atarionline.pl Zmiany / usprawnienia na AOL - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime18 May 2018
     
    Nie widzę analogii.

    A z "any key" to powszechny problem. Złośliwi "wciskali" wyłącznik. Jak się im wytłumaczyło, że to przełącznik, wtedy wciskali Reset..., ale w nowszych grach na ogół Reset powrał do ekranu startowego... wtedy już niektórzy się poddawali, inni walczyli do skutku - szybko wciskając Reset wielolrotnie...
    • 2: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime18 May 2018
     
    Złośliwi chcieli wykazać swój spryt, a wykazywali ignorancję, bo reset to switch a nie key :) Keys są keyboardzie.
    • 3: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime18 May 2018 zmieniony
     
    Swich? No nie wiem, technicznie jest to taki sam "key", a logicznie też bym nie powiedział, że switch.

    No i jeszcze byli tacy co szukali klawisza "any" :)

    Ja sam zawsze byłem ciekaw, czy zadziała Control (chyba się nie da oprogramować?), Shift, Break i KLAWISZE konsoli ;)

    W Laurze przy wpisywaniu kodu działa też Help (nie pamiętam, czy jest traktowany jako zwykły klawisz, czy może musiał zostać celowo doprogramowany?).

    A co z załącznikami?
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 May 2018
     
    Teraz widzisz analogię? :)
    • 5: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime18 May 2018 zmieniony
     
    Wystarczy jeśli poszukasz źródła słowa key :) Klawisze konsoli zostały nazwane również przez ignorantów bo to nie są żadne klawisze a przyciski. Klawisze są na klawiaturze, a te są poza nią.

    Po polsku klawisz a po angielsku - klucz. I jak zaczniesz rozpatrywać znaczenie, wszystko stanie się jasne.

    Control da się oprogramować - każdy klawisz - tylko w odpowiedni sposób (czytając port)
    • 6: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime18 May 2018
     
    Że wyświetla nie wiadomo który obrazek?
    • 7: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime18 May 2018 zmieniony
     
    Key - klucz może być jak najbardziej nawet pojedynczy.

    Co do Control-a to pamiętam, że gdzieś czytałem, że jego stanu nie da się odczytać, gdy jest wciśnęty tylko on. Nie spotkałem się też z tym, żeby sam Control miał przypisaną jakąś funkcję.
    • 8: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime18 May 2018 zmieniony
     
    Może być - chodzi o funkcję. Przyciski konsoli nie są klawiszami :) I znajdują się poza klawiaturą.

    To zależy jak czytasz. Jeśli czytasz bufor klawiatury - owszem - shift, control są tylko modyfikatorami. Ale możesz zamiast bufora czytać bezpośrednio port klawiatury - tam się pokazuje informacja o naciskanym klawiszu - każdym. Rozumiem że mówimy o pececie (Atari nie ma controla).

    Zresztą zrób eksperyment - w Windowsie zablokuj ekran (windows+L). Po wciśnięciu dowolnego klawisza pokaże się pole logowania. Sam control też działa.
    • 9: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 May 2018 zmieniony
     
    Faktycznie, niektóte nie mają ->link<- ;)

    Konsola jest częścią klawiatury, no chyba, że w XEGS-ie, gdzie tylko Help został, za to do pozostałych doszedł włącznik ;) Tyle, że konsola jest wydzielona. Przycisk brzmi dziwnie. Ja jestem za "klawisz Start", etc., przycisk ewentualnie Reset ;) Ale do "any key" bym konsoli nie zaliczył. Ale wszystkie "białe" (XE) już można...

    Na PC jest inaczej, ale są też problemy innego rodzaju... Choć to raczej przez Windows...

    A skoro mowa o PC to F1...F12 Są klawiszami, czy nie? Moim zdaniem są - klawisze funkcyjne :) Ale też do "any" bym ich nie zaliczył.
    • 10: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime19 May 2018 zmieniony
     
    No tu się nie zgodzę. Przyciski konsoli są na obudowie, a to że obudowa zawiera też klawiaturę, to akurat nie ma znaczenia. Konstrukcja XEGS to po prostu najlepiej ukazuje. I działają właśnie tak, jak przyciski - fakt ich wciśnięcia nie znajduje się w żadnym buforze, po prostu zapalają się odpowiednie flagi. Bardziej to przypomina styki joysticka niż klawisze.

