atarionline.pl Silly Venture 2k14 - bonusowe kompo - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Nov 2014
     
    Atari 8 bit VBXE, Grafika:

    * Rozdzielczość 320x200
    * 256 kolorów
    * format *.BMP, windows bitmap

    Mam dwie prace, oraz dalsze deklaracje, więc jeśli będą prace to będzie kompo ;)- Praca autorska, nie wystawiamy fotografii ;), może być rysowana na czymkolwiek, może być też skan własnoręcznie narysowanej pracy (rysunek w jakiejś postaci do wglądu)

    Dedlajn jak dla innych prac MSX/GFX na 8-bit.

    Przypominam o nazwie pliku 8+3, więc proponuję trzymać std w postaci:

    rysunek.bmp
    rysunek.txt

    Ułatwi to ogarnięcie kompo i zniweluje zjawisko skracania nazw ... Plik txt zawiera to, co powinien - czyli nazwę kompo, autora, tytuł i cokolwiek dusza zapragnie ;). Przy zbyt dużej ilości prac możliwa jest selekcja (ale nie sądzę, by coś takiego zdarzyć się miało)
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime17 Nov 2014
     
    Plik TXT w formacie atarowskim czy pecetowskim?
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Nov 2014
     
    W zasadzie może być w trybie 80 znaków TXT/PC. Coś takiego min. wyświetla view z SC na VBXE.
  1.  
    A jest dostępny jakiś konwerter, który zamieni plik *.BMP na *.XEX do uruchomienia na prawdziwym kompie?
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Nov 2014
     
    na VBXE mozna wyswietlic pliki *.BMP
    • 6: CommentAuthormono
    • CommentTime19 Nov 2014
     
    Nie będzie potrzebny konwerter - przeglądarka .BMP dla SDX się pisze.
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Nov 2014
     
    hehe, napisz.se -> napisz.sie
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Nov 2014
     
    >to, co powinien - czyli nazwę kompo, autora, tytuł i >cokolwiek dusza zapragnie ;).

    A czy te informacje beda czytane podczas kompo (na przyklad tytul utworu) czy tradycyjnie pelna zlewka tego, co autorzy przysylaja w txt? :)
  2.  
    Tak się pytam, bo praktycznie poza tym co widać na tej stronie: ->link<- niewiele więcej na VBXE znalazłem. Więc jak jest jakiś konwerter do grafik, albo przeglądarka, albo więcej dem, czy konwersji gier, to bym bardzo prosił o namiary. :-)

    Przykładowo, czy ktoś wie, czy te screeny z końca strony są częścią jakiegoś dema?
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Nov 2014
     
    @Kaz - Pamiętasz ile ostatnio było prac na SV? - jak sobie technicznie wyobrażasz przeczytanie i zinterpretowanie wszystkich doców? Chcesz przeznaczyć na to cały poniedziałek i wtorek do 14:40? ;)

    @xmgatz - pliki z "końca" strony, to kilka plików demonstrujących przykładowo możliwości blittera vbxe. Nie było to nigdy całością jakiegokolwiek dema.

    Konwertera do grafik na kompo nie trzeba żadnego, bo Mono napisał dziś właśnie "podglądarkę" dla Sparty X dla formatu *.BMP zgodnego z Windows, więc na kompo rysujesz pracę na czymkolwiek, byle by była twoim własnoręcznym dziełem (a nie fotką), ma mieć 320x200 rozdziałki i 256 kolorów użytych totalnie dowolnie ;). I tyle.

    Jeśli będą 3 prace (a na to się zapowiada), to będzie to pierwsze w historii kompo dla 8 bit, gdzie konkurs odbędzie się także i dla VBXE. Chętnych zapraszam, odpowiednia kategoria została "wbudowana" we wotkę ;)
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Nov 2014
     
    @Kaz - tzn z pełnym tytułem pracy nie będzie problemu, jeśli wszystkie prace zostaną dostarczone w ściśle określonym terminie. Mam wówczas 2 dni na party na przygotowanie "dokumentacji", bo większość zwleka do ostatniej chwili jak zawsze.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Nov 2014
     
    :) - no i w świetle moich wypowiedzi powinienem napisać, że wielkość pliku opisowego (*.txt, *.doc, cokolwiek) nie może przekraczać wielkości pliku z pracą :D
    • 13:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime20 Nov 2014
     
    Kilka programów więcej znajdziesz tutaj: ->link<-

    Jest to przerobiona Misja, demo gry Titus the Fox i demo Wielbłądy 2 w obu wersjach oraz T8VBXE od Mono/Tristesse. Jest jeszcze Let's emu!, czyli emulator ZX Spectrum dla karty turbo Rapidus, autorstwa Pasia/SSG: ->link<-

    Co do ewentualnego pozostałego softu, należy zapytać o to Candle'a. Możliwe, że coś jeszcze istnieje, a nie zostało upublicznione.
  3.  
    Dzięki @voy.
    • 15: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Nov 2014
     
    Po instrukcję uruchomienia Tomek-8 VBXE demo zapraszam tutaj.
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Nov 2014
     
