atarionline.pl RastaConverter by Jakub Dębski - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime22 Jun 2013
     
    Tak robiłem, ale nie byłem pewny czy to wyłaczy również pociski, bo przecież HPOSP0-3 to pozycje graczy. Od pozycji pocisków są rejestry HPOSM0-3.
    • 2: CommentAuthornodez
    • CommentTime22 Jun 2013 zmieniony
     
    ja takich ustawien uzylem i po konwersji sprawdzalem w g2f nie bylo ani kawalka ducha ani pocisku :)
    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime22 Jun 2013
     
    witam
    oto moja pierwsza próba z RC. konvertnąłem swój stary obrazek aby zakumać ja to to działa... Będzie więcej prób. Krótki opis mojego podejścia dodałem na blogu. ->link<-
    ps,
    jak dodawać grafiki w treści posta? jakie tagi? jakiś help?
    • 4:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime22 Jun 2013 zmieniony
     
    wklejasz link z załącznikiem do treści posta i dodajesz rozszerzenie (np .png)
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime22 Jun 2013 zmieniony
     

    crrn:

    jak dodawać grafiki w treści posta? jakie tagi? jakiś help?

    Najpierw dodajesz załącznik. Później odczytujesz adres tego załącznika i dodajesz po kropce rozszerzenie
    http://atarionline.pl/forum/?PostBackAction=Download&AttachmentID=3824.png

    następnie wklejasz w treść posta



    PS. świetna grafika
    • 6: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime22 Jun 2013 zmieniony
     
    • 7:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime22 Jun 2013
     
    @gorgh przytrzymaj ten obrazek przynajmniej do 500 o ile nie do 1 mld iteracji :)
    Dziełu takiemu jak to przydałby się naprawdę porządny render.

    @larek: dzięki za tutorial, też nie wiedziałem jak robić te screeny - zazwyczaj wklejałem linka z zewn. serwisów.
    • 8: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime23 Jun 2013
     
    @TheFender: tak zrobie :)
    • 9: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime23 Jun 2013
     
    Informacyjnie: RC nie wykorzystuje pocisków, tylko duszki.
    • 10: CommentAuthornodez
    • CommentTime23 Jun 2013
     
    i wszystko jasne :)
    • 11: CommentAuthortebe
    • CommentTime23 Jun 2013
     
    duszki to wykorzystuje na przykrycie lewej/prawej krawędzi ekranu, są one koloru czarnego
    • 12:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime24 Jun 2013 zmieniony
     
    troszkę ślepy zaułek - nie ciągnę tego dalej.
    poziome panele przez przypadek trochę niwelują charakterystyczne poziome linie konwersji RC.



    • 13: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime24 Jun 2013
     
    Zbyt mało kontrastowy obrazek. Według mnie dałoby radę wyciągnąć coś z niego :)
    • 14:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime24 Jun 2013 zmieniony
     
    No dobra, policzyła się kostka.
    Oryginał - zreskalowany do 320x240 png

    To, co wypluł RC:


    No i oczywiście sama binarka. :)

    HJB & Xeen - proszę o ekspertyzę!
    Reszta - tylko podziwiać! ;)

    A oto i recepta kostki:
    ; RastaConverter by Ilmenit v.Beta7
    ; InputName: kostka.png
    ; CmdLine:
    /i=kostka.png /filter=box /dither=line2 /pal=laoo.act /init=smart /s=50000 /threads=8
    ; Evaluations: 2785514569
    ; Score: 8.2032
    • 15:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime24 Jun 2013 zmieniony
     
    niemal 3 mld iteracji! omatko, ile to musiało kosztować (dobrze, że firmę ;) ).

    Nieźle wyszło. Pytanie do Ciebie i nie tylko - dlaczego nie korzystasz z ditheringu chess albo knoll ? Ten cały line hmm... :|

    @xeen: Biorąc pod uwagę platformę 8bit uważam, że obrazek jest niezły i jako taki chciałbym zobaczyć w np wersji Mass Effect na małe Atari :)

    @ilmenit: kontrast zmniejszy ilość gradientów i spowoduje po redukcji kolorów przez RC swoiste "spixelartowanie" obrazka. A nie jest to recepta na wszystko.
    Spójrz np na mój obrazek z logo Mustang GT - praktycznie przepuściłem bez żadnej obróbki przez RC - i efekt rozwalenia gradientu 24bit na dithering atarowski wg mnie jest zadowalający (algorytm RC /dither=chess)
    • 16: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime24 Jun 2013 zmieniony
     
