atarionline.pl Robbo Solucja - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Mar 2018

Jako, że znowu uderzyliśmy z tematem Atari w mainstream, to odnotowuję dla porządku i zainteresowanych. Otóż książka "Robbo. Solucje", o której pisałem w tym artykule:

->link<-

została zauważona również tutaj:

1) u Krogulca:

->link<-

2) w "Dzienniku Polskim":

->link<-

3) w "Onet Kultura":

->link<-
    • 2:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Mar 2018

I jeszcze bym zapomniał o Graczpospolitej, która jako pierwsza zaineresowała się tematem! Sprawcą tego jest Michał Król:

->link<-

1.  
    Dzięki za wspominkę. Książka prosto z księgarni już do mnie leci, więc choćby na naszym fanpage na bank jeszcze o niej wspomnę.
    • 4:

CommentAuthortdc
    • CommentTime29 Mar 2018

He he fajna sprawa;)
    Czy ktoś by pomyślał w latach 80. ile to przygód będzie miał poczciwy Robbo?;)
    • 5:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2018

No i najobszerniejszy artykuł o książce napisała "Wirtualna Polska", zrobiła też wywiad z autorami i umieściła ich zdjęcia:

->link<-

Oczywiście nie bez przekłamań, których w naszym tekście nie było :P

Do tego nie napisali ani słowa - całą treść wygenerował napisany przez twórców program.

czwórka twórców wzięła "atarynki", 8-bitowe komputery, które wypadły z obiegu ponad 20 lat temu, żeby zrobić na nich książkę. Od deski do deski.
    • 6:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Mar 2018

"Dziennik Polski" drukowany też ma artek o Robbo:
  2.  
    Brawo dla szanownych Panów!
    • 8:

CommentAuthorbobikowoz
    • CommentTime6 Apr 2018

Melduję, że przedpremierowe zamówienia już gdzieniegdzie dotarły :)
    • 9: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime7 Apr 2018

baczność, w tył rozejść się, spocznij
    • 10: CommentAuthorAlex
    • CommentTime7 Apr 2018

Pewnie wyjdę na malkontenta, ale dla mnie ta książka jest pozbawiona sensu. Fajnie, że prasa podchwyciła temat - gratuluję! Fajna jest okładka :) ale zawartość jakoś mnie nie przekonuje... Gdyby te "solucje" chociaż były prawdziwe...

Natomiast aby moja krytyka była konstruktywna,podzielę się przykładem generatora poezji, jaki powstawł ponad dwie dekady temu na C64 i ZX Spectrum :)

• 11:

CommentAuthorshanti77
    • CommentTime7 Apr 2018

@Alex myślę podobnie, czym tu się zachwycać, jakieś losowe teksty.
    • 12: CommentAuthorz80
    • CommentTime7 Apr 2018

Robbo to była super gra dla dzieciaków, w ogóle się nie zestarzała, mi się podobała strona wizualna, dopracowanie całości, nie za duży poziom trudności (dobrze, że nie taki jak w Super Boulder Dash 1 Chaos Software z 1987), zakończenie, tekst na początku... No i potem Robbo Konstruktor, gdzie można było się poczuć konstruktorem growej rzeczywistości. Aż dziw, że ten sam autor stworzył później takie nudy jak Electrobody.
    Książki nie widziałem, więc się nie wypowiadam, ale jest tyle nudnych książek, że ta może nie zaniża poziomu;)
    • 13:

CommentAuthorkris3d
    • CommentTime8 Apr 2018

Jeśli podejdziemy do książki od strony performance-u, będzie łatwiej rozluźnić pośladki;)
    • 14:

CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Apr 2018 zmieniony

No cóż, na j.polskim zawsze miałem problemy z "prawidłową" interpretacją poezji. Jakoś tak przeważnie miałem inne skojarzenia niż wytyczne programowe. Dzięki tego typu programom można wprost udowodnić, że tego typu zajęcia w szkole są po prostu bez sensu. tworzenie poezji to wypadkowa tak śmiesznych rzeczy, bzdurnych i często losowych skojarzeń (mózg zryty opium, mózg po alkoholu, chorujący mózg) że sama próba interpretacji to zajęcia bardziej dla fascynata psychiatrii niż normalnego człowieka :D

@z80: to tylko dobitnie pokazuje fakt, że jak komuś coś wyszło raz, drugi a nawet trzeci - to wcale nie oznacza że czwarty raz też wyjdzie dobrze :) Nie wyszło i może dlatego gość zajął się w życiu czymś zupełnie innym. Chociaż w środowisku PC XT/AT (lata 90) ta gra była w Polsce nawet dosyć popularna (pewnie z braku konkurencji).
    • 15: CommentAuthormarekp
    • CommentTime8 Apr 2018