    Po Silly Venture prawdopodobnie zostanie upubliczniona przeglądarka kolorowych hi-resowych bitmap dla VBXE i Sparty X.
    • 17: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Nov 2014 zmieniony
     
    Potrzebwałbym do testów bitmapę .BMP ale zgraną z 16bpp czyli 65536 kolorów (HighColor). Szukam w necie, ale wywala mi tylko indeksowane 256 kolorowe :/

    Edit: A jakby ktoś znalazł:
    - 2 kolorowe (1bpp) kompresowane HUFFMAN1D,
    - 16 kolorowe (4bpp) kompresowane RLE4,
    - 256 kolorwe (8bpp) kompresowane RLE8,
    to byłby cud, miód i ultramaryna.
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Nov 2014
     

    Pin:

    pamiętasz ile ostatnio było prac na SV? - jak sobie technicznie wyobrażasz przeczytanie i zinterpretowanie wszystkich doców? Chcesz przeznaczyć na to cały poniedziałek i wtorek do 14:40? ;)


    Tak, pamietam ile bylo prac. I nie widze nic organizacyjnie trudnego w tym, zeby byly czytane ich nazwy (nie byly).

    Jak to sobie wyobrazam? Prosto. Czesc autorow dostarcza prace i ich tytuly wczesniej. Juz przed SV mozna przygotowac sobie wydruk z tymi pracami, ktore dotarly. Kolejne prace, ktore pojawia sie w czasie party (tego nie mozna uniknac, ale z drugiej strony nie ma ich wielu), dopisac sobie recznie do listy. Gdy autor podchodzi, podaje Ci prace i jej tytyl. Te wlasnie informacje dopisujesz do listy. Nastepnie w czasie kompo odczytujesz to, co masz na kartce.

    Tak to sobie wyobrazam.

    Kaz:

    tzn z pełnym tytułem pracy nie będzie problemu, jeśli wszystkie prace zostaną dostarczone w ściśle określonym terminie. Mam wówczas 2 dni na party na przygotowanie "dokumentacji", bo większość zwleka do ostatniej chwili jak zawsze.


    Piniek, dobrze wiesz, ze zawsze znajda sie jakies osobniki, ktore beda dokanczac prace na party. Zamiast zakladac nierealnie, ze wszyscy oddadza przed czasem, i denerwowac sie, ze tak nie jest - dopasuj system do rzeczywistosci.

    Skoro wiekszosc autorow dostarczy prace wczesniej - i jestes w stanie 2 dni wczesniej miec "dokumentacje" - to ja miej. Reszte dopisz recznie na party od autorow, ktorzy dostarczaja prace. Albo jak nie Ty to jakis pomocnik, zawsze sa chetni, ja tez przeciez Ci pomagalem nad tym zapanowac.
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 Nov 2014
     
    albo tak jak na Beeper music compo. byl wyswietlany:

    - tytul pracy
    - czas trwania utworu
    - nazwa silnika grajacego

    prace graficzne tez by mogly byc w ten sposob prezentowane, przykladowo rozdzieczosc czy ilosc kolorow itp. co sobie autor wymysli.

    a prace koderskie:

    WYMAGANIA SPRZETOWE, czy w koncu doczekamy sie tej informacji?
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Nov 2014
     
    no dobra. Może coś w tym jest. Dołożę starań, by było to możliwe ;)
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Nov 2014
     
    Super, dzieki Pin.
    • 22: CommentAuthorjok
    • CommentTime21 Nov 2014
     
    fajnie jakby te informacje były :) - a już szał, jeśli wzorem innych imprez byłaby plansza przed każdą grafą: tytuł, parametry, krótkie info

    ja generalnie jestem przeciwny podawaniu informacji o autorze pracy podczas kompotu (name voting) ale co party to inne zasady.

    spróbuję coś narysować
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Nov 2014
     
    Nie ma możliwości, by prezentować autorów prac graficznych / muzycznych w czasie konkursu. Z tego powodu nie jeżdżę na Forever i zrezygnuję z każdego kompo w którym zasada ta zostanie zmieniona.

    Prace koderskie to inna sprawa, tutaj niczego się nie zmieni. Taka jest tradycja ;)
    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Nov 2014 zmieniony
     
    @Jok - Zapraszamy na kompo. W sumie, to ograniczeń jest bardzo mało jak na 8 bit, w zasadzie ich nie ma poza tym, by praca była autorska, oraz uwagi jak w temacie. Zresztą na zdjęcie nikt by nie zagłosował, lub dał by co najwyżej 0...1, jeśli zdjęcie dobre ;)
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Nov 2014 zmieniony
     
    @Jok - słyszałem, że masz dobrych kumpli - Amigowców grafików ;)- Niechaj rysują, możliwości są niemałe ;):

    Przykład działania podglądarki ;)



    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Nov 2014 zmieniony
     
    Matko Bosko. Jak tu się dołącza obrazki. Masakra.

