atarionline.pl Mata przez port joysticka Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime2 Jun 2015
     
    Cześć, chcę przerobić i podłączyć do Atari matę do grania przez port joysticka. Wiem że nie jest to trudne ale nie jestem biegły w lutowaniu kabelków:) Ktoś coś? Schemacik, opisik, tipsy?:) Z góry dzięki za info:)
    • 2: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime2 Jun 2015 zmieniony
     
    A czy oryginalna (znaczy ta, która chcesz podpiąć) mata ma wtyczkę USB na kablu?

    Jeśli tak, to trzeba by jakiś konwerter z mikroprocesorkiem zastosować niestety ...

    Koszt niewielki, ale pracy sporo ...
    • 3:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime2 Jun 2015
     
    Szukam takiej która jest najprostrza do wykonania.

    Z tego co pamiętam, Gothrukk miał taką:
    ->link<-

    Czyli tak naprawdę chodzi o to żeby dobrać się do styków (chyba) i wyprowadzić je na zewnątrz.
    • 4:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Jun 2015
     
    Na AA było coś takiego: ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime2 Jun 2015
     
    @larek, dzięki. Czyli trzeba kupić, rozkleić i kombinować:)
    • 6:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Feb 2019 zmieniony
     
    Hellou, czy temat mat tanecznych na 8-bitowe Atari "umarł" śmiercią naturalną??? :o

    Czy jest tu ktoś, kto potrafi to zrobić bez ściemniania i obiecywania? :o


    Chodzi o taką prostą i niedrogą matę (może być domowej roboty), a dającą się wykorzystać w nietypowym graniu na 8. bitach. :)
    Wspomniany wyżej sklep (http://maty-taneczne.pl/), który robi maty dla konsol, itp. ma niestety kosmicznie drogie produkty, które i tak trzeba by przerabiać więc bez sensu.
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Feb 2019
     
    tanio mozna dostac maty od PSXa ,tyle ze trzeba by prawdopodobnie wszystko wywalic a zostawic same styki i pozniej skleic ja jakims "pracujacym"klejem
    • 8: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime26 Feb 2019
     
    @Dracon: Konstrukcja joysticka jest prosta jak drut - dosłownie. Ogólnie rzecz biorąc taka mata składa się z częsci ze stykami oraz kontrolera, który robi z tym dużo - niepotrzebnych w przypadku Atari - rzeczy, tak aby dało to się podłączyć przez np. USB. W tym wypadku nic nie trzeba dorabiać tylko wręcz przeciwnie - pominąć kontroler a złącza styków z maty podłączyć do odpowiednich pinów w gnieździe joysticka. Same kable, zero elektroniki.

    @IRATA4: nie wiem czy coś trzeba kleić - to zależy gdzie się znajduje kontroler. Przecież z zaklejonych styków już wychodzą jakieś kable, trzeba się do nich podłączyć, a nie w stykach grzebać. Raczej jak mechanicznie to rozbroisz to jest duża szansa że nie będzie działało tak sprawnie.
    • 9:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Feb 2019
     
    Dzięksy Panowie za uwagę i odpowiedzi!

    @WieczOr: pewnie masz rację, ale skoro to takie banalne, to czemu nikt tego nie oferuje w formie "gotowca" (i za akceptowalną cenę)?! Dlaczego jest to tak mało rozpropagowane? ;o Przecież granie -inaczej- w znaną grę może być ekstra! :)
    Ja z przeróbkami odpadam, jakoś nie mam do tego ręki. Niestety do tej pory nikt nie podołał zadaniu - jednej osobie coś tam w "lutach" w środku nie wyszło, a druga ograniczyła się do "obiecanek-cacanek", po czym się wycofała.... Słabiutko. :-/
    • 10: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime26 Feb 2019
     
    Ja mam coś w rodzaju takiej maty, z tym że do podłączenia bezpośrednio do tv - taki tam chiński badziew z 3 prostymi gierkami, jakiś pinball i inne z tańczeniem. Spróbuję wyprowadzić i zobaczę co mi wyjdzie. A co do gotowca - pewnie nikt nie liczy na szerokie zainteresowanie :)
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Feb 2019
     
    wieczór... ale po drodze w macie prawdopodobnie jest uklad pod obsluge psxa ,pod ten uklad podlaczony jest każdy styk i jego trzeba obejść
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Feb 2019
     
