atarionline.pl Programy muzyczne - recenzje - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Dec 2011 zmieniony
     
    Tu jest zamysł autora wątku: ->link<-

    Na pierwszy ogień idą (bo ich używa(m|łem)):

    Chaos Music Composer (Janusz Pelc). ->link<-
    Jeden z przyjemniejszych programów do komponowania natywnie na Atari. 3 kanały, z czego 1 połączony na stałe z dwóch (w celu uzyskania nowych brzmień lub 16-bitowej linii "atarowskiego" basu). Ma kilka zmodyfikowanych wersji: dodatkowe operacje na instrumentach (zapis/odczyt), komponowanie stereo, odtwarzanie 2x na ramkę.
    Bardzo mile wspominam ten program i do zastosowań standardowych jest zdecydowanym faworytem. Bardziej dla osób z wykształceniem muzycznym (niezbyt znających możliwości techniczne i poszczególne bity w AUDCTL. Polecam jako pierwszy program muzyczny.
    Szereg informacji na stronach tajemnic atari:
    ->link<-

    Raster Music Tracker (Radek Sterba) ->link<-
    Zdecydowany faworyt ostatnich czasów. Jest to cross-edytor - uruchamiamy go pod Windows lub w środowisku wine pod linuxem lub MacOSX (nie na wszystkich dystrybucjach działa :(
    Łączy dość umiejętnie możliwości techniczne z muzycznymi. Jednak w tym przypadku osoby po szkołach muzycznych będą mogły mieć problem.Bogactwo funkcji (chyba żadnej nie brakuje i każda jest łatwo dostępna), ciekawy sposób (niestety ciekawy tylko dla programisty) generowania playerów do odtwarzania muzyki (optymalizacja półautomatyczna - RMT wyświetla fragment źródła playera, gdzie ustawia przełączniki - "to użyte a to nie") - wpastowuje się to w dołączone źródła i kompiluje.
    RMT udostępnia 4 ścieżki z możliwością ich łączenia w pary, przy czym łączenie ma priorytety i nie ma przypadku zakłóceń innych, niż wyciszenie nuty o niższym priorytecie.
    Z ciekawszych możliwości:
    - z RMT działa klawiatura midi jako wejście.
    - jednym z formatów zapisu RMT jest format tekstowy(!)
    - dość dobrze importuje amigowe moduły z trakerów (wystarczy tylko poprawić barwę instrumentów, bo głośność i obwiednia automagicznie przechodzi)
    - jest bardzo stabilny - nie zdarzyło mi się, aby aplikacja się wywaliła.
    Jest to edytor numer 1 dzisiejszymi czasy. Aby się jego nauczyć, najlepiej wprowadzić ręcznie jakiś ciekawy i zróżnicowany cover (ja tak zrobiłem - muza tytułowa do HDM)

    SoftSynth Christian Nieber,1985
    Przełom w programach muzycznych na Atari. Pełnosprawny 4-kanałowy syntezator muzyczny na Atari. Napisałem w nim kilkanaście kawałków.
    Edytor muzyki - tekstowy - tak - edytujemy coś, co przypomina trochę midi, a trochę ... basic. Masakra. Nie ma podsłuchu - trzeba trochę pokomponować w wyobraźni, zapisać to jako eventy (nuta, instrument, czas trwania, parametry obwiedni, na szczęście wystarczy sama nuta).
    I odsłuchiwać odtwarzając od środka utworu. Jednak efekt wszyscy znamy.
    Poważnym minusem jest brak jakiegokolwiek połączenia ze światem zewnętrznym (nie wiem nic o jakimś playerze do SoftSynth, aby można to było wykorzystać w grach.) Ponadto SoftSynth gra "tak szybko, jak to jest możliwe" osiągając na ucho 6-7 khz pasma przenoszenia (12-14 khz próbkowania(!). Nie synchronizuje się z liniami ekranu, powoduje to dodatkową trudność w wyodrębnieniu playera i użyciu go podczas czołówki czy w demie.
    Składa się z części: Komposer, Edytor brzmień (graficzny), Edytor brzmień przy pomocy harmonicznych; (coś pominąłem?).
    Polecam jako ciekawostkę. Jako ciekawostka - powstał PC-Softsynth napisany w pascalu, całkiem nieźle sobie radzi.
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<- (KAZ, umieścisz te pliczki SS PL w archiwum?)
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime24 Dec 2011
     
