atarionline.pl RGB dla Atari? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime25 Apr 2018
     
    Czy ktoś z forumowiczów wie coś więcej na temat tego wynalazku?

    sofia RGB



    sofia DVI



    Alternatywa dla VBXE ??? Czy co to jest ?
    • 2:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime25 Apr 2018
     
    To robi Simius. Poszukaj na sąsiednim forum, tam masz gdzieś cały wątek o tym, łącznie z cenami, zakupami, problemami, z czym działa, z czym nie działa itd.
    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime25 Apr 2018
     
    Mam Sophię w wersji RGB i z najnowszym firmwarem działa bardzo dobrze. Łatwy montaż. Kłopot chyba jest z dostępnością. Karta trochę tańsza od VBXE.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Apr 2018
     
    Lalek - sprawdź sobie jak na sophii wyglądają tryby 10++ itd w demach: Numen, Reditus.
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Apr 2018
     
    Dopałka jest dobra, ale z czego pamiętam nie emuluje błędów systemu pal.
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime25 Apr 2018
     
    Rozumiem, że amerykańskie Atari działające w systemie NTSC też nie emuluje błędów PAL i jakoś trzeba z tym żyć ;)

    Jak kiedyś będę mieć okazję to odpalę Numena na takiej maszynie i zobaczę różnicę. W ostateczności Numena na takim Atari można oglądać przez "normalne" wyjście wideo.
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    tak, można.

    Rozumiem też argument o NTSC, tylko że w warunkach ogólnie występujących w regionalnej strefie PAL, oraz scenowo realnych - nie do końca się to niestety sprawdza. Sprawdzi się w 99% gier. Inna sprawa jest taka, że mowa jest o rozwiązaniach generujących sygnał PAL a nie NTSC, więc szukamy zgodności z PAL a nie NTSC ;)

    Nie chcę też reklamować "konkurencyjnych" rozwiązań RGB, które generują pal i mają opcję na generowanie błędów pal. Chodzi o to, że autor topica pyta, więc jak zawsze staram się mówić prawdę :)
    • 8: CommentAuthortakron27
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    Sofia oprócz rgb ma możliwość przełączenia na sygnał component.
    wejścia component ztcp nadal są stosowane przez producentów czy to tv, czy projektorów. z rgb jest gorzej, tego już nie ma mój tv z 14roku.
    • 9: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime26 Apr 2018 zmieniony
     
    No dobra. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
    Poczytałem trochę o tym ustrojstwie i stwierdzam że...

    Przydały by się jakieś testy tego urządzenia TU a nie gdzieś na sąsiedniej stronie.

    Dlaczego?

    Bo komentarze z AOL jakoś trawię. Nie wiem czemu ale tutaj jakoś tak bardziej się odnajduję ;))

    Doprecyzuję pytanie.

    Czy jest możliwe aby w VBXE zaistniało wyjście DVI?
    Pomijam tutaj wątek o zgodności z błędami PAL(sofia) bo to było najczęściej wytykane temu projektowi.
    Rozumiem problemy(tak mi się wydaje;))

    Ale takie gniazdo DVI rozwiązuje 99% problemów z podłączeniem Atari do dowolnego NOWEGO telewizora.

    Moje SonyBravia nie posiada wejścia S-video, za to od cholery wejść HDMI i tylko jedno Scart(euro).

    Prosta przelotka rozwiązała by elegancko podłączenie i nie trzeba by było robić w Atari dziury pod euro-złącze ;).

    Reasumując. Projekt Sofia bardzo mi się "narazie podoba"
    Ale wolałbym VBXE z DVI.
    Wiem mogę sobie podłączyć Atari do monitora. Ale pomyślcie sobie taki np.Draconus,Robbo czy Laura na 50'(calach). BEZCENNE :).

    Podłączone(eleganckim "nowoczesnym" i skutecznym kabelkiem) Który kuma większość że się tak wyrażę MŁODYCH Atarowców :))

    Jest szansa na upgrade?
    • 10:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    Ale przecież Atari może wypuszczać sygnał pod eurozłącze..
    Możesz nawet samemu zrobić kabelek, tu gdzieś krąży film Larka ze schematem.
    • 11: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    @mav

    Ale będzie to w najlepszym wypadku S-video.
    Bo tyle da się wyciągnąć ze złącza monitorowego Atari.

    Jeśli twój nowy super TV nie posiada takowego a nie posiada jeśli jest nowy ;))

    To pozostaje ci composite video przez przelotkę Euro.

    To naprawdę nie to samo co VBXE.

    Chodzi o to by wykorzystać możliwości VBXE pod DVI.

    Projekt "Sofia" oferuje jakość obrazu powiedzmy bardzo, bardzo upraszczając HD na ekranie poprzez gniazdo DVI/HDMI
    bo to się da podłączyć przez prostą przelotkę.
    • 12:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    No nie twierdzę, że to to samo. Tylko, że da się :) jeśli faktycznie to ma służyć TYLKO dla wyjścia video, to może jednak nieco oszczędniej będzie kupić wtyczki i zlutować :)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Apr 2018
     

    atariki50:

    Bo komentarze z AOL jakoś trawię. Nie wiem czemu ale tutaj jakoś tak bardziej się odnajduję ;))


    Nie jesteś sam :)
    • 14: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    @mav

    Pewnie że tak.

