atarionline.pl Atari custom WB/XEGS PCB - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime10 Sep 2017 zmieniony
     
    Atari custom WB/XEGS PCB



    FOTO PCB przód
    FOTO PCB tył


    wstęp
    Jak niektórzy wiedzą zbieram kasety i carty na małe Atari, najlepiej, gdyby był to komplet tego samego tytułu w zestawie kaseta + cartridge. Takie nieszkodliwe zboczenie :).
    Niestety, szczególnie rodzimi producenci utrudnili mi realizowanie hobby, więc do głowy wpadł mi głupi pomysł. Jak każdy głupi pomysł zacząłem go realizować. I jak niekażdy pomysł ten zakończył się sukcesem.
    FOTO 3x kaseta, 3x cart
    FOTO Św.Graal
    Zamysł był taki żeby zrobić cart pasujący do fabrycznych obudów XEGS - bez wiercenia, guziczków, przeróbek obudowy i takich tam.


    do roboty
    Przy projekcie współpracował ze mną użytkownik x_angel. Jak wyglądała nasza współpraca? Ja byłem tym, który odejmował sobie od ust (puszkę piwa jak była pusta), motywował, czasami narzekał dlaczego tak długo, czasami trzaskał biczem dla wzbudzenia respektu... A x_angel robił całą resztę.
    Obaj mamy dobre serca (jesteśmy ciężkimi frajerami), więc cały projekt postanowiliśmy udostępnić atarowej społeczności za darmo.
    Wczesną wersją bazową tej płytki był projekt C.P.U., który został dostosowany do moich potrzeb:
    LINK oryginalny projekt
    Soft do przerobionej wersji napisał user andrewm0374 (kolejny z dobrym sercem). Także zgodził się na publikację i udostępnienie programu XEGS merger za darmo.
    Końcowa wersja PCB pasuje do obudów WB/XEGS/drukowanych:
    FOTO cartridge WB
    FOTO cartridge XEGS
    FOTO cartridge druk 3D (nietestowane)
    LINK sklep sprzedający obudowy w różnych kolorach


    lista części, soft, schemat
    - PCB. Do złożenia zamówienia wystarczy plik o rozszerzeniu .brd, nie jest potrzebny schemat,
    - pakiet rezystorów w obudowie, tzw. R-pack 8-pin (ew. 9 lub 10-pin), rezystory 10k ohm
    - 3 kondensatory SMD 100n w obudowie 0805 (C1+C5 - są dwa footprinty)
    - układ 74HC574 (zatrzaskuje część adresu),
    - układ GAL16V8D,
    - pamięć flash SST39SF020 (512kB -> SST39SF040) ew. np. Winbond W29C020
    Dioda LED1 i rezystor R5 nie są potrzebne do działania. Były tylko do diagnostyki, ale projekt okazał się w pełni sprawny, więc...
    Dlaczego te części? Ponieważ poprawnie współpracują z 65XE(z nową płytą jak i ze starą bez złącza expansion)/130XE/800XE/800XL i atarkami z rozszerzeniem pamięci. Z innymi częściami bywają problemy.

    Soft i schematy do pobrania:
    LINK soft, schematy (wystarczy kliknąć zielony klawisz POBIERZ)
    Jak otworzyć cartridge XEGS?
    LINK otwieranie obudowy XEGS
    Jak otworzyć cartridge WB?
    - jest jedna śrubka, PCB łatwiej wyjąć po przesunięciu plastikowej części w stronę miejsca na śrubkę.
    LINK otwieranie obudowy WB


    projekt płytki
    Do otwarcia projektu można użyć darmowej wersji Eagle Autodesk:
    LINK Eagle Autodesk
    SCREEN widok schematu
    SCREEN widok PCB


    jak to zrobić?
    - programem CreaXin1 układamy gry/programy (.xex, .com, .exe, .axe, .obj, .bin, .obx) w zestawy (zapisujemy jako .rom),
    - zestawy łączymy programem XEGS Merger,
    - programujemy GALa (wsad od C.P.U. jest także załączony) i flash np. programatorem TOP3000, ew. TL866, etc.
    - lutujemy.
    Po lutowaniu:
    FOTO PCB po lutowaniu pion
    FOTO PCB po lutowaniu poziom
    FOTO PCB po lutowaniu tył