    Jeśli otworzysz to zobaczysz, że wcale nie są częścią klawiatury - są obok (lub nad nią). Zresztą ich obsługa nie ma nic wspólnego z obsługą klawiatury, to jest osobny mechanizm i zupełnie inny chip odpowiada za sprawdzanie ich stanu :) A F1..F12 to jak najbardziej klawisze :) I w przypadku "any" raczej działają ;) Zresztą i Atari miał eFy, ale mu zdjęli ;)

    Faktycznie control jest, prawie o nim zapomniałem.
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 May 2018 zmieniony
     
    ... to jak w końcu ustaliliście ,funkcyjne klawisze to klawisze czy przyciski , to są w końcu częścią klawiatury czy nie ;-) ...

    Press any key ... a ktoś dusi reset - Debil i tyle :-) a takim nie jest dane grać w gre ...

    Zastanawia mnie czy taki "Debil"poparzy sobie dłonie jak widzi napis : Press Fire ???




    Ps. pisząc Debil mam na myśli osoby robiące to o czym napisał kolega "A z "any key" to powszechny problem. Złośliwi "wciskali" wyłącznik. Jak się im wytłumaczyło, że to przełącznik, wtedy wciskali Reset..."
    • 12: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 May 2018
     
    Dla programisty jest to coś innego - konsola (bez Help? i inaczej Reset), Break, Shift, Control i może jeszcze o czymś zapomniałem są obsługiwane inaczej. Dla użytkownika nie do końca, bo można konsoli przypisać dowolne funkcje, w tym innych klawiszy. Znakom nie można dać funkcjonalności Shift, czy Control, czy konsoli, etc.... Ale użytkownik przeważnie o tym nie wie. A mechanicznie jest to to samo. Więc użytkownik najprawdopodobnie oceni to wizualnie.

    Nie tak dawno widziałem ogłoszenie - sprzedam klawiaturę Atari bez kabli 30 zł., a ma zdjęciach kompletne Atari 130 :)

    Na PC z tego co pamiętam, to wszystkie klawisze są obsługiwane jednakowo (może te z diodami trochę inaczej?), ale przy innym ustawieniu layout-u niektóre kody mogą być konwertowane / ignorowane... Więc tam any oznacza prawie każdy... a dochodzą wynalazki jak Turbo, etc., które przez PC są w ogóle nie zauważane...

    Dobre z tym Fire, ale oczywiście byli złośliwi, a nie głupi ;)
    • 13: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime19 May 2018
     
    No ale jak ktoś nie odróżnia klawiatury od obudowy... Włącznik też wg takiej logiki umieszczony jest "na klawiaturze" :) I jak ktoś chce można go nazywać klawiszem, wg tej samej zasady :) Akurat w Atari obszar klawiatury jest dość wyraźny :)
    • 14: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 May 2018
     
    Wyłącznik / włącznik jest przełącznikiem, więc nie, ale w XEGS jest dołączony do konsoli... a Help do klawiatury... (programowo nie pamiętam, ale skoro w Laurze działa jak inne klawisze, to może podobnie?) I co wtedy z 'klawiszem' Shift Lock w C64? ;)

    -----

    No i ciągle nie wiemy czy z załącznikami tak jak jest, powinno być?
    • 15: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime1 Jul 2018 zmieniony
     
    Jak się kasuje załącznik tekst przywracany jest do poprzedniej wersji...

    A tu taka "ciekawostka":

    Uaktualniona paczka językowa dla Laura Konstruktora ->link<- .

    Link "nie działa", a wszystko pod spodem będzie pogrubione...
    • 16: CommentAuthormarekp
    • CommentTime2 Jul 2018
     
    @"press any key"
    Dlatego robi się komunikat "press space" albo "press a" i zamyka dywagacje. Jak ktoś naciśnie co innego i to zadziała to niech się cieszy, że złamał system, ale jak wciśnie "power off" to zrobi to niezgodnie z poleceniem i to jego problem.
    • 17:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime2 Jul 2018 zmieniony
     
    @marekp: ale zgrubłeś :)

    Edit... o ja też!
    • 18: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime2 Jul 2018
     
    css is awesome
    • 19: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 Jul 2018 zmieniony
     
