atarionline.pl 15 kHz - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormakary
    • CommentTime2 Jan 2017
     
    hospes: tak, też tak sądzę, to co piszesz utwierdza mnie w przekonaniu, że warto poświęcić czas na ten program. Od jakiegoś czasu boksuję się z nim, natomiast na pewno jest to klasa sama w sobie. Tak jak i "Wodospadem Czasu" oczywiście czy "Radioactivity", gdzie (na moje ucho) chyba dość unikalne "patenty" były zastosowane.
    • 2: CommentAuthormakary
    • CommentTime5 Feb 2017
     
    Tutaj:

    ->link<-

    zebrałem w jednym miejscu co bardziej przyzwoite muzyczki: XEX'y i embedy z SC. Jest tam chyba kilka rzeczy, których jeszcze nie udostępniałem na AOL. Audio na SC to nagrania z realnego kompa, ale teraz nieco zmiksowane i zmasterowane.

    Formuła bloga, bo od czasu do czasu pewnie uda się coś więcej napisać o muzyczkach, sofcie, patentach itp. Tak że zapraszam :)
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Feb 2017 zmieniony
     
    Dzięki! Świetnie, że zebrałeś wszystko w jednym miejscu i że można tego od razu posłuchać. Niestety nie jest to powszechna praktyka w świecie małego Atari :)

    Edit: A ten komodorowy kwałek bardzo ninjowy. Podoba mi się.
    • 4: CommentAuthormarok
    • CommentTime5 Feb 2017
     
    "Snare drum" i cała sekcja rytmiczna brzmią co najmniej dobrze. Ogólnie - spokojny, klimatyczny, choć niedługi, utwór. Dobrze się słucha i się nie nudzi, nawet po dłuższym czasie. Jest dobrze. :)
    • 5: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Feb 2017
     
    A co z utworami:
    - BikeRide
    - Fiasco
    - Fred
    - RoughVibes
    - Thalamusik
    - TPExp
    - Weekend
    - YokeyPokey
    Nie chcesz ich publikować?
    • 6:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime5 Feb 2017
     
    @Mono: wszystkie są w repozytorium ASMA: ->link<-

    Przed chwilą dodałem też najnowszy utwór. :)
    • 7: CommentAuthormakary
    • CommentTime5 Feb 2017
     
    @mono: dzięki, no właśnie te wymienione muzyczki są tu i ówdzie, a u mnie czekają w kolejce na zgranie :) A ten sid to przy okazji zabawy SID-Wizardem. Trochę zazdroszczę muzykom ze sceny C= tego softu :). Mam na myśli jakość tego programu, muzyczne ogarnięcie, dokumentację, powiązane konwertery itp.

    @marok: dzięki, motałem się, motałem, komplikowałem i... w końcu większość instrumentów i motywów z pierwszych wersji tej muzyczki poszła do kosza :)
  1.  
    fajna perkusja w "broken.." ach jak to brzmi:) !!
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Feb 2017
     
    Miło się tego słucha. Makary - możesz podlinkować źródła?
    • 10:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime5 Feb 2017
     
    zajebiste. zawsze jak widzę nowy wpis makarego to mam dreszcz emocji :D
    też uprzejmie upraszam o dostęp do źródeł.
    • 11: CommentAuthormarok
    • CommentTime5 Feb 2017
     
    @pin: źródła już są udostępnione na podanym blogu (sprawdź dokładniej).

    @all: wie ktoś jak można by najprędzej uzyskać efekt przypominający nieco bardziej "buzzera" na pokeyu?

    (To niekoniecznie "moje" pytanie.)
    • 12: CommentAuthormarok
    • CommentTime5 Feb 2017
     
    A, przepraszam. Racja, że "czystego" modułu nie ma udostępnionego, więc zgłaszanie potrzeby "źródła" ma swoją oczywistą rację.

    Pozwalam sobie w tej sytuacji na dodanie pliku w załączniku.

    (Uzyskany z archiwum udostępnionego na blogu. Tą samą operację wykonał wcześniej Voy, umieszczając muzyczkę w ASMA.)
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Feb 2017
     
    o - tnx!

