atarionline.pl Wybieraczka banków - jej sens istnienia;) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    Hej!
    po kolei.. powiedzmy że chcę zrobić produkcję na 320kb, ale nie rozumiem sensu tworzenia tak zwanej wybieraczki banków w dzisiejszych czasach. W zamian chciałbym zrobić 2 wersje produkcji: na 320kb Rambo i 320kb Compy. Czy są jakieś przeciwwskazania? Bo co może się zdarzyć:
    - ktoś nie ma min 320kb – produkcja nie pójdzie
    - ktoś ma 320kb(lub więcej) Rambo – wybierze plik dla Rambo
    - ktoś ma 320kb(lub więcej) Compy – wybierze plik dla Compy
    - ktoś kto ma 1024kb(lub więcej?) wybierze obojętnie co wink
    - ktoś kto ma rozszerzenia na bankach (Ramdyski, Sparte) i ma 320kb – Produkcja i tak to „zadepta”
    - ktoś kto ma rozszerzenia na (Ramdyski, Sparte) i ma powyżej 320kb – ma skonfigurowane tak że 320kb leży wolne (dla Rambo/Compy) a te rozszerzenia siedzą w pozostałych bankach - to wybierze odpowiedni plik.
    Czy ktoś ma taką konfiguracje dla której mój pomysł by legł w gruzach? Albo jakieś inne przemyślenia czemu ten pomysł jest
    "bee"?
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    celowosc wbieraczki bankow przy jakimkolwiek rozszerzeniu oceniam na zero
    • 3:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    @xxl: Twoja wypowiedz była do przewidzenia;)
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    zakladajac ten temat tez widac dochodzisz do wlasciwych wnioskow :D
    • 5: CommentAuthormono
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    @xxl: "Właściwe wnioski" to rabunkowa gospodarka zasobami komputera?

    W przypadku konsoli nie ma co mówić o gospodarowaniu zasobami - wszystkie są do wyłącznej dyspozycji uruchamianego programu.
    W przypadku komputera wybieraczka banków służy do ochrony danych użytkownika, które mogą się znaleźć w XRAM-ie.
    W SDX możesz się dowiedzieć gdzie się nie pchać więc wybieraczka nie jest potrzebna. W DOS 2.x nie masz takiej możliwości, więc miło dać użytkownikowi możliwość.

    Oczywiście jeśli nie przewidujesz powrotu do DOS, ani nawet resetu przez zimny start, a jedynie przez wyłączenie komputera, to wybieraczką nie ma się co przejmować :)
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    przewiduje zimny reset dlaczego mialbym sie przejmowac wybieraczka bankow a w przpadku restartu kompa nie musze?
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    Bo dane w XRAM nie przeżywają wyłączenia komputera.
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    za jedno mam czy w xram po resecie (zimnym czy wylaczeniu kompa) mam wartości $00 lub śmieci. pamiec sie inicjuje w razie potrzeby.
    • 9:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime3 Apr 2017
     

    mono:

    W przypadku komputera wybieraczka banków służy do ochrony danych użytkownika, które mogą się znaleźć w XRAM-ie.


    No może i 20 lat temu...
    Strzlam że 99% ludzi dema ogląda na emulatorach lub YT
    z pozostałych 1% - 99% ludzi ma min 320kb w rambo albo w compy, albo i ultimate1mb które ma tak skonfigurowane że może sobie spokojnie obejrzeć taką produkcję...
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Apr 2017 zmieniony
     
    czyli jesli jest ktos kto kopiuje cos do ramdysku po czym uruchamia demo :-) (i po resecie bedze chcial zeby te dane ciagle tam byly) to nalezy wprowadzic regulacje, zeby wszyscy piszac dema dawali mozliwosc "rabunkowej gospodarki" zasobami wpinajac wybieraczke bankow - bo wiadomo jak user tego uzyje?

