atarionline.pl Ciekawostki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime28 Nov 2018
     
    Wi(e)dziliście to:
    ->link<-
    ?
    Ładna kolekcja. :)
    • 2:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime30 Nov 2018
     
    Fajne... kurka manual do F15! drugi joystick jako przepustnica i przełącznik broni. To już taki biedny HOTAS wyjdzie.

    będzie fruwane!
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Nov 2018 zmieniony
     

    oglądajcie od 17:00 ,chyba sobie "pożyczyli",ale i tak gra żałośnie ...
    ale 1:44 wymiata ,szkoda że na A8 takich cudów nie ma ...przynajmniej w dzieciństwie problemów bym nie miał gdyż zawsze się mama czepiała - "wyłącz to !,psujesz telewizor" :-p .
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Dec 2018
     
    • 5: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime2 Dec 2018
     
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Dec 2018 zmieniony
     
    Fajne , kupię to zaprezentuje , w Media Markt 144zł .
    Są jeszcze takie z klasykami DATA EAST ,Robo Copy i inne fajnie z Nesa,bodaj w takiej samej cenie i też w M.M.
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Dec 2018
     
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Dec 2018
     
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Dec 2018
     
    Odnaleziono nieznane opowiadanie Stanisława Lema:

    ->link<-
    • 10: CommentAuthorurborg
    • CommentTime11 Dec 2018 zmieniony
     
    @Irata

    Odnośnie automotona szachowego - mechanicznego Turka. Aż dziw bierze że rekonstruując tą legendarną maszynę, popełniono tak trywialny błąd. A mianowicie użyto zestawu szachowego który powstał dużo później niż sama maszyna. Takie figury jak znamy obecnie, czyli tzw "zestaw Stauntona" został stworzony w Wielkiej Brytanii w roku 1849. Turek nigdy nie używał takiego zestawu. Bowiem Turka stworzono go w roku 1769, zaś w roku 1854 Turek spłonął w pożarze. Być może Turek używał zestawu Regency który powstał już w okolicach roku 1700 i był bardzo popularny w Europie? W Niemczech i Austrii w 18 wieku popularne były zestawy zwane "Selenusami", aczkolwiek trudno mi sobie wyobrazić turka grającego takim zestawem.
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime11 Dec 2018 zmieniony
     
    @ urborg
    Kempelen oszukiwał , mechaniczny Turek nie do końca był taki "mechaniczny"jak wszyscy sobie myśleli , cała prawda wyszła dopiero po śmierci Kempelen/a ,mianowicie w środku tej machiny za systemem ruchomych ścianek siedział człowiek który pod "sufitem"miał specjalną szachownicę plus figury szachowe magnetyczne ,dzięki temu znał,widział każdy ruch przeciwnika i mógł wykonywać swój , oczywiście kukłom Turka także sterował ów człowiek ,miał do tego odpowiednie linki i dźwignie ,ciekawe jest to że on wszystko widział w tej ciemnej skrzyni ,rozwiązanie banalne gdyż przyświecał sobie świecą , tlen niestety szybko się kończył dzięki czemu wspaniałomyślny Wolfgang Von Kempelen musiał co jakiś czas "nakręcać "maszynę dostarczając tym samym wspólnikowi tlenu...

    W każdym razie gość ze skrzyni był niezłym szachistą ,podobno ograł nawet Napoleona który nie był zachwycony poniesioną klęską ,a idea grającej maszyny sama w sobie wywołała parcie na podobne konstrukcje i pewno dzięki temu został opracowany pierwszy algorytm pozwalający rozegrać partie uproszczonych szachów ,algorytm opracował Claude E. Shannon w latach 40 ubiegłego wieku .
    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Dec 2018
     
    Tu jest megaciekawostka - atarowcy dają czadu na świecie, czyli... miło pokazać co aktualnie porabia kolega z mojej grupy:
    ->link<-
    :o :)
    • 13: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime14 Dec 2018
     
    wow 3,15 mld dolarów
    • 14:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime14 Dec 2018 zmieniony
     
    wow!