    banalny to moj pomysl z gra na dwie sparowane ataryny ,gdzie mikserem video mozna by polaczyc obraz,albo z dwoch rzutnikow nalozyc obraz... nikt by nie mowil ze nie Atari ,no i koniec problemow z duszkami ,do tego nastu 16 kanałów dzwieku :-),czemu nikt tego nie zrobi ?
    • 13: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime27 Feb 2019 zmieniony
     
    ja produkuje u chinczykow maty, jezeli ktos chcialby sie podjac moge mu wyslac (free) kilka sztuk do testow / itd

    najprostsze wersje maja USB, ktore na PC zglasza sie jako generic controller (ot maty dzialaja poprostu jak pady). wiec zapewne trzeba byloby przemapowac buttony na kierunki i gotowe.

    gra to pewnie nie problem, atarowskie hity i na party lecimy crazy kompo;) my raczej mocy na to nie mamy, ale zapewne ktos sie znajdzie

    trzeba byloby zrobic tez jakiegos toola do ukladania strzalek lub auto generator strzalek po analizie muzyczki
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime27 Feb 2019
     
    Bomba , gra np.w Archona na matach na czworaka ,lepsze niż " Twister " ,poważnie ,mogło by być ciekawie .
    • 15:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime28 Feb 2019 zmieniony
     
    Otóż to! Byłoby ekstra. :D
    Ale co z tego, jak ktoś uważa że to proste i na tym się kończy, a kto inny chciałby ale nie potrafi sam (poprawnie) zrobić. :|
    Bardzo brakuje jakiegoś porządnego artykułu i/lub video-recenzji rzeczonej maty przerobionej pod 8-bit. :(

    Solo pisze:
    "trzeba byłoby przemapować buttony na kierunki i gotowe." - to takie proste wydaje się *tylko* w wypadku emulca, gdzie podłączysz sobie matę pod USB, w ustawieniach coś pozmieniasz i z pomocą peceta "udajesz" Atarynkę. Ale nie o to raczej chodzi, tylko o rozwiązanie 100% sprzętowe i niezależne od 'silnego' komputera.
    • 16:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Feb 2019
     
    a więc spróbuje takową wykonać , do działania żadnych układów nie trzeba ,wystarczy tylko odpowiednio podpiąć styki co trudne nie jest (kiedyś próbowałem grać bez Joystyicka na samych kabelkach )tak -dawne czasy ,a gniazdo i przewód to nie problem ,Joysticków mam całą masę i przedłużacze do nich również posiadam .Zakupie matę i spróbuje coś z tego zrobić , zobaczymy .
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Mar 2019
     
    Ja już zakupiłem, będę ja rozbierać wkrótce, jak dojdzie :)
    • 18: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime1 Mar 2019
     
    Jakby ktoś miał na sprzedaż - ja biorę dwie sztuki.
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Mar 2019
     
    dobra ,tak przy okazji mam pro controllery do wii U ,zamienniki ale bardzo dobrej jakosci z wygladu jak oryginal ,do ps3 takze
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Mar 2019
     
    Zrób nowy temat, bo nikt tu po to nie trafi :)
    • 21:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Mar 2019
     
    Wow, temat odżył, oby tylko udało się tym razem zamienić "słowo w ciało"!! :)

    Dla przypomnienia i potencjalnej pomocy, zapodaję link do starszej dyskusji w tym temacie (posty Gothrukka i Calypso2k), sprzed pięciu (!) lat:

    ->link<-

    ->link<-

    A tu link zagraniczny do kolesia z zagranicy, na którego powoływał się Gothrukk:
    ->link<-
    oraz ulepszona wersja maty:
    ->link<-


    Podtrzymuję, że chętnie zakupię działający egzemplarz przystosowanej do Atari 8bit maty.
    • 22:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Mar 2019 zmieniony
     
    Przypomniałem sobie jeszcze uwagi niejakiego XTR-a z Krakowa:

