atarionline.pl Stacja SN-360 - Prośba o pomoc w naprawie - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorPiwosz
    • CommentTime27 Aug 2013 zmieniony
     
    Witam Wszystkich Atarowców.

    Właśnie dołączyłem do Waszego zacnego grona i mam taką o to sprawę:

    Posiadam uszkodzoną stację SN-360. Ponad 17 lat temu chomik przegryzł kabel od tej stacji. Chomik przeżył, stacja nie.
    Sprzęt spędził ponad rok w różnych serwisach i nikt wtedy nie umiał jej naprawić. Stacja powędrowała więc do pudła razem ze stertą dyskietek, a do łask wrócił magnet z K.S.O. Turbo 2000. Kilka dni temu (po ponad 17 latach :)) postanowiłem odpalić Atarynkę. Giery z kaset śmigają aż miło. Teraz jednak sprawa stacji powraca na nowo. Po rozkręceniu stacji ujrzałem coś dziwnego: wszystkie kabelki łączące płytkę ze stacją są odlutowane, 3 grube i krótkie kabelki w kolorze zielonym (zasilanie) i 2 cienkie długie czarne (te nie wiem od czego są). Domyślam się gdzie mają być i tam je wlutowałem, ale ich poprawność pozostaje dla mnie zagadką. Jeśli jest ktoś kto posiada taką stację i mógłby pomóc, to bardzo proszę.
    Na razie to tylko połowa drogi, bo jak udało by mi się to zrobić, to pozostaje kwestia pierwotnego uszkodzenia, które opisze jak już poskładam to w całość i będę próbował ją uruchomić. Mam Nadzieję że z Waszą pomocą to się uda. Jeśli nie, to pozostaje zakup stacji.
    Pod spodem zdjęcie środka mojej SN-ki. Aha jeszcze sprawa wtyczki zasilającej, a raczej jej brak :) Na zdjęciach zamieściłem krótkie opisy jak wg mnie to powinno być, prosiłbym o potwierdzenie i ewentualną poprawę.

    Z góry wielkie dzięki i do następnego posta :)











    • 2: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime27 Aug 2013 zmieniony
     
    Mam taką stację i to rozebraną. Postaram się na dniach zrobić zdjęcia. Moja stacja działa. Taśma oczywiście powinna być.
    Zdjęcia zrobię najpóźniej pojutrze.
    • 3:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime27 Aug 2013
     
    Mi to wygląda na niezłe rozbebeszenie, a nie chomika :)

    Tu masz schematy: ->link<-

    Stacja jest ogólnie bardzo fajna, tylko niestety bez żadnych bajerów typu wyświetlacz czy turbo.

    Jej największe plusy to solidna obudowa i napęd czytający i zapisujący dyskietki HD!
    • 4: CommentAuthorPiwosz
    • CommentTime28 Aug 2013
     
    Dzięki za szybką odpowiedź.
    Spokojnie czekam na fotki, a przy okazji czy ta taśma sygnałowa ma jakieś oznaczenie?? Bo nawet nie wiem jak jej szukać na allegro czy gdziekolwiek. Chyba że ktoś z Was ma na zbyciu to chętnie odkupie. W najgorszym wypadku przylutuje na stałe dzięki schematowi z linku Alex-a.

    Ha ha z tym chomikiem to racja. Sam nie wiem kto zrobił większe szkody: chomik czy te serwisy nieudolne.

    Pozdro dla Wszystkich
    • 5:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime28 Aug 2013
     
    Potrzebujesz taśmy FDD do napędów 5,25. Wygląa mniej więcej tak:

    Towar trudny do kupienia i raczej za długi (nie zmieści się w obudowie stacji). Zawsze można sobie zrobić taką przejściówkę z taśmy i złączek, które się na tej taśmie zaciska. Do kupienia na Allegro jak przypuszczam :)
    • 6: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime29 Aug 2013 zmieniony
     
    Zrobiłem na szybko kilka zdjęć. Postaram się dziś zrobić lepsze. Napisz, które miejsca najbardziej Cię interesują.
    • 7: CommentAuthorPiwosz
    • CommentTime29 Aug 2013
     