    @CMC:
    - wersja Hugo i Monsofta (2.0s+) pozwalała przyporządkować kanały w stereo,
    - wersja Rzóga dawała tablicę do basów,
    - wersja Grega (Double Play 2.21) pozwalała grać 2x na ramkę,
    - wersja MadTeam pozwalała grać do 4x na ramkę,
    - wersja opisana w Serious (albo w Energy) przez Henryka Karpowicza pozwalała grać 48 linii w patternie (tej nie widziałem nigdy).
    Pliczki tutaj: ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Dec 2011 zmieniony
     
    @CMC:
    -Wersja Stanleya (chyba słabo rozpowszechniona) również miała ulepszoną tablicę basów). Używał jej Stanley i Tabu (np. muza w "Dwóch Wieżach" z ASF).

    - pewną modyfikację z perkusją digi zaprezentował Michał Luberda w "Tajemnicach Atari" z 1993 r. Jakiś czas (rok lub dwa) po tym MonSoft zaproponował coś zbliżonego... ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Dec 2011 zmieniony
     
    Czas na nieco zapomniany edytor, a jest nim bez wątpienia...

    Fun Music Composer
    autor: BeweSoft
    rok produkcji: ok. 1996
    instrukcja: dołączona, w jęz. angielskim
    Download
    Jest to program do łatwego i całkiem przyjemnego komponowania muzyki na 8-bitowym Atari. :) Pozwala na tworzenie i odgrywanie melodii w czasie rzeczywistym, za pomocą joysticka lub myszy od Atari ST (mocno polecana!). Fun Music nie wymaga żadnej muzycznej wiedzy (tylko raczej dobrych pomysłów na utwór). Aby zacząć zabawę potrzebna będzie cierpliwość i dokładne zapoznanie się z dołączoną instrukcją. Tworzenie polega głównie na umiejętnym aranżowaniu muzyki na podstawie improwizowanej melodii. Bardzo łatwo dołączyć gotowy utwór do swojego programu - jest generowany player (odtwarzacz) z muzyczką, którą można potem odtwarzać na przerwaniu VBLK. :)
    Jak przystało na program ze stajni BeWeSoft, FUN MUSIC COMPOSER ma nietypowy, nieco "bajkowy" interfejs, ale z odrobiną dobrej woli i samozaparcia daje się on ujarzmić. ;)
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Dec 2011 zmieniony
     
    Jakieś przykładowe produkcje na tym fun music composer robione?
    Fakt, że program jest ciekawy, zwrócił moją uwagę.

    Jednak, czy jest wart pierwszej dziesiątki? Znam kilka ciekawych programów, jednak nie użyłbym ich do produkcji - np. Sound Machine.
    • 6:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime24 Dec 2011 zmieniony
     
    Music ProTracker
    Autor: (Adam Bienias).
    Lata: 1993(?)-1994
    Jeden z najpopularniejszych na scenie programów do tworzenia muzyki (zanim nastała "era RMT"); pewnego rodzaju "reakcja" na Chaos Music Composera. Pozwalał na włączenie w muzyce 1. lub 2. kanałów sampli oraz (jako chyba jedyny) na edycję jednej z 4. tablic częstotliwości (dla 8-bitowych dźwięków). W patternie były dostępne 3 kody sterujące: głośności, zmiany tempa oraz jego przerwania odtwarzania ("patttern cut"). Miał również zaszyty prosty sampler działający w 2. trybach pracy. W zamyśle MPT miał również obsługiwać dźwięki Softsyntha, jednak podczas prac to zarzucono. Ogólnie był to duży krok w stronę użycia POKEYa do komponowania muzyki. Muzyk miał do dyspozycji wszystkie 4 kanały, które mógł łączyć (lub nie - w zależności od potrzeby), używać filtrów oraz zegara 1,72MHz, plus, dzięi edycji tabeli częstotliwości, "zmuszać" Atari do wydawania dźwięków "nie-Atarkowych". Z początku, poprzez zbytnią optymalijację prodedury odtwarzającej, użycie "specjalnych" funkcji czasem przynosiło niezamierzone efekty, jednak po poprawieniu playera przez Jaskiera, a jeszcze później Foxa, niedogodności te zniknęły. Jeszcze parę słów o programie tutaj: ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Dec 2011 zmieniony
     

    jhusak:

    Jakieś przykładowe produkcje na tym fun music composer robione?
    (...)
    Jednak, czy jest wart pierwszej dziesiątki?