    składanie cartów
    Obudowa XEGS.
    Po włożeniu płytki należy połączyć ją z obudową klejem, inaczej podczas zatrzaskiwania obudowy możemy płytkę zniszczyć. Ja używałem kleju kauczukowego, trzeba odczekać 24 godziny po aplikacji, ale klej jest elastyczny i sprawdza się w 100% także jeśli chcemy coś później poprawić.
    FOTO sklejony XEGS
    Obudowa WB.
    Te obudowy mają 2 wrażliwe punkty. Pierwszy to sprężynujący drucik, który należy zabezpieczyć przed rdzą. Drugi to prowadnice dla tegoż drucika - trzeba je przesmarować (minimalną ilością gęstego smaru), żeby cart już nigdy się nie zacinał. I klejem kauczukowym łapiemy płytkę w dwóch punktach. Fabrycznie kleju nie ma, ale jak już robić to robić dobrze - likwiduje to irytujące dźwięki luźnej płytki.
    FOTO sklejony WB


    to nie błędy, to cechy...
    - ponieważ każda gra ładowana jest do pamięci, te, które zajmują trochę powyżej 50kB (około) wymagają do uruchomienia rozszerzenia pamięci lub modelu 130XE. Przykładem niech będzie The Goonies,
    - BASIC jest wyłączany podczas startu, więc programy w nim napisane odpadają.


    efekt
    FOTO efekt końcowy 3x WB
    FOTO efekt końcowy 3x XEGS
    FOTO zwykłe tekturowe pudełko od zapakuj.to


    koniec mordęgi, czyli vlepki
    Zrobiłem vlepki laminowane do gier wyjątkowych, których nigdy nie było na cartach: Robbo, Fred, Dyna Blaster, Crownland, Alley Cat (niesamowite, że kiedyś zniechęciłem się do tej gry po pierwszej planszy), Road Race. I przetestowałem je najpierw w różnych warunkach pogodowych :).
    FOTO test vlepek na Fełłałi
    Nie są one takiej jakości jak te od Xenophobe ciągle dostępne pod tym linkiem, ale też dają radę.
    Testowo zrobiłem także vlepki nielaminowane:
    FOTO vlepki nielaminowane 1
    FOTO vlepki nielaminowane 2
    FOTO vlepki nielaminowane (3x Spy vs Spy)
    Dlaczego o tym wspominam? Płytek powstało dokładnie 20 sztuk, każdy tytuł, który robiłem dla siebie został na wszelki wypadek zrobiony w dwóch kopiach. Jeśli byłbyś zainteresowany kompletem vlepka+płytka, ew. cały cart to mój mail: ccwrcltd (małpa) gmail.com - i w tytule poproszę "cart + nick z forum".

    To chyba tyle... Jeśli o czymś zapomniałem, pytaj, może kiedyś odpowiem :).
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime10 Sep 2017
     
    Ładnie to wyszło.
    • 3: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime11 Sep 2017
     
    dobra robota, pewnie dużo radochy miałeś
    • 4:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime11 Sep 2017
     
    @larek
    Ty też mi utrudniasz życie. Gdzie jest Laura na kasecie ja się pytam? Cart mam, kasety mi brakuje.

    @gorgh
    Wysłałem prv.
    • 5: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime28 Oct 2018
     
    Czy na ten cart wejdzie Space Harier?
    • 6:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime28 Oct 2018 zmieniony
     
    Plik .bin wejdzie, ale Space Harrier ma 1MB z tego co widziałem. -> Inaczej mówiąc: nie ma na to szans.

    ...Ale ten 0,001% szansy na odpalenie jeszcze sprawdzę.

