atarionline.pl SUPERDOS 2.9 (5.1) - krótko o obsłudze - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBluki
    • CommentTime28 Dec 2012 zmieniony
     


    Przeczytawszy ten tytuł wątku, wielu zapewne powie: „po co zajmować się SUPERDOS-em, skoro są lepsze?”
    To prawda, są lepsze, choćby MyDOS czy Sparta DOS X. Jednak prostota tego DOS-a i łatwość obsługi powoduje, że doskonale nadaje się dla początkujących użytkowników tradycyjnej stacji dysków. Zwłaszcza napędów jednostronnych. Brak możliwości zakładania podkatalogów raczej nie jest wadą, gdy mamy do dyspozycji najwyżej 180kB. Dlatego przygotowałem krótki przewodnik po SUPERDOS-ie 2.9.

    Całość uzupełnia podręcznik obsługi SUPERDOS-a 5.1 (po angielsku) – rozwinięcie wersji 2.9, posiadającej m.in. obsługę napędów 360kB. Nigdy jednak nie korzystałem z SUPERDOS-a 5.1, więc nie wiem jak sprawuje się w praktyce. Jeśli czyta to jakiś jego użytkownik, to może zechce podzielić się wrażeniami.

    SUPERDOS 2.9 – krótko o obsłudze (ODT)

    SUPERDOS 2.9 – krótko o obsłudze (PDF)

    SUPERDOS 5.1 – podręcznik (EN)

    SUPERDOS 2.9 (ATR)

    SUPERDOS 5.1 (ATR)
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    ... jednego tylko nie mogę zrozumieć, po kiego pakujecie na aol wszystko tym 7-zetem ;)- Normalny zip nie daje rady? ;)-
    • 3:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    7z ma najlepszą kompresję ze wszystkich istniejących pakerów. Niestety płaci się za to brakiem jakichkolwiek danych naprawczych (tzw. recovery records) umożliwiających wypakowanie archiwum nawet z uszkodzonego pliku, dlatego osobiście wolę RAR-a. Ale gdyby nie ten drobny brak to sam bym go używał.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    Ja poproszę o info czym się to różniło od Superdosa 4.3
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    ... bez sensu, albo prawie bez sensu. Przepakowałem właśnie archiwum z superdosem 2.9. Plik *.7z ma 10461 Bajtów, plik spakowany normalnym zipem ma 11014 Bajtów. Tutaj uzysk jest 553 bajtów. Jeśli nawet różnica na niekorzyść zipa sięgnie w porywach 10%, to czy tak na prawdę nawet przy sporych archiwach wygeneruje to aż tak większy ruch na servwerze? ... a tak, to zipa można sobie rozpakować bez problemu nawet na "małym" Atari i dodatkowo bez zbędnych komplikacji nie ma problemu z rozpakowaniem archiwum na czymkolwiek i gdziekolwiek. Nawet na grzebieniu ;)-
    • 6: CommentAuthorBluki
    • CommentTime29 Dec 2012 zmieniony
     
    Nigdzie nie znalazłem informacji ani śladu po SD4.3. Podejrzewam, że była to jakaś piracka wersja. Nie chodzi tylko o zmianę numeracji, bo inaczej działała procedura kopiowania plików. A może jakieś kwestie licencyne/praw autorskich?

    Nie rozumiem problemu z 7z. Nigdy nie miałem kłopotów z tą kompresją. Może jednak w przypadku zewnętrznych hostingów należałoby umieszczać pliki ATR bez jakiejkolwiek kompresji?
    • 7: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime29 Dec 2012 zmieniony
     