    A któż tu ma tworzyć takie "rankingi" ?! :P. Temat jest o opisie różnych muzycznych edytorów...
    Na FUN MUSIC COMPOSER da się wygenerować na szybko w miarę sensowną melodyjkę, dobrą na "poratowanie" gdy "Kuba Husak jest zbyt leniwy na robienie nowych muzyczek" - jak to kiedyś napisano w demie The Top #2 (do T. Liebicha). ;)))
    Na pewno słychać FMC w demach jego autora, poza tym może ktoś jeszcze używał... Ja rozważałem użycie takiej muzy w małej produkcji pre-sztabowej z 1997 r., ostatecznie jest tam co innego. :)

    Niemcy mieli z kolei swoje ulubione programy: Benjy Sound Monitor, TkS Sound Monitor czy Black Magic Composer - może o nich by coś wspomniał Charlie Chaplin/ABBUC ????
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Dec 2011 zmieniony
     
    Co? Ja leniwy? No może. Ale nie dyskutujmy, tylko opisujmy. I tylko to, czego używamy. Nie sądzę, żeby interesujące programy nie były używane i odwrotnie. A z tą pierwszą dziesiątką to tak orientacyjnie. Efektem tych opinii/recenzji ma być tutorial, jak ugryźć temat tworzenia na Atari dla początkujących.
    Założenia: ->link<-
    • 9: CommentAuthorHenryk
    • CommentTime25 Dec 2011 zmieniony
     
    Ponieważ przez mono zostałem wywołany do tablicy:
    wersja opisana w Serious (albo w Energy) przez Henryka Karpowicza pozwalała grać 48 linii w patternie (tej nie widziałem nigdy).

    to muszę coś napisać:
    Tryb CM3 był opisany w Serious #11 w artku "CMC a takt 3/4".
    Muzyka była pisana na standardowym Chaos Music Composerze gdzie było wypełniane maksymalnie 47 pozycji nutowych w każdym paternie. Na końcu pozostawał wolny cały czwarty takt i ta długa pauza była obcinana przez mój Converter. Converter automatycznie zmieniał pierwszy znak sygnatury z $A0 na $30 dawało to dodatkową możliwość sprawdzenia pliku poza rozszerzeniem CM3. W dodanym ATR zamieściłem przykładowe muzyczki w formacie CMC, CM3 i dodatkowo jako COM. Znajduje się tam również zmodyfikowany przeze mnie player Jaskiera w ASM gdzie jest dodany rejestr TAKT ($40=CMC $30=CM3) oraz w linii 527 bajty odpowiedzialne za długość paternu i konwerter CMCONV.COM. Uwaga: Konwerter jest utworzony na bazie TA COPY z Tajemnic Atari i nie sprawdza poprawności wczytywanego pliku.
    • 10: CommentAuthorHenryk
    • CommentTime25 Dec 2011
     
    Zaszła pomyłka z plikiem CMC34.ASM. Została już wyżej poprawiona.
    • 11: CommentAuthormonsoft
    • CommentTime24 Dec 2012
     
    A moze ktos ma w swoich zbiorach wspominany przez Dracon'a DigiCMC ? Szukam tego juz od kilku lat i nici :(
    • 12: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Dec 2012
     
    Na atarimanii pojawił się program Guitar Wizard ->link<-
    • 13: CommentAuthorbolo
    • CommentTime25 Dec 2012
     