    Edit: sprawdzone, nie da rady.
    • 7:
       
      CommentAuthorRetroBorsuk
    • CommentTime28 Oct 2018
     
    Łoo fajne ja bym chciał carta Montezumy (ale na carcie wiadomo Preliminary) żeby dał się grać normalnie. Albo River Raid. Albo Scramble. łoo albo Time Pilot.
    Tylko, że ja mam 800. Pójdzie to to?
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime28 Oct 2018 zmieniony
     
    Kup SIDE2 i będziesz mieć te wszystkie gry, które wymieniłeś (i setki innych) na carcie.
    • 9: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime29 Oct 2018
     
    SIDE2 nie wejdzie do 800 nie XL.
    • 10:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime29 Oct 2018
     
    @RetroBorsuk

    Nie mam Atari 800. Jak chcesz to mogę Ci podesłać te tytuły do testów.
    • 11:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime29 Oct 2018
     
    Borsuk ma 800XL.
    • 12:
       
      CommentAuthorRetroBorsuk
    • CommentTime29 Oct 2018
     
    Dzięki Prezes. Pòjdą te cartridge na Atari 800XL?
    • 13:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime29 Oct 2018
     
    Tak, jak jest to na górze napisane :)
    • 14: CommentAuthorPROTON
    • CommentTime29 Dec 2018
     
    Użyłem EPROM-a 27C040, trzeba tylko przełożyć linie A18.
    • 15: CommentAuthorPROTON
    • CommentTime29 Dec 2018
     
    Druga strona.
    • 16:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime29 Dec 2018
     
    @PROTON

    Wszelkie uwagi i przeróbki z opisem są tu mile widziane, dzięki :)

    P.S. luty robią wrażenie, widać wprawę.
    • 17: CommentAuthorPROTON
    • CommentTime29 Dec 2018
     
    Opiszę dokładnie jak to zrobiłem, drabinkę rezystorową trzeba wlutować bez jednej nóżki (tej z kropką) i do niej w powietrzu dolutować zasilanie. Pozostałe dwie zworki są zaznaczone na turkusowo na płytce, żółtym kolorem, są przecięte 3 ścieżki. Zdecydowałem się na przeróbkę ponieważ układy 27C040 są tanie i dostępne w przeciwieństwie do AT29C040.
    P.S. Dzięki za luty ;)
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Nov 2019
     
    ktos z forumowiczow zajmuje sie produkcja takich kartow?
    • 19:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime27 Nov 2019
     
    Na sąsiednim forum Sikor opracowuje nową obudowę do kartów. Jak powstaną obudowy, to między innymi ja projektuję do nich szablony płytek, na których będzie można wyprodukować różne karty oraz inne urządzenia. Może jakoś po nowym roku się coś ruszy z tematem, ale to zależy w pierwszej kolejności od tego kiedy Sikor dokończy temat obudów i kiedy ruszy ich produkcja.
    • 20:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime27 Nov 2019
     
    @Mq

    Piszesz o obudowach z tego wątku:
    ->link<-

    Dla jasności: płytki z tego tematu już są dopasowane do obudów, które będzie produkował Sikor.

    @xxl

    Moją odpowiedź masz na mailu i miałem raczej na myśli ogłoszenie na atari.org.pl niż tutaj :)

    No i też jestem ciekaw jakie możliwości będą miały PCB od Mq.
    • 21:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime27 Nov 2019
     
    Tak, oczywiście tak jak pisze ccwrc płytki z tego wątku pasują jak najbardziej do obudowy Sikora. Wspomniałem tutaj o obudowach, bo jak już ktoś myśli o zrobieniu carta, to może go też zainteresować obudowa od razu.
    Co do moich płytek, to możliwości będą takie, że po prostu szablon będzie większy, wykorzystując maksymalnie przestrzeń wewnątrz nowej obudowy, co pozwoli zmieścić trochę więcej elektroniki, ale też tu szaleństwa z tym miejscem nie ma się co spodziewać, bo obudowa jest mimo wszystko dość mała. Staram się też zrobić to maksymalnie uniwersalnie, żeby w nowych projektach można było np. Odciąć fragmenty i robić mniejsze płytki, albo dla pełnych płytek pozbyć się w nich otworów, by wyłamać zbędne wtedy zaczepy i zyskać miejsce na elektronikę. Na razie jednak mowa tylko o szablonie pod różne zastosowania, nie ma póki co żadnych konkretnych projektów cartów.
    • 22: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Czy możecie podać jakie jeszcze zamienniki, dostępne w PL, pasują plug and play do tego carta?