    [XTR NAPISAŁ]
    > Nigdy nie robiłem maty do Atari i nie zastanawiałem
    > się jak to zrobić, ale myślę, ze zrobiłbym to tak:
    > Zapewne sygnały z elementów "mechanicznych"
    > (że tak to nazwę, chodzi mi o tą część odpowiedzialną
    > za stykanie sygnałów w momencie, kiedy staniesz stopą)
    > są doprowadzone do jakiejś płytki PCB (oby!).
    > Pewnie tam jest jakaś elektronika (w stylu układ do
    > transmisji szeregowej itp. - w zależności od maty),
    > ale sygnały, o które nam chodzi są doprowadzone do tej
    > płytki. W tej płytce wlutowałbym się przewodem
    > wyciągniętym ze starego joysticka (łącznie z wtyczką)
    > i wydaje mi się, że to wszystko. ;)
    > W miejscu wlutowania odciąłbym tylko te linie
    > sygnałowe od "starej" elektroniki. Można wymienić też
    > starą płytkę na płytkę uniwersalną (niewielkich
    > rozmiarów) z wlutowanymi goldpinami, żeby można było
    > "ładnie" popodpinać kabelki.
    > Najwięcej roboty może być z rozebraniem maty
    > (zależy jaka to mata).
    > Jeśli np. cała elektronika jest zamknięta w jakiejś
    > plastikowej obudowie, którą łatwo rozkręcić itp.
    > to nie będzie tak strasznie. ;)
    > Jeśli cala ta płytka jest umieszczona w materiale
    > maty to trzeba rozdzierać/rozklejać żeby się tam
    > dostać. :( Wydaje mi się, ze to wszystko.
    [/XTR NAPISAŁ]


    Nie wiem czy to się na pewno przyda, ale zawsze jedna sugestia więcej. :)
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Mar 2019 zmieniony
     
    Dłubaniny trochę. Plus taki, że to jest zwykły USB HID i można podmapować pod emulator. Przeróbka dla zręcznych. Opcja to dorobienie płytki, może być łatwiej.

    Schemat to 11 przycisków (8 kierunków, środek oraz start i select) zwieranych do masy. niestety, orygiginalna płytka USB nie jest łatwa do amatorskiego podpięcia się.
    --cut--
    --edit--
    4 podstawowe kierunki łączymy z 4 kierunkami joya. Pozostałe 4 skośne kierunki łączymy przez diody w nast. sposób:
    L--|>|--LU--|<|--U wychodzące z maty, następnie:
    LU---BUTTONLU(w macie)---GND
    L---BUTTONL(w macie)---GND
    U---BUTTONU(w macie)---GND

    L-left. U-up. LU-left up.
    Zaś L i U (i odpowiednio pozostałe R D) łączymy do pinów portu joysticka.

    Nie przetestowałem, ale powinno działać.

    Ciekawą opcją był by fire na sznurku/kabelku.

    Mata za 30 zł.
    • 24:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime7 Mar 2019
     
    Brawo!! Nareszcie konkret.
    Teraz czekam(y) na testy i produkcję seryjną. :)

    Sprawa przycisku <FIRE> jest istotna, przydałoby się to jakoś wygodnie rozwiązać...
    • 25:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Mar 2019
     
    zwapnieliście , fire obowiązkowo na macie(co to samo deptanie kierunków) , cała bania może być z tupania , fakt że teoretycznie najlepiej pasował by środek jednakże jestem pewien że praktycznie nie , najlepiej jak będą cztery fajery tak jak figury obok strzałek na prezentowanej macie .
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Mar 2019
     
    czekam(y) na testy i produkcję seryjną

    najlepiej jak będą (...)


    A więc lista życzeń i wymagań już jest. A ktoś w ogóle zdklarował, że coś będzie robił? :D
    • 27:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Mar 2019 zmieniony
     
    @Kaz:
    No jak to, nie czytasz całego wątku? :o :P
    Co najmniej dwie osoby zdecydowały się „poeksperymentować”, tj. Irata4 i Kuba Husak.
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Mar 2019
     
    Mam taki plan. Zaprojektuję płytkę i zrobię open source, każdy będzie sobie mógł ją wytrawić, bo nie ma sensu za bardzo robić profi płytek do takiego zastosowania. Ewentualnie sobie zmontuje ją na jakiejś uniwersalnej płytce.
    • 29: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime12 Mar 2019
     
    Ktoś moze zaczac juz pisac dance, dance atari...
    • 30:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime12 Mar 2019
     
    C64 "jeszcze nie tańczy"
    a Atari tak :)

    Co do FIRE, to jestem za wersją na dodatkowym kabelku.
    • 31:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime12 Mar 2019 zmieniony
     
    Moze cos podobnego?
    ->link<-
    • 32:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Mar 2019
     
    @jhusak
    ... no tak , tak się właśnie zastanawiałem i nie jestem pewien jakie styki w matach do Playstation zostały zastosowane , byle by nie były jakieś pojemnościowe albo tym podobne , chodzi o to by nie obsługiwał ich dodatkowy układ, a by po prostu załączały i rozłączały i tyle ,bez bajerów.
    Patrzyłeś może jak tam te styki są zrobione (od wewnatrz) ja jak tylko pojadę po matę (weekend) to biorę się za robotę i zobaczymy co z tego wyjdzie .
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Mar 2019
     
    O widzę, że wczorajsza nasza rozmowa zmotywowała Kubę, żeby pociągnąć temat :)
    • 34:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime21 May 2019 zmieniony
     
    @Irata: jak się udały eksperymenty?