    Ale jak by autor źródła wrzucił w "całości", to byłbym dźwięczny. Łatwiej się tego wówczas na Atari słucha.
    • 14: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime6 Feb 2017
     
    A co to jest buzzer?
    • 15: CommentAuthormono
    • CommentTime6 Feb 2017 zmieniony
     
    Modulacja amplitudowa przebiegiem trójkątnym lub piłokształtnym - w AY/YM zwie się to obwiednią.
    • 16: CommentAuthormarok
    • CommentTime6 Feb 2017
     
    Buzzer to, wg podpowiedzi jakiej udzielił mi @makary, dźwięk mocno obecny od samego początku tego utworu (kiedy wybrzmiewa solo):

    ->link<-


    Dziękuję (co najważniejsze, pewnie nie tyle w swoim imieniu) za samą już chęć zainteresowania się sprawą. (Z konkretną pomocą w postaci podpowiedzi może być kłopot, jak się można niestety obawiać - bo to pewnie obiektywnie trudny problem.)
    • 17: CommentAuthormakary
    • CommentTime6 Feb 2017
     
    Pin, Bocianu: dzięki, wrzucę.

    Tak jak Mono prawi. Jakiś rudyment efektu buzzera na Pokeyu da się uzyskać w trackerze przy 4 wywołaniach i odpowiednim kształtowaniu obwiedni. Dla niektórych niskich dźwięków brzmi to jako tako, czasami z tego korzystam. W załączniku kilka przykładowych dźwięków pod zwykłym RMT.
    • 18: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Feb 2017
     
    jak dasz radę, to resztę w RMT też chętnie zanabędę.
    • 19: CommentAuthormono
    • CommentTime6 Feb 2017
     
    @marok: Dzięki za stronkę! Masa świetnej muzyki.
    • 20: CommentAuthormarok
    • CommentTime6 Feb 2017
     
    @mono: dziękuję, ale to od @makarego namiar, więc nie bardzo się czuję właściwym adresatem dla tych podziękowań.
    • 21: CommentAuthormakary
    • CommentTime10 Feb 2017
     
    Przeglądałem sobie trackery i trafiłem na Black Magic Composer. Myślę, że ten program jest mega ciekawy. Opcje takie jak detune, tzw. "sine" i tzw. "saw" w edytorze instrumentów, dość przyjazna obsługa sampli, oczywiście dość charakterystyczny UI... Ma ktoś może myszkę od ST do sprzedania? ;).

    Eksperymentalnie coś nabazgrałem. Taki trochę darkwave, no bo w sumie Black Magic ;) Sample pochodzą z Legacy Packa i Speech Syntha z FL Studio, konwersja przez OpenMPT, bo wbudowane tam filtry dają radę przy resamplingu, tak mi się zdaje.

    Uruchomienie z atr'a: albo przez BMC (load -> school.msc, paczka digi doładuje się automatycznie), albo przez Basic (trzeba wczytać PLAYER.BAS -> potem wpisać POKE 106,111: GRAPHICS 0 -> potem uruchomić), albo przez player by Mono, ale tej opcji nie sprawdziłem. Właśnie dostałem od zaprzyjaźnionego kodera wskazówki jak zrobić XEX'a, ale już nie zdążyłem tego ogarnąć.

    Nagranie z real, trochę zmiksowane i zmasterowane:

    ->link<-
  2.  
    wiedzialem ze w końcu sie zabierzesz za ten tracker..:) i jest dobrze .troche poszukiwan synthow i bedzie masakra..a z tymi sampelkami wow!!
    • 23: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Feb 2017
     
    Świetna synteza mowy!
    • 24: CommentAuthormakary
    • CommentTime11 Feb 2017
     
    Ten BMC to ciekawostka, bo jeśli chodzi o 15 kHz i pokeye z samplami to trzeba raczej działać pod Music ProTrackerem, tak mi wychodzi z próbowania kilku programów.

    Po prostu muza pisana w 15 kHz pod trackerem, którego się nie "przestroi" (wartości w tablicach częstotliwości) ryje uszy :/. Jak się przestroi ryje mniej :D. A MPT pozwala definiować wartości z poziomu programu, nie trzeba zmieniać kodu + można używać sampli. Oprócz tego pozwala na więcej w edycji instrumentów niż BMC, więc i ciekawsze synthy da się zrobić.