    To teraz jeszcze dodałem kursywę i podkreślenie ;)
    [/b][/i][/u] nie działają :)
    Wygląda, jakby skonwertowane znaki "[" i "]" były przez coś zauważane, a przez coś nie :)
    Nawet tekst poza ramkami jest wyświetlany kursywą i pogrubiony :)
    Niestety jak ukryłem post przestało działać :( ;D
    • 20: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime3 Jul 2018
     
    Sprawa jest bardzo prosta :) Wyrażenie regularne odpowiadające za wyszukanie urla i zamianę go na link działa na dość szerokoim zestawie znaków np. akceptuje nawiasy kwadratowe. W skrócie - trudno jest napisać wyrażenie które będzie dobrze się orientowało we wszystkich możliwych urlach i zgadywało gdzie się url skończył a zaczął inny tekst. Tagi zamykające formatowanie zostały zinterpretowane jako część urla. Ale wystarczy np. postawić spację i już działa :)
    • 21: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 Jul 2018
     
    Przecież wiem, że wystarczy... w innym wątku też tak zrobiłem, to żadne rozwiązanie edytować posta :P Gdzieś jest ten znacznik (tak się to nazywa?) zauważany, że wystąpił, a gdzieś indziej nie... bo wpisany w kolejnych postach jest ignorowany. Formatowanie tak czy inaczej nie powinno wychodzić poza post!
    • 22: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime3 Jul 2018
     
    Engine taki. Robi find and replace i to tyle. Nie ma sensu za bardzo testować kulawego engine'u sprzed ponad 10 lat który ma tyle błędów i to również w założeniach, że się w głowie nie mieści :)
    • 23:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime7 Jul 2018
     
    Can not find an article with id: 1236639234

    a to był zbiór czcionek do atari, zebranych ładnie w jeden dokument.
    Gdzie ja to teraz znajde??
    • 24: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime7 Jul 2018 zmieniony
     
    bocianu, sam szukałem tego i użyłem wyszukiwarki na stronie po lewej
    edit: a sorki, widzę, że to samo mam
    • 25: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Jul 2018 zmieniony
     
    Jakiś czas temu szukałem i fonty z C64 były niedostępne, a te z Atari jeszcze były... A jak się dostać do archiwum z czasopismami, bo też jakoś nie mogę znaleźć? (po naciśnięciu na miniaturkę przenosi mnie do najnowszej nowinki)

    Edit: te z C64 są: ->link<- ale też coś nie tak - na końcu ucięte w pół słowa... i efekt podobny jak prezentowałem kilka dni temu tutaj... kończy się na literze "g", więc wygląda, że sporo brakuje...
    • 26:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime8 Jul 2018 zmieniony
     
    mi udało się dostać tam dzięki webArchive:

    ->link<-

    na szczęście linki do samych czcionek działają (po recznym przerobieniu), ale strona laduje sie upiornie wolno. Czy ktoś jest w stanie ocalić ten zasób od zapomnienia??
    • 27: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 Jul 2018 zmieniony
     
    Same czcionki są dostępne tu: Fonty Atari, Fonty C64

    Wygląda na to, że na podglądzie fontów z Atari (z web archiwum i ogólnie) brakuje:
    ATPL5.FNT
    FANCYPL1.FNT
    FIG64PL1.FNT
    SYSTEM2.FNT
    i z tego:
    Fonty (s1).atr
    Fonty (s2).atr
    Fonty (s3).atr (VASCO PD LIBRARY #5 s1)
    Fonty (s4).atr (VASCO PD LIBRARY #5 s2)
    nie ma kilku czcionek z podglądami:
    ANTED.FNT
    BIG1.FNT (jest inna czcionka o tej nazwie)
    BIG2.FNT (jak wyżej)
    FOOD.FNT
    (inne są pod swoimi lub innymi nazwami)

    A z C64 ucięty jest podgląd aż 219 czcionek...
    ale podobnie jak pliki czcionek, podglądy w png są na serwerze...

    Nie wiem czemu, ale jak ściągam automatem to:
    NC2.FNT
    NC3.FNT
    NC8.FNT
    TT.FNT
    są uszkodzone (Bajty $00 są zamieniane na $20)
    i kilka z C64 w ten sam sposób:
    jupiter_1999.64c
    multi1_xy_multi.64c
    old_english.64c
    pudwerx.64c
    shackled_xy_multi.64c

    W załączniku umieszczam czcionki z podglądami ściągnięte z AOL (pliki png zoptymalizowane przy użyciu optipng).