    dobra, bbcode nie działa ;)
  4.  
    @pin, to jest ta przeglądarka "w trakcie pisania", czy jakiś gotowy program? Jeżeli nadaje się do upublicznienia, to wrzuć gdzieś dla potomności.
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Nov 2014 zmieniony
     
    To jest przeglądarka dla Sparta dos x. Będzie dostępna po Silly Venture, została napisana specjalnie na kompo. Wymagania: sterownik s_vbxe.sys, lub stery dołączone do programu. Bonus dla userów (w niedalekiej przyszłości) karty turbo - skrócony do minimum czas ładowania i analizy danych ;)

    Będzie możliwość określenia parametrem czasu wyświetlania grafiki, więc bez problemów można będzie zrobić sobie slideszoł na pliku wsadowym *.bat. Działa w sumie teraz, tylko jeszcze bez czasu, więc spacją poganiać trzeba ;)
    • 29: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Nov 2014
     
    ... a, no i proponuję szybkie nośniki przetwarzania danych. Ze SIO będzie męczarnia, z HDD +- ok, z turbo + hdd dość miło ;) Jedna grafa w opisywanej rozdziałce to około 64k.
  5.  

    pin:

    To jest przeglądarka
    Hmm... Dziwne określenie całkiem fajnej kobitki :)
    • 31: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime22 Nov 2014
     
    Normalne określenie - widziałeś kobitkę, która nie lubi spędzać czasu na przeglądaniu się ? :)
    • 32: CommentAuthorinnuendo
    • CommentTime22 Nov 2014
     
    wieczor, ja jestem taką kobietą :)
    • 33: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime22 Nov 2014
     
    Coz, zawsze musi byc wyjatek od reguły ;)
    • 34: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Nov 2014
     
    No to co, moi mili - bo to może być pierwsze w historii kompo na vbxe ;)-
    • 35:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Dec 2014
     
    Jak tam z dostępnością tej przeglądarki BMP po SV? :-)
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Dec 2014
     
    Do jutra postaram się ją wystawić tu i gdzieś na sieć. Wygląda, że działa całkiem sprawnie ;)

    Wymagania: SpartaDOS X we względnie aktualnej wersji, sterownik s_vbxe.sys. Możliwość dołączenia viewera do mechanizmu runext, więc np. pod SpartaCommanderem mamy full automat. Kursor, wybór, return bitmapa ;)
    • 37:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Dec 2014
     
    Super, same zalety, bardziej przekonany już nie będę :D
    • 38:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Dec 2014
     
    Pinu, dawaj, dawaj tę przeglądarkę BeeMPeków ;-)
    • 39: CommentAuthormono
    • CommentTime19 Dec 2014
     
    Będzie, będzie, tylko zreleasuję (Pin na kompotach używał wersji z debugiem :P).
    Chciałem tam dorobić jeszcze parę ficzerów i ogólnie doprowadzić ją do ładu.
    • 40:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Dec 2014
     
    Czas na dorobienie będzie, najpierw releasuj betę, to Ci potestujemy :)
    • 41: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Dec 2014
     
    no to Mono - co mam robić?

    Ja jestem za tym, że niech się ludzie pobawią. Daj znać ;)
    • 42:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Dec 2014
     
    Ludzie też są za tym! ;)
    • 43: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Dec 2014
     
    W załączniku wersja prerelease sterownika dla VBXE (można używać dopóki nie zostanie wypuszczona nowa wersja S_VBXE).
    • 44: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Dec 2014 zmieniony
     
    Drac030 wypuścił poprawioną wersję S_VBXE.SYS (w załączniku) więc można nią zastąpić VBXE.SYS (S_VBXE również wykrywa VBXE i zostawia w pamięci symbol dla BMPVIEW).
    Pozwolę sobie zacytować Autora:

    drac030:

    W sumie to działa na "starej" SDX (czyli na 4.46-RELEASE), więc mogę tu wkleić aktualne wersje sterowników:

    * S_VBXE 1.03 z 25 listopada 2014 (ale binarka ma dzisiejszą datę, bo się przy przerzucaniu pliku między komputerami tak zrobiło).

    * RC_VBXE 1.03 z 22 grudnia 2014 - okrojona wersja powyższego: zajmuje 100 bajtów mniej pod memlo, ale nie ma sterownika "S:" dla trybu tekstowego.

    Jedno i drugie działa dobrze z bmpview, żadnych syfów na ekranie nie widać.

    Poprawiłem też błędy w 80-kolumnowej konsoli (czyli w CON.SYS), już nie dostaje stuporu ani się nie wywala w określonych warunkach, ale nie ma sensu tu puszczać nowej wersji, bo jest uzależniona od nowego systemu zarządzania pamięcią bankowaną z SDX 4.47. Więc z tym trzeba przeżyć do ukazania się tej wersji SDX.

    EDIT: aha, jeszcze jedno, ta wersja sterowników nie wymaga wcześniejszego ładowania VBXE.SYS, ale jeśli zostanie załadowany, "dziedziczą" ustawienia po nim.

    Dzięki drac030!
    • 45: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Jan 2015 zmieniony
     
    Po aktualizacje odsyłam do ->link<-