    to jak z nozami - jesli ktos nozem podetnie sobie zyly to nalezaloby wprowadzic rejestracje wszystkich ktorzy kupuja noze.
  1.  
    Zrób jak Rzygoń:
    - Albo wybór manualny przy wsparciu usera
    - Albo wybór automatyczny przy wsparciu opatrzności
    • 12:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime3 Apr 2017
     

    mgr_inz_rafal:

    Zrób jak Rzygoń:
    - Albo wybór manualny przy wsparciu usera
    - Albo wybór automatyczny przy wsparciu opatrzności


    A jak User będzie nie wierzący i Opatrzność spali mu komputer?:)

    Tak na serio to chodzi mi o czy właśnie jest SENS robienie takiej wybieraczki albo detekcji...
    Ot taka mała "rewolucja":D
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    :D @MiR: musisz byc gleboko wierzacy skoro uwazasz ze userzy swiadomie klika w numery bakow :-)

    z 3-ch ktorym by sie chcialo klikac, 1-szy teoretycznie powinien wiedziec o co chodzi zrobic to zle, 2-gi bedzie losowo wybieral, a 3-ci skonfuguruje dosa zeby nie zawadzal.

    wybieraczki bankow to taki fetysz 3 osob ktore odpalaja wszystko z dosa :D
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Apr 2017 zmieniony
     
    To, co poniżej to tylko dla 576/1088k

    Wystarczy, że demo bez wybieraczki odpalane z SDX trafi w bank SDX i mamy crash. O ile w SDX mamy wpływ na to w którym banku siedzi dos, tak nie mamy wpływu na inne sterowniki (np. do S_VBXE z czego pamiętam) i które ładują się tam, gdzie chcą .. i z jednego robią się nagle np. 3 banki :)

    Koala, najprostsze rozwiązanie - demo w czasie uruchamiania sprawdza, czy ma plik w którym masz 16 bajtów z numerami banków, jeśli pliku nie ma to sobie wykrywasz co chcesz i zapisujesz dane. Jeśli użytkownikowi coś będzie przeszkadzać to sobie ten plik wyedytuje i zapisze tam takie wartości banków, jakie będzie sobie chciał. To chyba niewielki nakład pracy... znacznie więcej napisałeś w tym topicu :D
    • 15:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime3 Apr 2017 zmieniony
     
    I właśnie tak robi Rzygoń. Detektuje sam banki i obecność SDX, ale jeśli user stworzył plik, to zastosuje się do odczytanej konfiguracji.

    W ten sposób wiemy, że mamy do czynienia z w miarę kumatym userem, no bo przecież STWORZYŁ plik.

    A jeśli ktoś mniej kumaty odpali gierkę i mu się wywali to najwyżej pogra w coś innego. Założenie jest takie, że ten mniej kumaty traktuje Atari tak jak opisałem to w następnym akapicie i raczej nie ma Sparty i innych takich.

    Dodam jeszcze, że mój *całkiem prywatny* punkt widzenia jest taki, że Atari to bardziej konsola niż narzędzie pracy i generalnie można mieć w życi dotychczasową zawartość banków, wychodzenie "do DOS", itp.
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    a ja np. traktuję ten komputer jako realna platforma do pisania muzyki i nie wyobrażam sobie by po użyciu każdego programu użytkowego trzeba było odłączać od prądu połowę mieszkania ;)

    Ale tak na serio to i tak tu chodzi o grę, czy demo i zimny reset nie stanowi problemu. Mamy to domyślnie w U1MB, czy biosie IDE+.
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    nie uruchamiasz dem z dosa. problem solved.
    • 18: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    tak? Naprawdę? :)

    90% inter 16k, 95% inter 1k, 256B

    Dema plikowe zawierające się w więcej niż jednym pliku i wymagające do uruchomienia dosa (tak z pamięci):

    Back to Life 2, Ergo Bibamus, Forsaken Love (p1 i p2), GRU, L2 Back, Numen, PIT, Rozkmina, Tit demo, TimeKepper (choć to narazie z dosII+d), TooHard 4, XL Digital, ..

