważ plamka pojawia się w każdej ramce na chwilkę w rejestrze TRIG0/1 to można testować wartość TRIG0/1 czy pojawi się tam sygnał (kilka cykli maszynowych) po czym zniknie - wciśnięcie przycisku joysticka na pewno będzie trwać zdecydowanie dłużej :)

    Taki test powtórzony z tym samym skutkiem przez kilka(naście) ramek ekranowych powinien dać pewność, że mamy lightgun podłączony a nie joystick. Jeśli w POT0..3 będzie wartość >= $E4 to nie mamy podłączonych paddli.
    Jeśli w PORTA.0/4 będzie ciągle 1 to mamy lightpen wpp lightgun. Jeśli w PORTA.123567 czasem będą 0 to mamy podłączony joystick. Wciśnięcie przycisku przy podłączonym joysticku też spowoduje zapisanie wartości LPENH/V więc trzeba by przechytrzyć użytkownika i np na planszy tytułowej ciągle sprawdzać rejestry i robić sobie
    statystykę wychodząc z założenia, że użytkownik nie trzyma przycisku joysticka wychylonego w górę. Dopiero na tej podstawie z większym prawdopodobieństwem można by określać co jest podłączone.

    Trzeba jeszcze pamiętać, że jednoczesne podłączenie pióra/pistoletu a na drugim porcie joysticka i operowanie nimi będzie zakłócało pomiary z pióra/pistoletu (przez wciskanie przycisków joysticka).


    TDC - Twoja gra wywolala nasz temat, teraz masz więcej wiedzy podane na tacy, żeby zaimplementować LG do gry :)
  1.  
    Well,

    how about some lightgun sources in Action, Basic and MAC-65 ?!? Mat*Rat (Mathew Ratcliff, RIP) did these many years ago. Attached them here.

    The list of lightgun programs in the A8FAQ is incomplete (and afaik, Scrolls of Abadon is NOT a lightgun game), take e.g. a look at this list: ->link<-

    or take a look here: ->link<-

    There is also "Click+", "Toy Swap" and "Jezkovy Voci" which can be played with a lightgun (or with a lightpen). Allthough made for use with lightpen (and joystick), "Exoter" and "Belegost" should still be playable with a lightgun.
    • 33:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime9 Sep 2016
     
    @Kaz, Mono:

    Dzięki, ja to wszystko wiem i implementowałem to wiele lat temu.

    Mam uwagę dotyczącą automatycznej detekcji:

    W sensie technicznym dokonanie detekcji jest możliwe (bo działa to "na odwrót" jak joystick), jednak mimo że jest możliwe stwierdziłem że nie ma to żadnego sensu i uznałem że jedyną rozsądną opcją jest dodanie jasnego wyboru jak chcemy grać (a przy okazji powinno się w rozgrywce i poziomie trudności uwzględnić oba typy kontrolera).

    Dlaczego odradzam:

    W mojej ocenie może 1% użytkowników Atari w Polsce podłącza do swojego komputera paddle, pewnie jeszcze mniej osób podłącza pistolet świetlny...

    Dlatego może się okazać, że któreś z tych urządzeń podaje niewłaściwe sygnały, a może jest ogromna seria portów PIA, które są uszkodzone, a może po 30 latach większość portów PIA uszkodzi się właśnie nie w joysticku a w pozostałych pinach...
    Tego nie wiemy...

    A ze względu na to że w takim przypadku procedura automatycznej detekcji może się w grze zawiesić lub niewłaściwie przełączyć - myślę że nie ma co ryzykować.


    Pomysł fajny, ale najpierw musielibyśmy się przekonać jak w praktyce będzie się zachowywał. Dlatego jeśli są jacyś chętni na forum użytkownicy, którzy zechcą przeprowadzić testy praktyczne (na największej ilości Atarek jakie posiadacie) to można zrobić prosty program testowy, który określi czy i w jakich warunkach coś może pójść nie tak...

    Ktoś chętny?
    • 34:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime9 Sep 2016
     
    jeszcze warto pamiętać, że ekran musi być jasny. można mrugnąć na biało całym ekranem na ramkę po wciśnięciu fire.
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2016
     
    TDC - jeżeli dobrze rozumiem, masz dwa argumenty przeciwko autodetekcji light guna:
    a) bo tylko nieznaczna liczba osób korzysta z tego urządzenia,
    b) bo może jakieś osoby mają uszkodzony port PIA.

