atarionline.pl Kabelek i wtyczka do Sio2Sd - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime14 Feb 2014
     
    Witam wszystkich Atarowców :)
    Jestem nowym użytkownikiem, więc krótko o sobie. Oglądając ostatnio różne filmiki o retrosprzęcie w tym o Atari, postanowiłem kupić Atari model 65xe z racji że jak byłem dzieciakiem to grałem głównie na tym modelu.:)Nabyłem swój model na Allegro razem z magnetofonem i paroma kasetami, wszystko działa ok.:) Potem doszły Joysticki no i Sio2SD i tu przechodzę do sedna sprawy, potrzebuję kabelka wraz z wtyczką najchętniej gdyż zakupiłem niestety bez przewodu i wtyczki. Mam wprawdzie magnetofon z którego mógłbym wziąć kabelek, ale jest on sprawny i szkoda by go mi było psuć :)
    Dlatego bardzo bym prosił o pomoc ponieważ już pytałem wielu osób z tego środowiska i nic a na Allegro ani widu ani słychu żadnego kabelka tym bardziej z wtyczką.
    Pozdrawiam. Michał.
    P.S załączam instrukcję od swojego Sio2Sd żebyście widzieli o jaką wtyczkę mi chodzi.
    • 2: CommentAuthorBluki
    • CommentTime14 Feb 2014 zmieniony
     
    Witaj.
    Jakub Husak coś takiego produkuje ->link<-
    A jak nie to pozostaje kupić rozwalony magnetofon lub coś innego z taką wtyczką. Zobacz też wątek Powrót MicroPrinta.

    Kabelek kupisz w sklepie z częściami elektronicznymi.
    • 3: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime14 Feb 2014
     
    Ja kupiłem magnetofon wyciągnięty z rzeki, ale za to z kablem, za kilkanaście zł.
    • 4: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime14 Feb 2014
     
    Ok w takim razie będę polował na zepsuty magnetofon z kabelkiem a jeśli chodzi o wtyczkę do sio2sd to potrzebna mi jest wtyczka do interfejsu sio nie ta którą do komputera się podłącza tylko ta do interfejsu Sio2Sd. Może coś uda mi się wygrzebać z różnych pecetowych przewodów które nagromadziłem przez lata. :) Jeśli jednak komuś coś się trafi to proszę o kontakt na mojego maila micm20@wp.pl. Dzięki i Pozdrawiam wszystkich. :)
    • 5: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime14 Feb 2014 zmieniony
     
    Wygląda na to że szukasz wtyczki jakie kiedyś były używane do podłaczania np. w kartach dźwiękowych SounBlastera.



    Jak taka to mogę ci wysłać, tylko podaj adres. Zdjęcie podłe ale wieczór i telefon się gubi.
    • 6: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime14 Feb 2014
     
    Prawie dobra ,ale ja mam 5 pinów do podłączenia, więc o jeden pin za mało, ale dzięki za pomoc jakby ktoś miał 5 pinową najlepiej z kabelkiem, lub zepsuty magnetofon z przewodem to dajcie znać.
    • 7: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Feb 2014 zmieniony
     
    Wygląda na to, że ktoś chciał sprawdzić czy Atari jest szybsze od C64 jeśli je wrzucić do rzeki.
    • 8: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime15 Feb 2014
     
    No tak, 5 pin. Poszukaj jakiejś starej obudowy do PC i weź z niej wiązkę kabli do podłączania diod, lampek, resetu itd. często są to pojedyncze gniazdka na każdym kablu, dopasujesz 5 i będzie OK.
    • 9: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime15 Feb 2014
     
    No tak tylko najpierw poluję na zepsuty magnetofon z przewodem sio. Jeden widzę jest tylko jeszcze licytacja trwa ,więc czekam czy osiągnie sensowną cenę, co do wtyczki to może coś mi się uda wyszperać.:) Ewentualnie jak jak ktoś coś będzie miał wtyczkę lub kabelek to proszę dajcie znać.
    Jeśli uda mi się skompletować wszystko to oczywiście dam znać.
    • 10:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime15 Feb 2014
     
    co masz polować, kup microprinta - link powyżej :)
    • 11: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime15 Feb 2014
     
    Ten microprint to ciekawa sprawa ,ale chyba łatwiej mi będzie upolować magnetofon zepsuty z kabelkiem ,lub sam kabelek już po wyjęciu z magnetofonu co też widziałem można spotkać.
    • 12:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime15 Feb 2014
     
    słuchaj, na microprinta nie musisz polować, są po prostu w ciągłej dostawie. 28,50 z przesyłką na terenie RP.
    • 13: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime16 Feb 2014 zmieniony
     
    Pisałem już o tym kilkukrotnie - można wykorzystać wtyczkę od magnetofonu, który używamy, ale nie odłączając magnetofonu i nie niszcząc go. Można spróbować wbudować sio2sd w magnetofon, lub jak się nie zmieści podłączyć je na zewnątrz (np. dorabiając dodatkowe gniazdko dowolnego typu na kablu lub w obudowie). Ma to dodatkowo tę zaletę, że można kopiować z magnetofonu i na magnetofon bez przełączania przewodów (co przy niektórych kopierach jest wymagane).