    A czy znalazłeś może poprawną stronę ze spisem czcionek C64?

    No i co z archiwum prasy, etc.?

    In nihilum reverteris...
    • 28: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime9 Jul 2018
     
    Starych artykułów sprzed któregoś tam w 2010 brakuje, bo serwis się wtedy sypnął i nie zostały przywrócone z archiwum - w całości. Archiwum jest, niektóre przywrócowne zostały, ale sprawa jest nieco skomplikowana. W każdym razie zostanie rozwiązana.

    A z linkami np. do biblioteki coś się istotnie posypało i będę to teraz sprawdzał.
    • 29: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime9 Jul 2018 zmieniony
     
    Jak widać w archiwum w 2015 strona z czcionkami Atari jeszcze działała. Nie pamiętam dokładnie kiedy tam zaglądałem, ale przy tworzeniu tłumaczeń do Laury, więc przypuszczam, że w ubiegłym roku 2017 (a może w tym) i było... Musiało się sypnąć coś później.

    Strona z czcionkami C64 jest uszkodzona - ucięta. Po komentarzach nie można wywnioskować kiedy to się stało - w 2016 komentarz dotyczy litery "g", która jest w uszkodzonej wersji...

    Edit:

    Podmieniłem powyższy plik z czcionkami - teraz wszystkie podglądy png mają pojedyncze rozszerzenia i część dat jest oryginalna.

    Dodałem też info i linki pod uciętą "nowinką" z podglądami czcionek z C64.

    Edit2:

    Co do plików które się uszkadzają to może nie mają ustawionego typu na binarny i są traktowane jak tekstowe... jeżeli tak jest, to warto to poprawić.

    A jak mowa o linkach to od jakiegoś czasu nie działają linki zwracane przez wyszukiwanie - np. link wygenerowany po wyszykaniu tekstu z tego posta: ->link<- (żeby zadziałało trzeba usunąć "Focus"...)
    • 30: CommentAuthorklupa
    • CommentTime14 Jul 2018
     
    Mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego w RSS jeden post wyświetla się po kilka, kilkanaście razy? Wygląda na to, że po każdym komentarzu post jest dodawany na nowo do RSS. Da się to jakoś zmienić?
    • 31: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Aug 2018 zmieniony
     
    Wczoraj zauważyłem, że działa biblioteka :)
    Teraz sprawdziłem, że nowinki z fontami działają i są całe (nie sprawdziłem, czy doszły podglądy, których brakowało).
    • 32: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 Sep 2018
     
    W komentarzu pod nowinką w polu "e-mail / website" jak się okazuje sprawdzana jest długość wstawionego linka i gdy jest dłuższy niż ustalona długość (nie wiadomo jaka), wyświetlany jest komunikat "Your e-mail is too long!", jednocześnie bez powrotu tracimy treść wpisanego komentarza. Limit przy wpisywaniu treści nie pozwala na wpisanie / wklejenie dłuższego tekstu, a przy linku można, ale dopiero po wciśnięciu "dodaj komentarz" wyświetlany jest bezsensowny błąd i musimy pisać od nowa... proszę o poprawkę.
    • 33:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime27 Sep 2018
     
    Popsuly mi się polskie znaki na telefonie na calym forum
    • 34:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime27 Sep 2018
     
    Spokojnie, nie tylko tobie i nie tylko na telefonie ;)
    • 35: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime27 Sep 2018
     
    "to państwo istnieje tylko teoretycznie" Sikorski
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Sep 2018
     
    Zgłosiłem Wieczorowi :)
    • 37: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime28 Sep 2018
     
    @mav naprawiłem ci telefon. Na drugi raz uważaj i nie kładź do kieszeni razem z kluczami.
    • 38:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime28 Sep 2018
     
    Dziękuję, ale nigdy tak nie czynię, gdyż wtedy rysuje się ekranik ;-)
    • 39: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime28 Sep 2018
     
    Wiecz0r: a mógłbyś i mi naprawić telefon?
    Porysował mi się ekran, zrobiłem zdjęcie ekranu abyś mógł ocenić szkodę
    • 40: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime28 Sep 2018
     