    Kostka jest mega. Wygląda na mniej, ale obrazek ma aż 62 kolory. Prawie połowę z dostępnych w tym trybie 128 :)

    W Beta7 /filter=box i /pal=laoo.act są domyślnymi opcjami, ponieważ to były zwykle najsensowniejsze wybory.
    Przy tak dużej liczbie iteracji być może lepszy byłby domyślny /init=random zamiast /init=smart Może, ale nie na pewno :) Ten drugi to heurystyczny dobór rejestrów kolorów, który może powodować zbyt szybkie utknięcie algorytmu w optimum lokalnym.

    /dither=line2 - to już kwestia osobistych preferencji :)
    • 17:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Jun 2013 zmieniony
     

    miker:

    @xeen: w robocie na kompie liczy się akurat "Kostka" baj HJB. O ile tam prąd nie padł, w poniedziałek wkleję tutaj rezultat.

    TheFender:

    niemal 3 mld iteracji! omatko, ile to musiało kosztować (dobrze, że firmę ;) ).

    Taaa... ta "firma", to pewna "uwielbiana" instytucja, ktorej wszyscy odpalamy zarobione pieniazki wiec tak jakby mamy wklad (posredni) w policzone dzielo. Ku chwale Atari wiec toleruje takie wykorzystanie owego hardware'u. :P

    "Kostka" w sumie wyszla calkiem zadowalajaco. :)
    • 18:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime24 Jun 2013 zmieniony
     
    kostka wyszło spoko - te przecierki bardziej pustynnie wyglądają na Atari:) Symbolika pracy została zachowana - imo. Jako, że troszkę niezręcznie się czuję w roli "mediatora" zasięgnę informacji od autora i dam znać :)
    Jeżeli HJB zdecyduje się na pracę na jakieś kompo malowaną przepuszczoną przez RC to będzie to najprawdopodobniej coś czego w sieci się teraz jeszcze nie znajdzie (czyli coś pod konkurs dedykowanego). Będę namawiał - wszystko (przy piwie zwłaszcza) może się zdarzyć- aczkolwiek ciężko zawalczyć z tradycyjnym pixel artem,bo te prace są wyżej oceniane (i chyba ma to swój sens na scenie).
    • 19:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime24 Jun 2013 zmieniony
     
    @Dracon: taa... Ty masz zwłaszcza info z pierwszej ręki (może od Animkomialsów co?). Szkoda, że ostatnio najbardziej jesteś produktywny przy trollowaniu na forum, no ale nie wymagajmy... ;P

    Ale dobra, wracając do tematu, tutaj z ogniowego testu mojego lapka:
    /i=rihanna2.png /dither=line2 /pal=laoo.act /threads=8 /init=smart /s=50000
    ; Evaluations: 2742293345 (no, plus mały retusz w G2Fku)

    Tak się na nią nieco uparłem, co poradzę... :D

    Dla chętnych również "nieruszany" plik .mch do pobawienia się w G2F. :)
    • 20:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime24 Jun 2013
     
    @miker: czad! ruhanna! cycki! ;) :D
    A tak poważnie i patrząc merytorycznie to naprawdę ładnie wyszło. Podaj nazwkę lapka, cud że tyle wytrzymał i z przegrzania nie eksplodował.

    Choć z drugiej strony, przy takiej lasce ... ;)

    @Dracon: ok to ZUStanie to między nami ;)
    • 21:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime26 Jun 2013 zmieniony
     
    Tym razem nie czekałem już tyle - wyszło ok. 1,3 miliarda "ewaluacji". Tym razem coś rysowanego, podebranego TeddyBoarowi z fejsowego linka (fragment). Smacznego! :)
    PC:

    Ataryna:
    • 22:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime27 Jun 2013
     
    muszę popróbować Twoich ustawień, Miker,bo obrazki ładnie wychodzą. Ładnie = artefakty charakterystyczne dla RC (poziome linie) aż tak nie kłują. Teraz coś liczę drugi dzień, ale wpadłem w minimum lokalne i chyba się nie wygrzebię zniego. Daje jeszcze 200 000 mln i odpuszczam.....
    • 23:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime28 Jun 2013
     

    miker:

    @Dracon: taa... Ty masz zwłaszcza info z pierwszej ręki (może od Animkomialsów co?). Szkoda, że ostatnio najbardziej jesteś produktywny przy trollowaniu na forum, no ale nie wymagajmy...