    Dokupić trzeba nowy (więcej żyłowy) kabel, nowe styki, kabel do sio2sd, inną małą wytczkę i gniazdko (komplet) do podłączenia sio2sd. Stare przewody wylutowujemy, demontujemy wtyczkę, którą następnie montujemy do nowego kabla - kabel lutujemy w miejsce starego i dodajemy nowe gniazdko do którego podłączymy sio2sd (wewnątrz magnetofonu lub na zewnątrz).

    Można też zrobić tak, żeby można było odłączać również magnetofon, a sam przewód podłączyć wyłacznie do sio2sd, lub przejściowo z magnetofonem (czyli jak wyżej). Wtedy jednak warto zastosować nieco większe (solidniejsze) wtyczki-gniazdka.

    Nie testowałem takiego rozwiązania, ale mam nadzieję, że elektrycznie sio2sd może być łączone z magnetofonem, bez dodatkowych układów? (sio2pc w podstawowej [jednoukładowej] wersji podobno nie może tak działać)

    Dobrze by było gdyby ktoś to potwierdził.

    A Micro Print to ciekawe urządzenie i warto je mieć w całości.
    • 14: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime16 Feb 2014
     
    Dzięki za podpowiedź ,ale to trochę pracochłonne i bardziej skomplikowane niż zakup zepsutego magnetofonu z kabelkiem lub też samego kabelka już wyjętego z magnetofonu, bo taki też już widziałem. A co do tego microprintu to czytałem ten wątek na forum, ale nadal za wiele o tym nie wiem :) Wybaczcie ,ale oczywiście dość mocno znam się na komputerach PC, a jeśli chodzi o Atari to od niedawna siedzę w temacie i nie orientuję się w tych microprintach i innych modach, tylko coś więcej wiem o Sio2Sd które posiadam ,ale nie mogę uruchomić ze względu na brak kabelka :)
    • 15: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime16 Feb 2014
     
    Kabelek i tak najlepiej wymienić, bo ten od magnetofonu ma jedną (chyba tylko jedną) żyłę mniej niż potrzeba.
    Ewentualnie trzeba dodać jeden styk i zewnętrznie poprowadzić brakujący przewód i chyba trzeba też coś poprzekładać...
    • 16: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime16 Feb 2014
     
    Wiem że tylko styki we wtyczce sio idącej do komputera trzeba pozamieniać i jeden styk odłączyć, tak przynajmniej pisze w instrukcji do mojego Sio2sd.
    • 17: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime16 Feb 2014 zmieniony
     
    OK, zajrzałem do wtyczki i instrukcji - masz rację, w przypadku, gdy chcesz podłączyć wyłącznie sio2sd trzeba przełożyć jeden z 6-ciu przewodów i jeden pozostawić odłączony.

    (Dodatkowy przewód będzie potrzebny przy magnetofonie - zabraknie linii COMMAND do sio2sd. We wtyczce są nieużywane styki, więc w razie czego można podłączyć dodatkowy przewód pod styk który już tam jest.)
    • 18: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime16 Feb 2014
     
    Dokładnie tak, jak tylko zdobędę kabelek i wtyczkę :(
    Pozdro i lecę spać dobrej nocy :)
    • 19: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime16 Feb 2014 zmieniony
     
    A co do mojego rozwiązania to wcale nie jest dużo bardziej skomplikowane.

    Wersja uproszczona - dokładasz przewód COMMAND, który prowadzisz do magnetofonu (po to, aby wszystkie przewody były razem) i dalej do wtyku do sio2sd, z magnetofonu wyprowadzasz pozostałe przewody do wtyku do sio2sd i już.

    Myślę, że powinno to działać, ale najlepiej gdyby np. twórca sio2sd się wypowiedział.