    Bo już mnie qkur***a bierze z tymi chińczykami, co zamówię W29C020 to przychodzą uwalone, 2-10 sprawne i już mi się znudziła walka o zwrot kasy.

    Teraz spróbuję zamówić SST39SF020, ale zapewne będzie top samo :(
    • 23:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Z tymi pamięciami kupowanymi od Chińczyków to jest loteria. Mam takie same doświadczenia jak Ty lopezpb. Nie podam od kogo kupować, bo niestety ale nawet u jednego sprzedawcy raz kupisz i są ok, nawet nówki, a innym razem kupujesz, a tam każdy układ inny, niektóre w ogóle inne niż zamawiałeś, a część nie działa... Najlepiej takie rzeczy zamawiać sobie w ilościach od razu po 10szt i u trzech sprzedawców, wtedy jest szansa, że nazbierasz zapas, a na resztę zakładasz disput i dostajesz zwrot kasy. Trzeba się przyzwyczaić do takiego sposobu działania, a jak nie, to kupować drożej w polskich hurtowniach, wtedy masz na drugi dzień scalaki i wszystkie sprawne i dokładnie takie jak zamawiałeś.
    • 24: CommentAuthorxian
    • CommentTime5 Dec 2019
     
    Chińczycy mają używane wyluty szlifowane od góry z przerobionym nadrukiem na sicie - jak rozkład się zgadza to drukują to co pod to podchodzi a co to jest i czy działa to loteria.
    • 25:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime18 Jan 2020 zmieniony
     
    No i stało się. Ktoś zaczął produkować obudowy, które pasują do PCB z wątku. Nie trzeba rozbierać oryginalnych cartów :)

    Dokładniejsze foto i możliwość zamówienia w tym wątku:
    ->link<-
    Post #168 - info o cenach i sposobach zamówienia.
    Post #174 - duża ilość fotografii wersji przedprodukcyjnej (produkcyjna będzie miała kolor bardziej dopasowany do serii Atari XE).

    klik (foto)

    klik (foto)

    ---------------------------------------
    Edit: Obudowy w wersji produkcyjnej mam już u siebie, można do nich włożyć na dzień dzisiejszy kilka typów cartów. Opiszę na szybko tylko trzy.
    1. Carty z obudów WB pasują perfekcyjnie.
    2. Carty od szarych, karbowanych XEGS (lub w 100% wzorowane na nich) trzeba łapać klejem żeby wyeliminować (choćby minimalne) ruchy na boki. Ja łapię klejem w czterech punktach: na wszystkich zaczepach + środek.
    3. Carty z tego tematu: pasują, ale jeśli ostatni lut od kostki pamięci pozostaje nieobcięty (ja zostawiam nietknięte) to trzeba przyciąć delikatnie plastikową podpórkę żeby cart nie sprężynował. Poniżej foto z zaznaczonym punktem przycięcia (pomalowane na zielono) i mini-relacja z klejenia płytki do obudowy. Zaczepy trzymają idealnie, ale jak już coś robić to tak żeby wytrzymało następne 30 lat ;)

    klik (foto)

    klik (foto)

    FOTO dodatkowe 1
    FOTO dodatkowe 2
    FOTO dodatkowe 3
    FOTO dodatkowe 4
    FOTO dodatkowe 5
    FOTO dodatkowe 6

    Byłem także ciekaw jak wyglądają standardowe vlepki na nowych obudowach. A tak:

    klik (foto)

    Jasne vlepki:

    klik (foto)

    klik (foto)

    Niebieska vlepka -> niebieskie PCB.

    klik (foto)

    klik (foto)
    • 26:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime8 Oct 2020 zmieniony
     
    Obaj producenci mogą wydać się znajomi ;)

    klik (foto)

    klik (foto)

    klik (foto)

    klik (foto)
    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Oct 2020
     
    mam takie obudowy :D . ŚWIETNA ROBOTA,JAKOŚĆ 10/10 .
    BRAWO Sikor ! .
    • 28:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime20 Feb 2021 zmieniony
     
    Sikor_soft wypuścił limitowaną serię zielonych (bagiennych) obudów. Poniżej kilka fotografii jeśli ktokolwiek ma problem z doborem koloru vlepek.

