atarionline.pl Gramy na Gazie - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime19 Feb 2020
     
    Czytając podlinkowany art. doszedłem do filmiku z Pampalinim i aż dziw bierze, że nie znam (nie ma?) z nim żadnej fajnej gry. Gość jest zabawny, świetnie animowany etc. Do arcade-ówki na 8 bit jak znalazł :D
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime21 Feb 2020
     
    8 marca 2020 r. o godzinie 19:00



    Solidny metraż, bo aż 2:40!
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Feb 2020
     
    Premiera za 15 dni? eeeeee - nie wiem, czy właśnie w ten sposób zbudujesz większe "napięcie" ;)
    • 4: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime21 Feb 2020
     
    w moje urodziny, dzieki;-)
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Feb 2020
     
    @pin, kto powiedział, że chcę budować jakieś napięcie. To tylko zapowiedź, aby każdy mógł sobie zaplanować czas wolny :)

    @solo/ng, rozumiem, że może być trudno wyjść ze swojej własnej imprezy urodzinowej, żeby obejrzeć GnG, ale liczę, że chociaż później zobaczysz ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Feb 2020 zmieniony
     
    W oczekiwaniu na premierę odcinka "Gramy na Gazie" z grą "A.D. 2044" zapraszam do obejrzenia przeglądu gier na Atari wydanych przez firmę ASF. Tym razem program będzie na żywo!

    Kliknij w ->link<-

    • 7:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime23 Feb 2020
     
    Czy będzie jakiś zapis coby później obejrzeć? Pytam w imieniu osób, które mają w tych godzinach zaplanowany piknik :)
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime24 Feb 2020
     
    YT zachowuje całość, więc pewnie będzie można obejrzeć później.
    • 9:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime1 Mar 2020
     
    Już za chwilę!
    • 10: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime2 Mar 2020 zmieniony
     
    Hmmmm, czy można zakazać wyrywkowego pokazania i skomentowania gry? Pytam poważnie, bo nie wiem. Chodzi oczywiście o Turbikan'a. Chyba, że to tylko grzeczność z Waszej strony w stosunku do autora. Nie, żebym się czepiał, bo sam zapewne przychyliłbym sie do takiej prośby, ale ciekawi mnie, czy tego można zakazać?

    A tak w ogóle to świetny materiał.
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Mar 2020
     
    ... za Turbikan'a to powinni zamykać w celi ;) he,he,no może nie autorów samej gry,ale na pewno tych redaktorów co porównywali te grę do Blinky's
    • 12:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime2 Mar 2020
     
    Nooo.. inspiracja jest. :D
    Ale bardziej powinni zamykać za wybór nazwy... To już jest skandal.
    • 13: CommentAuthoras...
    • CommentTime3 Mar 2020
     
    Fajna inicjatywa...
    Gry jak gry, drogę wojownika można cyknąć tylko trzeba się nauczyć "postaci"...
    Zagrywałem się.
    • 14:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime3 Mar 2020 zmieniony
     
    @zijacek,
    w tym przypadku stanowisko autora gier było jasne - nie życzył sobie abyśmy pokazywali jakiekolwiek jego gry na naszym kanale, więc tego nie zrobiliśmy. Nie był to jakiś problem dla nas :)
    Nie wiem, jak to wygląda od strony prawnej, ale wydaje mi się (!), że nikt nie może zabronić zrecenzowania gry, książki, filmu, czy np. piosenki.
    • 15: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime3 Mar 2020
     
    ciekawostka - wpiszcie w google:
    atari turbikan

    ;)

    [w odwrotnej kolejnosci zadziala]
    • 16:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Mar 2020
     
    No i... ?
    • 17: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime3 Mar 2020
     
    @larek,
    Tak też myślałem, tylko po co w ogóle go pytaliście? :)
    A tak serio to zastanawiam się, czemu ma takie stanowisko. Jeśli depresyjnie nie lubi krytyki, to w sumie może i miał rację, ale z drugiej strony gra techniczenie nie jest zła, tylko ma nieprzemyślany poziom trudności.
    • 18: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Mar 2020
     
    @zijacek po tym wyjaśnieniu @larka nie sądzę, że pytali, raczej im prewencyjnie zabronił w reakcji na jakąś wcześniejsza krytykę.
    • 19:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Mar 2020 zmieniony
     
    Dla dziewcząt, które znam
    moc życzeń dzisiaj mam.
    Dużo zdrowia szczęścia i miłości
    oraz kwiatów i radości.
    Niechaj się to niesie na cały kraj,
    dziś dla pań wszystko naj... naj... naj!