    Pozdro, dobrej nocy :)

    Edit: ponieważ sio2sd może być montowany wewnętrznie przypuszczam, że jest przystosowany do współpracy z innymi urządzeniami podłączonymi do złącza sio, więc podłączenie go do magnetofonu powinno działać. Może to ktoś potwierdzić?
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Feb 2014
     
    Tak.
    • 21: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime16 Feb 2014 zmieniony
     
    :D No to potwierdź Pan ;)

    Dzięki Kuba, z tego co czytałem jesteś bardzo kompetentną osobą w tym temacie. Poproszę o więcej.
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Feb 2014 zmieniony
     
    Proszę. Sio2SD ma wyjście danych typu otwarty kolektor (na diodzie). Wyjście takie charakteryzuje się tym, że nieaktywne jest w stanie wielkiej impedancji, odłączone. W stanie aktywnym zwiera magistralę do masy. Z tego powodu nie ma możliwości zwarcia - nawet, gdy podłączymy dwa urządzenia o tym samym ID i je odpytamy - oba będą nadawać; jednak odbiornik otrzyma złożenie takich podciągnięć do masy i na na 99 % nie zrozumie przekazu. Wyjście tego typu jest idealne w zastosowaniu do wszelakich magistral.

    Reasumując - sio2sd podłączamy wewnątrz atari lutując masę, serialin, serialout, cmd, 5V bezpośrednio do pinów gniazda SIO - piny są na wierzchu. Do Atari dalej możemy podpinać magnetofony, stacje, drukarki, wszystko będzie śmigać.

    Natomiast magnetofon jest urządzeniem gupim, jemu linia command nie jest potrzebna, tylko motor on i audio out. Inne urządzenia obecne na magistrali milczą, bo nawet cmd jest nieuaktywniane.
    • 23: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime17 Feb 2014
     
    Dzięki. Jak znajdę schemat, który rozrysowałem, to jeszcze zapytam o sio2pc :)
    • 24: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime17 Feb 2014
     
    Tak sobie dzisiaj wymyśliłem ,że kabelek sio mógłbym zrobić np. przedłużacza USB i mam też śledzia USB przy którym jest 5 pinowa wtyczka. Jeśli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu ,ale to chyba nie powinno mieć różnicy jaki to kabelek ,ważne żeby prawidłowo połączyć tak. No i jeśli mam rację to ma ktoś wtyczkę SIO podłączeniową do Atari.
    Pozdro :)
    • 25: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    Jak ci pisał kolega, kup MIkroprinta, przy nim jest nowa wtyczka z kawałkiem kabla. To obecnie najtańsze wyjście (poza znaleziemiem magnetofonu-złoma za 1 zł)
    • 26: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    Ok to może mi ktoś podać jakieś namiary ,maila,telefon do osoby która posiada takie microprinty na sprzedaż ?
    Będę wdzięczny :)
    • 27:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    Tak, to ja :]
    p a w e l . k a l i n o w s k i małpa gmail.com
    • 28: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    ok dzięki :)
    • 29: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime18 Feb 2014 zmieniony
     
    Ja to bym wlutował ten przewód od śledzia USB w magnetofon i po kłopocie, a i kopiować z/na magnet-a by było można. Ale oczywiście dodatkowy przewód do samodzielnego podłączenia sio2sd nie zaszkodzi, a do MicroPrinta też można gniazdko dorobić (zgodne z sio2sd, ew. rozszerzone jeżeli potrzeba więcej żył) i wtedy kabelek będzie uniwersalny, a MicroPrint też będzie użyteczny :)
    • 30: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime19 Feb 2014
     
    Kupiłem od Pirxa tego microprinta jednak także jak przyjdzie do mnie to zajmę się złożeniem tego w całość :)
    • 31: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime20 Feb 2014
     
    Ma ktoś może jakąś obudowę do sio2sd przypadkiem na zbyciu, bo poszukuję czegoś w czym mógłbym zamknąć swój interfejs.
    Przepraszam ,że tak poza wątkiem,ale to krótki temat i nie chciałem od nowa wątku zakładać. Jeśli ktoś ma coś takiego to proszę dać znać.
    Pzdr:)
    • 32: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime20 Feb 2014 zmieniony
     
    Nie ma takich obudów - dlatego proponowałem wbudowanie w *działający* magnetofon (o ile by się zmieściło).
    Zewnętrznie to musisz czegoś poszukać np. obudowy uniwersalnej i zrobić odpowiednie otwory.

    Ender:

    Chyba zrobię obudowę z kartonika, a później żywica i farba.

    Bluki:

    Albo dopasować jakąś obudowę uniwersalną, np. ->link<-
    • 33: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime20 Feb 2014
     
    Tak myślałem, że nic gotowego nie ma,ale miałem nadzieję że ktoś może zrobił ze dwie sztuki a druga mu nie potrzebna. :)
    Coś wymyślę w takim razie, może umieszczę w jakimś pudełku z przeźroczystej pleksji.
    • 34: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime20 Feb 2014
     
    I dzięki za te namiary QTZ , coś może z tego wybiorę.
    • 35: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime20 Feb 2014 zmieniony
     
    Ja tylko zacytowałem Bluki-ego :) W sąsiednim wątku MaW podał link do obudów z ABS, może tam też się coś mniejszego znajdzie.
    • 36: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Mar 2014 zmieniony
     