    inny temat: znajdź ciekawostkę: ->link<-
    • 15: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime14 Dec 2018
     
    naughty.pl
    • 16:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Dec 2018
     
    ... najlepsze jest Lento ;-).
    • 17:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime25 Dec 2018
     
    Lata 80 wracają w chwale, prawie 8/10 na IMDb
    ->link<- :D

    Do obejrzenia pełna wersja z lektorem a'la VHS (bez cenzury!):
    • 18: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime25 Dec 2018
     
    o, pierwszy film, który obejrzę od 4 lat
    • 19:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime25 Dec 2018 zmieniony
     
    @gorgh

    Ba, całe lata 80 w pigułce, najlepsze wspomnienia. Uważni wypatrzą wśród aktorów nawet Arnolda S. A ci mniej uważni będą mieli ubaw z ukrytego Kevina samego w domu i setek innych smaczków. Film za pierwszym razem oglądałem na podglądzie (nie wiedziałem, że to arcydzieło), za drugim razem już całość - jest genialny :D

    Edit: a ten soundtrack... I aerobik (od lat 16) ;)
    • 20:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Dec 2018
     
    kurcze aż obejrzę , odnośnie Kevina -
    • 21:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime25 Dec 2018
     
    @IRATA4

    Mam nadzieję, że nie potratujesz tego jak profanacji... Film jest ostry, nie dla mięczaków :P
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Dec 2018
     
    ... no to się zastanowię ;-)
    • 23: CommentAuthorAndT1975
    • CommentTime26 Dec 2018
     
    replika 6502....łącznie 4769 części na płycie w tym 3218 tranzystorów

    ->link<-

    taka piękna ciekawostka
    • 24:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Dec 2018 zmieniony
     
    ... świetne, wszystko jak na dłoni , Atari z takim prockiem w przeźroczystej obudowie ,podłączonym na zewnątrz ,obudowa made in Lotharek wyglądało by OBŁĘDNIE ...
    • 25: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime27 Dec 2018
     
    U la la, Dan Kitchen szykuje "odnowienie" i dokończenie własnej gry na 2019 rok.
    Więcej info na stronie u Gada:
    ->link<-
    • 26: CommentAuthortebe
    • CommentTime27 Dec 2018
     
    a to znacie? ->link<-
  1.  


    W najnowszym BlackMirror będzie retro 8bit.
    • 28: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime29 Dec 2018 zmieniony
     
    opad szczeny
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Dec 2018
     
    Kurcze , obstawiałem Spectrum a to na Atari :-) BRAWO :-) prawie mamy fajną grę , prawie bo nie na "nasze".
    • 30: CommentAuthormono
    • CommentTime30 Dec 2018
     
    No jak? 7800 to nasze! :)
    • 31: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime30 Dec 2018
     
    To jest chyba strzał roku ;)

    ->link<-
    • 32:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Dec 2018
     
    Stara historia jak świat , dzieciaki napadały na sklepy w USA z pistoletami od Genesis ucinając uprzednio kabel ,dzięki nim u nas owe gun/y dostępne były w pięknych kolorkach,resorakowo niebieskim oraz czerwonym .
    • 33: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime30 Dec 2018
     
    A to???
    ->link<-
    • 34:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Dec 2018
     
    Już było , podlinkował @Odisław 28 post :-).
    • 35:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Jan 2019 zmieniony
     
    Parę lat temu narzekałem na forum AOL na Frankensteina z HTT, że jako osoba zaangażowana w jeden z tekstów do MEGA-MAGAZINE #8 (o ASMA i formacie .sap) nie dostałem swojego egzemplarza tego kultowego magazynu:
    ->link<-

    .... ale tak się jakoś złożyło, że on niedawno przeczytał moje "larum" i po latach postanowił nadrobić swoje zaniedbanie.
    Oto jak wygląda zestaw z "sendem":







    Co do samego MM, to niestety numer 8. był ostatnim. Internet w zasadzie "zabił" magazyny dyskowe.
    Tu więcej o MegaZine:
    ->link<-
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jan 2019 zmieniony
     