    Wielkie dzięki za fotki

    Kwestię zielonych kabelków (zasilanie) CHYBA udało mi się rozwiązać. To się okaże podczas pierwszego odpalenia :)

    Natomiast teraz interesują mnie te 2 kabelki zaznaczone na zdjęciu, gdzie one docelowo powinny być przylutowane. W twojej stacji są one wlutowane w płytkę główną stacji, do tej złączki, a dopiero potem innymi kabelkami idą dalej. W mojej stacji były one PRAWDOPODOBNIE bezpośrednio przylutowane do tych fototranzystorów na 3 zdjęciu w pierwszym poście. Jeśli dałbyś radę dojść po kabelkach do samego końca i cyknąć fotki to było by suuuper. Taśmę do stacji znalazłem w starym kompie, ale faktycznie bardzo długa i trzeba będzie ją po prostu obciąć zostawiając tylko dwie pierwsze złączki.

    • 8: CommentAuthortrub
    • CommentTime29 Aug 2013 zmieniony
     
    Czarne kable idą do czujnika blokady zapisu (2) i czujnika indeksowego (1) i są podłączone jak na zdjęciu. Załączam też zdjęcie płytki mojej stacji (chyba z tej samej serii co twoja).
    Prędkość stacji można przyśpieszyć do 57600bps używając zmodyfikowanego firmware autorstwa Mikeya.
    • 9: CommentAuthorPiwosz
    • CommentTime29 Aug 2013
     
    Dzięki za info. Faktycznie wersja ta sama 1.1, stacje mam CHINON FZ-502 rev-c.
    Czyli dobrze polutowałem te kabelki. Jutro wprawa do sklepu elektronicznego po kondensator 100uF na wymianę i wtyczka 7 pin do zasilacza i odpalamy :)

    Jak na razie to wszystko, odezwę się jutro wieczorem jak odpalę stację.

    Póki co dzięki Wszystkim.
    • 10:
       
      CommentAuthorwilly
    • CommentTime29 Aug 2013
     
    Z tymi kondensatorami to ... trochę "urban legend" ...
    W tamtych czasach produkowano kondensatory które do dzisiaj maja lepsze parametry niż niejeden fabrycznie nowy teraz.
    • 11: CommentAuthorBluki
    • CommentTime29 Aug 2013
     
    Zasadniczo zgadza się. Jeśli kondensator elektrolityczny nie pracuje w obwodach, w których występuje większa częstotliwość (np. przetwornice), to bez uzasadnionego podejrzenia nie ma potrzeby wymiany.

    Ogólnie: im mniejsze gabaryty kond. el. (dla danej pojemności i napięcia) tym mniejsza jego żywotność.
    • 12: CommentAuthorPiwosz
    • CommentTime30 Aug 2013
     
    Jak widać na zdjęciu kondensator "przecieka". Musi być wymieniony. Pytanie tylko czy będzie to miało duże znaczenie jeśli wstawię zamiast kond 100uF 10 V taki 100uF 16 V ?? Pojemność ta sama tylko na inne napięcie. Byłem dzisiaj rano w kilku sklepach i nigdzie nie było tego na 10 V więc kupiłem na 16 V. Będą mieli dopiero za tydzień :)



    A co do gabarytów to zakupione dzisiaj kondensatory są dużo mniejsze od tego w stacji. Jak uda mi się odzyskać taki kondek ze starego sprzętu to go wymienię, a jak na razie ten będzie musiał wystarczyć.
    • 13: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime30 Aug 2013 zmieniony
     
    A mnie bardzo zainteresowało to Turbo od Mikeya. Przyspieszyło by mi bardzo proces zgrywania do ATR kilkudziesięciu dyskietek. które wygrzebałem z piwnicy rodzinnego domu. Czy ktoś z odwiedzających to forum dysponuje może programatorem EPROMów i mógłby zaprogramować jeden tym zmodyfikowanym ROMem? Oczywiście nie za darmo.

    • 14: CommentAuthorBluki
    • CommentTime30 Aug 2013
     

    Piwosz:

    Pytanie tylko czy będzie to miało duże znaczenie jeśli wstawię zamiast kond 100uF 10 V taki 100uF 16 V ?


    Żadnego. Większe napięcie kondensatora nie przeszkadza - oczywiście w granicach rozsądku :).