    Nie wyobrażamy sobie świata bez kobiet, a czy wyobrażamy sobie świat z samymi kobietami? Hmm...

    Kliknij w ->link<- dziś o godzinie 19:00 :)

    • 20:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Mar 2020
     
    Jak zwykle po seansie zapraszamy na stronę Retro na Gazie, gdzie czeka na Was smakowita recenzja gry.

    Kliknij w ->link<- aby przenieść się do świata bez mężczyzn...
    • 21:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Mar 2020
     
    Jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, to 18 marca o godzinie 18:00 rozpoczynamy na żywo przegląd gier na ZX Spectrum.



    Aby przenieść się na YT kliknij w ->link<-
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime15 Mar 2020
     
    ... w najgorszym wypadku nie będzie widzów.
    • 23:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime15 Mar 2020
     
    Chętnie obejrzę materiał o Spectrum, może nie na żywo, może z opóźnieniem, zobaczę jak mi czas pozwoli. Nigdy nie lubiłem Spectrum, i kompletnie mnie ten sprzęt nie jara, ani nie ciągnie, ale bardzo lubię oglądać wszelkie odcinki Gramy na Gazie, więc taki materiał będzie w sam raz dla mnie, bo chłopaki na pewno pokażą kwintesencję Spectruma, więc będę mógł wreszcie po latach wyrobić sobie na jego temat bardziej adekwatne zdanie do rzeczywistości:-)
    • 24:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Mar 2020
     
    Ja bym na tę kwintesencję nie liczył. Borsuk i ja zwyczajnie nie znamy się na ZX Spectrum. Będziemy uruchamiać jakieś gry i patrzeć, czy to fajne jest ;)
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime15 Mar 2020
     
    "jakies" ? jednym tchem potrafie wmienic zajebxxxxx gry na zx:
    - r-type
    - robocop
    - commando
    - ghouls'n ghost
    - renegade
    - bomb jack
    - jetpack
    - cybernoid
    - fred
    - karnov
    - green beret
    - rastan
    - stop the express
    - cobra
    - enduro racer
    - way of the exploading fist
    - midniht resistance
    - barbarian
    - yar kung fu

    i maaaaase innych
    • 26: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime15 Mar 2020
     
    Czasem gierki na spectrumne zaskakują, dość rzadko ale opad szczęki też mi się zdarzył, tylko ta paleta kolorów jest straszna, to już C64 ma lepszą
    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Mar 2020 zmieniony
     
    i przenikania,ale da się grać.
    Moje typy to Navy Movies,Exolon,Chronos,Skool Daze,Midnight Resistance,Stop the Express.
    Co tu do znania,Zxa mam,uruchomiłem z setkę gier i mniej więcej wiem co dobre,chociaż takie to wszystko umowne,szczegółowe a umowne i to mi troszkę przeszkadza,choć czasem fajnie popatrzeć na te neonową grafikę ;)
    • 28: CommentAuthorPecet
    • CommentTime16 Mar 2020 zmieniony
     
    ja uważałem kiedys Spectrum za bieda sprzęt. Ale po przejrzeniu zwłaszcza nowych produkcji na yt rzuca się w oczy przede wszystkim jedna rzecz - świetnie animowana (często duża), szczegółowa postać bohatera.

    Kolory są oczojebne na spectrumie, jest attribute clash, ale jednak z chęcią taką gierę w kolorowym (na ile duszki pozwolą) hiresie bym przytulił na atari. I z takim głównym bohaterem.
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Mar 2020
     
    ... tyle że Atari ma całkiem inne możliwości,na Spectrum nauczyli się odpowiednio wykorzystywać możliwości sprzętu
    (Spectruma)robiąc na siłę port to już nie będzie to,na Atari mamy ekstra 3D,masę trybów i kilka perełek pokazujących że da się,jeszcze trochę odpowiednich pomysłów brak,choć nowe produkcje Kamila idą w dobrą stronę,są w swoich kategoriach JIL innowacyjne i wykorzystują unikalne mozliwości Atarynki.
    • 30: CommentAuthorPecet
    • CommentTime16 Mar 2020
     
    Mimo to w kwestii kolorowego hires na Atari coś się rusza. Ostatni przykład to Monty on the run, czy nowe Jet Set Willy.
    Moja wypowiedź była też w kontekście (mojej) błędnej opinii 'spectrum to biedny sprzęt'. No więc biedny nie jest na pewno. Animacja bohatera w 'sword of Ianna' jest pierwsza klasa.
    • 31: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime16 Mar 2020 zmieniony
     
    ZX Spectrum przeżywa obecnie renesans i ukazuje się masa znakomitych gier i dem.