    Ale VBXE to karta graficzna do Atari. Oferuje... co ci będę pisał sam pewnie wiesz a jak nie to doczytasz :)

    Chodzi o podłączenie przez DVI/HDMI do telewizora, przepraszam SMART/ANDROID TV. Skoro "sofia" potrafi to dlaczego nie VBXE? A możliwości ma moim zdaniem Większe.
    • 15: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    @Kaz
    Dięki.

    Miłego dnia (całego) ;).
    • 16: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    No to jak z tym DVI?

    Nie będę przecież atakował Autora bo przez szacunek dla jego rozwiązań sprzętowych zwyczajnie nie będę zawracał mu "dupy" bo mi się zachciało DVI w VBXE.

    Ale ponawiam pytanie.

    Czy reszta społeczności nie jest zainteresowana aby VBXE w Atari podpinało się do DOWOLNEGO SmartTV poprzez gniazdo DVI/HDMI?
    Skoro "sofia" potrafi to czemu VBXE by nie mogło.

    Chyba że gadam bzdury i przegapiłem upgrade.

    To mnie poprawcie....
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    Ależ właśnie najlepiej uderzać do autora, a nie "publiczności". Publiczność nawet jak przyklaśnie, to przecież nie zrobi :)

    Ja też sympatyzuję z pomysłem, byłoby łatwiej podłączać VBXE, ale dla mnie nic się nie zmieni, bo ja VBXE już mam i jest jakie jest :)
    • 18: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    @Kaz

    A nie wydaja ci się że teraz jest nas aż dwóch ?

    Gdyby tych postów było więcej?

    Pisałbym w ciemno bo się suweren domaga :))

    Przeca to forum jest. Trza by się skrzyknąć i pozbierać głosy (ksywki).

    A potem mając większość i argumenty grzecznie poprosić Autora VBXE coby ulitował się nad losem użytkowników tęskie patrzących w stronę projektu "sofia"

    Poważnie mówiąc myślę że musi nas być troszkę więcej. Bo inaczej Autor sobie odpuści. Skoro wszyscy są zadowoleni z faktu że VBXE (jest jakie jest) To po co zmieniać. Nie uważasz że coś w tym jest?
    • 19: CommentAuthortbxx
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    Ale które DVI? DVI-A, DVI-D, DVI-I ?
    VBXE wypuszcza sygnał RGB zgodny ze złączem SCART, który nie jest kompatybilny z żadnym standardem DVI. Gdyby zrobić sygnał zgodny z VGA, można użyć wtedy DVI-A lub połowę możliwości DVD-I (które nie jest kompatybilne z HDMI). Dopiero DVI-D jest kompatybilne z HDMI, tylko wtedy musielibyśmy mieć na wyjściu VBXE sygnał cyfrowy a nie analogowy jak teraz.
    • 20: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    @tbxx

    Pełna zgoda.

    To jak to ustrojstwo działa?

    I czy VBXE nie nie może podobnie?

    jeśli nie to OK.
    • 21: CommentAuthortbxx
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    Jeśli sposób generowania sygnału zależy od elektroniki, to raczej za wiele nie da się zrobić. Jeśli od 'wsadu' FPGA to myślę, że dało by się to zrobić. Ale na VBXE to ja już się nie znam :/
    • 22: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    VBXE mogłoby oczywiście generować sygnał cyfrowy. Ale na wyjściu jest DAC i normalne analogowe wyjście RGB. Żadnej innej opcji w zasadzie nie ma.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Apr 2018
     

    atariki50:

    Przeca to forum jest. Trza by się skrzyknąć i pozbierać głosy (ksywki).

    A potem mając większość i argumenty grzecznie poprosić Autora


    Nie zgadzam się z takim tokiem załatwiania spraw. Należy najpierw zapytac autora o to, czy w ogóle taka zmiana jest możliwa, sensowna, opłacalna, etc. Potem zapytać czy taką zmianę może wprowadzić i co do tego jest potrzebne. Jeżeli byłoby potrzebne zmobilizowanie tłumów chętnych to wtedy masz konkrety i dużo łatwiej zebrać ludzi.

    Zakładanie, że autora zmotywuje nacisk "większości" bardzo rzadko jest prawdą. A dodatkowo jak się okaże, że autor nie jest zainteresowany albo jest to niewykonalne albo nieopłacalne to tych chętnych co zbierzesz rozczarujesz i zmniejszysz szansę na skuteczność następnych akcji.
    • 24:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    nie czytalem ale pewnie ktos polecil VBXE a taki dziad w komputerze to juz nie....

