atarionline.pl Eclair XL - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime28 Oct 2016
     
    Zapowiada się ciekawie:

    ->link<-

    ->link<-
    • 2: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime28 Oct 2016
     
    Faktycznie, wygląda bardzo interesująco.
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime28 Oct 2016
     
    Świetnie, że coś się dzieje w temacie. Spectrumowcy mają miliony nowych Spectrumów, a u nas jak do tej pory sucho :/ Tylko MIST był, no ale tam nie ma nowych ficzerów - miejmy nadzieję, że Autor włączy np. rzeczy które projektowano do linii 1400XL + rozszerzenia.
    • 4:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime28 Oct 2016
     
    O, bardzo interesujące. Mam nadzieję, że finalna wersja będzie mieć trochę lepiej uporządkowane te wszystkie porty, aby można było to umieścić w jakiejś zgrabnej obudowie. Teraz te gniazdka dokoła płytki trochę to komplikują.
    • 5: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime7 Mar 2017
     
    ->link<-

    Wygląda że coraz bliżej do wersji finalnej. Wygląda pięknie!
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime7 Mar 2017
     
    Genialne urzadzenie.
    • 7: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime8 Mar 2017
     
    ... które prosi się o szarą obudowę z ukośnymi rozcięciami
    • 8:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Mar 2017
     
    Ze względu na obudowę to Atari powinno mieć fabrycznie preinstalowany X-Bios :)

    Swoją drogą, w porównaniu do świata ZX-a klony Atari to jest niezwykła egzotyka. Z 2 strony pełne odtworzenie komputera to jest bardzo trudne i żmudne zajęcie, co widać np po układzie ULA (tym od nieszczęsnego Ferranti) z ZX-a. Dopiero zdaje się w 2010 roku ktoś to rozpracował w 100%.
    • 9: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime8 Mar 2017 zmieniony
     
    @TheFender: może to dobrze, że tego typu projekty są w zasadzie dwa. Obydwa są tworzone są przez super-profesjonalistów, którzy je na pewno ukończą.

    To co robi Michael St. Pierre (mytekcontrols) jest dla konserwatystów, którzy powtykają w płytę oryginalne układy i będą się cieszyć, że ich Atari żyje wiecznie. To co robi Foft dla freaków jak ja, co to im się marzy nowe Atari z VBXE (jakby się Candle zgodził).

    VBXE, wyjście HDMI i tryb turbo 28MHz :). Dla mnie bomba!
    • 10:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Mar 2017
     
    @greblus: to cieszy. Znaczy wielbiciele Atari dostaną klona, a wielbiciele komputera opartego o Atari - też :) Jedno co mnie nieco dziwi to fakt, że nikt jeszcze nie poprosił skośnookich kolegów o zrobienie partii próbnej klonów najpopularniejszych komputerów z lat 80. Klonów w sensie kopii: pcb, części, układy specj., no i to na co wszyscy czekają z utęsknieniem - obudowy. Zapewne nie byłoby im trudno dorzucić wyjścia rgb oraz wejścia na nowoczesne nośniki pamięci. To jest wprost wymarzona robota dla kitajców. A jednak z jakiegoś powodu ... nikt nigdy nie zamówił czegoś takiego u nich.
    • 11: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime8 Mar 2017 zmieniony
     
    Pracuje z chińczykami od kilkunastu lat i oni mają w zasadzie dwa narzędzia: kalkulator (to się musi opłacać) i wysoką technologię (jak się opłaca, to wszystko da się zrobić, w ostatnich latach im lepiej od oryginału, tym lepiej się sprzeda).

    Niestety, niszowość wyklucza tutaj sukces komercyjny.
    • 12:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Mar 2017 zmieniony
     
    I wszystkie firmy w Chinach wykonują wyłącznie zamówienia hurtowe hi-tech ?
    Co do opłacalności to wiadomo, że musi się opłacać i nikt nic nie będzie robił tam bez zysku. Zastanawiam się jak wysoka musiała by być cena takiego klona.
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Mar 2017
     
    chyba jednak zamiast takiego klona wolalbym jedno ze wspomnianych rozwiazan. powiem: najwyzszy czas, nareszcie ktos pomyslal, obydwa rozwiazania sa bardzo interesujace chociaz Eklerek bardziej do mnie przemawia.
    Komputerki przestana wygladac jak ofiara nieudanych operacji plastycznych (nawet tego klona by modzili ;-) i wszystkie upgrejdy ktore tylko bedziesz chcial beda w standardzie.
    Obawiam sie tylko, ze implementacja vbxe w Eklerku zahamuje rozwuj innego rozwiazania o ktorym jakis czas temu slyszalem w prywatnej korespondencji.
    W obecnym projekcie nie ma o tym ani slowa i mysle ze wlasnie dlatego, ze autor czeka czy nie dolaczyc vbxe :-)
    • 14: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime8 Mar 2017
     
    Tam w ostatniej dekadzie po cichu odbyła się rewolucja społeczno-gospodarcza. Jak patrzę na ludzi na ulicy w dużym chińskim mieście, to mam kompleksy w odniesieniu do naszego podwórka.

