atarionline.pl Atari kontra C64 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorRamos
    • CommentTime11 Sep 2009
     
    Pisze artykuł o wojnie pomiędzy zwolennikami komputerów Atari i C64. Prosiłbym was o podanie kilku produkcji atarowskich, gdzie takie coś jest widoczne i odnosi się to do C64. Chętnie to wszystko z dawnych lat opisze i porusze ten temat w swoim artykule.
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime11 Sep 2009
     
    nie sadze, zeby takie produkcje istanialy (chyba ze cos baaardzo starego).
    • 3: CommentAuthorRamos
    • CommentTime11 Sep 2009
     
    widziałem takie produkcje, ale nie chce mi się przekopywac masę produkcji z Atari i sprawdzać je.
    • 4: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime11 Sep 2009
     
    Chętnie poczytam :) C64 znam pobieżnie, ale chyba nie ma co się porównywać, tym nie mniej jest wiele gier/dem/prog lepszych na A8 niż na C64. Numen - myślę, że wytrzyma konkurencję z prawie każdym prog na C64, River Raid - klasyka klasyki, grałem na C64 i nie za bardzo mi się podobało, Tipanimator'sy, HIP'y, TIP'y i RIP'y też wyglądają chyba lepiej niż odpowiedniki na C64, ze względu na większą paletę barw. W każdym razie nie wszczynaj nowej wojny :)
    • 5:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime11 Sep 2009
     
    Znowu o wojnie... A nie lepiej o pokoju? Na przykład wspólne demo UNITE (nie mylić z UNITY DEMO) - powstała zarówno wersja na Atari, jak i na C64.
    Co było poza tym... "C64 Killer" - takie sobie raczej, "Amiga Demo" - chyba też, chodziło o odtwarzanie modów na Atari (wtedy nie bardzo na C64 się dawało, przynajmniej oficjalnie), coś tam jeszcze było. No i gierka "Commodore Invaders" - klon Space Invaders (podmieniona grafa).
    Zasadniczo koło 20-30 dem by się znalazło, część niezłych, część totalna kicha. Tylko - czy warto to odgrzewać?
    • 6: CommentAuthorRamos
    • CommentTime11 Sep 2009 zmieniony
     
    Nie chodzi mi, aby w artykule o jakieś tam wojnie, ale o tym zjawisku jakie panowało w tamtych latach i opowiedzieć to innym osobom, co nie widzieli o czymś takim. To był ciekawy epizot w historii demosceny tak samo jak rywalizacja między Amigą a Atari ST.

    Mam pytanie a co to było za demo UNITE? Widziałem je na Atari, a na C64 było takie?
    • 7:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime11 Sep 2009
     
    Wiem, że miało to być wspólne demo ATARI-C64. Czy powstała wersja na C64? Trzeba by spytać autorów - ja ówcześnie byłem z drugiej strony barykady ;) (bo stary Atarowiec ze mnie :) )
    ->link<- - dla tych, co tego demka nie kojarzą.
    • 8: CommentAuthorRamos
    • CommentTime11 Sep 2009
     
    A masz jakiś kontakt do autorów tego dema, chętnie bym z nimi porozmawiał na ten temat.
    • 9:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime11 Sep 2009
     
    Niestety, nie mam ;( Ale o kontakty trza podpytać KAZa (ma ich sporo) lub sprawdzić, czy w scene register nie ma (starego chociaż)
    • 10:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime12 Sep 2009
     
    Tu jest wystarczająco dużo materiału: ->link<-

    325 stron i rośnie...

    (ech)
    • 11:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Sep 2009
     
    Miker, prawie nie bywam na AtariAge i normalnie mnie zabiłeś ;):)
    już jest 329 ;):)


    Ja się zgadzam z Ramosem że należy to opisać i że jest to interesujące. Jednak temat jest tak rozległy, że pracę jaką ja włożyłem w moją prelekcje o historii gier 3D – to pikuś !

    Z punktu widzenia psychologicznego sprawa jest jasna i oczywista: chłopcy mają zakodowane w mózgu, że muszą rywalizować. Muszą mieć swoje: kluby piłkarskie, „najlepsze” samochody oraz „zawody” np. kompoty ;)
    U niektórych się to przekłada w jakieś kłótnie, obrażanie się na cały świat (u dziewczynek też spotykane tylko z innych powodów), a nawet obrażanie jeden drugiego na forum.