    Na atari nigdy nie interesowalo mnie robienie muzyki bedac malym bajtlem gry to bylo wszystko(czasem jakis programik wklepywany i poprawiany, znalem tez sporo komend w basicu). Ale pamietam ze moj ojciec w tym duzo siedzial i tworzyl na takim dziwnym programie gdzie ustawiano nuty na pieciolini. Doroslem zaczalem interesowac sie muzyka, tworzyc ja, nie uznaje sie za muzyka(znam kilka chwytow na gitare) I wlasnie przed chwila zainstalowalem Raster Music Tracker i stworzylem taka mala pierwsza probke z rozpedu musze przyznac ze program trudny.
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Dec 2012
     
    @monsoft

    ->link<-
    • 15: CommentAuthormonsoft
    • CommentTime26 Dec 2012
     
    @jhusak

    To jest procedura z Tajemnic Atari. Ja napisalem caly "program muzyczny" oparty na tej procedurze. Wgrywalo sie muzyke z CMC i dokladalo sie sample tworzac dodatkowe paterny z sampli.
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Dec 2012
     
    Napisałeś i zgubiłeś? Jeśli tak, proponuję dużą akcję poszukiwawczą.
    • 17: CommentAuthormonsoft
    • CommentTime27 Dec 2012 zmieniony
     
    Heh, bylo to moze z nie wiem 13 lat temu. Pozniej jak wyjerzdzalem do usa to sprzedale swoj sprzet i wszystko co mialem na dyskietkach. Teraz po latach udalo mi sie odzyskac sprzet, ale dyskeitki zostaly juz przez poprzedniego wlasciciela przeformatowane i inne programy ponagrywane.

    Byl to chyba najwiekszy program jaki w zyciu napisalem na male atari. Dalo sie nim np "skonstruowac" taka muzyke jak do Barahir'a na ekranie podczas ladowania (CMC + sample).
    Kiedys Pigula mi podeslal wersje spakowana ARC'iem, ale archiwum bylo uszkodzone.

    Fajnie by bylo po tylu latach zobaczyc co czlowiek kiedys napisal.
    • 18: CommentAuthoremkay
    • CommentTime27 Dec 2012 zmieniony
     
    @bolo

    RMT is the most comfortable Tracker, because it runs on the PC. But the sound results differ from the real thing.

    Actually, no Tracker is available, using POKEY as it should be.
    You also may check the differences, in RMT itself, the SAP and the emulation, and ... ofcourse on the real thing.
    • 19: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime27 Dec 2012
     
    @emkay: experience "compatibility" of RMT and real hardware depends just on sa_pokey.dll as it's using it as POKEY. So when library will be improved, sound's accuracy should be better.

    Regarding technics you are using, they are interesting but seem to be hard to controll. Of course I can say only about that, I could see in your YT files. Maybe it's time for a small tutorial? ;)
  1.  
    A o Theta Music Composer (v1 i v2) zapomnieli ?. O ile pamiętam to pierwszy (?) który obsługiwał dwa pokeye (8 ścieżek i stereo) na Atari. Na plus ma także to że działa w trybie gr.0 (wszystko wyraźne i czytelne - przeciwnie niż np. CMC i MPT)
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Dec 2012
     
    Eee, tam, mój cmc działa w gr.0.
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Dec 2012 zmieniony
     
    Nie zapomnieli, tylko, czy ktoś używa, patrz zamysł autora wątku, pierwszy post.
    • 23:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime28 Dec 2012
     
    No właśnie ostatnio widziałem tą Twoją "autorską" wersję CMC, chyba nikt inny czegoś takiego nie zrobił, choć to byłoby dość naturalne. Mi jakoś nigdy nie przeszkadzało to że program jest w 0 czy 12 trybie.

    Natomiast ja dawno temu też zrobiłem niewielką modyfikację swojej wersji CMC i tak sobie myślę, że tego typu zmiany wprowadzane przez różnych użytkowników są pewną formą uznania dla programu oraz jakiejś sympatii do niego.

    Dziś coś takiego jest ścigane, bo nie wolno wprowadzać modyfikacji do programów komercyjnych (głównie pewnie aby nie łamać ich zabezpieczeń). Przykładowo jakby któryś z Was zmodyfikował sobie swoją własną wersję Windows to byłoby to przestępstwo i jakby się Microsoft o tym dowiedział to byłby bardzo zły, zapewne by się w tym dopatrywał jakiś niecnych Waszych myśli i planów. Jeśli się dobrze orientuję to mamy tu dwa przestępstwa: 1. modyfikacja systemu 2. używanie "uszkodzonej" wersji systemu.