    Zdziwiony? To była wielka tajemnica, tajemnica poliszynela... :D
    Poza tym utwierdziłem się, że nie warto się już zbytnio udzielać (twórczo) na /|\ i ogólnie mam wywalone na to czy i co jeszcze ewentualnie wypocę na atarynce... a to także dzięki pewnym wieloletnim działaniom takich jak Ty. ;] Ogólnie nie ma(m) żadnej presji w tym temacie.

    Wracając do RastaConverter, spokojnie i cierpliwie czekam np. na pojawienie się wersji ze wsparciem *OpenCL*, co pewnie pozwoliłoby na różniste eksperymenty w rozsądnym czasie... :)
    • 24: CommentAuthorGothrukk
    • CommentTime1 Jul 2013 zmieniony
     
    Głowy nie urywa, ale jak na pierwszy raz...
    Oryginalny rysunek wrzucony do rasty:


    to co rastaconverter wypluł jako "Destination" załadowałem jako plik źródłowy:


    Po nieco ponad 0,6mld iteracji z 4 wątkami wyszło cos takiego:


    dither=chess
    dither val=2.0; rand =1.0
    init =smart
    s= 5000
    pozostałych parametrów nie pamiętam/ nie wiem gdzie odczytać
    • 25:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 Jul 2013 zmieniony
     
    @Gothrukk: pamiętaj, aby przed wrzuceniem do RC powiększyć obszar rysunku do proporcji ekranowych. Czyli np 320x240 - postać mario zostawiamy na środku a po bokach czarny kolor.
    Inaczej RC rozciągnie obrazek i mamy utratę proporcji (co wygląda nieładnie).

    Przy okazji zmniejszamy znacznie prawdopodobieństwo tego, że RC wypluje obrazek z błędem "poziomej linii".
    • 26:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime4 Jul 2013 zmieniony
     
    Oki, to znowu ja. Tym razem z nieco innego tematu. A konkretnie coś ze znalezisk archeologicznych. Dedykowane specjalnie Innuendo oraz wszystkim, którym ten temat obcy nie jest. :)
    Nieco ponad miliard iteracji, potem już się sprajty "wysypywały" bokami. Oczywiście kolejno oryginał, RC'ed i xex.

    • 27: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime5 Jul 2013 zmieniony
     
    • 28:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime5 Jul 2013 zmieniony
     
    street art - fajnie to wyszło.

    poniżej najdłużej liczony obrazek przeze mnie - 4 mld iteracji.
    niestety efekt niezadowalający - nie udało mi się dociągnąć twarzy po prawej stronie - mimo niezłego dist (3.6 - 3.7)



    • 29:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime5 Jul 2013 zmieniony
     
    wszystko fajne, ale
    IMO lepiej wykorzystacie RC do konvertowania swojej grafiki (np przygotowywanej w Phosotshopie czy innym Grafx2) niż robienie kolejnych zdjęć gołych bab...
    Ja np pracuję nad grafiką na SV'13 którą pixluję na Macu a potem przelecę RC'em...

    makes more sense IMO

    [edit]
    takie zdjęcia jak te wyżej zawsze będą wyglądały jak konverty a cała siła RC leży w tym że w końcu można napixlować coś na Mac'u czy PCcie i poddać konversji.
    Taki moje 3 grosze.
    • 30:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime5 Jul 2013
     
    Należy pamiętać, że nie każdy potrafi rysować. Natomiast RC-em może pobawić się każdy.

    Mnie tam gołe baby na Atari nie przeszkadzają ;)
    • 31: CommentAuthornodez
    • CommentTime5 Jul 2013 zmieniony
     
    w takiej ilosci kolorow gole baby na atari sa ok. takie moje zdanie (zamolo bylo nagosci na atari jak bylem lebkiem )
    • 32:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime5 Jul 2013
     
    poza tym warto się pobawić w konwersje przed przepuszczeniem przez RC potencjalnie swojej pracy.
    • 33:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime6 Jul 2013
     
    Oczywiście, że w konwencji dzieła konwersja to tylko konwersja. Nie mam nic przeciwko gołym babom na A8, kiedyś się przeje a godziny spędzone przy konwersji nie pójdą na marne. Nie każdy, tak jak napisał larek, jest artystą, ale przecież może być rzemieślnikiem kolejnego ładnego obrazka na małe Atari. A tych nigdy za wiele.