    Dlatego dziewczynki z tamtych czasów nie miały pojęcia co to jest Commodore i Atari, podobnie nie rozróżniają samochodów czy piłkarzy.

    Dorosły facet, zwykle z tego wyrasta, zdobywa: wiedzę, doświadczenie i potrafi spojrzeć na sprawę z dystansu i w większej perspektywie. U niektórych to się przeobraża w podejście typowo naukowe, czyli analizowanie tematu, czy typowo historyczne odnotowywanie danych faktów (co sam uważam za istotne).
    • 12: CommentAuthorcobra_c64
    • CommentTime14 Sep 2009 zmieniony
     
    a może Ramosowi chodzi bardziej aby chętni napisali jak to było kiedyś, jakąs historię ktoś by opisał z Was,że np: na party to zdarzyło sie to i to... oczywiście wątki Atari kontra C64 oraz może macie takie produkcje o których pamietacie i miały ideę Atari kontra C64?

    - Może coś złego was spotkało?:))
    Bo z mojej strony chyba nic he..he..
    - oczywiście mówimy tu o czasach 90-tych,kiedy jeszcze jakieś niesmaczne dowcipy się pojawiały - i to nie tylko w produkcjach.
    • 13: CommentAuthormuffy
    • CommentTime14 Sep 2009
     
    w którymś bajtku był taki ironiczny artek o wojnie klanów komputerowych (coś o totemach itp...) kojarzy ktoś?
  1.  
    Początki wielu wojen historycznych brały się często z błahych powodów. Zwolennicy/wrogowie Małego ATARI i C64 rodzili się z chwilą zakupu jednej z tych jednostek. Komputery te nie były tanie w tamtych czasach a kasę dawali na ogół rodzice. Jak ktoś kupił ATARI to na ogół przy nim został i analogicznie z C64. Potem należało udowodnić koledze, że MOJA maszyna jest lepsza niż JEGO (czyli ta INNA). Potem mijały lata i zostawały sentymenty do MOJEGO sprzętu (a czasami "wrogość" do JEGO sprzętu). I tak już zostało u wielu... Samo życie.
    • 15: CommentAuthorirwin
    • CommentTime14 Sep 2009
     
    Zgadzam się z TDC, dziś podobne walki na forach toczą młodzi argumentując że to ich Xbox360/psx3/wii* jest najlepsze a Xbox360/psx3/wii* to złom. (odpowiednio skreślić w zależności co się ma)
    Taka już natura. ;)
    @Cobra - jak tam twój obrazek na Silesia? ;)
    • 16:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime14 Sep 2009
     
    niezłe pamiątki z tamtych lat :-)
    • 17:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime15 Sep 2009
     
    Hmm, w ostatnim brak tekstu... Zaczynało się tak: Pokochałem me Atari... ;) Na którejś TT-ce miałem to w oryginalnym mod-zie ;)
    • 18: CommentAuthorRamos
    • CommentTime30 Sep 2009
     
    Czy ktoś by chciał mi pomóc w skończeniu tego artykułu? Temat dość ciekawy, ale sam jakoś nie dam rady w jego skończeniu, a jeszcze mam inne projekty na głowie min. ASMA
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Oct 2009
     
    Ramos, wiesz, ze bym Ci pomogl, ale nie wyrobie sie juz w tym roku. I tak mam jeszcze zalegly artek dla Ciebie, a nadto PGA sie zbliza, a potem... a potem tez inne rzeczy :)
    • 20: CommentAuthorRamos
    • CommentTime1 Oct 2009
     
    Może ktoś inny się znajdzie, bo temat jest dość fajny i mam już trochę zaczety artykuł.
    • 21:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Oct 2009
     
    A uwzgledniles artykul KMK, z ktoregos "Atari Magazynu", w ktorym to 'nasz czlowiek' celnie ripostuje "plucie sie" Commodziarzy (nawiazanie do pewnego artykulu w C&A) ? ;o

    Pytam, bo wojna nie toczyla sie tylko na demka ale i artykuly (a moze glownie?). ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Oct 2009 zmieniony
     
    Jezeli wspomnisz Ramos takze o tym, ze wojna miala swoj odpowiednik w swiecie 16-bit to warto tez wymienic artka w CA porownujacego A1200 z Falconem oraz artek z STEfana porownujacy Falcona z A1200.