    Tymi firmami rządzą klasyczne realia ekonomiczne. Tylko odpowiedzialność za niegospodarność jest większa niż u nas.

    W to, że znajdziesz firmę która zrobi 5 szt wysokiej jakości PCB jako próbki za rozsądne pieniądze, to nie wątpie. Ale do gotowego produktu jeszcze daleka droga.
    • 15:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Mar 2017
     
    Bez przesady, płytki PCB to akurat można zamówić w Polsce. Nie będziemy Chińczyków fatygować 5 sztukami :)
    Ale powiedz, zamówienie np 300 sztuk wiernej kopii ZX Spectrum 48k z poprawioną ULA (w sensie błędów konstrukcyjnych) regulatorem napięcia i wyjściem na monitor - jak szybko by się sprzedało?

    @xxl: nie mów że nie chciałbyś funkiel nówki Atari 130XE, ZX Spectrum 48k lub +3 albo Amstrada CPC 6128 z poprawionymi bolączkami natury elektronicznej i fabrycznym wyjściem rgb czy wręcz hdmi.
    • 16: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime8 Mar 2017
     
    Ile byś dał za takiego klona, 100-200 USD? to masz dopiero 60000 USD :). Myślę, że nawet w Chinach to będzie na waciki, żeby wytrzeć dziurę po kuli, w głowie lokalnego pierwszego sekretarza.
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Mar 2017
     
    @TheFender: chciałbym, ale uwazam, ze jest to niemozliwe :-)
    • 18:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Mar 2017 zmieniony
     
    @greblus: a jeśli taki pachnący nowością komputer retro, w ślicznym pudełeczku z certyfikatem zgodności bebechów - wystawiony byłby finalnie do sprzedaży za 700 USD to powiedz mi ilu siwiejących fanów retro zamiast nowego Srajfona kupiłoby sobie tchnienie dzieciństwa :) ? ...

    ----------- ------- ---- --- - -
    <głos rozsądku> Dopuszczam też pewną niezerową możliwość, że takie coś byłoby kompletnym niewypałem :D
    • 19: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime8 Mar 2017
     
    Nie wiem. Ale zapytam żony, a potem trzeba to będzie jeszcze wytłumaczyć Chińczykom :)
    • 20:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 Mar 2017
     
    W takim razie zgaduję, że pewnie nie będzie potrzeby martwić się o tłumaczenie Chińczykom ... ;)
    • 21: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime9 Mar 2017
     
    Nie zmienia to faktu, że na Eklera zaczynam zbierać kasę :).
    • 22:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    hah! opłacało się czekać :D
    Dwa lata temu zapisałem się na eklera na atariAge, i wczoraj odezwał się do mnie santosp, że moja eklerka już gotowa do wysłania. Będe miał nową wersję mini, nie wymagającą expansion boarda.

    Nie mogę się już doczekać!!!
    • 23: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    o, fajnie. ja mam wersje z expansion boardem. a w rdzeniu sa jakies roznice?
    • 24:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    Rdzeń jest aktualizowany równolegle do obu modeli, ale były niedawno ciekawe zmiany. Można teraz aktualizować firmware korzystając z karty SD, można wgrywać na kartę pliki ustawień i OS ROM wylądował na wewnętrznej pamięci flash. Dodatkowo są jakieś nowe tryby wideo - jest teraz sygnał composite i svideo na wyjściu d-sub.
    • 25: CommentAuthorgrafi71
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    ile taka przyjemność kosztowała (jeśli można zapytać) ?
    • 26: CommentAuthorPecet
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    I z kim się trzeba przespać, żeby takie cudo dostać;)
    • 27: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    2 lata oczekwiania??? no niezla kolejka.
    • 28: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    to nie tak... rozwoj tego sprzetu caly czas trwa, jak osianie jakis tam etap deklaruje sie zakup, jak zbierze sie odpowiednia ilosc ludzi produkcja rusza. ja pamietam, ze zadeklarowalem zakup dopiero jak bedzie gotowy wlasnie ten expansion board, od wplacenia do przyjazdu sprzetu nie pamietam ale minaly moze 2 miesiace??? ja placilem z transportem ok. 1tys.zl.
    • 29:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime4 Aug 2019 zmieniony
     
    To nadal jest wersja testowa, a nie końcowa produkcyjna, więc dostępność mocno ograniczona. Ja już nawet zapomniałem, że się zapisałem :D

    Mnie kosztowało z przesyłką z Grecji około 800PLN.

