atarionline.pl UBU lab - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime19 Oct 2018 zmieniony
     
    Wiedzieliście o takim miejscu?
    Powinniście.

    Jest tam chyba wszystko z retrokomputerów i nie tylko.
    Byłem tam z wizytą i wyszedł taki filmik:


    To tylko zalążek informacji o tym miejscu. Do powiedzenia nadal jest sporo. Jesteście zainteresowani?
    • 2: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime19 Oct 2018
     
    Tak :)
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Oct 2018 zmieniony
     
    każdy zna to miejsce ;-)
    Znalazłem tam ciekawe,przepełnione czarnym humorem grafiki Yerzmyeya ,no sporo ich i w sumie mają w sobie coś ... a przynajmniej jestem ich fanem .

    Sprzętu sporo


    Wybitne dzeło Fumito Uedy na Playstation także tam znalazłem :-) .

    • 4:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime19 Oct 2018
     
    Patrz, a ja sobie selfiaka nie strzeliłem :D
    wiedziałem, że o czymś zapomniałem :D
    • 5: CommentAuthorLucy
    • CommentTime19 Oct 2018
     
    @mav: Bardzo fajnie nagrany i zmontowany film :)
    • 6:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime20 Oct 2018
     
    Dzięki :)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2018 zmieniony
     
    Jeszcze taki film Mava, z tegorocznego Media Art Show, gdzie widać między innymi Argaska, Voyagera, Maro, mnie i tematykę retro również:

    • 8:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime27 Dec 2018
     
    Dzięki za wrzucenie :)
    Faktycznie, tak było. Samo nagrywanie obu filmów odbywało się w tym samym terminie. W sumie, to ten drugi film był powodem, dla którego także mogłem zrealizować pierwszy.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jan 2019
     
    A tutaj wywiad z Piotrem Mareckim, założycielem UBU Lab o techno-książkach:

    ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Mar 2019 zmieniony
     
    I kolejne wydarzenie na Uniwerku Jagiellońskim (Kraków), które będzie miało atarowskie akcenty. W piąteczek, o 18 zacznie się pokaz gier "dziwnych".

    Tu profil wydarzenia:

    ->link<-

    W piątek 22 marca zapraszamy na wieczór z grami w UBU lab. Związani z nami naukowcy i demoscenerzy będą prezentować niezależne, dziwne, eksperymentalne, transgraniczne, nierzadko charakteryzujące się specyficznym poczuciem humoru, współczesne gry. Wybierzemy najlepsze utwory homebrew lub utwory mniej znane, które sytuują się na marginesie głównych nurtów gamedevu. Gry będziemy prezentować na natywnych platformach: PC, Atari XE/XL, Atari STE, Atari Falcon, Atari Lynx, ZX Spectrum, C-64, PC Engine - lub ich klonach. Zaprezentujemy także kolekcjonerskie wydania wybranych utworów. Każda gra zostanie omówiona, w trakcie spotkania będzie można także zagrać w wybrane gry na dedykowanym sprzęcie.

    Wybór gier i krótkie wprowadzenia:
    - Yerzmyey
    - Jan K. Argasiński
    - Krzysztof Kaz Ziembik
    - Piotr Kroll Mietniowski
    - Raf
    - Hubert Stańczyk
    - Piotr Marecki
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Mar 2019
     
    ...aaaa, się wpadnie może. Dozo.
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Mar 2019 zmieniony
     
    Kuźwa , akurat jutro jestem w Krakowie.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Aug 2019
     
    Ciekawe wypowiedzi dra hab. Piotra Mareckiego o e-literarze (do której należą również gry tekstowe):

    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2019 zmieniony
     
    W ostatni wtorek Kroll prowadził w UBU Lab demoshow na Atari Falcon 030 z i bez CT60. Tym razem filmik Full HD nagrywał Oswald, prawie 2 i pół godziny:

    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2019
     
    Padło pytanie na YT, jakiego peceta odpowiednikiem jest standardowy Falcon oraz Falcon rozbudowany jak u Krolla. 486? Pentium I?

    Jakie jest Wasze zdanie?
    • 16: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime27 Oct 2019 zmieniony
     
    Samo CPU?

    Standardowy Falcon to góra 80386SX@25MHz.