    @miker: bardzo fajnie wyszła ta waza, obrazek ma stosunkowo więcej linii poziomych niż pionowych przez co aliasing nie jest aż tak widoczny i konwersja ma mocne tchnienie 16bit sprzętu :)

    @ilmenit: nietuzinkowo, ciekawie i niezła odskocznia (również tematyczna) od reszty konwersji. Same w sobie nie są może szczytem możliwości ale przyjemnie się na to patrzy a to najważniejsze :)

    @xeen: wg mnie wygląda to po prostu dobrze i jako obrazek przerywnikowy w demie pomiędzy efektami wpasowałoby się świetnie.
    • 34:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime7 Jul 2013 zmieniony
     
    Policjantka od gorgha w wersji kolorowej (bawiłem się trochę obrazkiem źródłowym przed konwersją)

    RC: ok 1,2mld iteracji, ustawienia stand. dithering=chess

    • 35:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 Jul 2013 zmieniony
     
  1.  
    @Fender: Looking good those last three but I would prefer to do them myself in G2F for someone that would code that same three games (and many others...) for A8. ;) :)
  2.  
    Delected.
    • 38:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime11 Jul 2013 zmieniony
     
    • 39:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime12 Jul 2013 zmieniony
     
    kolejny ślepy zaułek :(
    2 mld iteracji - nie ciągnę tego dalej.
    ale trochę wniosków można wysnuć....



    • 40:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime12 Jul 2013
     
    @xeen: podejrzewam, że "wykrojenie" jej z tego zielonego tła, "nieco" by pomogło tej Pani. Spróbuj! :)
    • 41:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Jul 2013 zmieniony
     
    Ale ona i tak taka smutna i krzywa jest...

    A tak na poważnie - ma dużo niuansów na twarzy leciutko zaznaczonych oddcieniem jasności- paleta atarowska tego nie przełknie i się robią grube rysy.
  3.  
    @jhusak
    Uważaj, bo za powiedzenie kobiecie, że "ma na twarzy dużo niuansów" można w zęby dostać :)
    • 43:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime13 Jul 2013 zmieniony
     
    @xeen: pobawiłem się na szybko tą Twoją panią i już po 7 mln. iteracji otrzymałem taki oto efekt:

    Wyszło nieco pixelartowo i to w dodatku commodorowsko, ale to przez przypadek hehe :)
    Choć tak właściwie nie do końca commodorowsko, bo histogram pokazał 49 kolorów :p

    Przy okazji zabaw z obrazkiem wyszło też na jaw, że ktoś kto to rysował zmaścił totalnie lewe ramię tej kobiety, które wyciąłem (z zasad proporcji w tym ujęciu: lewe ramię maskują włosy). Wyszło też, że lewe oko jest mniejsze niż prawe (nawet pomimo tego, że jest zmrużone). To takie moje 3 grosze niegrafika :)

    @mgr_inz_rafał: od kobiet można za byle co oberwać, szczególnie pod koniec miesiąca. Nie wiem, chyba wypłaty nie mogą się doczekać czy coś ;)
    • 44:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime13 Jul 2013
     

    TheFender:

    Przy okazji zabaw z obrazkiem wyszło też na jaw, że ktoś kto to rysował zmaścił totalnie lewe ramię tej kobiety, które wyciąłem

    Jesteś pewny, że to nie zdjęcie?
    • 45:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime13 Jul 2013 zmieniony
     
    Nie, nie jestem pewien. Po prostu w tej miniaturowej wielkości wygląda jak próba namalowania zdjęcia w photoshopie z mocnym gładzeniem krawędzi czy nawet glowem. Jak pisałem, dziwnie nienaturalnie wygląda to lewe ramie i lewe oko. Możliwe, że oko to efekt pixelozy i przez to, natomiast ramie wygląda na doklejone :) Możliwe, że jak zobaczyłbym oryginał w wyższej rozdziałce okazało by się, że to nie smarowanie po krawędziach czy glow a głębia ostrości obiektywu, ukazało by się więcej detali i całość wyglądałaby nieco inaczej.
    Ale przecież nie o tym ten wątek, napisz lepiej co sądzisz o efektach jednej konwersji i drugiej.
    • 46: CommentAuthorAdam
    • CommentTime13 Jul 2013 zmieniony
     
