atarionline.pl Zmiany / usprawnienia na AOL - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime18 May 2018

Nie widzę analogii.

A z "any key" to powszechny problem. Złośliwi "wciskali" wyłącznik. Jak się im wytłumaczyło, że to przełącznik, wtedy wciskali Reset..., ale w nowszych grach na ogół Reset powrał do ekranu startowego... wtedy już niektórzy się poddawali, inni walczyli do skutku - szybko wciskając Reset wielolrotnie...
    • 2: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime18 May 2018

Złośliwi chcieli wykazać swój spryt, a wykazywali ignorancję, bo reset to switch a nie key :) Keys są keyboardzie.
    • 3: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime18 May 2018 zmieniony

Swich? No nie wiem, technicznie jest to taki sam "key", a logicznie też bym nie powiedział, że switch.

No i jeszcze byli tacy co szukali klawisza "any" :)

Ja sam zawsze byłem ciekaw, czy zadziała Control (chyba się nie da oprogramować?), Shift, Break i KLAWISZE konsoli ;)

W Laurze przy wpisywaniu kodu działa też Help (nie pamiętam, czy jest traktowany jako zwykły klawisz, czy może musiał zostać celowo doprogramowany?).

A co z załącznikami?
    • 4:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 May 2018

Teraz widzisz analogię? :)
    • 5: CommentAuthorwieczor

Wystarczy jeśli poszukasz źródła słowa key :) Klawisze konsoli zostały nazwane również przez ignorantów bo to nie są żadne klawisze a przyciski. Klawisze są na klawiaturze, a te są poza nią.

Po polsku klawisz a po angielsku - klucz. I jak zaczniesz rozpatrywać znaczenie, wszystko stanie się jasne.

Control da się oprogramować - każdy klawisz - tylko w odpowiedni sposób (czytając port)
    • 6: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime18 May 2018

Że wyświetla nie wiadomo który obrazek?
    • 7: CommentAuthorQTZ

Key - klucz może być jak najbardziej nawet pojedynczy.

Co do Control-a to pamiętam, że gdzieś czytałem, że jego stanu nie da się odczytać, gdy jest wciśnęty tylko on. Nie spotkałem się też z tym, żeby sam Control miał przypisaną jakąś funkcję.
    • 8: CommentAuthorwieczor

Może być - chodzi o funkcję. Przyciski konsoli nie są klawiszami :) I znajdują się poza klawiaturą.

To zależy jak czytasz. Jeśli czytasz bufor klawiatury - owszem - shift, control są tylko modyfikatorami. Ale możesz zamiast bufora czytać bezpośrednio port klawiatury - tam się pokazuje informacja o naciskanym klawiszu - każdym. Rozumiem że mówimy o pececie (Atari nie ma controla).

Zresztą zrób eksperyment - w Windowsie zablokuj ekran (windows+L). Po wciśnięciu dowolnego klawisza pokaże się pole logowania. Sam control też działa.
    • 9: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 May 2018 zmieniony

Faktycznie, niektóte nie mają ->link<- ;)

Konsola jest częścią klawiatury, no chyba, że w XEGS-ie, gdzie tylko Help został, za to do pozostałych doszedł włącznik ;) Tyle, że konsola jest wydzielona. Przycisk brzmi dziwnie. Ja jestem za "klawisz Start", etc., przycisk ewentualnie Reset ;) Ale do "any key" bym konsoli nie zaliczył. Ale wszystkie "białe" (XE) już można...

Na PC jest inaczej, ale są też problemy innego rodzaju... Choć to raczej przez Windows...

A skoro mowa o PC to F1...F12 Są klawiszami, czy nie? Moim zdaniem są - klawisze funkcyjne :) Ale też do "any" bym ich nie zaliczył.
    • 10: CommentAuthorwieczor

No tu się nie zgodzę. Przyciski konsoli są na obudowie, a to że obudowa zawiera też klawiaturę, to akurat nie ma znaczenia. Konstrukcja XEGS to po prostu najlepiej ukazuje. I działają właśnie tak, jak przyciski - fakt ich wciśnięcia nie znajduje się w żadnym buforze, po prostu zapalają się odpowiednie flagi. Bardziej to przypomina styki joysticka niż klawisze.

Jeśli otworzysz to zobaczysz, że wcale nie są częścią klawiatury - są obok (lub nad nią). Zresztą ich obsługa nie ma nic wspólnego z obsługą klawiatury, to jest osobny mechanizm i zupełnie inny chip odpowiada za sprawdzanie ich stanu :) A F1..F12 to jak najbardziej klawisze :) I w przypadku "any" raczej działają ;) Zresztą i Atari miał eFy, ale mu zdjęli ;)

Faktycznie control jest, prawie o nim zapomniałem.
    • 11:

CommentAuthorIRATA4

... to jak w końcu ustaliliście ,funkcyjne klawisze to klawisze czy przyciski , to są w końcu częścią klawiatury czy nie ;-) ...

Press any key ... a ktoś dusi reset - Debil i tyle :-) a takim nie jest dane grać w gre ...