    ->link<- vs. ->link<-

    Dopalony sprzęt, który ma mieć 180 MIPS to wypada coś takiego.

    Pentium MMX         1    Pent MMX    166     189           Ch  1997
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Oct 2019
     

    AdamLOL1:

    Tu moznaby napisac doktorat na temat wydajności architektur Intela i Motoroli, jednak to nie zmienia tego ze 68060 był odpowiedzia Motoroli na wypuszczenie Pentiuma przez Intela i tak jak pentium zawieral mechanizmy branch prediction. Do tego dochodzi DSP który sam w sobie jest tez szybkim procesorem.


    ​Prawda. Dlatego napisałem, że warto zapytać o odczucia użytkowników (w grach, pracy codziennej), a nie opierać się tylko na twardych wyliczeniach, bo te wyliczenia mogą być różne, wyglądać znacznie lepiej dla któregoś sprzętu, w zależności od wziętych pod uwagę parametrów, a życie zweryfikuje te liczby. Np. Kroll do dzisiaj składa w Calamusie książki, czego podejrzewam, na 486 nie da się zrobić z taką szybkością jak na Falconie.
    • 18: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime28 Oct 2019
     

    Kaz:

    Np. Kroll do dzisiaj składa w Calamusie książki, czego podejrzewam, na 486 nie da się zrobić z taką szybkością jak na Falconie.

    Nie oglądałem dokładanie filmiku powyżej, ale na kanale AOL jest film jak jesteś u niego w domu i tam na bank składał książki na TT a nie Falconie.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Oct 2019 zmieniony
     
    A nawet na Hadesie. Ale na Falconie też.
    • 20: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    @Kaz
    Np. Kroll do dzisiaj składa w Calamusie książki, czego podejrzewam, na 486 nie da się zrobić z taką szybkością jak na Falconie.


    Czy ja wiem? Art z 1993 roku:
    Firmy Adobe Systems, Dell Computer i SuperMac Technology łączą siły, aby stawić czoło dotychczas niezachwianej pozycji Macintosha na rynku aplikacji graficznych. Pierwszy krok to promocja kolorowych zestawów programowych klasy desktop publishing na platformie PC. Jej głównym elementem ma być wprowadzenie na rynek przez Dell (jeszcze w bm.) dwóch zestawów sprzętowo-programowych konfigurowanych specjalnie z myślą o aplikacjach graficznych. (...) Software został dostarczony przede wszystkim przez Adobe Systems. Oprócz windowsowskich wersji Adobe Illustrator 4.0, Adobe Photoshop 2.5, (plus 200 fontów Adobe, Adobe Streamline, Adobe Type Manager i Adobe Type Allign), użytkownicy mogą pracować z Aldus PageMaker lub QuarkXPress. (...) Maszyny Della posiadają procesor 486 o częstotliwości 33 MHz, 16MB RAM-u, twardy dysk 230MB i kartę graficzną SuperMac Spectrum/24. Cena zestawu - 6695 USD. Za dodatkowe 1500 USD można dokupić monitor 20-calowy.

    ->link<-

    Jeśli chodzi o procki Motoroli, to 68060 pojawił się na rynku w 1993, gdy pojawił się Pentium.
    Motorola 68040 była odpowiedzią na 486, tak jak 68030 na 386.
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    To prawda, jednakże szybkość procka nie mówi nic o szybkości użytkowania :). No i nie zapominajmy też, że Falcon ma nie tylko 030, ale i DSP oraz układy specjalizowane. A w tym przypadku - również kartę CT60. Dlatego wrażenia użytkownika i jakieś pomiary działania programów (np. renderowanie PDF-a, sceny 3D) byłyby chyba bardziej obiektywne niż czysta moc procka.
    • 22: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    W 1993 roku nie miał CT60. Dell Power Publishing Workstation/Superstation miał być alternatywą dla Macintosh Quadra 800 kosztującego 2x tyle i pracującego na 68040 (Dell miał 486 33/66MHz).
    A grafiką w obu zajmowały się wyspecjalizowane karty graficzne.

    ->link<-

    1992 QuarkXPress przeportowano na Windowsa, PageMaker działał na blaszakach praktycznie od samego początku.
    Nie ma co się oszukiwać, w 1993 roku TT030 i Falcon, nawet z Calamusem, były ubogimi krewnymi.