    Na tym sprzęcie obecnie robią CUDA! :]

    Sword of Ianna przeszedłem 2x, na ZX i MSX. Osobiście uważam, że jest to jedna z lepszych gier na 8-bit ever!
    • 32:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime18 Mar 2020 zmieniony
     
    Przypominam, że to już dziś o godzinie 18:00 :)

    Do czasu rozpoczęcia "Gramy na Gazie Live" proponuję poczytać o grach zimowych na Atari. Aby to zrobić kliknij w ->link<-
    • 33: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime19 Mar 2020
     
    Obejrzałem :]

    @larek Sword of Ianna jest biegunowo różna od tego co Ci się na ten moment wydaje ;)
    • 34:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime19 Mar 2020 zmieniony
     
    @zbyti
    masz rację, trzeba się dokładniej przypatrzeć tej grze :)

    Tymczasem nie zwalniamy! Już dziś (19 marca) o godzinie 18:00 kolejny live, gdzie zagramy w największe hity ostatniej dekady na Atari XL/XE.



    ->link<- do YouTube
    • 35:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime19 Mar 2020 zmieniony
     
    I jeszcze taka ciekawostka:



    Przejdź do YouTube klikając w ->link<-
    • 36:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime20 Mar 2020 zmieniony
     
    Obejrzałem całościowo film o Spectrum. Panowie, dziękuję za kawał świetnego materiału, jak zwykle świetnie się bawiłem, tylko że ja to robię w nocy i jestem dziś mega niewyspany, bo obejrzałem jeszcze ciągiem do połowy kolejny odcinek o Atari:-)

    Ale na razie wracając do Spectrum: materiał świetny, odcinek super, bardzo fajny ten Twój sprzęt larku (Spectrum "szarak"). Jednak niestety jak dla mnie nic się nie zmieniło w ocenie Spectrusia okiem subiektywnym. Podszedłem do tematu entuzjastycznie, miałem taki cel, żeby się może przekonać, ale niestety nic z tego. Szkoda, bo myślałem o nowej zabawce, ale jednak dla mnie Spctruś się nią nie stanie.

    Oczywiście uznaję, że to kawał historii, że można mieć do tego sentyment, że można kochać ten sprzęt za jego charakter itd. Natomiast nie rusza mnie kompletnie i niestety nie przekonałem się.

    Grafika, kolory, sposób w jaki stworzone są gry powoduje, że mnie odrzuca, nie mogę na to patrzeć, a po godzinie oglądania tej palety kolorów miałem mdłości. Uczucie trochę jak by oglądać przez 5h telegazetę:-) Resztę materiału obejrzałem z przyjemnością chyba tylko dlatego, że lubię obu Panów: Borsuka i larka, i nawet rzeczy, które mi się nie podobają pokazują oni w sposób, który fajnie się ogląda i słucha. To bardzo fajnie, bo byłem w stanie przebrnąć przez materiał o Spectrum i zdobyć trochę cennej nowej wiedzy i informacji, których w innej formie czy innym wykonaniu, po prostu bym w ogóle nie obejrzał:-)

    Niestety ale uważam, że powiedzenie o grafice, że jest ładna to spore nadużycie. W zasadzie przekrój ogromny, gry prawdopodobnie wcześniej już wyselekcjonowane do tych 150szt, a z tego wszystkiego w mojej ocenie na prawdę dobrymi grami to są Sword of Ianna, Aliens Neoplasma, Apulita 13, klon Boulder Dasha i Dizzy. Z reszty większość leci na jedno kopyto, dla mnie beznadzieja. Oczywiście znalazło by się kilka tytułów do pogrania, ale tylko i wyłącznie gdyby na bezludnej wyspie nie było nic oprócz Spectruma. Mając obok Atari, nie schylił bym się żeby Spectruma do prądu podłączyć. Przepraszam jeśli kogoś razi taka moja ocena, ale piszę na forum Atari, więc mogę sobie pozwolić na szczerość o innych platformach:-) Tak jak włączam regularnie Atari dla bardzo wielu tytułów, tak samo włączam ST czy A500 dla konkretnych tytułów. Natomiast gdybym miał włączyć celowo do pogrania Spectrum, to chyba tylko jako ciekawostkę na chwilę.
    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime20 Mar 2020 zmieniony
     
    "a po godzinie oglądania tej palety kolorów miałem mdłości. Uczucie trochę jak by oglądać przez 5h telegazetę:-)"
    świetnie to ująłeś,nie wiedziałem jak te "neonowość"opisać.