    To jednak nic nie przeszkadza i jakby się dobrze rozejrzeć to są tacy którzy przygotowywali własne dystrybucje Windows, co bardziej ambitni nazywali je po swojemu, a nawet zachwalali że działa wydajniej niż ta oryginalna. Ja się z czymś takim spotkałem kiedyś, czy teraz się ktoś z Was z czymś takim spotkał?
    • 24: CommentAuthors2325
    • CommentTime28 Dec 2012
     
    Te własne dystrybucje Windowsa XP miały dodane prócz zbędnych programów także malware i podobne niespodzianki.
    • 25:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime28 Dec 2012
     
    No tak, w końcu ktoś przygotowując coś takiego robił to w specjalnym celu. A Windows XP jako pierwszy umożliwiał przygotowanie np. własnej wersji systemu, wcześniej nie było to możliwe, ale niektórzy sobie jakoś radzili.
  2.  
    TMCka na pewno używali Grayscale, ale lista chyba by była trochę dłuższa. Trzeba by popytać n AArea tam jest lepiej znany.
  3.  
    Z tym że mam na myśli Theta w wersji 1.0 bo jak się pojawiła dwójka to istniał już RMT. I theta poszła w zapomnienie.
    • 28: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Dec 2012
     
    Delta Music Composer by Konop mozliwosci? nie wiem. ciekawe jest to ze jego playera bez zadnych zmian mozna uzywac do odtwarzania muzyki podczas operacji I/O
    • 29: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime28 Dec 2012
     
    TMC (w wersji 1.x) uzywa Dhor (patrz muzyka w mecowych demach).
    btw: byl pomysl by zmodyfikowac TMC 2.x, ale pomyslow tyle sie nagromadzilo, ze trackera w zasadzie od nowa zrobic trzeba. Ale czasu brak... :(
    • 30: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime28 Dec 2012 zmieniony
     
    najnowsza altirra wspiera covox'a, dlatego trzeba tu przypomnieć o tym, że na a8 jest takie coś jak neotracker. trochę szkoda, że mało jest kawałków na neo, ale trochę ich jest i warto sobie posłuchać/przypomnieć :)

    epi - czy jest, albo raczej czy może być taka możliwość, żeby np. w instalce wskazać plik z muzą, który uruchamiał by się automatycznie?

    wczytanie modułu - control+l
    odtwarzanie - enter
    stop - spacja
    odtwarzanie od początku - shift+enter
    • 31: CommentAuthormono
    • CommentTime4 Jan 2013 zmieniony
     
    @monsoft: ->link<- pliczki CMCSM.COM oraz CMCSMPLY.TXT.

    Edit: Heh. Tak się ucieszyłem. Byłoby miło gdyby nie był uszkodzony :/ Może Miker będzie miał Twój program?
  4.  
    Hmm,

    few pieces in NEO ?!? Neotracker can convert MOD into NEO, so it is easy to get lots of NEO sounds. Simply search for an internet MOD archive, download thousands of MOD`s and then convert them into NEO. Here is what I have converted and collected currently (57 disk images in 130k and 180k format)...

    -Andreas Koch.
    • 33: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime4 Jan 2013
     
    CharlieChaplin - thanks, of course you are right (^R import .mod file). i did not know about it - i must to start reading the instructions to the end :)

    mono - tokyog.neo na dysku, który wrzuciłeś ma długość 0 :( da się go jakoś wydłużyć :)
  5.  
    Well,

    someone asked about a review of german A8 music programs. Alas, I am no musician and absolutely unable to create or program music on the A8 (you should know, I am hard-hearing due to an accident I had as a child). But maybe I can give an overview of popular A8 music programs in germany - you have to decide yourself then, which of them are usefull and which are not...