    1993 to był dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia...
    • 23: CommentAuthorKroll
    • CommentTime28 Oct 2019 zmieniony
     
    @zbyti:
    Tak na TT składałem książkę np "Robbo Solucja".
    Na gołym Falconie, to chyba fajnie chodzi, ale Calamus 1.09 w rozdzialce STHigh.:)

    Alternatywą dla miłosników Calamusa :) byly klony np Hades. W Polsce używany był do 2002r. właśnie w F.kandzie :)
    • 24:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    1994: w drukarni, w której pracowałem, poległy ostatnie Atari TT....
    1995: całkowita dominacja PC i Corela do naświetleń blach poligraficznych
    1996: jeden, jedyny pracownik robi naświetlenia do sitodruku na Atari Mega STe i Arabesaque :D
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Oct 2019
     

    bruno_j:

    W 1993 roku nie miał CT60


    Ale nie mamy 1993 roku. A mówimy o odpowiedniku jakiego sprzętu PC jest Falcon, zarówno gołego, jak i z kartą CT60, która współcześnie istnieje i podwyższyła możliwości Falcona.

    Informacja o przechodzeniu na skład pecetowy/macowy nie wnosi nic, bo że tak było to wiemy, tylko co z tego? Przyczyną przechodzenia nie była jakość użytkowania czy szybkość, ale przede wszystkim możliwości zakupu, serwisowania, perspektywiczność, kompatybilność, etc. We Wrocku TT-tki działały w drukarni pana W. praktycznie do jego śmierci, bodajże 1998 rok. Twierdził, że posiadane przez niego pecety i programy jeszcze nie potrafią tego co Calamus od lat. Ale to na marginesie.

    No to jaki komputer obstawiasz Falcona jako odpowiednik - 486/25, Pentium I z wolnym zegarem?
    • 26:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime29 Oct 2019 zmieniony
     

    zbyti:

    Standardowy Falcon to góra 80386SX@25MHz.


    Oj, bardzo, bardzo się mylisz;)

    Wydajność Falcona to jego mocna strona, a architektura Atari Falcon 030 to coś niesamowitego jak na tamte czasy. Razem powoduje to że nie da się tak po prostu tego porównać. Podobnie jak nie da się porównać małego Atari z ZX spectrum czy pierwszymi pecetami, bo Atari ma aż dwa chipy graficzne w tym jeden programowalny.

    Jeśli chcesz porównywać moc obliczeniową w Atari Falcon z pecetem to należy zaznaczyć do czego. Przykładowo do grafiki to już 386 nie wystarczy z całą pewnością. Dlaczego? Dlatego ze wszystkie pecety z epoki (szczególnie te wcześniejsze) miały bardzo niskie taktowanie szyny, a do tego dochodzi to że połączenie z kartą graficzną w pececie było wąskim gardłem i pozostaje do dziś. Czyli pecet 386 jest bardzo powolny w animacji grafiki w stosunku do Flacona.

    Do tego dochodzą triki takie, jak generowanie obrazu przez DSP, gdzie obraz jest generowany w szybkiej pamięci wewnętrznej DSP, a następnie dopiero transferowany do pamięci video Falcona. To przyspiesza draaaaaastycznie i jest w praktyce wykorzystywane. Do tego Atari Falcon potrafi zrobić coś co nie ma swojego odpowiednika na pececie (tzn. już samo DSP nie ma odpowiednika) mianowicie w trakcie transferu tych danych potrafi przetwarzać (gdzie kryje się naprawdę duża moc obliczeniowa), kto kodował demka na falconie to wie o czym jest mowa. Sama ta moc obliczeniowa zjada każde 386, a nawet Pentium I na śniadanie;)

    Do tego grafika - ale jaka? Trzeba pamiętać, że w tych czasach, czyli kart maksymalnie SVGA, wszelkie animacje robiło się w 256 kolorach czyli tryb 13h. Więc jeśli inna grafika, inne parametry to transfer danych w pececie przez wąskie gardło stawał się jeszcze bardziej uciążliwy. A porównując peceta z Falconem trzeba brać pod uwagę lepsze parametry niż tryb 13h...
    (dochodzą tu takie zagadnienia jak: jaka głębia koloru jest wspierana przez dany sprzęt - czyli jaka rozdzielczość i głębia kolorów jest najwydajniejsza na danym komputerze. W pececie jest jeszcze inaczej bo w pececie jest karta graficzna, więc nie wiadomo jaką ma użytkownik. Już nie mam siły tego opisywać...)