    pin - nie marudź, ja się z tym morduję od pięciu lat :)
    • 8:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    @pin
    To prawda że przy pakowaniu tak małych rzeczy 7z to raczej sztuka dla sztuki. Używanie go zaczyna mieć sens przy naprawdę dużych plikach, powiedzmy np. obrazach płyt ISO z grami na konsole - czasem udawało mi się zaoszczędzić nawet do 200 MB porównując do innych pakerów.
    • 9: CommentAuthorBluki
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    Większą kompresję zapewnia UHARC, ale kosztem czasu. Działa dosyć wolno.
    • 10:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    Do wad dorzuciłbym jego małą popularność. Przyznam szczerze że się nim nie bawiłem i nie wiem czy stworzone przy jego pomocy archiwa można ugryźć jeszcze czymś innym. Jeżeli nie to musiałbym dodawać do każdej swojej paczki wystawianej komuś sam program i krótką instrukcję obsługi, a to raczej mało wygodne rozwiązanie. Zaś RAR-a mają (prawie) wszyscy i daje radę nawet tak archaicznym formatom jak LZX.
    • 11: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    A nie dalo by rady tego opisu dac do Atariki? Wszystkie opisy w jednym miejscu :).
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    7z jest depakowalny np. winrarem, lub np. pluginem do TC. Niestety coś poszło nie tak i od dłuższego czasu nie mogę zmusić wspomnianego (tc) do współpracy z depakerem 7z.

    Tenchi:

    Używanie go zaczyna mieć sens przy naprawdę dużych plikach, powiedzmy np. obrazach płyt ISO z grami na konsole - czasem udawało mi się zaoszczędzić nawet do 200 MB porównując do innych pakerów.


    Czy na aol są w archiwach duże obrazy płyt z grami na konsole? ;)-
    • 13:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime29 Dec 2012
     

    pin:

    od dłuższego czasu nie mogę zmusić wspomnianego (tc) do współpracy z depakerem 7z.

    Witaj w klubie. Kiedyś działał, po postawieniu świeżego systemu na nowym kompie przestał. A mi za pierona nie chce się kombinować i dochodzić dlaczego, zadowalam się wypakowywaniem z menu kontekstowego WinRAR-a pod prawym przyciskiem myszy.

    Czy na aol są w archiwach duże obrazy płyt z grami na konsole? ;)-

    Jeszcze nie ma, ale przecież sporo gier na Jaguara było na cedekach. Kto wie, może kiedyś... ;)
    • 14: CommentAuthortebe
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    co najmniej dwa pluginy 7z dla Total Commander są mi znane i tylko jeden z nich jest w pełni funkcjonalny, konkretnie ten:

    ->link<-
    • 15:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    Dzięki za linka, przetestuję sobie w wolnej chwili. Widzę że to nowsza wersja niż mój poprzedni, może zacznie wreszcie działać.
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    @Tebe - dzięki, ten plugin zadziałał ;)-
    • 17: CommentAuthorBluki
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    No, to chyba muszę zmienić temat wątku...
    • 18: CommentAuthorBartoszP
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    WinRAR to shareware czyli płatny a taki np. IZArc robi to samo i jest free.... ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Dec 2012 zmieniony
     

    pin:

    Czy na aol są w archiwach duże obrazy płyt z grami na konsole? ;)-

    pin:

    (...) a tak, to zipa można sobie rozpakować bez problemu nawet na "małym" Atari

    Archiwum z paczką gier na AOL ma ok. 750 MB - po kompresji 7z pliczek ma 150 MB.
    Oczywiście nie znaczy to, że nie da się tego spakować zipem, ale rozpakowanie tego na maluchu... no, przyznam, że nie doceniałem potęgi Atari Pinokia ;)
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Dec 2012
     
    @Larek :) - ja nie mówię, coby od razu tak po całości :D
    • 21:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Dec 2012
     
    aaa... to spoko ;)
    • 22: CommentAuthorBluki
    • CommentTime22 Apr 2013
     
    Niektórzy składają korekty PIT, a ja korektę opisu SUPERDOS-a. Zmiany dotyczą strony edycyjnej dokumentu (teraz wygląda trochę lepiej). Przygotowałem dodatkowo wersję w formacie A5, który wydaje się poręczniejszy, i PDF.

    Opis nie zawiera istotnych zmian treści, jeśli dotychczasowa wersja komuś wystarcza to nie ma potrzeby pobierania nowej.

    Linki do pobierania znajdują się w poście #1.