atarionline.pl Jak zbudować i zaprogramować CARTRIDGE do Atari 65XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    a wersja minimal proponowanych zmian:

    diody sygnalizujące + otwór montażowy na środku (wtedy robimy ją skręcaną i można łatwo zapakować do środka kompa na sankach etc. - i nawet może zostać jak jest - wtedy jak ktoś chce mieć to ze wtyczką - czyli w takiej obudowie - to tylko lutuje przewody do blaszek wtyku. Obudowa nie wychodzi poza wysokość/szerokość obudowy wtyczki - jej długość to pcb+3mm.
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime1 Feb 2020
     
    @tooloudtoowide,
    super obudowa! Za chwilę się odezwę :)
    • 3: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime2 Feb 2020
     
    Jak dopasujecie to ja też poproszę jedną sztukę :)
    • 4:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime2 Feb 2020
     
    Mój program do konfiguracji SIO2SD jest wręcz stworzony do takiego µSIO2SD. Potrafi ustawić wszystkie opcje ze zwykłego menu, nie potrzeba do tego wyświetlacza.

    Najnowsza wersja jest tu ->link<-
    • 5: CommentAuthorxangel
    • CommentTime2 Feb 2020
     
    Koszt takiej płytki, czy po zmianach, czy bez zmian, będzie taki sam. Pisałem Ci już tooloudtoowide w mailu. Problem będzie z tym centralnym otworem montażowym, bo tam są scalaki po obu stronach PCB. Gdyby wydłużyć płytkę, lub gdyby pozbyć się tych długich padów i przesunąć scalaki, to może wtedy da się zrobić ten otwór centralny. Ja wiem, że to by bardzo ułatwiło zrobienie tej obudowy.
    Jak chcecie, to mogę zamówić więcej płytek, tylko trzeba by się zdecydować na jakąś wersję. Z drugiej strony wrzuciłem pliki, więc każdy może zamówić sam lub dokonać modyfikacji.
    Można dorobić pady do wyświetlacza i przycisków lub może zrobić miejsce na 5 miniaturowych przycisków, ale i tak to lipa bez wyświetlacza.
    Coś Wam opowiem - ja swoje pierwsze "duże" SIO2SD kupiłem jako płytkę na allegro od samego Jakuba "Kruszony" Zawadzkiego - było to ładne "kilka" lat temu, już nawet nie pamiętam ile, a moje archiwum maili nawet tego nie ma :) Już wtedy mu pisałem, że fajnie by było przerobić to SIO2SD pod wyświetlacz od Nokii 3310, bo wtedy nie było oledów, a oprócz wyświetlaczy zgodnych z HD44870 były tylko te wyświetlacze od Nokii. No ale Jakub mi odpisał, że nie ma czasu i nawet z tego co pamiętam podesłał mi źródła i napisał, że mogę sobie zmodyfikować. Tylko po pierwsze za cholerę tego nie mogę znaleźć po takim czasie, po drugie to nie były źródła z aktualnej wersji.
    Natomiast na dzień dzisiejszy, gdyby zastosować jakiś malutki wyświetlacz OLED, do tego albo te 5 przycisków, albo taki joystick jak kiedyś były w telefonach, to byłoby urządzenie cudo :) Ja wiem, że jest SDrive MAX, ale SIO2SD moim zdaniem jest fajniejsze jeśli chodzi o obsługę przeróżnych plików. Może jak ktoś ma kontakt z Jakubem, to udałoby się mu taki pomysł "zaszczepić" - hehe jak w incepcji :)
  2.  
    Wiesz jak to jest - tych wersji SIO2SD już jest ileś i rozmnażanie ich ma ograniczony sens, więc jeżeli masz chęci i czas, żeby zmodyfikować swoją wersję to wg mnie to jest najlepsza opcja.

    Wersja wewnętrzna i tak potrzebuje przycisków do zmiany obrazów dyskietek więc urządzenie w tej formie jest trochę jednodyskietkowe w moim rozumieniu.

    Będę namawiał do wersji bardziej uniwersalnej - po pierwsze będzie to łatwiej zamawiać (płytki) po drugie - to czy będzie to montowane zewnętrznie w obudowie czy wewnętrznie to już decyzja kupującego.

    @xangel ten punkt mocowania może być też przesunięty - nie musi być dokładnie centralnie. Jak go nie będzie - to też nie ma tragedii, opakowywałem różne rzeczy. Kwestia, żeby zostawić przynajmniej 1mm od brzegu wolny na przynajmniej 5mm po krótszych bokach no i tak z 10mm w dwóch miejscach po dłuższym boku, żeby mieć miejsce na podparcie od dołu pcb i dociśnięcie od góry. Czy zatrzask czy jeden wkręt, który trzyma "pokrywkę" do reszty obudowy - to już też kwestia jak to drukować. Można też górę zrobić "wsuwaną" na resztę obudowy - to tylko komplikuje temat dokładności druku, nic więcej :)

    Pomijając wtyczkę - obudowa ma 53mm długości, jest na wysokość i szerokość rozmiarów obudowy wtyku - jest tylko prostokątna i dłuższa, nadal jest to "pendrive" tylko z właściwym wtykiem. Dodanie przycisków po bokach + OLEDu na górze obudowy nie jest od strony obudowy skomplikowane.