    Warto zobaczyć jak fajnie wspiera architektura Falcona odtwarzanie takich plików jak MOD, MP2 i MP3. Przykładowo na Falconie odtwarzanie modów, nawet wielokanałowych to norma i nawet Atari 1040 STE to jest w stanie pociągnąć bardzo ładnie, ale w czasach pecetów 486/Pentium to nie było normą i było bardzo dużym obciążeniem dla peceta. To czasy, w których trackery były w trybie tekstowym (o zgrozo!), bo cała reszta odpadała...
    ...a na Falconie nie tylko były w trybie graficznym, co jeszcze były z fantastycznymi wirtualnymi ekranami;)

    Zaś moc obliczeniowa do plików mp3 to 486 (wyłącznie DOS) - cała moc obliczeniowa, a Pentium to właściwie takie minimum... Jednak na Atari Falcon były demka, gdzie to leciało w real time. Dlaczego? bo odtwarzanie pliku MP2 (wcześniejszy niż MP3) na Falconie zajmuje systemowi znikome ilości wydajności - sam sprawdź.

    Ale jak już jesteśmy przy dźwięku, to warto wspomnieć o wydajności jeszcze z innej strony, tę animowaną grafikę w windows 3,x to sobie darujmy... (a przecież trackery na Atari STE i Amidze 500 miały wyświetlane fale i equalizery w rt).
    Pojawia się jeszcze inny temat: na Atari Falcon bawiono się w takie rzeczy jak Hard Disc Recording. Architektura peceta nie nadawała się do tego z wielu powodów. Dlatego aby się w to bawić na początku lat 90. trzeba było kupić jakąś piekielnie drogą kartę dźwiękową. O co chodziło? Np. o brak interface SCSI, dlatego te karty dźwiękowe miały własny sterownik SCSI, który pozwalał karcie dźwiękowej zapisywanie danych w odpowiednim czasie itp.
    Był tylko jeden problem... architektura...
    czyli że kupowałeś super drogi HDD SCSI, podłączałeś, ale dysk widziała tylko karta dźwiękowa, nie mogłeś korzystać z tego dysku!

    Nie muszę dodawać, że takie problemy nie istniały na Falconie, nie trzeba było nic dokupować, wszystko było w gołym Falconie, a dysk był dyskiem, a nie pomyłką jak dysk podłączany do karty dźwiękowej;)))

    Warto zadać pytanie dlaczego pecet z taką kartą dźwiękową był tak drogi? Dziwnie Falcon wychodził taniej :D

    Piszę o tym, bo to również jest zagadnienie wydajności. A karty dźwiękowej do 386 nie kupiłeś, pojawiły się takie dopiero za czasów pentium.

    A co do wydajności to na Falconie było masę programów do HDR i dodatkowo umożliwiały one przetwarzanie efektów DSP w rt. Na pececie nie było takich programów, nie było ich tyle. Ja się do dziś nie spotkałem z programem na pececie (a nakupowałem wiele profesjonalnych kart dźwiękowych), gdzie była by możliwość łączenia efektów DSP: 1. szeregowo 2. równolegle 3. z bocznikiem.
    Nie wiem na czym polega filozofia, że takiego oprogramowania nie było (tzn. poza wydajnością peceta - he he), ale na Falconie było sporo i można się było w takie rzeczy bawić;) I to jak! Na pececie to co z efektami się robiło na Falconie - nazywano potem "kreatorami" - wielkie odkrycie Windows :D :D :D

    No i jeszcze dodam że do gołego Falcona na dyskietce był dostępny prosty program do zabawy z efektami DSP. Więc nabywca Falcona mógł od razu bawić się w to co nie było dostępne na wszystkich komputerach domowych.