    Airball
    klik (foto)

    Choplifter!
    klik (foto)

    Commando
    klik (foto)

    Frogger
    klik (foto)

    Great Green Adventure
    klik (foto)

    Road Race
    klik (foto)

    Stellar Shuttle
    klik (foto)

    Stellar Shuttle w ciemnej obudowie dla porównania
    klik (foto)

    Tiger Attack
    klik (foto)
    • 29:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime20 Feb 2021
     
    GGA, frogger i commando cud malinka :)
    • 30: CommentAuthorpigula
    • CommentTime20 Feb 2021 zmieniony
     
    Commando musze sobie zrobic :)
    A wlepki robisz na jakim papierze?
    • 31:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime20 Feb 2021 zmieniony
     
    @string

    Vlepka do GGA została zrobiona przez Daniela, twórcę gry. I jeśli chcesz oficjalnie nabyć oryginał na carcie to można zrobić to w tym wątku:
    ->link<-
    Na dzień dzisiejszy zostały dwie sztuki. Jedna z nich może być zrobiona na niebieskim PCB i w ciemnej obudowie.

    @pigula

    Vlepki (moje) nie są robione na papierze, są zamawiane w drukarni i jest to podwójnie laminowana folia.

    Edit do posta poniżej: Mr. pigula pisze o plikach typu (np.) .bin, które programuje się bezpośrednio na kostkę bez użycia softu CreaXin1 (w mailu poinformował, że już sobie poradził).
    • 32: CommentAuthorpigula
    • CommentTime23 Feb 2021 zmieniony
     
    We were shortly testing most of available Atari XE/XL cartridge game dump files (all ROM sizes: 8, 16, 32, 64, 128 KB) published on www.atarimania.com site and all of them was working perfectly.

    Na stronie softu do generowania własnych wsadów do tego projektu Carta jest podane, że niby pozwala na używanie cartów 128KB.
    Mam kilka takich obrazów - jako przykład mogę podać prototyp commando ale soft wrzeszczy, że jest za duży?!
    Czy ktoś zna rozwiązanie? Bo sprawa rozbija się o kilka bajtów...
    • 33:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime5 Nov 2021
     
    Czy na płytkę "SikorSoft" do GALa zawsze wgrywa się ten sam wsad bez względu na wielkość pamięci flash?
    • 34:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime5 Nov 2021 zmieniony
     
    @gienekp

    Tak, wsad do GALa nie zależy od pojemności kostki pamięci. Co do całej reszty (czyli jaki to ma być wsad) kontaktuj się bezpośrednio z Sikor_Soft jeśli jakieś elementy do płytki zakupiłeś w firmie łącznie.

    gienekp:

    Aha, a gdzie jest ukryty trik, że mogę tym CreaXin1 tyle xex'ów napakować? Bo wydawało mi się, że cartridge idzie po 8k w bankach.

    Będziesz musiał (lub chciał, lub nie) zapoznać się z pierwszym postem i wszystkimi linkami do oryginalnych źródeł. Loader umożliwia wgrywanie nie tylko .xex, ma większe możliwości. Niestety jeden z autorów (Raster) zginął w katastrofie kolejowej, więc niektóre idee trzeba będzie interpretować samemu.
    ->link<-

    gienekp:

    Nie mogę rozkminić tej "nadwyżki" powyżej 128kb. Sikor_Soft daje SST39SF040-70-4C-PHE a to ma 512kB. 512 wymaga 19 lini adresowych A0 - A18. A18 jest na pinie 1 kości, a według schematu idzie to jako VPP. No więc tylko 128kB (z 512) można użyć?