    @TheFender
    1920 × 1200:
    ->link<-
    • 47:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Jul 2013
     
    @TheFender:
    Tak z ciekawości - jakich użyłeś ustawień do tej zabawy (bo efekt jest wyraźnie lepszy niż poprzednia próba) ? Obcinałeś przedtem paletę czy rozdzielczość, itp.? ;o
    • 48:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime13 Jul 2013
     
    widać korektę tła - dużo to daje, ale troszkę nie zawsze tędy droga (upraszczanie rysunku). Ale przy portretach się sprawdza.
    • 49:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime13 Jul 2013 zmieniony
     
    @Adam: no tak, patrząc na te włosy to zdjęcie. Patrząc na resztę - wygląda jak render. Ciężko stwierdzić :) Generalnie słowo pani jest chyba na wyrost, postać wygląda jak nastolatka o stosunkowo krótkiej szyi i szerokich ramionach. Szału nie ma, ale teraz przynajmniej złapałem proporcje. Niemniej w wersji z wyciętym ramieniem wygląda lepiej wg mnie ;)

    @Dracon: RastaConverter.exe /threads=2 (bo mam dwurdzeniowego Pentiuma).
    Wywaliłem ręcznie tło pod GIMPem, pozatym pozmieniałem na czuja parametry obrazu.
    Nie obcinałem palety (bez sensu, RC robi to dobrze) ani rozdzielczości (j.w.).
    Przekonałem się, że RastaConverter to nie jest magicbutton po naciśnięciu którego wszystko ładnie się zrobi - parametry pomagają ale nie są panaceum. Autor, z tego co opisuje, potrafi parametrami, maskami i innym czarami-marami ;) zdziałać cuda - ja nie. Jedyna nad czym w chwili obecnej eksperymentuję to opcje ditheringu.
    Np przy konwersjach z gier amigowskich stosowałem różne opcje, włącznie z wyłączeniem (Robocop 2, którego konwersja wyszła zaskakująco wiernie).

    Generalnie zauważyłem, że jeśli obraz po kilku chwilach od startu nie wygląda akceptowalnie (mnóstwo linii poziomych, w większości obrazu brak szczegółów) to nie ma sensu to ciągnąć w miliardy iteracji. Już po ok 5-10 mln iteracji powinien pojawić się pi*drzwi obraz jaki chcemy uzyskać, do tego milarda czy więcej to tylko "szlif" - czyli praca nad pojedynczymi pixelami/mniejszymi poziomymi obszarami. To np działa przy konwersjach z 24-bitów, natomiast przy konwersjach np z Amigi 500 często już 'po kilku chwilach' ( <100 mln iteracji) otrzymywałem obraz wg mnie wyglądający dobrze, w kilku przypadkach (np Hostages) ciągnąłem do ok 300 bo szczegóły wyraźnie się poprawiały.
    Jeśli pomiędzy kolejnymi zmianami zaczynają się różnice rzędu 2,3 mln iteracji to daję sobie siana z czekaniem.
    Oczywiście to wszystko zależy od układu kolorów na rysunku, zbyt wiele w poziomej linii to na 100% problemy :)

    Przy okazji konwersji z Ami zauważyłem, jak blisko potrafi podejść Atari z obrazem do Amigi :) Pewnie, że to nie ta rozdzielczość, nie te szczegóły, do końca nie te barwy ale w efekcie ogólnym widać mocną analogię.
    C64 z jego paletą daje tutaj ciała, co zresztą jest oczywiste.
    • 50:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime14 Jul 2013 zmieniony
     
    To ja pociągnę temat kobiet i zamieszczę coś od siebie :)

    Przez dłuuugi czas były ze dwie/trzy poziome kreski poprzez całą czarną paszczę, a żółty kolor z lewego kciuka wylewał się dużo bardziej.

    Po przejściu granicy 2 mld iteracji, paszcza się poprawiła, ale pojawiła się żółta krecha na prawym kopycie (widoczna tylko w .xex) :)

    Ogólnie to jakieś 2,5 mld.





    I jeszcze zrzut z emulatora, który uwidacznia żółtą krechę na kopycie. Na real Atari wygląda tak samo. Ktoś wie skąd ta różnica między output.png a output.xex?