    Obcinając pady (potrzebne w takiej wersji z wtyczką są tylko punkty lutownicze dla kabli) mamy więcej miejsca na punkty przycisków.
    • 7: CommentAuthorxangel
    • CommentTime3 Feb 2020
     
    Mi cały czas chodzi o to, że nawet mając przyciski, bez wyświetlacza nic nie zdziałasz, pewnie nawet nie zmienisz dysku na drugi. Znaczy na pewno się da, ale będzie to takie rzeźbienie "na pamięć".
    A to urządzenie de facto jest taką "uruchamiaczką" do gier, ale nie wielodyskowych. Jak dla mnie jest wystarczające - nigdy nie grałem w żadną grę wielodyskową. Ani kiedyś ani współcześnie. Na Atari ITX też zbudowałem takie uproszczone SIO2SD - do 95% przypadków wystarczy, a jeśli komuś za mało, to może odpiąć zworkami i zastosować "pełnoprawne" SIO2SD.
    Czy przyciski po bokach będą w jakiś sposób "lepsze" niż z przodu? W sensie robienia obudowy. Tak teraz myślę - może lepsze, bo od przodu można wtedy nakleić opis przycisków :)
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Feb 2020
     
    Dely - fajny program, dzięki.
    • 9:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime3 Feb 2020
     
    Fajna zabaweczka, może właśnie to będzie moje pierwsze współczesne rozszerzenie, ale znacznie odbiegło od tematu :) Może warto wydzielić osobny temat o tym miniSIO2SD?
  3.  
    @xangel - w sensie planowania formy użytkowania takiego "dynksa" - siedzi w SIO, cokolwiek operując na nim (przyciski) patrzymy na niego od góry, to czym operujemy (przyciski) vs wynik (OLED). Czyli na górze jest OLED, przycisków na płytce na środku nie usadzisz, bo jak nie ma miejsca na dziurę do montażu, to tym bardziej na nie. Opisy można dać symbolami na skraju obudowy. Mamy trzy przyciski "przeskokowe", enter/mount i shift. Te dwa ostatnie wrzuciłbym na jedną stronę, pozostałe trzy - na drugą. Przy czym - tak patrząc na obsługę - dla praworęcznych chyba prościej mieć shift/enter po lewej, a trzy przeskokowe po prawej. Logika korzystania z tego "pendrivu" jest taka, że i tak łapiemy go ręką dla stabilności w gnieździe, więc patrzę na to "uchwytowo" - kciuk jest jeden czyli tutaj ląduje mniej przycisków, po prawej mogłyby być pozostałe trzy.

    Jeżeli przyciski na bokach to mamy pięknie dużą powierzchnię na OLEDa do zagospodarowania - w sensie - łatwiej go będzie umiejscowić.
    • 11: CommentAuthorxangel
    • CommentTime3 Feb 2020
     
    No to będę miał na uwadze to z przyciskami.
    Natomiast z tym OLED-em to na razie mocno fantazjujemy :)
  4.  
    Do tej powiększonej obudowy/oprawki wtyczki SIO dodaj moze karbowania po bokach.
  5.  
    Larek przesłał mi sprzęt więc na dniach dokończę projekt do tej pierwszej wersji. Niestety jestem unieruchomiony chwilowo chorobą więc niestety nie siądę do tego od jutra.
  6.  
    dobra, na jedną śrubkę będzie i tyle - rzut koncepcyjny. M2 krótkie (skręcamy 2x 2mm, do pcb jest jeszcze 2mm dalej). Druknę dzisiaj i temat zakończony z mojej strony. Jedyne co potrzeba to kabelki, trochę cyny i zaciski do wtyku SIO:

    ->link<-
  7.  
    @tooloudtoowide
    Moge u Ciebie zamowic wydruk wtyczki SIO?
    W jakim programie moge zaprojektować obudowe do takiego SIO2SD sticka.
    Troszkę popracowałem nad pcb zaprojektowanym przez xangel.
    Ale jeszcze nie jest gotowe.
    • 16: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime13 Feb 2020
     
    @tooloudtoowide jakoś nie ogarniam tego rysunku, ale jak drukniesz to wrzuć fotkę jak to na żywo wygląda :)

    Będzie można u ciebie zamówić tą obudowę ?
  8.  
    Panowie informacja techniczna - nie zajmuje się wydrukami poza swoimi projektami, nie mam na to fizycznie czasu, bo mam kolejkę projektów i prototypowania.

