atarionline.pl Muzeum Historii Komputerów i Informatyki (Katowice) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime29 Apr 2013 zmieniony
     
    Witam

    Przekazuję prośbę-pytanie od Muzeum Historii Komputerów i Informatyki: Jeżeli ktoś z Was jest chętny, gotów poświęcić parę godzin wieczorem/w nocy 18.maja i przyjechać ze swoim sprzętem, zademonstrować go w działaniu, a tym samym wspomóc Muzeum w organizacji swojego wycinka imprezy - niech skontaktuje się z Muzeum.

    TeDeCu, tak będąc w Muzeum pomyślałem o Tobie - czy nie miałbyś ochoty przeprowadzić swojego wykładu o Historii Informatyki w tę noc 18.go maja, w Katowicach-Szopienicach ?
    • 2: CommentAuthoras...
    • CommentTime29 Apr 2013
     
    A w Warszawie będzie coś takiego????
    • 3:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime29 Apr 2013
     
    Hmm... Muzeum znajduje się w Katowicach... ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime29 Apr 2013
     
    To przenieśmy muzeum do nas;)

    Ja oczywiście mam ochotę;) Ale czy będę miał wtedy czas to inna sprawa, w maju trochę mam na głowie. Nie mówię nie - jeszcze zobaczymy.
    • 5: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime30 Apr 2013
     
    A co za problem drugie muzeum założyć? TeDeC będzie pierwszym eksponatem :]
    • 6:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime30 Apr 2013
     
    No wiesz problem może i żaden, ale kto by chciał na mnie patrzeć i za to płacić? :D
    • 7:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime10 May 2013 zmieniony
     
    Odświeżam temat - Panowie (i Panie), jeżeli ktoś z Was chciałby się pojawić z własnym sprzętem (bez monitora, monitorów jest dużo, różnego typu) to macie błogosławieństwo ze strony organizatorów.

    Jeżeli byście chcieli podłączyć swoje "gadżety" do działającego sprzętu, to także jest taka możliwość - bardzo mile jest widziany sio2SD lub inny sIDE ;-) - ale może to być cokolwiek działającego (ja np. wezmę XC12 z BLIZZARDEM, być może też pełny zestaw XEGSa /z pistoletem/, który 'wstał' dzięki Zaxonowi).
    • 8:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime10 May 2013 zmieniony
     
    Na zachętę dodam, że jest tam dostępny jeden z niewielu działających w Polsce Vectrex-ów:


    WSTĘP JEST BEZPŁATNY
    • 9:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime17 May 2013
     

    To już jutro/dzisiaj :-)
    • 10:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime18 May 2013
     
    Może udałoby się zrobić kilka zdjęć?
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Mar 2018 zmieniony
     
    Katowickie muzeum naszego kolegi Krzysztofa Chwałowskiego działa prężnie:

    ->link<-

    Parę dni temu we wrocławskiej telewizji TVP3 odnotowano uratowanie przez jego muzeum Odry 1304, tutaj link do relacji filmowej:

    ->link<-

    Artykuł o tym na stronie muzeum:

    ->link<-


    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Dec 2019 zmieniony
     
    W zeszłym roku świętowaliśmy w Katowicach 6 urodziny katowickiego muzeum, a teraz czas na 7 urodziny! Jest już informacja na stronie muzeum:

    ->link<-

    oraz wydarzenie na fejsie:

    ->link<-

    Przypomnę zeszłoroczne urodziny, połączone z wizytacją byłych pracowników wrocławskiego Elwro, obchodami 70 lat informatyki w Polsce, a także wykładami z tej okazji:



    Było też o tym i w telewizji:



    Ja się wybieram, będzie też ekipa z Krakowa.
    • 13:
       
      CommentAuthorCreonix
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Kaz będzie wyjazd z Wrocławia tak jak w tamtym roku?
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    W zeszłym roku autobus był podstawiony przede wszystkim dla byłych pracowników Elwro, ludzi starszych i często schorowanych. My mieliśmy okazję jechać z nimi na zasadzie "doczepki".

    Z tego co wiem, w tym roku gośćmi specjalnymi są pracownicy Elzabu (przedsiębiorstwo z Zabrza, producent Mery, Compana 8, etc.), więc wątpię, żeby był jakikolwiek sponsorowany wyjazd z Wrocławia.

    A propos, podstrona firmy Elzab o ich historii:

    ->link<-
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Dec 2019 zmieniony
     
    Jest i agenda wydarzenia (poniżej).