    Liczy się pojemność i warunki pracy (częstotliwość), np. w przetwornicach należy używać kondensatorów THT, czyli niskoimpedancyjnych ("bezindukcyjnych") i maksymalna temperatura pracy (85, 105 stopni).
    • 15: CommentAuthorPiwosz
    • CommentTime31 Aug 2013
     
    Stacja złożona ale niestety zero reakcji. Świeci się tylko czerwona diada i nic więcej.

    Kolego Paptak na filmiku widzę że stacja nadal masz rozkręconą. Czy mógłbym cię prosić o jeszcze jedną przysługę?? Muszę porównać napięcia między naszymi stacjami dlatego chciałbym żebyś, w miarę oczywiście możliwości, zmierzył napięcie w tych miejscach które zaznaczyłem na fotce. Z góry wielkie dzięki.

    • 16: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime31 Aug 2013 zmieniony
     
    1. - 4,93V
    2. - 11,88V
    3. - 6,96V

    Mierzyłem na stacji włączonej ale nie podłączonej do Atari. Przy okazji zrobiłem sobie szybkie zwarcie i moja stacja też już nie działa. Załatwiłem chyba sterownik. Poszło za wysokie napięcie i stacja jest na złom. Teraz czeka mnie kupno następnej. Tą wystawię na Allegro z jej uszkodzoną siostrą CA2001.
    • 17: CommentAuthorPiwosz
    • CommentTime31 Aug 2013
     
    Ożeż w mordę. Bardzo mi przykro. Sorki. To częściowo też moja wina. Jeszcze raz sorki i dzięki za fatygę.
    • 18: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime31 Aug 2013
     
    No cóż. Życie. Okazało się za to, że moja stara stacja CA2001 jest sprawna. Brakuje jej tylko małego, plastikowego elementu trzymającego kluczyk zatrzaskujący dyskietkę. Chyba założę nowy temat. Może ktoś taki ma.
    • 19: CommentAuthoras...
    • CommentTime2 Sep 2013 zmieniony
     
    kluczyk wydrukuje Tobie Qba hussak!
    Ja pier...dykam... jechać w 19.2 .......!

    Na atari.org.pl pewien człeg chciał sprzedać Toms-a 720 napisz może jeszcze aktualne..
    sn360 to maluch, toms 720 to porsze 911 turbo ...!

    Bądź polecam jakąś ca2001 + tygrys Turbo (chyba że trafisz z Tomsem ???!!!)...
    Stryker jak dobrze pamiętam wstawiał tygrys turbo do ca2001...!
    • 20: CommentAuthoras...
    • CommentTime2 Sep 2013 zmieniony
     
    Swoją drogą, paptak wywal aukcję z allegro, a stację trzeba wysłać do Jer-a.... Jer będąc na działce z wnuczkami naprawia Falcony z ct60 przy użyciu próbówki...
    Bo warsztat został w domu :)
    Bądź zmusza falcony do działania z led tv :)
    Na tej samej działce bez użycia czegokolwiek stawiająć diagnozę pacjentowi jakim jest Falcon :)

    Tomsy też naprawia... A sn-kę pewnie też
    ( z plotek wiem że ma conajmiej 1sztukę esenki na serwiesie u siebie...)
    • 21: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime2 Sep 2013
     
    @as...

    Kuba Husak miał mi dziś wysłać części do mojej CA2001. Myślę, że na Tomsa 720 mnie jednak nie stać. Licytowałem kilka dni temu XF551 na Allegro i moje 301zł zostało przebite. Poszła za prawie 400zł. To dla mnie za drogo. Kolejnej CA2001 raczej nie potrzebuję ale Tygrys Turbo do mojej by się przydał. Niestety nie znam nikogo, kto mógłby mi coś takiego przygotować. Jakiś czas temu kilka sztuk ktoś sprzedał na Allegro. Teraz żałuję, że nie kupiłem. Co do wycofania aukcji z SN360, to mam jeszcze kilka dni na zastanowienie. Nie znam Jer'a i nie wiem jak złapać z nim kontakt.
    • 22: CommentAuthoras...
    • CommentTime3 Sep 2013
     
    napisz na priv-a bądź na maile do mnie to podam namiary, tutaj jest strona jer-a

    ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Sep 2013
     
    Kuba Husak wyśle niestety jutro (dedlajny dedlajny).
    • 24: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime4 Sep 2013
     
