atarionline.pl 15 kHz - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthormakary
    • CommentTime14 Nov 2018

Ciekawostka taka, w TMC2 udaje się uzyskać coś w stylu PWM, przy czym względnie jest to kontrolowalne i stabilne, no i mówimy o istniejącym trackerze, więc muzycznie coś można wydziergać. Względnie kontrolowalne = na szybkość zmiany wypełnienia można wpływać długością pętli w obwiedni (ta "klamerka"). Względnie stabilne = przebieg modulacji zbliżony dla kolejnych grających dźwięków, nie ma przypadkowości. Przykładowy instrument na obrazku.

Na realnym pokey'u działa (nagranie w linku), w Altirze nie do końca. Nie mam bardziej rozgarniętego muzycznie przykładu na razie niż to:

->link<-
    • 2: CommentAuthormakary
    • CommentTime17 Nov 2018

Tu na audio monitorze Altirry, na pierwszym kanale, można zobaczyć jak się fala / wypełnienie kształtuje:

• 3: CommentAuthorR0ger
    • CommentTime18 Nov 2018

Interesting ! Now how does it work ? Can we have the tracker file ? Or xex ?
    • 4: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime18 Nov 2018

kapitalny ten bass
    • 5: CommentAuthoremkay
    • CommentTime18 Nov 2018

The real challenge is to get such a composing tool / tracker able to handle the modulations for several purposes. If things get stable, it is also possible to control the waveform directly, to do some pitch corrections and pulse intensity for volume adjustments.
    Here an example:
    • 6: CommentAuthormakary
    • CommentTime18 Nov 2018

@ gorgh:
    no właśnie mnie też wkręcił ;)

@R0ger:
    I'll share everything when back to my other computer. The idea comes from Raster. If you look into his 'Delta' cover or into his 'C64 synth' instrument particularly, he gets a sort of PWM by using 6$XY envelope command. I mean he's using it in an interesting way, within a loop. I started from there and tried to use different values. Then I moved to TMC and used a bit more complex 'filter fq' control provided by the tracker 'till I got this result. Sorry for being vague now, I'll try to explain it a bit better later on.
    • 7: CommentAuthormakary
    • CommentTime18 Nov 2018

xex + .tm2
    • 8: CommentAuthormakary
    • CommentTime25 Nov 2018

Jakby kogoś ciekawiło, jak wyglądają próby pokumania o co biega w pokey'u i jak znaleźć coś ciekawego muzycznie, to mogą one wyglądać np. tak:

To konkretnie uproszczony model, dotyczy 'filtrowania; ułatwia np. sprawne szukanie takich częstotliwości dla kanałów, na których da się potem jakieś ciekawe instrumenty budować, pooglądanie jak się dźwięk moduluje itp. Chociaż nie zawsze w sumie mam pewność, że tak się sprawy mają jak spatchowałem moduły, no ale jakoś się tam sprawdza :D
    • 9: CommentAuthormakary
    • CommentTime11 Jan 2019

Dzisiaj tak jest grane:

->link<-
    • 10:

CommentAuthorbocianu
    • CommentTime11 Jan 2019

pięknie jest dzisiaj grane. :)
    gratulacje.
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Jan 2019

Pięknie, pięknie.
    • 12: CommentAuthorsun
    • CommentTime12 Jan 2019

No no.
    • 13: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime12 Jan 2019

Dobre!! Gratki!
    • 14: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime12 Jan 2019

Brawo!
    • 15: CommentAuthormakary
    • CommentTime13 Jan 2019

Fajnie, że się podoba. Wpadł mi ostatnio w ręce taki stary Tonpressowy winyl / singiel Bilińskiego i mnie naszło.
  1.  
    no ku....a, Mistrzem jesteś i basta
    !!!! pięknie to brzmi!!..więcej i więcej takich.
    • 17: CommentAuthortebe
    • CommentTime13 Jan 2019

ok, Makary, a co by się stało gdybyś spróbował zagrać więcej niż na jeden POKEY, więcej niż jeden raz na ramkę ? :)
  2.  
    tebe jak podpuszcza :) to jest tylko raz na ramkę?
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Jan 2019

na ucho brzmi jak raz na ramkę.
    • 20: CommentAuthormakary
    • CommentTime13 Jan 2019

tak, raz na ramkę :)

Tebe, więcej wywołań poprawiłoby brzmienie instrumentów perkusyjnych. Ogólnie tam, gdzie w instrumentach są jakieś glissanda po częstotliwościach (np. stopa w perkusji) czy naprzemienne korzystanie z różnych zniekształceń w instrumentach (pure i szum przy werblu) to jest jakaś korzyść. Takie instrumenty otrzymują stosowne jebnięcie.

Zalety korzystania z dwóch pokey'ów jeszcze nie odkryłem ;) Popróbuję, zobaczymy co się stanie :D
    • 21: CommentAuthortebe
    • CommentTime13 Jan 2019

2x POKEY, miałbyś 4 kanały po 16 bit
  3.  
    @makary: ja już wiem co się stanie ...dobrze się stanie :)
    • 23: CommentAuthormakary
    • CommentTime7 dni temu zmieniony

Tebe, zakładając, że mówimy o sofcie, który jest, to taka konfiguracja załatwi problem strojenia, tak zgaduję, ale nie wiem czy pozwoli na uzyskanie większej ilości ciekawych brzmień. Próbowałem, ale jeszcze popróbuję.

Z rozkmin wychodzi mi, że możliwość odczytywania obwiedni w trackerze z prędkością powiązaną z częstotliwością granej nuty "wystarczy", żeby bez kompleksów stanąć w szranki i konkury np. z ST/YM ,z jej buzzerami i timerami. Tylko tyle, albo aż tyle, nie wiem. Mówimy o Pewexowej Atarce.

Wrzucę potem jakieś przykłady, o co mi biega, żeby nie dyrdymalić na sucho.

Dzięki za wiarę Triplex :)
    • 24: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime6 dni temu

Makary, gdy dwa lata temu pisałeś gdzieś tu na forum o tych buzzerach, to spróbowałem zrobić takie dźwięki na Atari, ale brzmiało to tak beznadziejnie, że się nie chwaliłem (aż do teraz).

Posłuchajcie zresztą sami.
    • 25: CommentAuthormakary
    • CommentTime6 dni temu

Ożeż Ty! Dokładnie tak to powinno brzmieć ;)
    • 26: CommentAuthormakary
    • CommentTime5 dni temu

Pi razy drzwi, instrument z linii basu w poniższym, to pierwszy z Twoich instrumentów (buzzer1):

A w Leif Rular, to byłby Twój ostatni (buzzer6):

->link<-
    • 27: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime5 dni temu

@makary: jestem pod wielkim wrażeniem.

A swoją drogą ten STkowy kawałek jest przezajebisty.
    • 28: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime5 dni temu zmieniony

Faktycznie, podobne w jakimś stopniu, ale ten ST/YM ma dużo więcej basu niż POKEY.
    • 29: CommentAuthorsun
    • CommentTime4 dni temu

pozostaje Yamari :)
    • 30: CommentAuthormakary
    • CommentTime4 dni temu

@tatqoo: oj tak; robiłem cover tego na pokey'a, ale drewno sromotne wychodziło i leży w szufladzie :D

@antrykot: przypadku ST/YM jeżeli w basie gra soft buzzer (tj. jeden z dwóch dostępnych trójkątów hardware'owej obwiedni) + standardowy prostokąt, to sam ten soft buzzer jest przetransponowany oktawę niżej. Jeżeli gra hard buzzer (jedna z dwóch pił)+ prostokąt, to nie ma takiej transpozycji.