    Generalnie z połowę reszty dem zawierających się w pojedynczych plikach też uruchamiam z dosa, bo jest to dla mnie wygodniejsze.

    Ale - to, czy jest wam potrzebna wybieraczka to jest określone w regułach konkursów w których bierzecie udział. Jeśli jest tam napisane, że nie trzeba - to nie trzeba. Jeśli jest napisane inaczej - to postępujecie zgodnie z regułami, albo nie piszecie niczego. Chyba proste?

    Problem Solved ;)
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    > "Ale - to, czy jest wam potrzebna wybieraczka to jest określone w regułach konkursów w których bierzecie udział. Jeśli jest tam napisane, że nie trzeba - to nie trzeba. Jeśli jest napisane inaczej - to postępujecie zgodnie z regułami, albo nie piszecie niczego."


    hmmm, co zrobi organizator compo gdy stanie przed wyborem - 1 praca gdy w regulaminie zapisze szykane "ma byc wybieraczka bankow bo uruchamiamy z DOS" lub 5 prac - bez szykan... co zrobi? postatarowcy nie sa zdolni do refleksji - "nie piszecie niczego". ale to bylo dobre.

    :D
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    Po pierwsze to regulaminy obecnie "stosowane" są raczej zero - restrykcyjne (wystarczy przeczytać ze zrozumieniem), a dwa - to jest inaczej niż myślisz. To ODPADNIE może jedna praca :D
    • 21: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    kazdy (doslownie) regulamin kompo, na ktorym robisz prezentacje nie dopuszcza prac ktore normalnie dzialaja na Atari :-)

    zacytuje siebie: "postatarowcy nie sa zdolni do refleksji".
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    Odpowiem w podobnym tonie. Wszystkie prace "po_regulaminowe" działają na każdym Atari :-)
    • 23: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    ciesze sie ze nie zaprzeczasz :-) jest postep.
    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    Nie pojmujesz postępu i mylisz pojęcia jak zwykle. Szkoda się chyba z koniem kopać ;)-

    tymczasem.
    • 25: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    Co do wybieraczki - jak już się wykłócicie jak ma być, zwróćcie uwagę na regulaminy kompotów, by się jakiś prawnik nie trafił, i się nie rzucał, że praca A powinna zostać zdyskwalilfikowana.
    • 26:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    ehh, widzę że wątek został przejęty....
    no dobra, dodałem na AA tam posta odnośnie tego o co mi bardziej chodziło:P Może tam nie będziecie się kłucić...
    W każdym razie: Ja wiem (chyba:P) jak zrobić detekcję, wybieraczkę, odczyt z dysku danych o bankach, ale nie o to mi chodziło dając ten topic. Chodziło mi o to że jak post factum dostaniecie plik, a raczej 2 pliki (po jednym na dany typ rozszerzenia) to czy będziecie mieli problem go odpalić na swoich atarkach (przypominam: minimalne wymagania 320kb). Jeżeli tak jakie to będą problemy?

    W obecnych czasach IMO inaczej używamy komputerów Atari niż w czasach kiedy takie wybieraczki czy detekcje były potrzebne. Teraz mam po prostu wątpliwości czy one są w ogólne potrzebne, czy to nie jest po prostu relikt przeszłości..
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    napisz tu też, że chodzi Ci o INTRO 256 BAJTÓW... Boże coś Polskę :)

    a co do ostatniego akapitu, to opinie w tym temacie masz na AtariArea. Tylko jedna osobistość podobnie rozumuje w temacie detekcji banków :D
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Apr 2017
     
    o - jeszcze jedna :)
    • 29:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Apr 2017
     

    koala:

    (przypominam: minimalne wymagania 320kb).