    @Kuba Husak: uświadomiłem sobie właśnie, że ten "magiczny dywan", który robisz dla przedszkoli, itp. ma coś wspólnego z omawianą w tym wątku matą. Sprawa nie jest tak banalna, jakby się wydawało, bo już wymiękło przy tym parę osób (podejście teoretyczne, czyli "obiecanki-cacanki" i próby bezpośrednie). :((

    Zaprojektuję płytkę i zrobię open source, każdy będzie sobie mógł ją wytrawić, bo nie ma sensu za bardzo robić profi płytek do takiego zastosowania. Ewentualnie sobie zmontuje ją na jakiejś uniwersalnej płytce.

    Minęło trochę czasu i czy coś się "urodziło" ? :o

    Przyznam, że optowałbym za gotowym urządzeniem, dla 'końcowego' użytkownika. Jest chyba taka nisza na (retro)rynku więc szkoda, że nikt nie wpadł na sprzedaż niedrogich mat do nietypowego grania na 8-bitach. :(
    • 35:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 May 2019
     
    Niestety, nikt nie wpadnie na sprzedaż "niedrogich" mat do grania. Myślę, że przeróbka + części to jakieś min. 100 zł + dawca, czyli wynikowo by to kosztowało 130-150 zł. To już nie jest niedrogo. Więc nikt tego nie robi, bo się nie zamknie i zostanie z towarem. Później jest jeszcze problem, "jak chińczyk coś zmieni" w płytce i pffff!

    Może, jako samodzielny zestaw do montażu...
    • 36:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime22 May 2019 zmieniony
     
    Hmmm, cena tak do 150 peelenów jeszcze byłaby akceptowalna. :)
    "Magiczny dywan" zdaje się, że kosztuje krocie i się jakoś sprzedaje, nieprawdaż? ;)
    Może ważniejsza byłaby kwestia marketingu, dotarcia do potencjalnych chętnych....

    "Samodzielny zestaw do montażu" - ale dla niezaawansowanego użytkownika, jak będzie napisane co i jak bez niedomówień - czemu nie.
    • 37:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 May 2019 zmieniony
     
    Magiczny Dywan nie kosztuje "krocie", bo się sprzedaje :) . Jeśli wziąć setki gier napisane przez nas na MD, jego cena jest wręcz zachęcająca, jednak nie dla prywatnej osoby w Polsce.
    • 38:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 May 2019 zmieniony
     
    udało się kupić matę , jak będę miał trochę luzu to poeksperymentuje , tymczasowo dłubię coś w Basicu i kończę grafiki .Po prostu w domu jestem późno prawie co dzień po treningach i nie mam siły się za to wziąć ,a nie chcę by później rozgrzebane walało się po salonie.Ale spokojnie zrobię to.
    • 39:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Aug 2022 zmieniony
     
    Irata dziwnie zamilkł, ale powrócę do pytania, do JH.

    Jhusak:

    "Niestety, nikt nie wpadnie na sprzedaż "niedrogich" mat do grania. Myślę, że przeróbka + części to jakieś min. 100 zł + dawca, czyli wynikowo by to kosztowało 130-150 zł. To już nie jest niedrogo. Więc nikt tego nie robi, bo się nie zamknie i zostanie z towarem. Później jest jeszcze problem, "jak chińczyk coś zmieni" w płytce i pffff!

    I jakie njusy??? :o

    Myślę, że jakby działało zgodnie z oczekiwaniami (odpalam grę np. WKC+ czy podobną) czyli da się sterować w niektórych programach za pomocą stawania na określone punkty w macie, to osobiście dałbym za to nawet 150-200 plnów. Podłączenie do A8 za pomocą portu joysticka, itd.
    Skoro tzw. Chińczyk nie zrobi bo to nie będzie masowe, to może ktoś tu w PL by się pokusił na pewną liczbę takiego gadżetu? Aby obniżyć koszty produkcji klient dostarczyłby wskazaną (np. na Allegro) matę plus ew. kabel joystickowy... Tylko kto chce tak zarobić??? :o

    W sumie to byłaby chyba jed(y)na skuteczna metoda bym wyciągnął atarynę z piwnicy, podłączył ją do TV i pograł ale w ciekawszy sposób. :P
    • 40:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Aug 2022
     

    Genialne było jednak podłączenie maty do tańców zamiast joya do Atari, dzięki czemu Decathlon nabrał dla mnie nowego wymiaru gry sportowej, a nie destruktora joysticków! Zamiast walić na oślep joyem ile sił w ręce należało skakać po macie po strzałkach, by zawodnik na ekranie biegł. Rewelacja!