    Szkoda, że dopiero jutro... znaczy dziś (bo jutro jest już dziś). Akurat mam wolne do piątku włącznie i miałem nadzieję powalczyć z tym tematem. A czy Kuba Husak mógłby mi to puścić jakimś priorytetem żeby doszło jak najszybciej? Dlaczego ja tak marudzę. Powinienem się cieszyć, że znalazł się ktoś, kto potrafi mi pomóc. I cieszę się bardzo. A marudzę bo czasem lubię sobie pomarudzić :-) I tak z góry dziękuję.
    • 25:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Sep 2013 zmieniony
     
    Dzisiaj wyjdzie, jutro będzie :)
    Właśnie spakowałem i zaraz jadę wysłać.

    A walka z tematem zajmuje 5-10 minut :D

    A z tymi dedlajnami - 12/14h na dobę przez 4 dni to się troszkę zmęczyłem, a i wcześniej niewiele mniej :)
    • 26: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime4 Sep 2013
     
    No to super.

    Nie można ciągle się męczyć. Czasem trzeba odpocząć :-)

    A walka z tematem to nie tylko wymiana tych części. Mam jeszcze ze 30 a może i więcej dyskietek do zgrania. A po naprawie to będzie moja jedyna, sprawna stacja :)
    • 27: CommentAuthoras...
    • CommentTime4 Sep 2013 zmieniony
     
    paptak...
    Jak coś to chętnie pomogę na zlocie Atari np. silly venture!!!!
    -Przytargam toms-a i pojedziemy w ultraspedzie spod qmeg-a.... :) Z bufforowaniem ścieżek :P

    I zobaczysz jak szybko dyski zostaną "zjedzone"..!

    Extra inicjatywa!


    Podoba mi się też film.
    • 28: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime5 Sep 2013 zmieniony
     
    Stacja naprawiona!

    Niestety nie obeszło się bez pewnych problemów.
    Okazało się, że czerwona podstawa jest trochę za gruba i żeby założyć biały docisk, musiałem go trochę spiłować.
    Wystąpił jeszcze jeden problem. Oba dociski, które dostałem w komplecie z podstawą od Kuby Husaka nie pasują na moją oś. Mają ząbek, który ma wejść w wycięcie w metalowej osi zupełnie z drugiej strony.
    U mnie, gdy kluczyk jest zamknięty, to wycięcie na osi znajduje się u góry a dociski Kuby wyglądają tak jakby to wycięcie miało być na dole. Nie mogłem więc z nich skorzystać. Posklejałem i ścisnąłem drutem stary docisk. W tej chwili działa.

    Poniżej zdjęcie zrobione po naprawie.



    @as...
    Dzięki za propozycję. W chwili obecnej nie mam planów jechać na ten zlot, chociaż zawsze chciałem na jakiś pojechać :-) A jeszcze nigdy na żadnym nie byłem.

    Na razie sam się będę męczył z dyskietkami. Dziś znów zacząłem.
    • 29:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Sep 2013 zmieniony
     
    Jakbyś poszukał, to byś znalazł :)
    Ale nie przejmuj się, nie tylko Ty na to nie wpadłeś :D

    ->link<-

    Wydruki mają nieco szerszą podstawę, trzeba je troszkę "wyrównać". Ja to robię nożykiem do tapet.
    • 30: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime5 Sep 2013 zmieniony
     
    Hehe :-)

    Rzeczywiście. Dzięki. Nie miałem oczywiście żadnych pretensji. Opisałem tylko spostrzeżenia.

    Teraz będę miał dwa zapasowe dociski w razie gdyby ten mi się rozsypał.
    Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło :-)

    Generalnie sobie poradziłem. Spiłowałem trochę pilnikiem docisk i też wszystko gra. Zastanawiałem się nawet nad odwróceniem ośki ale wyobraziłem sobie, że jest zatopiona w tym szarym kluczyku i nawet nie pociągnąłem. A tak łatwo schodzi :-)