    Tak w ogóle dlaczego akurat 320 kB? Moje pierwsze i podstawowe Atari ma 256 kB (z TOMS) i nie wiem po co robić większy "standard" ? ;o
    • 30:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime4 Apr 2017
     
    @Dracon: akurat musi być 320kb:) To juz jest chyba taki standard "scenowy"

    @pin: nie to nie chodzi o 256 intro, to był tylko przykład;)

    Może inny przykład i teraz z życia wzięty:
    Demo UnMec - było robione na "wariackich papierach", składane na ostatnią chwilę (jak zwykle). Demo to wykorzystuje 320kb pamięci, ma zahardkodowane banki dla Rambo. Wszystko zgodnie z regulaminem party SV - było podane compo machine i to wszystko. I teraz zobacz na pouecie czy demozoo czy gdzieś indziej gdzie się pojawiły komentarze do tej produkcji - czy ktokolwiek narzekał że się demo mu nie uruchamia bądź zniszczyło my cenne ramdyski? Bo ja o takim czymś nie słyszałem:)
    To odpowiedzi są 2:
    - albo olali i nie oglądali dema (buuu)
    - albo zobaczyli jest w dla siebie najbardziej wygodny sposób (YT, emulator, real atari z rozszerzeniem min 320kb rambo, a najprawdopodobniej był to U1mb)

    I o to mi tylko chodzi - czy faktycznie w dzisiejszym świecie przy tak wykorzystywanym Atari - wybieraczka do banków, czy pobieranie z pliku, czy choćby ich detekcja jest po prostu potrzebna, bo jak na razie nie widziałem ani jednego wpisu o tym że "mi nie pójdzie pomimo że mam 320kb w kompie"...

    Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby Programy miały takie funkcjonalności (najbardziej chyba przydatna to detekcja banków), ale chodzi mi o to że nie powinno być to wymagane przy tworzeniu produkcji, a już najlepiej jak to miało miejsce na SV: przedstawiona compo machine i tyle w temacie:)
  2.  
    Well,

    I did not complain but wrote a short note at Abbuc forum - the Unmec demo crashes when in Compyshop mode: ->link<-

    But I only tested this in emulator, since I do have a 576k Atari 800XL with Compyshop + Rambo mode available at the same time (therefore no sep. Antic mode available). And no, I do not have a U1MB anymore, I sold both my computers with U1MB to Nir Dary...

    Alas, for Atarians that only have Compyshop extension (very common here in Germany), the demo would be unviewable on real Atari and they can only watch it on the emulator, so a ramdisk-picker (setup / configure) would be nice.

    Suggestions:
    1) The demo could load a pre-set XRAM mode (e.g. Rambo) automatically and only when pressing a key (e.g. Shift) at boot-time the XRAM picker/setup/config. appears and one can choose another mode (e.g. Compyshop, etc.) there that will be used by the demo then.

    2) The demo searches for a config. textfile, if none is found the XRAM setup/config. is loaded and when finished saved as a textfile; whenever the textfile is found, this textfile will be used as the pre-set for XRAM. (And if there already is a textfile on the disk that does not match your XRAM, simply delete it and create a new one with the XRAM setup/config.)
    • 32: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Apr 2017
     
    czyli jest to dobry powód ku temu, by choć wykrywać to co oferuje sprzęt.
    • 33:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime5 Apr 2017
     
    @CharlieChaplin - nie znałem tej strony:) I także że nie wiedziałem że Compy jest tak popularne w Niemczech. Ale z tego co rozumiem to takie 2 wersje pliku także by były OK?
    Sugestie są fajne - ale na to trzeba poświęcić troszkę czasu i zasobów - dyskutujemy o tym w wątku "obok" na AA:)

    @pin: powód zawsze się znajdzie, sens już nie:P
    • 34: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Apr 2017
     
    No właśnie. O powód nie musisz się martwić, załatwi się :D