    EDIT:
    No chyba, ze dasz nieodpowiednio to opiszesz ;), wtedy my odpowiemy naszym artkiem i w ten sposob podtrzymamy dlugie tradycje wojenne :DDD
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Oct 2009
     
    Ramos - znalazlem demko na Atari "Anty Commodore Demo", mozesz dolaczyc do kolekcji.
    • 24: CommentAuthorRamos
    • CommentTime2 Oct 2009
     
    O tym demie wiem, dzięki Kaz. Jednak chciałbym, aby ktoś mi z Atari pomógł, bo mogę nie być za bardzo obiektyny i nie wiedzieć o wszystkich faktach.
    Dracon może chciałbyś wspomóc jakoś i razem jakoś byśmy napisali?
    Moze znajde kogos odwarznego do pomocy w pisaniu?
  2.  
    Well,

    besides the many anti-C64 text adventures in german language (which were extremely boring and stupid), there was a funny program named "To kill a Commodore" by Tom Wuttke. It is written in Atari Basic, but I used BAS2COM by Raster to turn it into a COM file and then compressed it with Code3-Cruncher. Just hit Reset and type L. to list the basic program...

    -Andreas Koch.

    P.S.: The counter at the end of the program is functioning, first it says 20,000 then 19,999 then 19,998 and so on - don`t know what happens when the counter reaches zero...
  3.  
    How about some funny pictures ?!?

    Just two examples here: 1) Tank.G15: An Atari 800 turned into a tank and the commander sitting in it says "Get those Commodores !" 2) C64Door.G15: A nice Commode-Door...

    There were many more anti-Commodore pics and demos, but these are the few I kept in my collection... (ok, I also have the anti-C64 1,2,3-text-adventures, but as said before, they use german language and they are very lame).

    -Andreas Koch.
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Oct 2009
     
    Teksty wojenne, ale nie zlosliwe, znalazlem w polskim demie "Tank Demo" z 1990 roku.
    • 28: CommentAuthorRamos
    • CommentTime3 Oct 2009
     
    Strasznie tego duzo, a nie chciałbym czegos pominąć, bo temat jest bardzo duży. Cały czas czekam na pomoc w artykule, ale widzę że ciężko tu będzie kogoś znaleść.
    • 29:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Oct 2009
     
    Ramos, chyba za duzo spraw wziales na swoje barki... :|

    Czy ten artykul musi koniecznie powstac? ;o
    Spory "co lepsze i fajniejsze" dzis moga budzic co najmniej usmieszek politowania... ;>

    A definitywne ustalenie "zwyciezcy" nie jest mozliwe, jesli brac pod uwage wszystkie czynniki (popularnosc, mozliwosci graficzno-muzyczne, dostepnosc softu, itp.).

    Przyznam, ze raczej nie uczestniczylem aktywnie w takich "wojnach" wiec i trudno mi sie wypowiadac, szczegolnie w formie dlugiego artykulu (porownawczego?).
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Oct 2009
     
    Ramos chyba wlasnie chce przedstawic zjawisko, a nie opowiedziec sie po ktorejs stronie. Tak to zrozumialem, ale moge sie mylic.
    • 31:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Oct 2009
     
    Hmmm... Chodzilo mi to, ze moze warto "spuscic zaslone milczenia" na te historie z "wojnami". A to dlatego, ze czasem bylo to naprawde zenujace (z obu stron). ;]
    • 32: CommentAuthorRamos
    • CommentTime4 Oct 2009
     
    @Dragon jednak to część historii, którą warto wspomnieć i coś o niej napisać, bo nowe pokolenie nie bardzo o niej wie, a chętnie by takie rzeczy przeczytało. Można spróbować a co z tego wyjdzie, zobaczymy,
    • 33: CommentAuthorRamos
    • CommentTime13 Nov 2009
     
    A tak przy okazji znalezłem taką muzykę o C64 i Atari:

    ->link<-