    Wtyczkę można zamówić sobie u Lotharka, ma ładny wtrysk i nie kosztuje to jakichś koszmarnych pieniędzy (bodajże 30zł z kawałkiem kabla).

    Szkoda, że nikt gniazd nie robi - zrobiłem nawet kształtkę gniazda, ale nie mam pomysłu jak zrobić piny w tym (mechanicznie - na kątowych w pcb).
  9.  
    jednak dojdzie minimalny rancik podtrzymujący klapkę, bo bo zrobieniu znaczka Atari na środku nie jest tak sztywno jak było w litym wydruku. I to już ostatnia poprawka, muszę tylko puścić wydruk klapki w dobrą stronę, bo go wybłyszczyłem, tak to jest jak się człowiek spieszy o 1wszej w nocy.
  10.  
    jak zauważył Perinoid, z tą diodą w środku byłoby to bardziej efektowne z tymi wycięciami loga :)
    • 20: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime14 Feb 2020
     
    Czy jest ktoś kto na tyle miły aby wydrukować taką obudowę ? wtyczkę mam.
  11.  
    lopezpb - to odezwij się na PW, wtyczka nic nie da, w tym projekcie wtyczka i dół obudowy to jeden element.
  12.  
    @starymarabut

    obudowę możesz zaprojektować w dowolnym programie 3d, jest parę darmowych - ja jak nie mam czasu to na szybko robię w tinkerCADzie. Ma sporo wad, ale do szybkich prototypów bardzo się sprawdza.

    Musisz tylko pamiętać, że drukiem 3d rządzi... rozdzielczość i grawitacja :) Pod wtrysk można się bardziej bawić, pod wydruk 3d już trochę mniej.
    • 23: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime16 Feb 2020
     
    @tooloudtoowide daj znać czy dostałeś tą PM, bo mało intuicyjne one są tutaj :)
  13.  
    dostałem, odpisuję na maila, tylko dzisiaj mamy w hackroomie event więc zrobię to pewnie jak wrócę.
    • 25: CommentAuthorstarymarabut
    • CommentTime28 Feb 2020 zmieniony
     
    Płytka sie urodziła.
    Czas zając sie obudowa.
    • 26: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime7 Mar 2020 zmieniony
     
    Nadal się zastanawiam jak by można zapakować taki SIO2SD Stick do jak najmniejszej obudowy, np całość zmieścić we wtyczce SIO. Bez wyświetlacza, bez diod, bez przycisków i bez układu 245. Czy firmware SIO2SD da się wgrać do sprzętu SDrive? Jeżeli miała by to być prosta wgrywarka gier z emuacja pojedynczej stacji, to jaka jest praktyczna różnica pomiędzy SIO2SD i SDrive? Znalazłem opis jak przystosować firmware SIO2SD tak aby działał na układzie Atmega328p, który można kupić w obudowie VQFN 28 pin o wymiarach 4x4mm. ->link<-
    Gdyby coś takiego miało powstać, to wolelibyscie wersję przelotowa, w postaci zwyklago kabla SIO-SIO gdzie karta SD jest wkladana z boku wtyczki SIO, czy też jako urządzenie końcowe gdzie karta jest wkladana z tyłu obudowy?
    I jeszcze jedno na koniec. Czy dałoby się podłączyć ISP do nieuzytych pinów w gnieździe SIO? Oszczedzilo by to miejsce na płytce ale jak by się zachowało Atari jeżeli byłoby coś podpięte do tych pinów.
  14.  
    Oprawka wtyczki SIO nie jest zbyt udana.
    Przez te skośne boki i nisko polozone gniazdo w komputerze, ciezko ja odlaczyc bez podnoszenia calej Atarynki.
    Lepiej znalezc inna oprawke lub wydrukowac.
    Ja zamieniłem 245 na YF04E. Ma on wymiary 5X6mm. Slabo go widać na powyższej fotografi (nad Atmega).
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020
     

    ZulugGula:

    Gdyby coś takiego miało powstać, to wolelibyscie wersję przelotowa, w postaci zwyklago kabla SIO-SIO gdzie karta SD jest wkladana z boku wtyczki SIO, czy też jako urządzenie końcowe gdzie karta jest wkladana z tyłu obudowy?


    Moim zdaniem zawsze lepiej mieć coś przelotowego niż końcowego, ale trzeba by rozważyć zalety i wady. Bo diabeł tkwi w szczegółach rozwiązania, które zaprojektujesz.
    • 29: CommentAuthorstarymarabut
    • CommentTime23 Nov 2023 zmieniony