    Jak zarysowania nie są zbyt głębokie, spróbuj klasycznie ręcznikiem nasączonym pastą do zębów. Nie naciskaj zbyt mocno bo może pęknąć.
    • 41: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime22 Oct 2018
     
    Coś nie tak z wyszukiwaniem na głównej (na górze po lewej stronie) - otwiera stronę: ->link<-
    • 42: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Oct 2019 zmieniony
     
    Nadal coś nie tak jest z polskimi literami - plik z pliterką ściąga się jako pusty, a nazwa jest niepoprawna -> ->link<- (drugi post ->link<- - plik "adapter_pocztówka_z_zyczeniami.jpg")

    Zapisuje się pusty nawet jak zrobię zapisz jako i usunę krzaczki.
    • 43: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime23 Oct 2019 zmieniony
     
    QTZ: I bardzo dobrze. Nazwy plików z polskimi literami to słaby pomysł. W sensie to że się ściąga pusty plik, to już nie bardzo dobrze.
    • 44: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    Staram się unikać nazw z pliterkami i spacjami, ale się zdarzyło... mea culpa :P ;)
    • 45: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime23 Oct 2019 zmieniony
     
    QTZ: ja kiedys mialem taki sam problem, a oto jak go rozwiazac :

    $temp = explode(".", $_FILES["file"]["name"]);
    $newfilename = str_replace("ó","kurwa",$temp);
    $newfilename = str_replace("ę","chuj",$newfilename);
    $newfilename = str_replace("ą","pizda",$newfilename);
    /* -----etc ----- */
    move_uploaded_file($_FILES["file"]["tmp_name"], $newfilename);
    • 46: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    No pięknie, zły dzień?
    • 47: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    Odnowiona trauma związana z php4 , flashem i polskimi znakami. ;) Za to na atari nie bylo chyba problemow z Polskimi znakami.
    • 48: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime2 Jan 2020 zmieniony
     
    Teraz Kaz pl-literki wstawił - ->link<- (w wątku: ->link<- )

    Inny przypadek: Wchodzę w "Żarty, dowcipy, suchary tematyczne" ->link<- (taki link jet na głównej), a tam nie ma nic. Wygląda na to, że jest tam ukryty komentarz, który został policzony i trafiam na drugą stronę. Można wejść usuwając "&page=2#Item_1" z linku - ->link<- (widać, że jest 50 "wpisów" i dopiero następny powinien trafić na nową stronę).
    • 49: CommentAuthoroswaldb
    • CommentTime24 Jan 2020
     
    Nie wiem ile razy było, jeśli było, dopisuje jako kolejne głosy.
    Moje propozycje na usprawnienie AOL:
    - dodawanie komentarzy na AOL tylko dla zalogowanych, bez możliwości zmiany nicka, na forum działa i jest OK
    - przy akcjach typu "głosowanie" najlepsza byłaby możliwość wyboru,
    ilość oddanych głosów = miejsce w rankingu
    nie ma możliwości pomyłki przy liczeniu głosów
    - obserwowanie wątków/tematów z powiadomieniem email jeśli ktoś odpisze
    - najlepiej jakby forum działało na Tapatalku dla mobilnych

    Jeśli za duże wymagania to nie było tematu;-)
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2020
     

    Oswaldb:

    - przy akcjach typu "głosowanie" najlepsza byłaby możliwość wyboru, ilość oddanych głosów = miejsce w rankingu
    nie ma możliwości pomyłki przy liczeniu głosów


    Chodzi Ci o to, że jeden głos = jedna gra? Jeśli tak, to takie coś się nie sprawdzi, gdy gier jest kilkadziesiąt, a głosujących również kilkudziesięciu. Byłyby możliwe sytuacje, że wiele gier dostaje np. po 5 głosów i nie powstanie ranking. Co innego, jakby głosujących były setki albo tysiące - to szanse na takie nierozstrzygnięte kolejności by malały. Dlatego właśnie głosujemy na 10 gier, żeby uniknąć takich sytuacji.

    Do tego taka punktacja więcej niż jednej gry ma wartość dla autorów. Dzięki temu widzą komu, za co i w jakim stopniu się podoba ich gra. Nawet jak się wszyscy zgodzą co do trzech pierwszych miejsc, to gusta są tak różne, że na niższych miejscach znajdzie się również wiele perełek. Przy głosowaniu na jedną grę tak by prawie na pewno nie było.