    Hmm. Nie :)
    Nie ma żadnej nadwyżki powyżej 128kB. W uproszczeniu i schematycznie:
    - to co 'wyprodukuje' CreaXin1 to max. 128kB,
    - resztą zarządza soft XEGS Merger, który (powiedzmy) tworzy loader zarządzający oddzielnymi częściami wyprodukowanymi przez CreaXin1 i dba o właściwy podział,
    - dlatego nie można wgrać pliku o pojemności powyżej (około) 128kB,
    - ale równocześnie pozwala to na skorzystanie np. z kostki 1024kB. I taka kostka (znów uproszczenie) nie jest traktowana jako całość a jako 8 oddzielnych kostek 128kB którymi zarządza XEGS Merger.
    • 35:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime5 Nov 2021 zmieniony
     
    Final Edit:
    /* Czyszczę post, żeby nie robić śmietnika. */

    Dla układu ATF16V8B-15PU (odpowiednik GAL16V8D) trzeba wgrywać wersje "defaultdisabled" (inaczej wyskoczy READY w Basicu). Zamiennik wstaje w negacji na pinie RD4 i RD5.
    • 36:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime16 Jun 2022 zmieniony
     
    W tym projekcie brakuje źródeł do układu GAL. Co ciekawe kryją się tam trzy pułapki.
    Robiłem testy na:
    - LATICE: GAL16V8 i GAL16V8A
    - MICROCHIP: ATF16V8B
    i każdy z nich zachowywał się inaczej.

    Pierwsza sprawa to mamy "hazard" przy włączeniu, wynikający z tego, że projektanci nie użyli przerzutnika D tylko na bramkach pętle ze sprzężeniem zwrotnym (Hazard.png). Według moich eksperymentów w programatorze testując oba GALe wstają tak samo, ale ATF odwrotnie. czyli na RD mamy 0 zamiast 1. ALE w ATARI GAL16V8A zachował się jak ATF16V8B! Czyli jemu też trzeba wgrywać "default disabled". Jeżeli ktoś wgrywał do GAL16V8A "defauult enabled" to zobaczy BASIC. Testowo POKE 54528,0 i jesteśmy w domu (to jest też metoda na sprawdzenie czy nam odwrotnie wstaje GAL czy jednak jest uwalony).

    Z tym hazardem nic nie idzie zrobić bo, żeby był elegancko to trzeba skonfigurować przerzutnik D. W GAL niestety clk działa tylko na zbocze narastające a ATARI na carcie ustala wszystko na opadającym. Trzeba by przerobić projekt płytki. Wpuścić na jakąś nogę F2, zanegować go i wypuścić do CLK.
    Wtedy taki kod (testowałem tylko przez programator bo płytki pod to nie mam)...
    Name     SXEGS ;
    PartNo 00 ;
    Date 2022-06-07 ;
    Revision 01 ;
    Designer GienekP ;
    Company ;
    Assembly None ;
    Location ;
    Device g16v8ms;

    /* *************** INPUT PINS *********************/
    PIN 1 = !F2;
    PIN 2 = RW;
    PIN 3 = nCCTL;
    PIN 4 = D7;
    PIN 5 = nS4;
    PIN 6 = In6;
    PIN 7 = In7;
    PIN 8 = In8;
    PIN 9 = In9;
    PIN 11 = En;
    PIN 19 = nS5;

    /* *************** OUTPUT PINS *********************/
    PIN 12 = LATCH;
    PIN 13 = OE;
    PIN 14 = CE;
    PIN 15 = WE;
    PIN 16 = T;
    PIN 17 = H;
    PIN 18 = RD;

    /* ****************** LOGIC ************************/
    WE = 'b'1;
    OE = 'b'0;
    T = 'b'0;
    CE = ( nS4 & nS5 );

    LATCH.D = ( nCCTL # RW );

    CCTL = ( !nCCTL );
    nD7 = ( !D7 );
    nRW = ( !RW );
    trig = ( CCTL & nRW );
    ntrig = !trig;
    x = trig & nD7;
    y = ntrig & RD;
    H = x # y;
    RD.D = H;


    ...załatwiłby robotę.
    Tak edukacyjnie, zapis "!F2" GAL dla CLK (pin1) olewa. Mimo, że inne piny potrafi zrobić w negacji. Dla trybu z przerzutnikami wybieramy "Device g16v8ms;". Inaczej WinCUPL głupieje. Zresztą ten WinCUPL głupieje co chwilę i trzeba się nieźle napocić, żeby nam wyszło coś co niby od razu powinno działać :/