    1) not / not often used anymore:

    AMC (Atari Music Composer, 16k cart., Atari 1979): In the beginning we had to use what Atari gave us and there were not that many music editors around until 1982 or 1983 afaik. Almost everyone who owns an A8 has played around with this program, but it seems only few ones really created and saved music with it. At least I do not remember many disks with AMC sounds or songs on it (there are two disks in the Bellcom or HAPS PD library, thats all I have seen so far). Strange, almost everyone owns the cart and then there are so few songs or sounds available...

    AMS / AMS-II (Advanced Music System by APX & Lee Actor 1982, AMS-II by Lotsa Bytes & Lee Actor 1983): Almost every PD library that has more than ten disks, does have one or more disks with AMS songs available. Search for rock, pop, classic or tv/cinema soundtracks and you will most likely find it as AMS or AMS-2 sound. There are thousands of sounds in AMS and AMS-2 format available, if ASMA wants to reach 10,000 songs fast, they have to convert more AMS sounds into SAP. Speaking of converters, there are converters to convert from AMS-1 to AMS-2, to convert from AMS-2 to AMP (Antic Music Processor by Steven Lashower) and even converters to convert from AMS-2 into Midi music (MMS = Midi Music System). Of course german PD libraries are also full of AMS sounds and there are several players for it available, even players for stereo-pokey...

    MusiCreator (Computer Kontakt & Johannes Plenio 1985): The program can be found as a polish version from 1987 here on AOL for download, but the original german version appeared as a type-in listing in the magazine Computer Kontakt. It is written in Atari Basic and requires some time for initialization. I have not seen many songs or sounds that were created with this editor, but afaik JAC! and Heaven converted some of these sounds and used them in their demos. If I remember correctly, even Spueli-Soft (M. Spielmanns, famous on the A8 for his music-collection "Music Non Stop" which consists of 7 or 8 disks) and Peter Sabath used this editor to create some sounds on the A8.

    Musician`s Dream (not the sound-demo, the sound-editor by Thomas Fischermann and Compyshop magazine 1987): The editor appeared on the german Compyshop disk magazine, it featured many songs, sounds and fx but it was not used widely. Emkay used this program many years ago to create some sounds, that sounded like digi-samples, allthough they were just fx created with this editor.

    2) used more often:

    BSM (Benjy Soundmonitor, Benjy-Soft and Abbuc 1990): This editor appeared either as a special Abbuc magazine or an annual Abbuc gift. It was used by many demo-coders and also soem game-programmers. Lots of Abbuc intros, Hobbytronic Demos and Halle Project demos are full of BSM sounds as well as standalone-demos and some games. Alas, no-one ever created a stand-alone BSM-player and most sounds can only be found in demos or games and not as stand-alone sounds. A good friend of mine always described the BSM sounds as chewing-gum sounds...

    BMC (Black Magic Composer, Sven Tegethoff & Thorsten Winkler, 1991): This editor appeared at Ulf Peterson`s shop in 1991 and was later also released on Ulf`s disk-magazine "User-Mag". It features sinus-sounds + digi-samples in one program and was afaik one of the first music-editors that did this. Again, lots of Abbuc intros, Hobbytronic-demos, Halle-Project demos and some other demos do contain BMC sounds. And again, no stand-alone player was ever coded to playback BMC sounds. Luckily most BMC sounds can be found in the ASMA library as SAP...

    SMO (Sound-MOnitor Professional by Thorsten Karwoth 199?): Another sound-editor that was quite famous and its sounds can be found in many Abbuc intros, Hobbytronic demos, Halle Project demos and other demos. Even Bewesoft did use some of the Soundmonitor sounds in his demos. As always, no stand-alone player was available for those sounds, so one either has to watch & listen to the demos or listen to the SAP tunes in the ASMA library. There is also a stereo-version of the soundmonitor available...

    PSM (Pegasus-Sound-Monitor, Pegasus/Juergen Schildmann & Abbuc 199?): A few years after Benjy-Soft did split up, J.Schildmann created a new version of the BSM on his own and named it Pegasus Soundmonitor; the sounds are similar to BSM and some stand-alone sounds were released in Abbuc magazine and two or three demos. A friend of mine likes to create sounds in PSM and I collected a few of his sounds on the PSM disk, since there is (you guessed it) no stand-alone player for these sounds...