    Z drugiej strony i na ten komputerek jest kilka perełek,jednak ta umowność mnie przywodzi na myśl Game&Watch od Nintendo("ruskie jajeczka)tyle że podkolorowane i mniej umowne,na dłuższą mete trudno grać...
    Ale samo sprawdzanie tytułów,pomysłów,odsłuchiwanie różnych muzyczek,w tym posłuchanie muzyczek z bipera nie jest takie złe,jak ktoś lubi odkrywać nieznane a nie jest nastawiony stricte na giercowanie,to też nie będzie żałował zakupu.

    • 38: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime20 Mar 2020
     
    A ja mam odwrotnie od @Mq i @IRATA4.

    Ten komputer śmieszył mnie 30 lat temu jak miałem C64 a teraz zachwyca pod każdym względem, bardziej pro to już dla mnie tylko Amstrad ;)

    Z popularnych komputerów 8-bit to chyba C64 miał największe możliwości, biorąc pod uwagę możliwość tworzenia gier arcade, ale jako platforma jest moim zdaniem najmniej interesujący.

    Obecnie to ja nie dostrzegam generalnie wad żadnej z 8-bit platform tylko ich możliwości.
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime20 Mar 2020 zmieniony
     
    @zbyti " 8-bit to chyba C64 miał największe możliwości"
    z naciskiem na chyba;) zapomniałeś dodać.;)

    Mnie się za to podoba to w jaki sposób Atari przekracza kolejne granice,że faktycznie szeroka paleta i mnogość trybów graficznych mocno zapobiegają znudzeniu się nim.Kiedyś zazdrościłem Commodorowcą gier których na Atari nie było,dziś mam więcej niż oczekiwałem,nowe produkcje z C64 jak Mayhem Monsterland nie robią na mnie takiego wrażenia,ciągle te same kolorki;),i bardzo przypominają to co ogrywałem na Nesie,oczywiście to na plus.
    Druga sprawa że sam pomijając gry z Atari zabawy mam co niemiara,ostatnio testuje VIDEO PLAYERA który świetnie współpracuje z SIDE1 !!!
    ...No a filmy na ATARI,nie do pomyślenia w latach 90.
    nie mogę się również doczekać Dragon's Lair i innych nadchodzących potencjalnych HITÓW.
    Ja nie mówię że Spectrum jest złe,ale nie jest tak przystępne jak Atari,Commodore czy nawet Amstrad.
    • 40:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime20 Mar 2020
     
    Na pewno też jest to kwestia sentymentów. Moim pierwszym komputerem w życiu było Atari, a wcześniej pierwszym komputerem jakikolwiek w ogóle w życiu widziałem też było właśnie Atari. Spectruma widziałem po Atari dopiero i był wtedy kiepściutki w porównaniu do Atari.
    A było to tak: u nas w bloku ja miałem Atari 65XE, drugi kumpel jeszcze miał 800XL. Sąsiad jeden miał Amstrada, jeden miał C64, i jeszcze jeden właśnie Spectruma. I tylko do tego gościa ze Spectrumem nikt nie chodził, a i on sam nie pogrywał na tym swoim Spectrusiu, tylko chodził do innych kolegów:-)
    Natomiast ja miałem jakieś tam zestawienie i porównanie. Atari, wiadomo, kochałem i kocham na zawsze jak każdy tutaj:-) Ten Spectrum tak jak pisałem, nic do dodania. C64 niby miał fajne gry, ale jakoś mnie nie wciągnął wtedy, a współcześnie kupiłem, poleżał i sprzedałem. Też jakoś nie bardzo. Natomiast powiem, że Amstrad był na wypasie. Miał go kolega sąsiad z drzwi na przeciwko. I wielokrotnie chodziłem do niego i ogrywaliśmy Amstrada, a on do mnie i ogrywaliśmy Atari. Wtedy mi się wydawało, że ten Amstrad jest lepszy, miał fajną grafikę, ale problem polegał na tym, że wtedy mało kolega miał na niego gier, a ja na Atari miałem więcej. Z tym że on zachwycał się np. One on One i pykaliśmy w tego kosza całymi godzinami na dwóch. Ja u niego z kolei chciałem ciągle grać w Ikari Wariors i godzinami naparzaliśmy na dwóch w kooperacji.
    • 41:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime20 Mar 2020
     