Zastanawia mnie czy taki "Debil"poparzy sobie dłonie jak widzi napis : Press Fire ???

Ps. pisząc Debil mam na myśli osoby robiące to o czym napisał kolega "A z "any key" to powszechny problem. Złośliwi "wciskali" wyłącznik. Jak się im wytłumaczyło, że to przełącznik, wtedy wciskali Reset..."
    • 12: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 May 2018

Dla programisty jest to coś innego - konsola (bez Help? i inaczej Reset), Break, Shift, Control i może jeszcze o czymś zapomniałem są obsługiwane inaczej. Dla użytkownika nie do końca, bo można konsoli przypisać dowolne funkcje, w tym innych klawiszy. Znakom nie można dać funkcjonalności Shift, czy Control, czy konsoli, etc.... Ale użytkownik przeważnie o tym nie wie. A mechanicznie jest to to samo. Więc użytkownik najprawdopodobnie oceni to wizualnie.

Nie tak dawno widziałem ogłoszenie - sprzedam klawiaturę Atari bez kabli 30 zł., a ma zdjęciach kompletne Atari 130 :)

Na PC z tego co pamiętam, to wszystkie klawisze są obsługiwane jednakowo (może te z diodami trochę inaczej?), ale przy innym ustawieniu layout-u niektóre kody mogą być konwertowane / ignorowane... Więc tam any oznacza prawie każdy... a dochodzą wynalazki jak Turbo, etc., które przez PC są w ogóle nie zauważane...

Dobre z tym Fire, ale oczywiście byli złośliwi, a nie głupi ;)
    • 13: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime19 May 2018

No ale jak ktoś nie odróżnia klawiatury od obudowy... Włącznik też wg takiej logiki umieszczony jest "na klawiaturze" :) I jak ktoś chce można go nazywać klawiszem, wg tej samej zasady :) Akurat w Atari obszar klawiatury jest dość wyraźny :)
    • 14: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 May 2018

Wyłącznik / włącznik jest przełącznikiem, więc nie, ale w XEGS jest dołączony do konsoli... a Help do klawiatury... (programowo nie pamiętam, ale skoro w Laurze działa jak inne klawisze, to może podobnie?) I co wtedy z 'klawiszem' Shift Lock w C64? ;)

-----

No i ciągle nie wiemy czy z załącznikami tak jak jest, powinno być?
    • 15: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime1 Jul 2018 zmieniony

Jak się kasuje załącznik tekst przywracany jest do poprzedniej wersji...

A tu taka "ciekawostka":

Uaktualniona paczka językowa dla Laura Konstruktora ->link<- .

Link "nie działa", a wszystko pod spodem będzie pogrubione...
    • 16: CommentAuthormarekp
    • CommentTime2 Jul 2018

@"press any key"
    Dlatego robi się komunikat "press space" albo "press a" i zamyka dywagacje. Jak ktoś naciśnie co innego i to zadziała to niech się cieszy, że złamał system, ale jak wciśnie "power off" to zrobi to niezgodnie z poleceniem i to jego problem.
    • 17:

CommentAuthorbocianu
    • CommentTime2 Jul 2018 zmieniony

@marekp: ale zgrubłeś :)

Edit... o ja też!
    • 18: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime2 Jul 2018

css is awesome
    • 19: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 Jul 2018 zmieniony

To teraz jeszcze dodałem kursywę i podkreślenie ;)
    [/b][/i][/u] nie działają :)
    Wygląda, jakby skonwertowane znaki "[" i "]" były przez coś zauważane, a przez coś nie :)
    Nawet tekst poza ramkami jest wyświetlany kursywą i pogrubiony :)
    Niestety jak ukryłem post przestało działać :( ;D
    • 20: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime3 Jul 2018

Sprawa jest bardzo prosta :) Wyrażenie regularne odpowiadające za wyszukanie urla i zamianę go na link działa na dość szerokoim zestawie znaków np. akceptuje nawiasy kwadratowe. W skrócie - trudno jest napisać wyrażenie które będzie dobrze się orientowało we wszystkich możliwych urlach i zgadywało gdzie się url skończył a zaczął inny tekst. Tagi zamykające formatowanie zostały zinterpretowane jako część urla. Ale wystarczy np. postawić spację i już działa :)
    • 21: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 Jul 2018

Przecież wiem, że wystarczy... w innym wątku też tak zrobiłem, to żadne rozwiązanie edytować posta :P Gdzieś jest ten znacznik (tak się to nazywa?) zauważany, że wystąpił, a gdzieś indziej nie... bo wpisany w kolejnych postach jest ignorowany. Formatowanie tak czy inaczej nie powinno wychodzić poza post!
    • 22: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime3 Jul 2018

Engine taki. Robi find and replace i to tyle. Nie ma sensu za bardzo testować kulawego engine'u sprzed ponad 10 lat który ma tyle błędów i to również w założeniach, że się w głowie nie mieści :)
    • 23:

