atarionline.pl Ciekawostki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime28 Aug 2022
     
    ha, mają takiego w lokalnym arkejdzie, bardzo fajna zabawa. ale i tak gram praktycznie wyłącznie na pinballach i asteroidach.
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Aug 2022 zmieniony
     
    Kto wygra tę bitwę - C64 czy Atari? Gościówa jest być może z PL.

    ->link<-
    • 3: CommentAuthormrroman
    • CommentTime29 Aug 2022
     
    Ostatnio pojawiło mi się na YT.



    Ciekawe jak wygląda tam Atari 130XE (jest jakieś szerokie - może płyta od 800XL?) a 130ST ma wczesną wersję GEMa. Był jeszcze jeden taki wczesny wywiad z Tramielem, gdzie ST miało jeszcze inną klawiaturę, ale nie mogę go już znaleźć. Dawno temu na YT go oglądałem.
    • 4: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime29 Aug 2022
     
    Ja bym chcal mieć to Atari z "music build in".
    • 5:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime29 Aug 2022
     
    @mrroman Coś ten Tramiel nie umie w myszkę. Klika klika i nic.
    Jeśli chodzi o 130XE to chyba obraz jest rozciągnięty w poziomie bo porównując kratownicę do klawiszy proporcje wyglądają ok
    • 6: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime29 Aug 2022
     
    mrroman ma jednak rację co do szerokości XE. Przykładowo dioda jest sporo dalej od krawędzi, niż w wersji produkcyjnej. Naklejka z nazwa firmy i modelem jest o polowe krotsza, ale chyba jest tam miejsce na długą naklejkę pod ta źle pasująca przykrywka. Klawiatura w wersji produkcyjnej zaczyna sie zaraz za pierszym A pod naklejka z logiem Atari, a na tym video zaczyna sie za drugim A. Widac tez ze to 130XE nie ma złącza ECI, 1:42 w video.
    • 7:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Aug 2022
     
    Zdecydowanie obudowa jest poszerzona i ma większe "marginesy" jak wersja produkcyjna. Ta obudowa jest wielkości XL.
    • 8: CommentAuthorurborg
    • CommentTime31 Aug 2022
     
    Na atariage pojawio się grywalne demo czegoś nawiązującego do Kung-fu master. Autor się nie okreslił czy zamierza kontynuowac pracę czy poprzestanie na tym co jest zrobione. To co zostało zrobione wygląda jednak bardzo obiecująco.
    ->link<-
    • 9:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime31 Aug 2022
     
    To wygląda trochę jak gierka "Riot" Brothersów ale bohater potrafi skakać. :)
    • 10: CommentAuthorurborg
    • CommentTime31 Aug 2022 zmieniony
     
    @Dracon
    Riot?! Serio? Przeciez tam postać była mega sztywna. W trakcie ruchu sunęła powoli, sztywno i majestatycznie i chyba nawet nie potrafiła skakać. Tutaj postać porusza się bardzo płynnie i dynamicznie. Jest nawet ładniej animowana niż w kung fu master, bo nawet jak postać stoi to jest dalej animowana.
  1.  
    "Dźwięki" z czarnej dziury:


    Tylko, jak to jest że światło nie może opuścić czarnej dziury a "dźwięk" może?

    ..no chyba, że "dźwięk" jest generowany przed horyzontem zdarzeń.
    • 12: CommentAuthorurborg
    • CommentTime31 Aug 2022
     
    @peweks
    Problemem mogłoby byc to że dźwięk nie rozchodzi się w próżni :)
    A nawet gdyby się rozchodził to pamiętajmy że dźwięk jest jakieś 750000 razy wolniejszy od światła więc gdybyśmy chcieli posłuchać czarnej dziury odległej o tysiące lat swietlnych to okazałoby się że wszechświat istnieje zbyt krótko aby ten dźwięk zdołął do nas dotrzeć ;)
    • 13: CommentAuthorpavros
    • CommentTime31 Aug 2022 zmieniony
     
    Odnośnie szerokiej obudowy 130XE, film potwierdza, że istniały takie egzemplarze. Szeroka obudowa 130XE jest widoczna na przedniej stronie pudełka od 130XE (na tylnej jest już "normalna" jak od 65XE) oraz na okładce manuala.
    pudełko
    manual
  2.  
    quote:
    "Who will win this battle - C64 or Atari? Guest may be from PL."