    Ta apka do syntezy w FL jest bardzo OK, chyba jest w wersji demo programu, nie wiem jednak czy można eksportować audio wtedy. Po pokombinowaniu z parametrami da się dobrać coś co ma szansę jako tako zabrzmieć po konwersji pod Atarkę.
    • 25:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime11 Feb 2017 zmieniony
     
    FL Speech Synthsizer, kto tego nie używał :)

    Makary a to znasz?


    Z bardziej kreatywnych zabawek polecam:
    ->link<-


    ...i jeszcze na zakończenie :F
    • 26: CommentAuthormakary
    • CommentTime11 Feb 2017
     
    O, AlterEgo jest świetne. Dzięki! Na razie miałem głównie polewkę z dzieciakami ;), ale pewnie coś pod jakieś sample z tego będzie.

    Do FL mam sentyment. Poza tym z 10 lat temu nabyłem w promocji jakąś wyższą wersję i do tej pory dostaję upgrade'y za free.
    • 27: CommentAuthormakary
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    Pierwsza muzyczka, którą zrobiłem na Atarce ;) Ostatnio odgrzebałem plik, podszlifowałem tyle o ile. Brzmi jak brzmi, zastanawiałem się czy warta wypuszczania w świat, ale może komuś akurat podejdzie... Tak czy siak wszelkie obelgi przyjmę z pokorą, w czasie pisania nie wiedziałem w sumie co ja dokładnie robię :D

    Nagranie na SC:

    ->link<-
    • 28: CommentAuthormakary
    • CommentTime14 May 2017
     
    Dzięki wielkie wszystkim za głosy oddane na mój cover na Wapniaku!

    Jeżeli ktoś chce posłuchać nagrania z realnego sprzętu, z delikatną post-produkcją, to zapraszam na SC:

    ->link<-
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 May 2017
     
    Dobre , które miejsce ?
    • 30: CommentAuthormarok
    • CommentTime14 May 2017
     
    Master'o!

    Bardzo ładnie ta muzyczka wybrzmiewa, a jeden z dźwięków wyjątkowo fantastycznie (dla mnie) wkomponowuje się w charakter utworu (ten taki "falujący" między częstotliwościami - z prowadzących, którego dużo jest pod koniec, zwłaszcza). Lubię w muzyce (między innymi) takie nostalgiczne i majestatyczne klimaty (rodzaj uporządkowania i wyrazistego rytmu, który trochę przywodzi mi na myśl utwory klasyczne, może trochę barokowe momentami). Technicznie to jest (co prawda tylko z mojej perspektywy - kogoś, kto się w sumie nie zna) też chyba perełka.

    A i oryginalny ma początek ta muzyczka. Taki zagrany (solówką) jakby na akordeonie(?). :)

    (Z ciekawostek, to mogę dopisać, że oryginału tej melodii nie mam wrażenia żebym kiedyś nawet słyszał, chociaż sam film - oczywiście ;) - oglądałem.)
    • 31:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime15 May 2017
     
    @makary: sprawdź maila, plis! :)
    • 32: CommentAuthormakary
    • CommentTime16 May 2017 zmieniony
     
    Dzięki!

    Oryginalny kawałek bazuje na temacie z wariacji "Enigma" Elgara, więc jest tu rzeczywiście trochę sznytu klasycznego ;)

    Marok, no właśnie sprawę związków między akordeonem a chipowymi brzmieniami :D ostatecznie wyjaśnił i zaorał Pan Wojtarowicz z kolegami na “Play Station”:

    • 33: CommentAuthormakary
    • CommentTime17 Jun 2017
     
    Źródła muzyczek:

    ->link<-
    • 34: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime17 Jun 2017
     
    thc, już słucham na sprzęcie
    • 35: CommentAuthormakary
    • CommentTime1 Jul 2017 zmieniony
     
    Dość skwierczący pokey, taki pomysł przy sobotnim grillu.