    Ten pierwszy argument jest słaby - chyba nie po to robisz gry na niszowy komputer, żeby przeszkodą było używanie niszowego urządzenia do tego kompa :).

    Ten drugi argument jest dla mnie zupełnie niezrozumiały - jeżeli komuś padł komputer, to przecież gry się nie robi na niesprawne komputery tylko na sprawne :). Skąd w ogóle pomysł, że istnieje masowy problem z padającymi portami PIA? Masz jakieś przesłanki do takiego twierdzenia?

    Akurat autodetekcja nie jest w "Warsaw City+" potrzebna, wystarczy tak jak jest - wybór kontrolera do grania. Moj komentarz kierowany do Ciebie dotyczyl raczej wcześniejszych informacji. Skoro w "WC+" light gun nie działa to prawidłowo, to należy zrobić debugging i w tym mogą być przydatne informacje od Mono. Jeżeli jednak wszystko już wiesz - to dobrze, debugging pójdzie Ci sprawniej :D
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2016
     
    Inna Twoja gra, "Dysc i sikawica" doskonale dziala z LG.
    • 37: CommentAuthormono
    • CommentTime10 Sep 2016
     
    Autodetekcja to autodetekcja - zadziała, albo nie zadziała (tym bardziej, że na 100% nie da się stwierdzić czy mamy podłączony lightgun, czy pióro świetlne, ale użytkownik uparł się podczas podłączania trzymać przycisk).
    Dodatkowym utrudnieniem są jeszcze joysticki z wbudowanym autofire. Nigdy nie miałem w rękach takiego wynalazku i nie wiem z jaką częstotliwością ten fire tam jest przełączany (wiem, że niektóre modele miały możliwość regulacji częstotliwości naparzania :D).
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2016
     
    Wczoraj i dzisiaj potestowałem kilkanascie gier na LG. Stwierdzam, że to co napisał Pirx jest bardzo ważne - gry, w których ekran błyska przy strzale - dobrze działają z moim pistoletem do odleglosci około 1,5m. Niemrugające z bardzo jasnym tłem - do odleglosci około 80 cm. Pozostałe - około 50 cm. Powyżej tych odleglosci też działają, ale czasem źle, a czasem fatalnie.
    • 39:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime11 Sep 2016
     

    mono:

    Autodetekcja to autodetekcja - zadziała, albo nie zadziała (tym bardziej, że na 100% nie da się stwierdzić czy mamy podłączony lightgun, czy pióro świetlne, ale użytkownik uparł się podczas podłączania trzymać przycisk).

    Użytkownikom Celowo Strzelającym Sobie w Stopę (UCSSwS) mówmy zdecydowane nie. To tak jakby martwić się kimś, kto uparł się podczas wygrywania programu trzymać Reset na klawiaturze.

    mono:

    Dodatkowym utrudnieniem są jeszcze joysticki z wbudowanym autofire. Nigdy nie miałem w rękach takiego wynalazku i nie wiem z jaką częstotliwością ten fire tam jest przełączany (wiem, że niektóre modele miały możliwość regulacji częstotliwości naparzania :D).

    W zdecydowanej większości gier na Atari (i nie tylko) przycisk fire jest odczytywany raz na ramkę, dodatkowo można go ustawić jako zatrzask. Autofire o częstotliwości większej niż raz na 2 ramki nie miałby więc żadnego sensu. Miałem ze 4 różne joysticki z autofirem i żaden nie strzelał częściej niż raz na 3-4 ramki.

    A NAWET JEŚLI!!! to każdy program pod pióro/pistolet KONIECZNIE MUSI mieć procedurę kalibrującą, podczas której użytkownik musi przez chwilę celować w określony punkt na ekranie. Można to wykorzystać w autodetekcji - żaden autofire nie daje impulsu trwającego ułamek linii, dokładnie raz na ramkę, w tym samym lub bliskim punkcie na przestrzeni kilku ramek.
    • 40: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Sep 2016
     
    Procedurę kalibrującą? Przecież to ANTIC wystawia wartości wewnętrznych liczników w LPENH/LPENV bazując na momencie złapania plamki z kineskopu (którą sam właściwie generuje :]), no to jak tu kalibrować cokolwiek?
    Paddle to rozumiem.
    • 41:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime11 Sep 2016 zmieniony
     
    Odpal AtariGraphics, to zobaczysz procedurę kalibracji, którą mam na myśli. Więcej tu.