    SYN (Softsynth, Christian Nieber 1985): The program has already been described by Jakub Husak above, afaik there appeared not only the great sound-demo "WOW - World of Wonders", but also lots of examples in Compyshop magazine, User-Mag and some other mags (Action! magazine and a few more mags). There are also some demos which do show that it is possible to switch the screen ON and display some fx when playing softsynth sounds.

    SMA (the SoundMAchine, author afaik Juergen Piscol, sold by Peter Finzel Productions 1986): This editor was only sold by P.Finzel (author of Schreckenstein and Cavelord), he did not write it ! It contained many examples and routines to use the sounds in own programs. Afaik, most games by AMC-Verlag did use sounds/music created with the Soundmachine (Armin Stuermer, the head of AMC-Verlag, loved the soundmachine and created the sounds for many AMC games). There are also some soundmachine demo-disks available, e.g. here: ->link<-

    MAS (Masic! by ???, sold by R & E Software, later Verlag Werner Raetz also known as Power per Post 199x): I have never seen nor used this editor, in the adverts it was described as being as easy to use as Basic. Even the structure of a Masic program should be similar to Basic and one could use the sounds in his own Basic, TB XL or ML programs. The Raetz-Eberle magazines Computer Kontakt and Atari magazin published several Masic sound-demos and sources and someone created eight Masic-demo disks and released them into the public domain. Afaik, JAC! or Heaven created a few sounds with this program (at least he stated in some of his demos, that he fighted with this program)...

    KEM (Kemal Ezcan Musiceditor, KE-Soft 199x): In the 80s Kemal composed a lot of sounds in Atari Basic, some appeared as demos (e.g. Atari Pop-Demo), some appeared as type-in listings, so that he earned some money with publishing them on several magazines. When he started KE-Soft and sold A8 games, lots of his games contained sound and sooner or later he began to write his own sound-editor, named KE-Musiceditor. He published some sounds in his magazine ZONG and the ZONG program-disks, as well as a *.KEM player-program in CTB...

    Thats all I remember from A8 music-editors used in the early 80s in germany and german music-editors of the mid/late 80s and early 90s. But the list above already contains 12 = a dozen editors. Of course there are many many other and international A8 music and sound editors, like e.g. Musica!, Pokey Player, Music Constr. Set, Music studio, CMC, MPT, TMC, Soundtracker, Future Composer, Delta Music Editor, RMT, The Musician!, Music Painter, Music Writer, Midi Trak, Midi Music system, Fun Music, etc. etc.

    -Andreas Koch.
    • 35: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Jan 2013
     
    @gonzo: Jakim programem próbowałeś tego atra otworzyć? Franny poprawnie wyciąga mi TOKYOG.NEO.
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Jan 2013
     
    .. co do NEO, to należy pamiętać że:

    * max ilość sampli to 64 sztuki dla rozszerzenia 1MB (dla uzyskania pełnej prędkości zostało to zorganizowane tak, że jeden sampel zawsze zajmuje 1 bank 16kB ext ram)

    * sample mogą mieć max 16kB, lecz jeden może mieć 22kB

    * nie wszystkie "komendy" formatu mod działają ... lecz to, co jest i tak zazwyczaj wystarcza

    * pod klawiszem HELP jest HELP ;)-

    ... endżoj! ;)
    • 37:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Jan 2013 zmieniony
     
    Yes, yes, yes - Pokey Player! I could not recall this.
    Is it an easy way to enter notes in editor?
    • 38: CommentAuthormonsoft
    • CommentTime7 Apr 2013
     
    @mono: Dzieki za link. A dal bym sobie palce uciac, ze nazwalem moj program inacze. Lata leca, a pamiec jest zawodna.
    • 39: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Apr 2013
     
    • 40: CommentAuthors2325
    • CommentTime28 Nov 2013 zmieniony
     
    Na Atari ST mamy ciekawostkę pod tytułem GuitariST. Do grania potrzebna jest mysz i klawiatura w tym samym czasie, więc nie jest to łatwe zadanie. Nie ma możliwości grania na samplach, jesteśmy skazani na dźwięki generowane. Program można znaleźć na składance Demonstration & desk accessories disk (19xx) ->link<- Jeśli dobrze podgłosimy to szarpiąc za wirtualne struny szarpiemy też nerwy sąsiada.
    • 41: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Mar 2015
     
    • 42: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Jun 2015
     
    CMC Sample Maker w wersji oryginalnej wraz z instrukcją i spaczowanej przeze mnie (źle ładowało sample i źle zapisywało zestaw sampli).