    Cały ten sprzęt jaki jest w Falconie wspiera go wydajnościowo. To wszystko się składa na wydajność, która powoduje że Falcon to nie jest 386. Bo o ile grałeś w jakąś grę 3D na 386 (ja grałem) to animacja była marna, ale weź pod uwagę, że ta gra była bez dobrej muzyki (wtedy na pececie nie było dobrej jakości muzyki - nie bez przyczyny), gdyby 386 miało równocześnie odtwarzać np. MODa to by to już kompletnie zarżnęło ten system...

    To wszystko składa się na wydajność;)
    ...czyli na wyrzucone pieniądze;)


    Poza wydajnością pozostaje zagadnienie dobrego oprogramowania bo to właśnie to powodowało że używało się Atari, a nie peceta z Corelem (wiem, używałem i się załamałem). Oprogramowanie takie jak Calamus - to mistrzostwo świata np. w swobodzie, interfejsie i możliwościach. Na pececie brakowało oprogramowania z wieloma możliwościami tak jak brak tych programów do budowania własnych efektów DSP.
    Tak jak Kaz mówił, co z tego że coś było szybsze, skoro pewnych rzeczy się nie dało zrobić, więc nie było wyjścia, trzeba było korzystać z Atari.

    Podkreślam to bo te czasy to czasy pojedynczych programów do grafiki, DTP, dźwięku itp. i często były pełne błędów (Corel!), wysypywały się z byle powodu (to jeszcze za windows 95 itp., który ciągle sypał błędami z brakiem pamięci itp.). I właśnie brakowało funkcjonalności. Więc Falcon to wszystko to razem wzięte, gdzie to co wydajnością nie jest czasami deklasowało to co wydajność miało czy też mogło mieć. Takie życie;)
    • 27: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Przecież już pisałem. 68060 to próba odpowiedzi na Pentium.
    A Dell do walki z 68040 wystawiał 486 33/66 MHz z wypasioną kartą graficzną.

    I oprócz szybszego procka musisz do Falcona wsadzić jakąś 24-bitową kartę graficzną i dysk twardy tak z kilkaset MB, rozbudować pamięć RAM itd., itp.

    A rok 1998 to już inna epoka, pełna grafiki 3D, akceleratorów i SIMD.
    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @ bruno_j
    95/96 to już epoka 3D ,premiera Saturn i Playstation ,choć taki Falcon z CT 0 z obliczniem grafiki 3D radzi sobie całkiem nieźle ,szkoda że tak mało popularny był ten komputer , tzn popularny w wąskich kręgach .
    Atari miażdżył dźwiękiem , 8 kanałów 16Bit/50kHzwraz z koprocesorem,DSP!,i Yamaszka co aby starocia ładnie wygrać ...

    A jakie gry mogły by być !?! ,no ale nie było:( ,a na giełdach o tym komputerze krążyły niesamowite legendy -że gdzieś jest ,ktoś ma ,o ja !!! i takie tam .
    • 29: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @tdc przecież podałem, że biorę pod uwagę tylko MPISy. Nawet wziąłem ich dla gołego Falcona więcej niż z testów wyszło Krollowi bo z linkowanej strony.

    Dobrze się stało, że uznałeś, że trzeba mnie oświecić bo twój komentarz jest bardzo interesujący, dzięki! :)
    • 30: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @IRATA4 Co do DSP, to w blaszaczka mogłeś wsadzić takie cudo: ->link<-

    A wkrótce pojawiły się GUS i SB AWE 32.
    • 31: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime29 Oct 2019 zmieniony
     
    @zbyti Falcon miał 16-bitową szynę danych odziedziczoną po STE.

    Atari Falcon jest z jednej strony pełen kompromisów, a z drugiej z olbrzymimi możliwościami jakie zapewniały nowe układy.

    A i tak wszystko rozbiło się o marketing, a w zasadzie jego brak i problemy z produkcją. Na jedno i na drugie firmie zabrakło pieniędzy.

    I w ten sposób w 1993 roku konkurencja wyprzedziła Atari o dwie długości.
    • 32: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Oct 2019 zmieniony
     
    @bruno_j ja pamiętam jaką magią w prasie był wtedy otaczany ten komputer tuż przed premierą.