    Warto zauważyć zabawną zbieżność tytułu jednego z wykładów:

    "Informatyka na węglu i stali"

    choć założę się, że autor, historyk, nie kojarzy drugiego dna, który ma ten tytuł! :D
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Dec 2019 zmieniony
     
    Byłem! Było jak zwykle interesująco i owocnie. Między innymi przeprowadziłem tam rozmowę z Rastanem o grze "Monty on the Run":

    ->link<-

    Jedno wystąpienie z tego dnia udało mi się już zmontować, oczywiście jest to prezentacja książki "Oni migają..." i wręczenie egzemplarza z dedykacją dyrektorowi muzeum, Krzyśkowi Chwałowskiemu:

    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Dec 2019 zmieniony
     
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Apr 2020 zmieniony
     
    Panowie, już wkrótce i zaprzyjaźnione muzeum w Katowicach uruchamia spotkania online (wspominał o tym na KWAS-ie Krzysiek Chwałowski). Szczegóły tutaj:

    ->link<-
    • 19: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime24 Apr 2020
     
    Oj, brzmi jak konkurencja dla TDCa :)
    Ale tyle godzin to oni nie wytrzymają :)
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Apr 2020
     
    Tam raczej raz na jakiś czas, bodajże co 2 tygodnie, TDC codziennie orze :)
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 May 2020
     
    Przypominam, że dzisiaj od 19 do 20 wirtualna wizyta w muzeum:

    ->link<-

    będzie o Odrze 1305, bo to akurat 10 rocznica jej wyłączenia z normalnej pracy!
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Jun 2020
     
    A dzisiaj o 20:00 czyli za chwilę, rozpocznie się kolejne spotkanie w muzeum, już ósme:



    Program prowadzi Krzysztof Chwałowski, Zbigniew Rudnicki, Mateusz Skorupa i Jarosław Juszkiewicz.

    W tym odcinku będzie ponoć trochę więcej o Atari, dlatego poproszono mnie o udział i komentarz (cokolwiek to znaczy :D), ale będą również inne ciekawe rzeczy, np. Toshiba Pasopia 7, reklamy z epoki, o wojnach użytkowników Atari i C64, o Elwro i komputerach w kosmosie.
    • 23:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Jun 2020
     
    @Kaz jakoś niewyraźnie wyglądasz...
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jul 2020 zmieniony
     
    Kolega Szymon na jednym z naszych spotkań zoomowych opowiedział o swoim pomyśle, po rozmowach z Krzyśkiem Chwałowskim i Tdididitem, żeby przygotować dla muzeum cartridge prezentacyjny do Atari. Ma tam być oczywiście logo startowe MHKI oraz zestaw wybranych programów, może demosy, może trochę gier. Już jest gotowy prototyp (zdjęcie poniżej)! Logo MKHI narysował obecny na spotkaniach zoomowych kolega AtariFan.

    Przy okazji Szymon zaproponował wykonanie takiego carta prezentacyjnego także dla AtariOnline.pl. Dzięki Szymon!
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Aug 2020
     
    Ktoś pytał o tą tajemnicę pudełek, którą Krzysiek Chwałowski wspomniał na wizji.

    Rozmawiałem z Krzyśkiem, chodzi o informacje od człowieka z PZ Karen, który opowiadał, że te brzydkie atarowskie pudełka, które były sprzedawane, to nie tylko kwestia niższych kosztów, ale również z powodu problemów ze strony polskich organów. Z tego też względu były na początku problemy ze sprzedażą serii XL, bo miała "srebrne klawisze", które nie przystawały do robotniczo-chłopskiego designu. Tak, to nie żart - Krzysiek widział oficjalne pismo do PZ Karen, które porusza tę kwestię. Na razie pismo nie do wyciągnięcia od właściciela, ale będziemy działać :)
    • 26:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime12 Aug 2020
     
    @Kaz drąż to ciekawa historia?!...
    • 27: CommentAuthorpgru
    • CommentTime13 Aug 2020 zmieniony
     
    @Kaz od czasu gdy się przeczytało, że jednym z podstawowych problemów powstania Elwro 800 JR było nastawienie niektórych, że skoro geografii uczy się przy pomocy atlasu a nie egzotycznych wycieczek(w czasach gdy paszport "na wszystkie kraje" był niemalże jak w "Misiu" wydawany) to informatyki powinno się uczyć tylko na papierze(żeby nie było papier odgrywa ważną rolę, ale od czasu robienia zadań na "olimpiadę" na maszynie do pisania doskonale wie się, że bez praktycznego sprawdzenia ciężko) a nie przy pomocy mikrokomputera, to myślę, że takich rzeczy jak problem "robotniczo-chłopskich" klawiszy też mogło być sporo...
    • 28:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    To później. Najpierw cykliczna audycja z Katowic.
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Nov 2020
     
    PeriNoid - tutaj przeniosłem Twój link, bo to właściwy wątek, o Muzeum.
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 May 2022
     
    Informuję, za dyrektorem Krzyśkiem Chwałowskim, że w muzeum katowickim nie będzie w tym roku Nocy Muzeów - ze względu na to, że obecnie istnieje tam punkt rejestrowy dla uchodźców z Ukrainy.

    Za to dobra wiadomość - ponownie otwarcie muzeum już 1 lipca 2022 roku! Dzień wcześniej, 30 czerwca 2022 roku koncert Madisa. Godziny i szczegóły pojawią się na stronie i profilu MKHI. Daty już wpisałem do naszego kalendarza AOL.
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Jun 2022
     
    Przypominam, że dzisiaj koncert Madisa, a jutro re-otwarcie Muzeum.