atarionline.pl Nowa gra "Borek stworek z Tworek" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 May 2019 zmieniony
     
    Na Pixel Heaven ja z TDC-em robiliśmy grę w ramach 8bit game jam, którgo tematem przewodnim było "Na początku było ASCII".

    Tak naprawdę, to tym razem TDC odwalił prawie całą robotę i w ciągu 3,5 godziny właściwie od zera stworzył coś do grania w Action!, ja się ograniczałem do pracy koncepcyjnej :P. Gra zrobiona całkowicie od zera, bez żadnych gotowych procedur, ponieważ była robiona wyłącznie na prawdziwym Atari, bez emulatorów. I to na 800XL! (jak ktoś nie jarzy, czemu to wyzwanie, to nich spróbuje narysować coś w ATASCII na klawiaturze bez oznaczeń znaków semigrafiki).

    Grę mieliśmy okazję prezentować publiczności na biiiiig screenie (zdjęcie zrobił Koala, dzięki!)

    Powstała prosta gra w założeniu nawiązująca gameplayem do Moon Patrol. Ale tutaj zamiast księżycowego patrolowca, mamy stworka Borka, który ucieka z Tworek. W tym celu musi przeskakiwać przeszkody - wilcze doły. Zbieżność postaci bohatera z naczelnym Top Secretu czysto przypadkowa :D

    Przy okazji tej gry powstał termin "grafika oralna" :D

    Tu historyjka tłumacząca ten termin: gdy TDC poprosił mnie, żeby znaleźć w necie słynną karykaturę Marcina "Borka" Borkowskiego z czasów Top Secret, zamiast tego po prostu poszedłem Borka poszukać i sfotografować :). Następnie zdjęcie służyło nam do tego, żeby TDC mógł znakami semigrafiki rysować na ekranie tytułowym "twarz", a ja mu ustnie dyktowałem, gdzie jaką kręskę czy kwadracik wstawiać... Taki mówiony sposób rysowania :D

    Sterowanie w grze joyem, ale na razie jeszcze nie udostępniam pliku, bo nie wiem, czy Tomek sobie życzy.
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime20 May 2019
     
    No pięknie, pięknie :) Grywalne?
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 May 2019
     
    Przez chwilę :)

    Zauważ, że nie ma punktacji, więc nie można zmierzyć swojego zaawansowania...
    • 4: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime20 May 2019
     
    w tę grę nie można wygrać, można za to przegrać, jak w życiu
    wygląda znakomicie, dzięki panowie
    • 5: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime20 May 2019
     
    Gorgh, trzymaj się jednak swojego poziomu :-) całej atarowskiej braci wyjdzie to na dobre
    • 6: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime20 May 2019
     
    proszę nie brać moich postów tak na serio, odrobina nihilizmu nikomu jeszcze nie zaszkodziła!
    • 7: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime20 May 2019
     
    "
    Gra zrobiona całkowicie od zera, bez żadnych gotowych procedur, ponieważ była robiona wyłącznie na prawdziwym Atari, bez emulatorów.
    "

    to jakas aluzja do kogos?
    takie cos na prawdziwym atari (z magnetofonem) robilem majac 11 lat
    • 8:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime20 May 2019
     
    ...siedząc tyłem do komputera
    • 9: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime20 May 2019 zmieniony
     
    z 20 stopniem zasilania
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 May 2019
     
    Ha ha!
    Solo, ale ja wierzę, że byłeś w stanie tyłem, przy 20 stopniu zasilania, nawet jednym palcem robić lepsze gry :D.

    Nie, to nie była aluzja do nikogo, tylko naświetlenie okoliczności, które spowodowały, że chyba nic prostszego już się zrobić nie dało :D. Na game jamach zazwyczaj koderzy, w tym i TDC, korzystają ze swoich bibliotek procedur, a tu akurat nie korzystał, bo zamysł Tomka był taki, żeby działać wyłącznie z real Atari. Inne teamy posiłkowały się pracą na lapkach i emulatorach, co jak wiadomo, przyspiesza i ułatwia development, a koledzy z teamu speccy.pl to nawet długo przed game jamem rozpoczęli pracę nad swoją prodką.