    Do dziś będąc pod tym wrażeniem nie mogłem zrozumieć dlaczego @Kroll mając Falcona działa na TT, przecież ma obok ósmy cud świata!? Zaciekawiło mnie to wtedy i obadałem różnice ;)
    • 33:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime29 Oct 2019 zmieniony
     

    bruno_j:

    Co do DSP, to w blaszaczka mogłeś wsadzić takie cudo: ->link<-


    Warto jeszcze wspomnieć, że firma Turtle Beach opracowywała karty muzyczne do PC już od lat osiemdziesiątych. A na początku 90tych lat (wcześniej niż miała miejsce premiera Atari Falcon) opracowała karty muzyczne z układami Motoroli DSP 56001 - a więc tym samym układem co w Atari Falcon.

    ->link<-

    Później, ten przestarzały już niestety układ DSP, był zastępowany znacznie nowocześniejszymi rozwiązaniamy, pozbawionymi m.in. ograniczeń w adresowaniu. DSP 56001 mógł zaadresować tylko 96kB pamięci.

    zbyti:

    @Kroll mając Falcona działa na TT, przecież ma obok ósmy cud świata!?

    TT działa szybciej niż Falcon w zastosowaniach DTP, co zresztą mówił sam Kroll na filmiku.
    • 34: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Oct 2019 zmieniony
     
    @Rastan powiem, że trochę mnie to zastanawia dlaczego jak piszę wyraźnie, że porównując same CPU to w MIPS-ach jest tak a tak - to dostaję, wykład na temat możliwości Falcona jako platformy. Tak samo gdy zaznaczam, że coś mnie zastanowiło dlaczego (chodziło o szczegóły) to sobie to sprawdziłem - to mi piszesz, że TT jest szybsze i @Kroll to mówił.

    Z jednej strony fajnie, bo dowiaduję się czegoś przy okazji z drugiej strony to trochę na siłę robienie ze mnie niemoty większej niż jestem ;)
    • 35: CommentAuthorKroll
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Po pierwsze i najwazniejsze, na TT skladalem Robbo Solucje, zeby to robic na oryginalnym sprzecie Atari wyprodukowanym 1990r. Zeby potweirdzic ze do tego nadaje sie bardzo dobrze mimo uplywu lat :).
    Oczywiscie w zastoswaniach DTP, które obecnie robie najszybszy z wszystkich moich kompów jest oczywisie Falcon060 z karta Radeon, potem Hades i TT.
    Najlepiej to wsyztsko widac w szybkosci dzialania, bo robilem porownanie otwierania pliku PDF przy pomocy dwóch przeglądarek PDF "Porthos" i Zview w kilku konfiguracjach.
    Wszystko to opisałem w czasopismie RK nr 4. Zachecam do lektury lub na priva. :)
    • 36: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Oct 2019 zmieniony
     
    @Kroll no tak ;) Dzięki za wyjaśnienie :)

    • 37:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @Kroll: no, tak ... Falcon060 z kartą Radeon ... :) :) :)
    Zastanawia mnie jednak dlaczego trzymasz się składu na oryginalym sprzęcie Atari i Calamusie?
    Oczywiście rozumiem sentyment, ale jako naukowiec powinieneś wiedzieć, że najlepszym systemem do składu tekstów naukowych (i nie tylko) jest Tex i jego pokrewne jak LateX. To jest system, który istnieje od lat 80tych i korzystają z niego od wielu lat różne wydawnictwa, jak np. Springer, Willey czy Elsevier itp. Sam zresztą z niego korzystam do składania publikacji i odkąd się go nauczyłem uważam, że nie ma nic lepszego. Po prostu nie wyobrażam sobie składu skomplikowanych tekstów matematycznych czy fizycznych na takim poziomie w innych programach (w tym np. w Calamusie - z całym szacunkiem oczywiście).
    • 38: CommentAuthorKroll
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @Rastan: oczywiscie ze tak, do zastosowan z mojej dziedziny TeX, jest niezastapiony, zreszta swoja prace dr. w nim skladalem :) W tamtym okresie byłem posiadaczem tylko Falcona030 :). Co do TeX-a to mam go takze w chwili obecnej zainstalowanego na Atari :).
    A obecnie skladam AF lub pokrewne rzeczy a tam wzorów fizycznych czy matematycnych raczej nie uświadczysz :), ale w ostateczności i na to mam rozwiązanie na Atari.
    Dla mnie sentyment i mozliwosc zrobienia tego np na Calamusie chocby mialo to trwac dłuzej niezniechęca i tyle w tym temacie.
    Na temat składania np na PC np w Wordzie (wiem wiem to nie jest program do DTP :) ) to mogę wypisywac cale laboraty. Nie czas i miejsce na to. :)
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Oct 2019 zmieniony
     