    Someone may take the C64, someone else may grab the Atari -
    I take the girl !!! ;-) :-D
    • 15:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Sep 2022
     
    Ciekawe czy będzie wysyp prac na gfx-compo na platformach przeróżnych....
    ->link<-
    ;o
    • 16: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime1 Sep 2022
     
    ha, i tu się okazuje, że ograniczenia grafiki Atari znacząco utrudniają AI stworzenie czegoś na ten sprzęt
    • 17:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Sep 2022
     
    Zawsze można coś wygenerować, skonwertować i dopasować "RastaConverterem" lub podobnym, heheheh....
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Sep 2022
     
    Czyli prawdziwa ludzka sztuka pozostanie kiedyś tylko na Atari ;)
    • 19: CommentAuthormrroman
    • CommentTime2 Sep 2022
     
    @pavros: Faktycznie szeroka obudowa jest na pudełku, a nigdy na to nie zwróciłem uwagi :). I nawet krótsza naklejka się zgadza. Musieli dużo wcześniej wyprodukować pudełka i instrukcję.

    Z drugiej strony to musiała być jakaś mniejsza klawiatura w tym szerokim modelu, bo tak, komputer latałby w pudełku. Albo dali grubsze styropiany.

    Policzyłem żeberka na górze i w szerokiej jest 40 a w zwykłej 36. Wychodzi mi, że o 28 mm była szersza. Najśmieszniejsze jest to, że instrukcja na zdjęciu ma obudowę szeroką, a w środku jest już na ilustracjach zwykła obudowa.

    Może miało się coś więcej zmieścić na płycie, albo jakoś lepiej upakowali.
    • 20: CommentAuthormono
    • CommentTime2 Sep 2022 zmieniony
     
    Albo wsadzili 800 XL a tylko obudowę mieli nową :)

    Edit: I klawiaturę.
    • 21: CommentAuthormrroman
    • CommentTime2 Sep 2022
     
    No właśnie nie wiem, bo jest kadr z tyłem obudowy i porównałem sobie z 800XL i za daleko porty są od krawędzi.
    • 22: CommentAuthorpavros
    • CommentTime4 Sep 2022
     
    Klawiatura (w sensie: element wyjmowany z obudowy) jest na moje oko taka sama w zwykłej i w tej szerokiej obudowie. Szeroka obudowa 130XE ma po prostu "szersze marginesy" natomiast położenie diody zasilania znacznie dalej od krawędzi obudowy świadczyć może, że właśnie wewnątrz jest klawiatura o standardowym rozmiarze.
    Mam teorię, że prawdopodobnie planowano szerszą obudowę 130XE myśląc, że płyta główna musi być większa aby pomieściły się dodatkowe kości pamięci. Później okazało się, że całą elektronikę 130XE można upchnąć na płycie o takich samych rozmiarach jak 65XE. W tej sytuacji produkcja dwóch wielkości obudów stała się nieracjonalna (ze względu na planowanie/przewidywanie ilości obudów jednej i drugiej wielkości). Jednakże skoro istniały egzemplarze o szerokiej obudowie, czego dowodzi film, to znaczy że musiały też zostać wykonane formy wtryskowe.
    Na filmie widać przez moment tył obudowy, który wygląda dokładnie tak jak w 65XE bez portu ECI.
    Co do pudełek, to przypomnę, że o ile na przedniej stronie widnieje szeroka obudowa 130XE, to na tylnej już ta normalna. Ponadto na pudełkach zawarta jest data (rok i miesiąc) wydrukowana razem z całym layoutem a nie dostemplowana później. Może to sugerować, że pudełka były dodrukowywane w trakcie produkcji raczej niż wszystkie naraz przed jej rozpoczęciem. Natomiast sam projekt pudełka musiał powstać przed ostatecznymi decyzjami co do wybranej obudowy.
    • 23: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime5 Sep 2022
     
    Mi się marzy nowy OS, próbowałem przerobić tylko nie wiem czy działa na realnym sprzęcie.
    • 24: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime5 Sep 2022
     
    Poprawiłem, tyle, że to nie wiele zmieni.
    • 25: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime5 Sep 2022
     
    A co ten ROM ma poprawiony?
    • 26: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime6 Sep 2022 zmieniony
     
    Może nie każdy wie ale jest "polska" dystrybucja Linuxa "SparkyLinux".