    No dobra ,bez dodatkowego ukladu sie nie obedzie ,istnieje jakas tansza alternatywa ???

    kiedys mowilo sie o svhs ,ciekawe na ile poprawia obraz?
    • 25: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    Czyli trzeba poczekać na VBX-2

    Myślę że Autor VBXE nie odpuści sobie i pokaże kto tu karty do Atari rozdaje(sprzedaje)
    • 26: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    @Kaz

    Co do rozczarowania tłumów to zgoda chociaż jakoś ich nie widzę. Tak to wada tej opcji.

    Ale z doświadczenia (niedużego) wiem że zawracanie gitary zapracowanemu człowiekowi pomyslem jednej osoby nie popartym większym zainteresowaniem innych ot tak bo sobie wymyśliłem coś. Potrafi popsuć dzień
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    Spoko, ja wyrażam swoje zdanie. Trzymam się go, bo pomaga mi załatwić sprawy, które ponoć są niezałatwialne albo trudne do załatwienia.
    • 28: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    Aktualne VBXE to właśnie VBXE 2 czy nawet już 3 :) (różnice pomiędzy 2 i 3 polegają na użytym chipie, z powodu wycofania starego z produkcji - o ile dobrze pamiętam - funkcjonalnych zmian nie ma).

    Problem wyjścia cyfrowego był dyskutowany parę lat temu, przy okazji scandoublera - aby użyć chipa generującego sygnał z częstotliwościami VGA zamiast PAL. Jest to możliwość teoretyczna :) Wymagała by po prostu wyprowadzenia na zewnątrz sygnałów, które docierają do wbudowanego DAC-a. A w praktyce - przeprojektowania boardu. Patrząc na zainteresowanie projektem VBXE i ilością produkcji które go wykorzystują - nie sądzę aby autorzy zawracali sobie tym głowę.
    • 29: CommentAuthorRocky
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    Jestem za VGA/DVI.
    Od biedy można zrobić konwerter na SVideo za pomocą chipa z modulatora od Amigi.. tunery do PC łapią SVideo
    • 30: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime28 Apr 2018
     
    @Kaz

    Spoko
    • 31: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime28 Apr 2018
     
    Robienie SVideo z RGB jest dość proste, jednak robienie tego za pomocą firmowego modulatora od Amigi nie jest zalecane, bo to słabej dość jakości rozwiązanie ;) Na szczęście jest rozwiązanie znacznie prostsze, lepsze i bardziej kompaktowe, a kolega Drygol masowo montuje je w remontowanych Amigach:

    ->link<-

    Jest również dość uniwersalne jak widać.
    • 32:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Apr 2018
     
    @wieczor
    no i pięknie , o to chodziło :-)

    tylko jak to podpiąć pod Atari ...
    ...i czy da sie :-)
    • 33: CommentAuthortbxx
    • CommentTime28 Apr 2018
     
    @IRATA4 - przelotka 'Drygola' robi jedynie konwersje sygnału RGB (np. z VBXE) do S-Video.
    • 34:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Apr 2018
     
    dzięki za sprostowanie (już chciałem zamawiać ).

    Chyba najlepszym rozwiązaniem była by przeróbka czincz na Y/C SVHS(Svideo) ,teoretycznie można by rozdzielić chrominacje z luminacją i uzyskać lepszy obraz,po co kombinować ...
    • 35: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime29 Apr 2018 zmieniony
     
    No ale S-Video to jest właśnie sygnał z rozdzieloną luminancją i chrominancją. Nic nie trzeba rozdzielać bo Atari XE ma te sygnały wyprowadzone.



    W XL co prawda "zapomniano" o chrominancji, ale można to prosto poprawić.

    Tu była mowa jak zrobić S-Video z RGB na VBXE, gdy telewizor takiego wejścia nie ma - i wówczas polecam płytkę opisaną przez Drygola. Takoż do ST czy samej Amigi i innych kompów z RGB. Firmowy modulator od Amigi nie dość że generuje sygnał podłej jakości, to jeszcze wymaga 12V, co może być problemem w 8-bitowcach.

    PS. Właśnie pin mnie poprawił, że jeśli to jest XL z Freddiem to też ma chrominancję wyprowadzoną.
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Apr 2018
     

    wieczor:

    Tu była mowa jak zrobić S-Video z RGB na VBXE


    tak:




    Problemem jest tylko to, że zdaje się że nie weszło to do seryjnej produkcji. Trzeba męczyć Lotharka.
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Apr 2018 zmieniony
     
    Działa z tym na pewno VBXE, Amstrad CPC, powinno to też odpalić z Falconem ... choć tego nie mogę teraz sprawdzić bo mam flaka z uszkodzonym csync i RGB mam tylko wraz ze synchronizacją H/V, np. na SC1435.

    Urządzenie ma dwa wejścia RGB (DB9), przełącznik źródła, NTSC/PAL. Wyjścia to równolegle działające: s-video, komponent, kompozyt. Sprawdziłem s-video i kompozyta i to działa, nie udało mi się jednak uzyskać obrazu z komponenta i albo to nie działa, albo ja coś źle zrobiłem.