    Opóźnienia w elektronice pióra/pistoletu, a szczególnie monitora, mają wpływ na to, jak ma wartość w PENH/PENV ma się do faktycznego miejsca, w które celuje użytkownik.

    Poza tym, elementy światłoczułe w pistoletach XG-1 były montowane małymi rączkami tajwańskich dzieci za miskę ryżu bez ochrony zapewnianej przez związki zawodowe, więc w efekcie w poszczególnych egzemplarzach "znosi" trochę bardziej na prawo lub na lewo.

    To, że w Atari Corp. pokpili sprawę i w grach przez nich wydanych kalibracji nie ma, jest przyczyną ww. kiepskiej renomy XG-1 jako "najbardziej nieprecyzyjnego pistoletu świetlnego ery 8-bitowej".
    • 42: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Sep 2016
     
    Jasna sprawa. Dziękuję.
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Sep 2016
     

    Krotki:

    Opóźnienia w elektronice pióra/pistoletu, a szczególnie monitora, mają wpływ na to, jak ma wartość w PENH/PENV ma się do faktycznego miejsca, w które celuje użytkownik.


    Czy jest jakas mozliwosc wyliczenia tego opoznienia? W sensie sredniej wartosci, a nie dla kazdego jednego?
    Chodzi mi po glowie pewien pomysl na gre, a to ma znaczenie praktyczne - gra nie moglaby byc "za szybka".

    Raportuję, że u mnie nie znosi na lewo czy prawo :) Jeżeli korzystać z celownika, to pięknie strzela na wprost. Poza tym - tajwańskie dzieci mylisz z chińskimi. Tajwan nawet w latach 80-tych nie miał tego typu problemów jak współczesne Chiny.

    PS. Co wlasciwie robi offset w Atari800Win? Czy to jest wlasnie ta kalibracja?
    • 44:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime11 Sep 2016
     

    Kaz:

    Czy jest jakas mozliwosc wyliczenia tego opoznienia? W sensie sredniej wartosci, a nie dla kazdego jednego?

    Nie rozumiem. To są opóźnienia rzędu kilkudziesięciu mikrosekund.

    Kaz:

    Raportuję, że u mnie nie znosi na lewo czy prawo :) Jeżeli korzystać z celownika, to pięknie strzela na wprost.

    To już zależy od konkretnego programu, może akurat testujesz na programie który "pasuje" do Twojego pistoletu?

    Nigdy nie miałem XG-1 w łapkach, więc nie wiem jak bardzo to jest zauważalne na żywo, ale w emulatorze widać, że różne programy przyjmują różne "odchylenia". Uruchamiając po kolei np. Barnyard Blaster, Crossbow, Operation Blood i Invasion (Pelusa Soft) obserwujemy, że punkt, w który trafiamy po wciśnięciu spustu, jest zawsze przesunięty w stosunku do "wirtualnego" celowniczka rysowanego przez emulator, przy czym w każdym programie w innym kierunku i o inną odległość.

    Kaz:

    Poza tym - tajwańskie dzieci mylisz z chińskimi. Tajwan nawet w latach 80-tych nie miał tego typu problemów jak współczesne Chiny.

    No racja, zmyślałem sobie.

    Kaz:

    PS. Co wlasciwie robi offset w Atari800Win? Czy to jest wlasnie ta kalibracja?

    Poniekąd wprost przeciwnie - jest to regulacja owego opóźnienia, żeby użytkownik mógł dopasować pozycję emulatorowego celowniczka do celownika growego, w programach które nie mają wbudowanego ekranu kalibracji.
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Sep 2016
     
    1. Jesli mikrosekund, to nie jest zle. Myslalem, ze moze wiecej niz 1/50 sekundy :)

    2. Przetestowałem kilkanascie gier i nie zauwazylem takiego efektu - ze w roznych programach jest rozny odchyl. Ale skoro wspominasz o takiej mozliwosci - to nastepnym razem zwroce szczegolna uwage czy tak jest.