    Dracon, ten serwis do obrazków, do ktorego linkujesz, robi jakieś cuda, które uniemożliwiają wyświetlenie u nas podglądu. Dlatego wrzuciłem osobno:
    • 37: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime22 Jan 2019
     
    Takie coś widzieliście? ->link<-
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jan 2019 zmieniony
     
    • 39: CommentAuthorurborg
    • CommentTime27 Jan 2019 zmieniony
     
    @odislaw

    Dzięki za zajawkę Ricki & Vicki. Bardzo ciekawa produkcja. Jedna z produkcji która wyciska z Atari 7800 pełnię możliwości. Jak obejrzałem zajawkę to myślałem że to gra na NESa. Podejrzewałbym tez ST, ale dźwięk mi nie pasował. Tymczasem to Atari 7800! Zmyliła mnie hi-resowa grafika. Jak widać da się stworzyć na Atari 7800 dobrą, dynamiczną grę w pełnoekranowym hi-resie. W większości gier na 7800 korzystano z low resu (160x240), a hi-res (320x240) pojawiał się tylko na licznikach punktów. Atari 7800 korzysta z display listy, więc sztuczki typu kawałek ekranu w low-resie, a kawałek w hi-resie to nie sztuczki, ale funkcjonalność wbudowana w konsolę. Hi-res może tutaj być równie kolorowy jak low-res, jedyny minus jest taki że mocniej obciąża czip graficzny, przez co programiście pozostaje do dyspozycji mniej cykli. Prawie żadna z oficjalnie wydanych gier nie używała pełnoekranowego hiresu. Chyba tylko Tower Toppler był w hiresie, chociaż etapy bonusowe, z paralaktycznym scrollingiem, juz chyba były w low resie.

    Co do Vicki&Ricki - szkoda że cena gry na kartridżu tak mocno zaporowa, bo chętnie bym zakupił :(

  2.  
    Jest tutaj wpis o "strzale roku" (zeszłego). Czy aby napewno to był ten pistolet z konsolki czy może ten:
    • 41: CommentAuthorppperkoz
    • CommentTime28 Jan 2019
     
    Całe dzieciństwo myślałem, że to klip zmontowany z prawdziwą grą. Jakież było moje rozczarowanie kiedy się okazało, że to nieprawda.

    ->link<-
    • 42:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Jan 2019
     
    niezłe ,tak koło 92/93r na MTV często leciał podobny teledysk stylizowany na grę z postacią podobną do diabełka w pelerynce,ala Bomb Jack ,diabełek zasuwał w prawą stronę łapiąc różne bonusy ,dynamiczne i fajne ,ale niestety nie pamiętam co to było .
    • 43:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime29 Jan 2019
     
    Może kogoś zainteresuje wywiad z Jonem Williamsem, autorem mnóstwa gier jeszcze z lat 80-tych. Na Atari spłodził Jet Boot Jack, Timeslip oraz dwa użytki. W ostatnim czasie przeniósł z C64 Baby Berks i Major Blink i pracuje nad następnymi grami:
    ->link<-
    • 44:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Jan 2019
     
    uuu ale na C64 też robił
    • 45: CommentAuthortebe
    • CommentTime30 Jan 2019
     
    był kuszony przez Ciemną Stronę Mocy ale nie poddał się jej, wybrał jedyny słuszny kierunek ;)
    • 46:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime30 Jan 2019
     
    Tak, robił też na C16, NES, SNES, PS i XBox, a podobno w międzyczasie też miał romans z Atari Lynx, ale chyba niechętnie o tym mówi, więc nie pytałem :)
    • 47: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime31 Jan 2019
     


    Widzieliście to???
    • 48: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Feb 2019
     
    tak. W 1992 roku na giełdzie pod Elbudem w Krakowie.
    • 49:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime1 Feb 2019
     
    pin: haha! Dokładnie, też tam to widziałem najpierw.. Niestety niegrywalne.
    • 50:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Feb 2019
     
    ... a ja to ujrzałem po latach .Tragedia