    W załączniku XEX, a pod linkiem tradycyjnie muzyczka zgrana z realnego chipa:

    ->link<-

    Miłego odsłuchu!
    • 36: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime1 Jul 2017
     
    prawilny utwór, coraz lepiej Ci to idzie
    • 37: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime2 Jul 2017
     
    Całkiem fajna muzyka. Z ciekawości - ile czasu procesora zajmuje?
    • 38: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime2 Jul 2017 zmieniony
     
    18%
    • 39: CommentAuthornodez
    • CommentTime2 Jul 2017
     
    elegancka muza !!!
    • 40: CommentAuthornodez
    • CommentTime2 Jul 2017
     
    ta muza poasowała by do bosconiana na title screen !!!
    • 41: CommentAuthormakary
    • CommentTime2 Jul 2017
     
    Dziękuję Panowie. Można to przerobić na mniej obciążającą muzyczkę. Zobaczę co z tego wychodzi i wrzucę.
    • 42: CommentAuthormakary
    • CommentTime4 Jul 2017
     
    BTW na sąsiedniej platformie Jason Page ciekawie ciśnie SIDa korzystając z większej ilości wywołań, np tu:

    • 43: CommentAuthoremkay
    • CommentTime4 Jul 2017 zmieniony
     
    @bob_er

    "ta muza poasowała by do bosconiana na title screen !!! "

    Not really! 4 times VBI is almost the same CPU time as digitizing consumes. Softsynth uses less CPU cycles, offering real music ...
    4 times VBI may cause interrupt to the graphics...

    I'm following the experiments Makary is doing. But I still wait for something more musically.
    I'm pretty sure, if some PC tracker existed that allows to manage POKEY as the "real thing", the results would also get "real" ...

    The real benefit would be to have simple programming with the most possible results.
    • 44: CommentAuthoremkay
    • CommentTime4 Jul 2017 zmieniony
     
    @makary

    Such SID styles you won't get , using 15kHz only.

    If you want to listen to 16 bit plus LFO... at 6:20



    as taste in music differs, I can tell you, It CAN sound better (after sounding still unique for such old chips already) if RMT was supporting the 16 bit values "as 16 bit values" ...

    some clues: 3 channels run at 16 bit resolution. Several channel mixes have been used, just as LFO, modulation...
    But the tune never uses less than 4 channels at single VBI speed.
    Do you get, what's the possible ?
    • 45: CommentAuthormakary
    • CommentTime6 Jul 2017
     
    Nope, I do not. But that's fine. Maybe there are other guys here on board that can help you.

    As regards "SID styles", I don't even know what's that.

    Ktoś wie i może pomóc rozwiązać te kwestie "Pokey as the real thing" i "16 bit values as 16 bit values"?
    • 46:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime6 Jul 2017
     
    Mam wrażenie, że chodzi tu o sztukę dla sztuki. W stylu "potrafię pi..ć 200 razy w perkusję na sekundę". Co z tego, że technicznie jest rewelacyjnie, ale nie daje się słuchać?
    • 47: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime6 Jul 2017
     
    W tym wątku masz 20 dowodów na to że jednak da się słuchać.

    Poza tym, 200 Hz to jest tragicznie niska częstotliwość próbkowania dla sygnałów kontrolnych (w porównaniu do profesjonalnego oprogramowania lub sprzętu).
    • 48: CommentAuthormakary
    • CommentTime6 Jul 2017
     
    anonymus: w czym/gdzie chodzi o sztukę dla sztuki? ;)
    • 49: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime6 Jul 2017
     
    @anonymous: prawie zdefiniowałeś demoscenę :).
    @antrykot: tu raczej nie chodzi o Hz. Jak już to o BPM.
    @makary:
    - Pokey as real thing - być może chodzi o jakość emulacji pokeya. Z tego co wiem, nigdzie nie jest napisana dobrze. Tzn - podstawowe dźwięki są ok, ale jak zaczynasz wydziwiać, to tylko real HW.
    - 16 bit - być może chodzi o tablice częstotliwości. Nie wszystkie trackery supportują 16 bitową rozdzielczość w pełnym zakresie.
    • 50:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime7 Jul 2017
     
    Żeby było jasne, chodzi mi o muzyki emkaya, nie o makarego.
    P.s. anonymus, bez o w środku.
    Pozdrawiam, a.