    Jest też forum:
    ->link<-
    więc można wspierać jak ktoś jest dobry z Linuksa.
    • 27: CommentAuthormrroman
    • CommentTime6 Sep 2022
     
    À propos polskiej dystrybucji to jest:

    ->link<-
  3.  
    • 29: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime6 Sep 2022 zmieniony
     
    Są też: 4MLinux i Mabox.
    • 30: CommentAuthorMDW
    • CommentTime9 Sep 2022
     
    @Ubord, @Dracon:
    Zgadzam się w pełni ze wszystkimi zarzutami odnośnie gry "Riot" ale... nie wiem dlaczego, nie wiem jak to możliwe ale... ja na serio lubiłem "Riot". :)
    • 31: CommentAuthorurborg
    • CommentTime23 Sep 2022 zmieniony
     
    Firma Magic Play z Kalisza produkuje stoły z automatem do ponga. Przy czym jest to taka elektroniczno-mechaniczna wersja ponga. Wygląda czadersko, ciekawe jak to jest grywalne w praktyce?

    ->link<-
    • 32: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime23 Sep 2022 zmieniony
     
    Było już?
    8-Bit Symphony, Hull City Hall, 15th June, 2019 feat. Hull Philharmonic Orchestra and Robin Tait

    Hiciory z C-64 w wersji na orkiestrę symfoniczną:
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Sep 2022
     
    • 34:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Sep 2022
     
    • 35: CommentAuthorphilipo
    • CommentTime30 Sep 2022
     
    We chat to Youtuber Ctrl-Alt-Rees about classic Atari machines like the ST, Falcon and Jaguar, and learn some lesser-known stories about unreleased systems like the Atari Sparrow and Panther.

    Contents of this show ▬

    0:00​​​​​​​​​ - Intro & News
    43:45 - ctrl-alt-rees Interview

    • 36:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Sep 2022
     
    @urborg, oni byli na Pixel heaven rok czy dwa temu. Gra się w to świetnie. Można było dotknąć i pograć :)
  4.  
    Obejrzałem. Wspomnienia z podstawówki wróciły ;-)


    Video na YT od 2013 więc pewnie znane ale nie mogłem się powstrzymać żeby nie wrzucić na forum.
    • 38:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime30 Sep 2022
     
    New Retro Wave wydawał "naszego" Lukhasha, to chyba był największy hicior tej "wytwórni". Z ciekawych rzeczy - prawie wszystko rilizują na minidiskach, mam od nich (od niego, to chyba 1 człowiek) ok. 30 MD :)
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Oct 2022
     
    • 40: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime8 Oct 2022
     
    Hahaha ale zjeby.

    ->link<-
    • 41:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime8 Oct 2022
     
    Tu jeszce ciekawiej :)
    ->link<-
    • 42: CommentAuthorXuio
    • CommentTime8 Oct 2022
     
    Zadna nowosc, gosc ma problem z glowa
    • 43:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Oct 2022 zmieniony
     
    Tu słynny amigowski Lazur sam przyznaje, że zaczynał na małym Atari (fakt znany mi od iluś lat):
    ->link<-
  5.  
    Film dokumentalny o historii polskiego internetu:
    • 45: CommentAuthorjury
    • CommentTime11 Oct 2022 zmieniony
     

    Xuio:

    Zadna nowosc, gosc ma problem z glowa


    W sumie i tak i nie. Kupuję trochę starych gierek od jakiegoś już czasu i na tego gościa trafiłem już jakieś 3 czy 4 lata temu. Przynajmniej wtedy wystawiał te swoje zafoliowane gry po kilka tysięcy złotych. Po jakimś czasie niektóre zwiększył do kilkudziesięciu tysięcy. Ale nowością na pewno są teraz te pięcio-cyfrowe ceny. Cóż, inflacja ;)
    • 46:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Oct 2022
     
    Autor(ka) zeppelina wciąż kodzi na atarce!!!

    • 47: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime20 Oct 2022
     
    KolibriOS Napisany w assemblerze najmniejszy system świata na PC.. Nawet 1 dyskietka 1,44MB !!!


    Ciekawa sprawa.
    • 48:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime20 Oct 2022
     
    @pyniek9999 system na jednej dyskietce dla PC to już było, np DOS czy GEM
    • 49: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime20 Oct 2022
     
    @Cyprian
    A filmik obejżałeś??
    Ja to wkleiłem jako ciekawostke.
    • 50:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime20 Oct 2022
     
    Ciekawy ten system. Odpaliłem sobie z obrazu płyty w maszynie wirtualnej - rzeczywiście, daje radę. Niepokoi mnie tylko to, że tropy prowadzą do rosyjskich programistów.