    wiesz... komputery miały specyficzny klimat, Atari miałem ja i większość znajomych,nawet rodzina.Commodore też było mi znane i kilku kolegów miało,tyle że tytuły które ja ówcześnie widziałem na ten komputer były ładne,fakt,bardziej jakby filmowe,ale niegrywalne,bądź co pare ekranów:"press play on tape "ja nawet źle wspominam którąś część Last Ninja co na takim kominie się ze śmigłowca lądowało-zejście z komina było nieosiągalne dla mnie i dla kumpla,więc takie extra demo o ninja,za to Ninja na Atari to było coś,siadałeś odpalałeś i walczyłeś,dobra grywalność,natomiast w tamtych czasach najlepsze wrażenie robiła na mnie oryginalna japońska Contra i to tez ta z 8bitowego sprzętu, na ówczesne komputery nawet nie było tytułu z którym można by ją równać...
    Głównie Atari z Commodore miałem okazje porównać,Spectrum znałem jedynie z Bajtka jak i opowieści,wzbudzał on moją ciekawość gdyż przedstawiany był jako najsłabszy komputer,już wtedy prawdziwy old-school,a jednak miał gry na licencjach do tego humanoidalnymi postaciami,no i znanymi bohaterami Robo Cop,Batman itp,ciekaw byłem jak to wygląda,i w sumie podoba mi się nadal,ale bardziej jako ciekawostka,no nie mój target ;).Więc kolegów również sciągałem na Atari i fajnie się grało,Nes miał inne gry,mimo że później polubiłem konsole i znienawidziłem komputery od ery PC,tak wówczas mając Atari byłem czasem dumny...no chyba że przyszedł kumpel "Commodorowiec" a tu dziesiąta wgrana przeze mnie gra z nowej kasety Turbo okazuje się być graficzną katastrofą i pięciosekundowym bublem... he,he u kumpla było odwrotnie... ;)
    • 42: CommentAuthorAdam
    • CommentTime21 Mar 2020
     

    zbyti:

    Obecnie to ja nie dostrzegam generalnie wad żadnej z 8-bit platform tylko ich możliwości.

    Popieram takie podejście :) Każda z maszyn ma swoje ograniczenia i fascynujące jest, jakie rzeczy można zrealizować w ramach tych ograniczeń.

    Co oczywiście nie oznacza, że każda maszyna ma mnie tak samo interesować ;) Ale pomijając same kwestie emocjonalno-sentymentalne przywiązania do danej platformy, w przypadku małego Atari pole do popisu wydaje się znacznie większe niż w przypadku ZX Spectrum i C64, chociażby jeśli chodzi o niewykorzystywane dotąd w grach możliwości graficzne. Przykładowo samo łączenie różnych trybów graficznych ma ogromny potencjał, co próbowałem pokazać w "Assembloids XE" (potencjalnych innych użytecznych wariantów mieszania trybów jest oczywiście więcej).
    • 43: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Mar 2020
     
    @Adam pełna zgoda, ZX czy C64 graficznie stoi w miejscu od przynajmniej 20 lat a w tym czasie na Atari... to już każdy tutaj wie najlepiej :]

    Assembloids XE graficznie to majstersztyk!
    • 44:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Mar 2020
     
    Graficznie spoczko,gra z syndromem"jeszcze tylko jeden raz".
    • 45: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime21 Mar 2020
     
    Kiedy kolejny lajf ?
    • 46: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Mar 2020
     
    @astrofor a ja już chciałem Cię zgłosić do alei pamięci :D
    • 47: CommentAuthorAdam
    • CommentTime22 Mar 2020
     

    zbyti:

    Assembloids XE graficznie to majstersztyk!

    Dzięki, takiego słowa bym raczej nie użył, ale wyszło dobrze, lepiej niż się początkowo spodziewałem. To była trochę podróż w nieznane, bo nikt na poważnie nie próbował wcześniej rysować w takim połączeniu trybów.

    A wracając do głównego tematu tego wątku: szkoda, że Larkowi nie udało się z powodu pewnych technicznych problemów wyświetlić tej gry podczas ostatniej transmisji live.
    • 48: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    @zbyti: Dzięki za pamięć. Wirus mnie jeszcze nie powalił, natomiast wszystko się jakoś pokomplikowało, co się oczywiście wiąże z kasownikiem czasu.
    • 49:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime25 Mar 2020 zmieniony
     
    Kolejny Live w najbliższy piątek 27 marca 2020 r.
    Startujemy o godzinie 14:00.
    Nie macie dość? Jak nie, to zapraszamy!




    ->link<- do YouTube
    • 50: CommentAuthorPecet
    • CommentTime25 Mar 2020
     
    LK Avalon? Wirus zdechnie, a wy jeszcze nie skończycie;)