    Komuś jednak udało się to zrobić i to prawie 10 lat temu. :o
    Szkoda tylko, że to się nie upowszechniło.... :(((
    Cała relacja:
    ->link<-
    • 41:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Aug 2022 zmieniony
     
    Stan na dziś i przezmyślenia:

    _Teoretyczny_ problem jest taki, że jeśli bym zrobił płytkę do mojego modelu, to czy by pasowała do innych. W środku jest folia z napylonymi ścieżkami, którą trzeba przytknąć i skręcić do płytki PCB, która jest zintegrowana ze sterownikiem USB i z niej idzie kabel. Taką płytkę można zrobić (ale wtedy problem jak z pierwszego zdania), jednak prościej było by to okablować ręcznie (bo zawsze można to zrobić), ale to jednak druciarstwo. Na swoje potrzeby tak, ale żeby sprzedawać, to nie.

    Jakbym miał sprzedawać CHIŃSKĄ matę za 50 zł z moją "elektroniką" za 200 zł, to bym się źle czuł, to po prostu się nie schodzi w głowie, nawet gwarancji na to nie bardzo dać można.

    Tak, jak mówi zaxon, zenon, lotharek, husak - rób tak, żeby klient nie miał możliwości zepsucia czy narzekania - po prostu był zadowolony z działającego produktu. Tu to nie zabangla. Z kolei robić taką matę/podłogę samemu to już w tysiące idziemy.

    Może temat odkopię jak uporam się z unithorem :)
    • 42:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Aug 2022
     
    a może interfejs usb->atari joy? może te maty mają jakiś w miarę uniwersalny HID...
    • 43: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime8 Aug 2022
     
    @pirx - Znalazłem artykuł, jak wykorzystać Makey Makey to zrobienia maty samemu pod Dance Dance Revolution. ->link<- To urządzenie, z tego co czytałem, przez USB daje chyba podobny efekt jak pad. Więc możliwe, że taki interfejs by wystarczył.
    • 44:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Aug 2022
     
    Kiedyś miałem mate, która działała jako normalny joy na USB. Niestety, poszła na śmieci (już nie pamiętam czemu). Ciekawe, czy by działała prze konwerter typu Tom/MouSTer I podobne...
    • 45: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime9 Aug 2022
     
    Ja z kolei pamiętam, że w Yoomp! grałem w Krakowie na wymienionej imprezie na macie podłączonej do Atari.

    ->link<-

    Wtedy też zresztą zobaczyłem Pin'a pierwszy raz na żywo. I jego dopasione Atari...
    • 46:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Aug 2022
     

    Caesar:

    Ja z kolei pamiętam, że w Yoomp! grałem w Krakowie na wymienionej imprezie na macie podłączonej do Atari.

    A pamiętasz kto to zrobił, czy gdzieś zostawił kontakt albo schemat??? :o
    • 47: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime10 Aug 2022
     
    Niestety nie, ale mam zdjęcie tej osoby (w bluzie Atari BTW) z przodu, może ktoś pozna, jeżeli chcecie mogę wrzucić :)
    • 48:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Aug 2022
     
    Hmmmm, czy ta osoba wchodzi na to forum? Być może to XTR lub GOTHRUKK bo takie ksywy mi się "obiły o uszy" przy okazji ww. przeróbki (ale ich nie znam osobiście).
    Caesar, jakby co, to wrzuć. :)
    • 49: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime11 Aug 2022
     
    Proszę: ->link<-

    Może Pinokio go zna, rozmawiali razem.
    • 50:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Aug 2022 zmieniony
     
    Dzięki! :)
    Swoją drogą co za ironia losu, tutejsze tuzy mają rozterki w temacie a jakiś mało znany gostek nie wi(e)dział, że takie coś jest trudne czy nieopłacalne w zrobieniu a jednak to popełnił... ;)))