    Myślę, że nadal można się zapisywać jako chętni - pewnie im więcej będzie osób, tym szybciej pojawią się nowe egzemplarze :)

    ja zapisałem się w tym wątku i santosp sam się do mnie odezwał.

    ->link<-
    • 30: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    A w czym to jest lepsze od Rpi 4??.
    • 31:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime4 Aug 2019
     
    a kto powiedział, że jest lepsze?
    tak samo nie jest lepsze od zupy ogórkowej :D
    to dwie różne rzeczy.
    • 32: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Aug 2019 zmieniony
     
    nie wiem. wdaje mi sie dla zupelnie innego klienta. jak ktos chcialby podlaczc fiznyczne urzadzenie zewnetrzne (np. cos sobie projektuje w sterowniu czy cos)... nie wiem, mozna do rpi4 wsadzic fizycznego np. karta?

    --- za to widze przewage eklera nad oryginalnym sprzetem wlasnie w tym zakresie, mozna sobie przelaczyc eklera na 150 roznych konfiuracji i posprawdzac zachowanie projektowanego sprzetu podlaczaneo do fizycznych zlacz.

    --- dokladnie z tego samego powodu widze przewage eklera nad projektem nowej plyty z juz montowanmi rozszerzeniami
    • 33: CommentAuthorxxl
    • CommentTime17 Aug 2019
     
    • 34:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime23 Aug 2019 zmieniony
     
    Tu jest video z porównania dwóch projektów - czy taka będzie przyszłość A8 w XXI w. ?
    MIST kontra EKLER - który projekt przeważy? ;o

    • 35:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime23 Aug 2019
     
    Możecie uzupełniać informacje:
    ->link<-
    • 36:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime23 Aug 2019
     
    Już paczka do mnie leci. Będę uzupełniał
    • 37:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime28 Aug 2019
     
    chciałbym uzupełnić / poprawić informacje, ale nie mam konta :) do kogo z tym?
    • 38:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime28 Aug 2019 zmieniony
     
    Z tego co pamiętam, jednym z "wyżej postawionych" użytkowników Atariki jest Miker i/lub Dely. Proponuję zacząć od nich.
    P.s. Nie omieszkaj zrobić też hasła o sobie... ;) bo chyba go jeszcze nie ma.
    • 39:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime20 Dec 2019 zmieniony
     
    @Bocianu: minęło parę miechów, ale jakoś wciąż nie widać Twoich dopisków o "eklerze". :o Jeżeli nadal nie uzyskałeś dostępu do Atariki albo nie masz czasu wstawić tam tego info, to wrzuć w tym wątku swoje impresje, ok? Wtedy ja tam poprawię co trzeba. :)
    • 40:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime20 Dec 2019
     
    brak czasu na razie. dostęp mam.
    • 41:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime21 Dec 2019 zmieniony
     
    A propos Eclair'a, to właśnie Nir Dary ma do sprzedania to cudo:

    Nir:

    i am selling one of my eclaire XL complete boards with the acrylic mini itx case

    it has the latest firmware on it. ->link<- price 250$ plus postage and fees


    Tysiak z kawałkiem i sprzęt jak marzenie - idealnie na Gwiazdkę! Do zakupu! ;)
    • 42: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    On ma starszą wersję. Nowsza jest mniejsza i mieści wszystko na jednej płytce.
    • 43: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    nie znam sie wiec powiem, ze tamta wersja ma "pojemniejsze" fpga wiec np. mozna wlaczyc emulacje stereo SIDa
    • 44:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    Nie znam się też to dodam, że są też podobno mniejsze modele z większym fpga.
    • 45: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    nie znam się ale zadam pytanie. Dlaczego to nie ma ECI?
    • 46: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    jakbys sie znal zauwazylbys PBI :-)
    • 47: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    dlatego pytałem o ECI, bo na PBI brakuje kilku sygnałów. Ale to, jakbym się znał, ale się nie znam. :)
    • 48: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2019 zmieniony
     
    wolalbys gniazdo cart i eci od gniazda cart i pbi?

    :D
    • 49:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    Nie znam się, ale słyszałem ze IO expansion slot w eklerze ma wszystkie sygnały z ECI. Tylko że trzeba przejściówkę. Ja mam już moduł w VIDEO expansion, który mi daje analogowe sygnały video (VGA, RGB, SVIDEO, COMPOSITE). I o dziwo działa!
    • 50: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    tak, bo potrzebnych rzeczy można się spodziewać w odpowiednim miejscu a w najbliższym czasie nadejdą spore zmiany w hardware; przynajmniej na to się zanosi. Ale dobra, nie ma to nie ma i mieć nie będzie :)