    Ale było zabawnie, więc wpadnij kiedyś na jakiś game jam. Z ciekawości usadzimy Cię przed prawdziwym Atari i zobaczymy, co w 3,5 godziny wklepiesz z palca po tylu latach :D
    • 11: CommentAuthorAdam
    • CommentTime21 May 2019
     
    Swoją drogą - już niezależnie od gry TDC-a - stworzenie naprawdę dobrej gry akcji wyłącznie na znakach ASCII nie jest takie łatwe. Na 8-bitowym Atari sprawę jeszcze utrudniają duże ograniczenia kolorystyczne w trybie wysokiej rozdzielczości.

    Tak poradził sobie z tym zadaniem Bob Smith na ZX Spectrum - gra "LumASCII" (2012):

    • 12:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime21 May 2019
     
    Borek się nie obraził za tytuł ? ;) Nie postraszył swoim alter-ego KOPALNYM albo PROF. DŻEMIKIEM ??? :D
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 May 2019
     
    Nie obraził się, bo gra ani tytuł nie miały na celu go obrazić, o czym doskonale wiedział, w końcu nadzorował prace w gamie jam roomie :). Ponadto, po prezentacji dwóch pierwszych gier musiał wyjaśniać, że tematem jamu nie był on :P

    Za to uznaliśmy, że dla gry słów warto taki tytuł nadać.
    • 14: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime21 May 2019
     
    Adam: dzięki za przypomnienie tej gry. R Type nz zx spectrum jest zrobiony na tej samej zasadzie, tylko na zmienionych "znakach" (zx nie ma trybu tekstowego)
    • 15:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime21 May 2019 zmieniony
     
    Dziękujemy fundacji Dawne Kompytery i Gry, która użyczyła nam monitora do Atari, dzięki czemu powstanie gry stało się możliwe! ;)

    Dzięki! Nie ma to jak pomoc w potrzebie! (a samo znalezienie odpowiedniego TV zajęło sporo czasu...)
    • 16:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 May 2019
     
    o kurcze !
    gra z Borkiem na Atorke ,tego jescze nie grali.

    @kaz a przecież ty nie lubisz Top Seceret,ludzie zmienni sa ;-)
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 May 2019
     
    Właśnie, zapomniałem, że Wronek pożyczył nam monitor, dzięki Wronek!

    Irata - no i co z tego, że nigdy nie lubiłem Top Secret? To mi zabrania kontaktu z kimkolwiek, kto prowadził to pismo albo obowiązkowo muszę go nienawidzić? Coś Ci się pomieszało od tej polityki. Nie idź tą drogą...

    A inna sprawa, że Borkowi mówiłem, że TS mnie irytował swoim podejściem do miłośników Atari, którzy robili im połowę sprzedaży... I w ramach pokuty namawiam go do stworzenia gry "Puszka Pandory" na Atari :D
    • 18:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime22 May 2019
     
    Z ciekawości zapytam, ile osób, oprócz autorów zagrało w grę?
    • 19: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime22 May 2019
     
    w sumie ciekawy koncept artystyczny, zrobić grę a potem schować do szuflady, tak, że nikt w nią nie zagra, gamedev konceptualny
    • 20:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime22 May 2019
     
    było ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 May 2019 zmieniony
     
    @kaz spokojnie,ja z Top Secret to lubiłem "Pole do Popisu" i listy Krzysia.K. No dobra,"Piwem i Mieczem"też czytałem a przede wszystkim w pewnym momencie było to jedyne znane mi pismo dostępne w kiosku, więc zdziwiłem się że kręcisz nosem gdy wspomniałem o TS.
    Ps.na żywo jesteś wesoły gość, często żartujesz, a tu taki sztywniak....
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2019
     
    Ja nigdy nie żartuję, widocznie źle mnie zrozumiałeś... To było na 100 procent poważnie :)
    • 23:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime25 May 2019 zmieniony
     
    To niedobrze! Kaz ludzie Ciebie w takim razie źle rozumieją!;) Na Twoim wykładzie PH wszyscy się śmiali/uśmiechali!
    Następnym razem będę biegał po sali rozdawał chusteczki i tłumaczył, że Ty nie żartujesz! :D :D :D
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2019 zmieniony
     
    Spox, możesz roznosić chusteczki, jeśli lubisz :)

    A w ogóle to proponuję wyjaśnić, że tytuł gry wymyśliliśmy na spółkę, żebyś później pamiętał i nie zabraniał mi użyć :P. Oświadczam więc, że "Borek stworek" samodzielnie wymyślił TDC! "Borek stworek z Tworek" - to moje dzieło, żeby wymawiając, trzeba się było jąkać :). Acha, Borek to ksywa Marcina Borkowskiego, użyliśmy bez wiedzy i zgody w czasie game jamu :D

    Ps. "Borek kolorek" - TDC, "Borek monokolorek" - ja. Uff, to podział własności intelektualnej dokonany :p
    • 25:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime25 May 2019 zmieniony
     

    Kaz:

    Oświadczam więc, że "Borek stworek" samodzielnie wymyślił TDC!