    Oczywiscie, nie mam "emulatorowego celowniczka" w Atari, a niektore gry nie pokazuja miejsca strzalu, wiec w tych trudno bedzie cokolwiek ocenic.

    3. Zrobiłem ostatnio takie proste stanowisko do testów gier dla light guna - monitor RGB, wyciemniony pokoj, miarka 5m - wpisuje sobie w tabelke parametry do porownania wszytkich programow na LG, jakie znalazlem. Jezeli mialbys ochote zastanowic sie i podzielic sie pomyslami - co sprawdzic i co mozna by w warunkach domowych przetestowac - to wlacze to do testow :)

    Ja sprawdzam odleglosc, z ktorej w gre mozna normalnie grac, blyskanie przy strzale, rozne uwagi o grafice (np. jasne kolory, ciemne, rodzaj tła, etc), ruchomosc celu, plynnosc celownika, precyzje programu. Juz zauwazylem pewne wzorce, ale materialu badawczego jest bardzo malo. Polowa z dostepnych na light guna gier nie nadaje sie do niczego :)

    Moze zamontuje guna na uchwycie teleskopu, to mozna by zmierzyc te odchylenia, o ktorych piszesz.
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Sep 2016 zmieniony
     

    Charlie Chaplin:

    how about some lightgun sources in Action, Basic and MAC-65 ?!? Mat*Rat (Mathew Ratcliff, RIP) did these many years ago. Attached them here.


    Thank you Andreas. I'm trying to collect all software dedicated to light gun and will put some order into it.

    Charlie Chaplin:

    There is also "Click+", "Toy Swap" and "Jezkovy Voci" which can be played with a lightgun (or with a lightpen). Allthough made for use with lightpen (and joystick), "Exoter" and "Belegost" should still be playable with a lightgun.


    "Click+" is the best testing software for unusual controllers :). Thanks for info about "Toy Swap" and "Jezkovy Vici". "Exoter" and "Belegost" seem not working with light pen/light gun - I tested them first under emulator A800Win. How did you get idea that they might work?

    Edit: Fandal's site suggests that "Belegost" and "Exoter" are supporting light pen. However, it doesn't work in A800Win, any idea how to make them working?

    By the way - I probably discovered the secret you reported as mistake in the light gun games list (Atari FAQ) - why "The Scrolls of Abandon" appeared there... When you use word "light" in Fandal's search engine it shows this game together with real light pen/gun games :). It is accidental, seems that someone didn't pay enough attention on details in the game description :D.
    • 47: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Sep 2016
     

    Kaz:

    1. Jesli mikrosekund, to nie jest zle. Myslalem, ze moze wiecej niz 1/50 sekundy :)

    Jeśli MIKROsekund to jest to duża wartość, bo cała linia skanningowa trwa oidp 64 mikrosekundy. W takim razie należałoby robić korekcję z uwzględnieniem faktu, że linia ekranowa ma 228 cykli i celowanie w prawy brzeg ekranu mógłby wyskoczyć na początek następnej linii.
    Ciekawe jak się to ma do drugiego faktu, że LPENV liczy co drugą linię? Czy dostaniemy punkt w tej samej linii, ale zawinięty dokoła 228, czy już w nowej linii? Może ten offset nie jest aż tak duży jednak i pomiar da zawsze wartość w tej samej linii i nie będzie zawinięty?
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Sep 2016 zmieniony
     
    Mikrosekunda to przecież jedna milionowa sekundy. Nie przypuszczałem, ze to może mieć znaczenie praktyczne, sądziłem że jeśli już to milisekundy.

    A pytania ciekawe - jeżeli wymyslisz i przygotujesz metodę i program do testów - to przywiozę laser guna na Irona.
    • 49: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Sep 2016
     
    a sprawdzal ktos czy wystepuje efekt drgania na stykach w przypadku piora swietlnego/pisteletu?
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Sep 2016
     
    Co to jest efekt drgania na stykach? Czym sie objawia i gdzie? To sprawdze.