    @monsoft: Jakie rozszerzenia proponowałeś nadawać plikom:
    - tracku,
    - zestawu patternów,
    - zestawu sampli,
    - samplom w formacie RAW?
    • 43:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Jun 2015
     
    Genialne. Poproszę jeszcze o garść informacji technicznych o tych samplach, typu długość, ilość, częstotliwość (tu wiem, że 7850 hz), i najlepiej przykładową muzykę na samplach, jeśli to nie kłopot...
    • 44: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Jun 2015
     
    CMCSMPLY.TXT opisuje wszystko o co pytasz. Jutro spróuję wyjąć i podlinkować muzykę z BARAHIR-a.
    • 45:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Jun 2015 zmieniony
     
    No właśnie nie, bo czytałem, zanim zapytałem. Napisano, że można 1-5 przełączać sample. Napisałeś, że był błąd przy bajtach ff i 1ff. Jest też tam mowa o bloku zapisywanych sampli o długości zamiast 4k, to 2.5 kilo.

    Czy to oznacza długość sampla 512bajtów i 5 sampli? Raczej mi się to dziwne wydaje ale tak wynika z opisów.

    A można te sample zapętlać itp?

    Większość informacji jest z ->link<-
    • 46: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Jun 2015 zmieniony
     
    A to przepraszam Kuba. Już mówię co i jak:
    1. Sampli jest 5 i każdy może mieć max długość 2 strony (512B) więc nie ma sensu zapisywać 4kb - wystarczy 2.5.
    2. Błąd w procedurze ładowania sampla polegał na tym, że nie były przepisywane bajty $ff i $1ff - kod był mniej więcej taki:
    ?copy:
    ldx #0
    ?loop:
    ?src = *=1
    lda $7E00,x
    ?dst = *+1
    sta $7300,x
    inx
    cpx #$ff
    bne ?loop
    inc ?dst+1
    inc ?src+1
    bpl ?copy

    więc zanopowałem cpx.
    3. Sampli nie można zapętlać.
    4. Nie ma możliwości zapisania pojedynczego sampla więc załączam te wyjęte z CMCSM - zapisać można tylko cały zestaw sampli.

    Edit:
    5. Sample odgrywane są najpierw górny nibble, potem dolny.
    6. Częstotliwoś odtwarzania sampli to 7778 Hz (co 2 linie skanningowe).
    • 47: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Jun 2015 zmieniony
     
    Zgodnie z obietnicą w załączniku CMCSM razem z przykładową muzyką z BARAHIR-a.

    Edit: Ciekawa rzecz - zestaw sampli wbudowany w CMCSM jest identyczny z tym z BARAHIR-a, więc można pominąć ich ładowanie.
  6.  
    Wracając do starszego już wątku, czy program Theta Music Composer powstał od zera czy był sporą przeróbką Chaos Music Composer?

    Czy ktoś widział może do niego jakaś instrukcję obsługi bo nie mogę nic dobrego znaleźć...
    • 49: CommentAuthormakary
    • CommentTime17 Nov 2020 zmieniony
     
    Materiały (o programie, instrukcja) na stronie Jaskiera w 'dawnych pracach':

    ->link<-
  7.  
    Tak do tej stronki dotarłem, ale nie znajduje tam odpowiedzi na pytanie, czy TMC powstał od zera, czy był przeróbką CMC (chyba że coś przeoczyłem)?

    Przy okazji, czy ktoś może wie dlaczego TMC 1.1 bez problemu działa na emulatorze Atari800, a TMC 2.0 w momencie odtwarzania utworu przełącza się na ekran przypominający pusty ekran, ale mający problemy z synchronizacją (w połowie jest czarny pas i sugeruje to, że górna część ekranu zawiera tak naprawdę dolną i odwrotnie)?