    Ponieważ płytka jaka jest to jest, więc trzeba się jakoś dostosować. I teraz druga sprawa. Skoro projektanci nie zrobili reakcji na zbocza to musieli przyjąć jakiś stan CLK dla logiki. Przepisałem istotny kod na podstawie schematu, zrobiłem symulację (Symylacja.png) i wygląda na to, że jest to stan wysoki czyli zatrzaskiwanie zewnętrznego przerzutnika nastąpi na zboczu narastającym. O ile RD może się z tą pętlą sprzężenia poustalać względem wejściowego D7 to przerzutniki zewnętrzne zobaczą tylko zbocze. Skoro ATARI ma mieć wszystko ustalone przy opadaniu zbocza to wydaje mi się, że również zewnętrzne przerzutniki powinny łapać dane z zapisu $D5xx na zboczu opadającym. Co ciekawe z ATARI działa tak i tak. Prawdopodobnie zegar jest przesunięty lekko w fazie. Jednak chyba lepiej być przezornym i zrobić to zgodnie ze sztuką.

    Trzecia i ostatnia sprawa. Trzeba jakoś ustalić, czy układy z tą pętlą wstają z L czy H. A najlepiej zrobić 2 wersje i któraś spasuje.

    Kod dla GAL16V8
    WE     = 'b'1;
    OE = 'b'0;
    T = 'b'0;

    CE = ( nS4 & nS5 );

    nF2 = ( !F2 );
    nRW = ( !RW );
    CCTL = ( !nCCTL );
    LATCH = !( CCTL & nRW & nF2 ) ;
    trig = !( CCTL & nRW & F2 ) ;

    a = ( trig # D7 );
    b = ( trig # ( !D7 ) );
    H = ( ( ( !a ) & b ) # ( H & b ) );
    RD = H;


    ATF16V8B i GAL16V8A:
    WE     = 'b'1;
    OE = 'b'0;
    T = 'b'0;

    CE = ( nS4 & nS5 );

    nF2 = ( !F2 );
    nRW = ( !RW );
    CCTL = ( !nCCTL );
    LATCH = !( CCTL & nRW & nF2 ) ;
    trig = !( CCTL & nRW & F2 ) ;

    a = ( trig # ( !D7 ) );
    b = ( trig # D7 );
    H = ( ( ( !a ) & b ) # ( H & b ) );
    RD = !H;


    Cały projekt z symulacjami poniżej (Wynik.png). Identyczny wynik dadzą oba kody. Jednak tam gdzie RD po włączeni ma według symulacji stan nieznany, tam w praktyce może być albo 0 albo 1.

    Sprawdziłem z cartami ATF16V8B i GAL16V8A i działa. Ten GAL16V8 coś mi przyszedł podejrzany i za ten kod głowy nie dam. Natomiast ATF16V8B i GAL16V8A, działają bezbłędnie. Jak dorwę oscyloskop to połapię przebiegi w koło jak to wygląda.


    P.S Jeśli chodzi o "licencje", to kody można wykorzystywać w sposób dowolny i bez ograniczeń, szczególnie edukacyjnie, demonstracyjnie, komercyjnie i niekomercyjnie.
    • 37:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime16 Jun 2022
     
    @gienekp

    Dzięki.
    Ja używam GAL16V8D 15LP - jest najbardziej "pancerny" dla udostępnionego wsadu i zdołałem go przetestować z praktycznie wszystkimi standardowymi, dostępnymi na rynku atarkami.

    Problematyczne są jedynie Ultimate 1MB i oparty na nim Incognito - gryzą się (tylko czasami, zależnie w jakiej wersji jest układ na płycie) z układem 74ls08 na mobo Atari. Wg. producenta w takich przypadkach należy wymienić 74ls08 na taki w wersji F08. I to załatwia sprawę.
    • 38:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime21 Dec 2022
     
    Link do płytek powiązanych dzięki użytkownikowi @gienekp :)

    ->link<-