    @zbyti
    tak do końca nie czaję tego porównania , demko przedstawione w filmiku oryginalnie napisane zostało pod Amigę i jej układy więc możliwości Falcona nie pokazuje , takie porównanie dowodzi że Atari ma zdolnych koderów ,albo że JIL radzi sobie z emulacją Amigi 1200 ;-p .
    • 40: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @IRATA4 dziwne, że jako fan Atari nie zauważyłeś, że to demo lepiej wygląda i płynniej pracuje na Falconie ;) No ale na 16-bit to ty byłeś Amigowiec, wiec sam już nie wiem komu byś kibicował w tym wyścigu ;)
    • 41:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @zbyti
    zauważyłem ,tyle że nie jest to demko napisane pod Falcona więc nic ponad Amigę nie pokarze , znam demka Amigowskie a chciałem zobaczyć coś więcej na miarę FALCONA .
    Nie wiesz że Amiga jest rozwinięciem myśli technologicznej małego Atari (w firmach nastąpiły różne przetasowania )?
    • 42: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Oct 2019 zmieniony
     
    @IRATA4 że nastąpiły przetasowania to wiem. Osobiście zbyt słabo znam się na tworzeniu chipów, więc nie za bardzo łapię kontynuację myśli technicznej rozpoczętej na A8 a (ponoć) rozwijanej dalej na Amidze. Raczej widzę to jako: ci sami ludzie, nowe idee :)

    Posiadałem Amigę 500+ i 1200 ale dziś już bym nie kupił za to Atari STe mi się co raz bardziej podoba i myślę o posiadaniu w tej czy innej formie :)
    • 43:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @zbyti
    fajne jest STe , ale problem z nim mam taki iż czasu nie cofnę,za 16 Bit miałem Mega Drive a dopiero dużo później własną Amigę , ciągle będę porównywał gry z Ste do tych mi znanych i według mojego umysłu tych właściwych , oprócz rozrywki programy użytkowe na 16bitowcach średnio mi podchodzą , pobawić się chwilę mogę , ale podobne i w dodatku lepsze mam na PC ;) ,no co innego dźwięk ,brakowało mi tych brzmień i to się po prostu nie starzeje .
    Dobry zakup ,ale najbardziej to cieszył bym się z Falcona 030 z CT60 .
    • 44:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    @zbyti cieszę się że się nie zezłościłeś;)

    IRATA4:

    a chciałem zobaczyć coś więcej na miarę FALCONA .

    Na Silly Venture jest planowane demko na miarę Falcona!

    Muszę to zobaczyć;)
    • 45:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Oct 2019 zmieniony
     
    @TDC
    ... no więc będę :-D
    • 46: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    Bardzo fajnie sie ogladalo film z demami na Flache
    • 47: CommentAuthorKroll
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    @solo/ng: dzieki to juz chyba moj trzeci pokaz w UBU labie, fakt dopiero ten byl tak fajnie nagrany :)
    jeden pokaz robilem na kwasie kiedys u Tytusa w sklepie we Wroclawiu :)
    • 48:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime1 Nov 2019
     

    IRATA4:

    ... no więc będę :-D

    Wolę, aby był Falcon i nowe demo :D :D :D

    @Kroll, jak kiedyś na Grzybsoniadzie zrobiłem nocny pokaz dem na Atari ST. Może wpadnę do Was i zrobię też w Krakowie?;)
    • 49:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Nov 2019
     
    @ tdc
    sabotujesz mój przyjazd ? ;)
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Jan 2020 zmieniony
     
    Ostatnio rozeszło się info, że powstała ksiażka o demoscenie ZX Spectrum naszego kolegi Yerzmyeya i innych osób z UBU lab - Maro i Hellboja. Ale tak tylko przypomnę, że takich książek powstało i powstaje w UBU Lab więcej! Na zdjęciach macie pięć sztuk z tej samej serii oraz jedną wydaną przez inne wydawnictwo, ale też przez "naszych ludzi".