CommentAuthorbocianu
    • CommentTime7 Jul 2018

Can not find an article with id: 1236639234

a to był zbiór czcionek do atari, zebranych ładnie w jeden dokument.
    Gdzie ja to teraz znajde??
    • 24: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime7 Jul 2018 zmieniony

bocianu, sam szukałem tego i użyłem wyszukiwarki na stronie po lewej
    edit: a sorki, widzę, że to samo mam
    • 25: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Jul 2018 zmieniony

Jakiś czas temu szukałem i fonty z C64 były niedostępne, a te z Atari jeszcze były... A jak się dostać do archiwum z czasopismami, bo też jakoś nie mogę znaleźć? (po naciśnięciu na miniaturkę przenosi mnie do najnowszej nowinki)

Edit: te z C64 są: ->link<- ale też coś nie tak - na końcu ucięte w pół słowa... i efekt podobny jak prezentowałem kilka dni temu tutaj... kończy się na literze "g", więc wygląda, że sporo brakuje...
    • 26:

CommentAuthorbocianu
    • CommentTime8 Jul 2018 zmieniony

mi udało się dostać tam dzięki webArchive:

->link<-

na szczęście linki do samych czcionek działają (po recznym przerobieniu), ale strona laduje sie upiornie wolno. Czy ktoś jest w stanie ocalić ten zasób od zapomnienia??
    • 27: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 Jul 2018 zmieniony

Same czcionki są dostępne tu: Fonty Atari, Fonty C64

Wygląda na to, że na podglądzie fontów z Atari (z web archiwum i ogólnie) brakuje:
    ATPL5.FNT
    FANCYPL1.FNT
    FIG64PL1.FNT
    SYSTEM2.FNT
    i z tego:
    Fonty (s1).atr
    Fonty (s2).atr
    Fonty (s3).atr (VASCO PD LIBRARY #5 s1)
    Fonty (s4).atr (VASCO PD LIBRARY #5 s2)
    nie ma kilku czcionek z podglądami:
    ANTED.FNT
    BIG1.FNT (jest inna czcionka o tej nazwie)
    BIG2.FNT (jak wyżej)
    FOOD.FNT
    (inne są pod swoimi lub innymi nazwami)

A z C64 ucięty jest podgląd aż 219 czcionek...
    ale podobnie jak pliki czcionek, podglądy w png są na serwerze...

Nie wiem czemu, ale jak ściągam automatem to:
    NC2.FNT
    NC3.FNT
    NC8.FNT
    TT.FNT
    są uszkodzone (Bajty $00 są zamieniane na $20)
    i kilka z C64 w ten sam sposób:
    jupiter_1999.64c
    multi1_xy_multi.64c
    old_english.64c
    pudwerx.64c
    shackled_xy_multi.64c

W załączniku umieszczam czcionki z podglądami ściągnięte z AOL (pliki png zoptymalizowane przy użyciu optipng).

A czy znalazłeś może poprawną stronę ze spisem czcionek C64?

No i co z archiwum prasy, etc.?

In nihilum reverteris...
    • 28: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime9 Jul 2018

Starych artykułów sprzed któregoś tam w 2010 brakuje, bo serwis się wtedy sypnął i nie zostały przywrócone z archiwum - w całości. Archiwum jest, niektóre przywrócowne zostały, ale sprawa jest nieco skomplikowana. W każdym razie zostanie rozwiązana.

A z linkami np. do biblioteki coś się istotnie posypało i będę to teraz sprawdzał.
    • 29: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime9 Jul 2018 zmieniony

Jak widać w archiwum w 2015 strona z czcionkami Atari jeszcze działała. Nie pamiętam dokładnie kiedy tam zaglądałem, ale przy tworzeniu tłumaczeń do Laury, więc przypuszczam, że w ubiegłym roku 2017 (a może w tym) i było... Musiało się sypnąć coś później.

Strona z czcionkami C64 jest uszkodzona - ucięta. Po komentarzach nie można wywnioskować kiedy to się stało - w 2016 komentarz dotyczy litery "g", która jest w uszkodzonej wersji...

Edit:

Podmieniłem powyższy plik z czcionkami - teraz wszystkie podglądy png mają pojedyncze rozszerzenia i część dat jest oryginalna.

Dodałem też info i linki pod uciętą "nowinką" z podglądami czcionek z C64.

Edit2:

Co do plików które się uszkadzają to może nie mają ustawionego typu na binarny i są traktowane jak tekstowe... jeżeli tak jest, to warto to poprawić.

A jak mowa o linkach to od jakiegoś czasu nie działają linki zwracane przez wyszukiwanie - np. link wygenerowany po wyszykaniu tekstu z tego posta: ->link<- (żeby zadziałało trzeba usunąć "Focus"...)
    • 30: CommentAuthorklupa
    • CommentTime3 dni temu

Mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego w RSS jeden post wyświetla się po kilka, kilkanaście razy? Wygląda na to, że po każdym komentarzu post jest dodawany na nowo do RSS. Da się to jakoś zmienić?