@kris3d: Pytanie. Czy Twój post jest komentarzem do tego performansu czy jego częścią? To samo pytanie może też dotyczyć mojego posta.
    • 16:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Apr 2018 zmieniony

Alex - za gratulacje dziękuję, ale dalszej części nie rozumiem. Właściwie na czym polega Twoja krytyka i czego dotyczy? Zastanawiam się i nie wiem, bo:

a) tutaj jest wątek o książce wygenerowanej komputerowo, a nie o programie generującym tekst! O programie "Generator Solucji Robbo" prasa nie pisała, bo ich Atari nie interesuje. Książka za to jest interesująca, bo jest eksperymentem literackim, a literatura prasę interesuje.

b) takich książek na świecie jest zaledwie kilkadziesiąt, a ta jest pierwszą polską książką tego typu. To też dla niektórych ma wartość.

c) umknął Ci fakt, że książka była całkowicie przygotowana na sprzęcie retro i to też część eksperymentu. I takich książek na świecie raczej w ogóle nie ma. Co mają do tego programy na C-64 czy ZX Spectrum to naprawdę nie wiem...

d) książka to NIE TYLKO wygenerowany komputerowo tekst, to również listing programu, jego opis, schematy, z których można się nauczyć programowania czegoś takiego, a także mnóstwo ciekawych informacji o tego typu literaturze i tym eksperymencie.

Skoro jednak piszesz o programie, a nie książce, to też się zastanawiam, na czym właściwie polega ta konstruktywna krytyka?

1) piszesz, że program nie ma sensu. Ależ ma, tylko nie jest to generowanie solucji do Robbo :). Jeżeli uprzesz się, że chodzi o to, to faktycznie się zawiedziesz.

2) podane przez Ciebie przykłady programów są interesujące, ale ani pierwsze, ani nieznane. W książce o "Robbo" wspominany jest pierwszy tego typu polski program - na Amidze, artysty Bruszewskiego produkującego sonety.

3) co więcej, w podanym przez Ciebie filmiku jest nawet podane, w którym numerze pisma "Ha!Art" został ten program na ZX Spectrum opisany. Pismo "Ha!Art" wydaje ten sam facet, który jest odpowiedzialny za pomysł z "Robbo.Solucje" - Piotr Marecki. Takie eksperymenty są w polu jego zainteresowań.

4) program "Generator Solucji Robbo" to nie jest wtórny pomysł, bo nigdy żaden program nie polegał na generowaniu pseudosolucji do gier.

5) nie rozumiem jednak, co z tego, że na jakimś kompie powstały tego typu generatory, nawet gdyby nie był to oryginalny pomysł. Co przeszkadzałoby taki projekt zrobić na Atari? Czy jak są już jakieś gry na C-64, jak "Stunt Car Racer" to znaczy, że nie warto takiej gry zrobić na Atari?

Shanti77 - @"czym tu się zachwycać, jakieś losowe teksty."

Słusznie, nie ma się czym zachwycać! :) Jeżeli poszukujesz w tej książce solucji, jak przejść Robbo, to się srogo zawiedziesz! Bo to nie jest o tym książka :)

Dodam tylko, że teksty nie są jednak losowe, bo książka jest w połowie tekstem ludzi - ani posłowie, ani procedury, schematy Bocianu nie są losowe.
    • 17: CommentAuthorpirx
    • CommentTime10 Apr 2018

ooooo.... troszkę się zawiodłem, bo myślałem, że to są prawdziwe solucje. rozumiem, że to by było trudne, ale po tym

jakoś tak to sobie wyobrażałem :)
    • 18: CommentAuthorAlex
    • CommentTime13 Apr 2018

Kaz - mi chodzi jedynie o (bez)sens pseudosolucji :) Na początku myślałem podobnie jak Pirx, że są prawdziwe i już prawie powiedziałem "wow", gdy doczytałem, że jest to tylko sztuka dla sztuki.

Nie mam absolutnie nic do autorów, składu całości, programu generatora czy fenomenu Robbo.

Natomiast mój pobieżny przykład generatorów poezji miał jedynie pokazać, że treść generowania komputerowo może mieć sens - to jest tak konstruktywność w krytyce ;)
    • 19:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 dni temu zmieniony

W tak zwanym międzyczasie program "Robbo.Walktrough" (czyli angielska odmiana "Robbo.Solucja" jest pokazywany w Galway w Irlandii na międzynarodowej konferencji naukowej:

->link<-

Praca o Robbo trafiła nawet na wystawkę jako dzieło sztuki :D