    QTZ:

    Dzięki. Jak znajdę schemat, który rozrysowałem, to jeszcze zapytam o sio2pc :)
    Znalazłem i pytam tu :)
    • 37: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Mar 2014 zmieniony
     
    Tak na marginesie to się zastanawiam, czy można podpiąć kilka magnetofonów jednocześnie przez SIO?
    (inaczej można podpiąć np. XC12 i dowolny inny "zewnętrzny" jako K.S.O. Turbo - przez JOY2)

    jhusak:

    Do Atari dalej możemy podpinać magnetofony(...)
    wydaje się, że nie, nie spotkałem też zapisu typu SAVE"C2: / LOAD"C2: :)
    • 38:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime11 Mar 2014 zmieniony
     
    Wyboru urządzenia nie dokonujesz programowo ( SAVE "C2:" / LOAD "C2:" ) tylko ręcznie - wciskając klawisze REC+PLAY / PLAY w odpowiednim magnetofonie.
  1.  
    A jak wcisnę REC+PLAY w dwóch albo trzech? Nagra się od razu więcej kopii?
    • 40:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime11 Mar 2014
     
    Trzeba by sprawdzić :)
    Ja niestety nie mam magnetofonu z dodatkowym gniazdem SIO. Ale, o ile pamiętam, to masz magnetofon 1010, do którego można podłączyć kolejny.
    • 41:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime11 Mar 2014
     
    W Mirage mieliśmy taką ośmiornicę na XC12 (magnety były przymocowane do sklejki), ale tam była jeszcze jakaś elektronika, pewnie zasilanie. W firmie była też super profesjonalna monofoniczna kopiowarka kaset w walizce. Zaiwaniała jak szalona.
  2.  
    Mam 1010, pozostaje odkopać jakiś w miarę sprawny XC12 i zrobić test :) Może zbiorę się w weekend.
    • 43:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Mar 2014 zmieniony
     
    Nie widzę powodu, aby nie podpiąć kilku magnetofonów. Wszystkie będą działać o ile wydoli zasilanie, ale 1010 mają oddzielny zasilacz, więc tu problemu nie ma.
    • 44:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime11 Mar 2014
     
    Można też "wydłubać" z wtyczki XC12 piny zasilania i podłączyć je do zewnętrznego zasilacza, pamiętając o połączeniu masy atari z masą zasilacza.
    • 45: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Mar 2014 zmieniony
     
    Fajnie - tak myślałem jeżeli chodzi o zapis i zasilanie (że będzie za słabe), a sygnał będzie wystarczający? A co będzie przy odtwarzaniu bo wtedy będzie kilka sygnałów na linii?

    Wystarczy jeden przewód SIO wyprowadzić do "rozgałazki" (dalej można zamontować inne gniazdka i inne wtyczki i np. jedno gniazdko SIO wykonane chałupniczo) i tam podpiąć zasilanie, a przy okazji doprowadzić linię command.

    Może ustalimy jakiś standard wtyczek - gniazdek zastępczych? Powinno to być coś co się z niczym przy Atari nie pomyli.

    Np. fajnie by było gdyby "nowa stacja dla malucha" miała takie gniazdko, lub standardowe SIO :)
    • 46:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime11 Mar 2014
     
    Standardowe SIO - microprinty wciąż są!
    • 47: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Mar 2014 zmieniony
     
    Mi chodzi o gniazdko(ka) SIO, a nie wtyczkę SIO.

    Bo np. wtyczkę SIO do stacji biorę z magnetofonu, do magnetofonu dorabiam wtyczkę innego typu i ją wtykam do stacji (pasujące gniazdko).

    Oczywiście do stacji można dać wtyczkę SIO wymontowaną z Micro Print-a i wtedy MP podłączyć wtyczką innego typu do stacji :)

    (Mam na myśli tę nową stację, bo oryginalnej nie ma sensu przerabiać - można do niej po prostu podpiąć ten nasz uniwersalny przewód lub ew. można ją podłączyć przez magnetofon lub ostatecznie rozgałęzić przewód którym jest dołączona.)

    Generalnie jak mamy jedną wtyczkę SIO to wystarczy, bo możemy zrobić przejściówkę na inne gniazdka (czy "taśmy") i tam podłączać urządzenia SIO.

    Do tego można dodać gniazdko SIO do podłączenia czegoś standardowego (i to mi chodziło).

    Gniazdko SIO można wykonać wlutowując bolce na kawałku płytki i dodając jakąś prostą obudowę np. wyciętą / sklejoną z drewna.

    Edit: podobny dylemat i pomysł miał Pyta: ->link<- i może tego typu złącza i rozgałęzienia to dobry pomysł?