    Tego nie wiesz... bo nie byłeś przy tym. Następnym razem nie należy opuszczać pp przed czasem ;):P

    Kaz:

    "Borek stworek z Tworek" - to moje dzieło

    Jak to Twoje??

    Muszę to skonsultować z moim prawnikiem i rzecznikiem Krisem3d!
    • 26:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 May 2019
     
    to było wtedy co Kaz rysował K-Jak ?
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 May 2019
     
    Nie wiesz, czy przy tym byłem, bo byłeś wpatrzony w monitor :P
    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 May 2019
     
    Jak zerkalem to kajak malowales i baby jakieś ;)... albo imprezy pomyliłem ;)a Kris3D upocony przed kompem, należy mu się, starał się.
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 May 2019
     
    Wyśpij się Irata. "K jak..." był w kwietniu 2018 roku, Pixel Heaven w maju 2019...
    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 May 2019
     
    ale Kris3D "Deszczownika" robił przecie na Gravitacji w 2018 .

    @Kaz ja bardzo chętnie bym się wyspał, jak ktoś by za mnie pozałatwiał wszystkie sprawy .
    • 31: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime26 May 2019
     
    Zróbcie o tym grę...
    • 32:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime26 May 2019
     
    Może lepiej nie...
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 May 2019
     
    Irata - napiszę więc powoli: tu jest wątek o grze z Pixel Heaven 2019, a nie z Grawitacji 2018...
    • 34: CommentAuthorAdam
    • CommentTime18 Dec 2019
     
    Minęło pół roku. Czy te dwie gry na małe Atari z game jamu na Pixel Heaven 2019 to zostały/ zostaną opublikowane?
    Dla przypomnienia: grę "Borek in ATASCII World" stworzył Koala, LiSU i Kris3D, a "Borek Stworek z Tworek" TDC i Kaz.
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Dec 2019
     
    A to nie powinno leżeć w gestii organizatorów? Dostali pliki, więc powinni uwolnić.

    Ja mam tylko źródłówkę gry TDC-a, nieskompilowaną, już Ci wysłałem.
    • 36: CommentAuthorAdam
    • CommentTime25 Dec 2019
     
    @Kaz: najpierw zapytałem w tym wątku na forum, potem po braku odzewu zgłosiłem się do autorów prac (w tym do Ciebie).

    Od Koali mam jego grę (której nazwa brzmi minimalnie inaczej: "Borek in ASCII World"), od Ciebie źródła nieskompilowane, a TDC może zrobi mi z tego plik wykonywalny...

    Mogę oczywiście zapytać Borka, ale jeśli autorzy sami nie mają wersji wykonywalnej u siebie, to organizator będzie ją miał? :)
    • 37: CommentAuthorAdam
    • CommentTime25 Dec 2019 zmieniony
     
    Właśnie zapytałem. Organizator nie ma tych plików.
    • 38: CommentAuthorAdam
    • CommentTime31 Dec 2019
     
    Grę Koali z tego samego game jamu zaprezentowałem w odrębnym wątku: ->link<-

    Niestety mimo wielu moich próśb w ostatnich dniach TDC nie przygotował swojej gry w postaci wykonywalnej...
    • 39:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime31 Dec 2019
     
    Spojrzałem w źródła i nie mam teraz czasu na siedzenie nad tym.

    Najlepszym rozwiązaniem jest ściągnięcie obrazu carta Action! i własnoręczne skompilowanie źródła. Kompilacja jest bardzo prosta:

    Control+Shift+r i podejmy nazwę pliku źródlowego (tu "S")
    następnie Control+Shift+M
    Wydajemy polecenie "C"
    A potem "R" i działa;)
    • 40: CommentAuthorAdam
    • CommentTime31 Dec 2019 zmieniony
     
    Wrzucam źródła gry TDC-a.
  1.  
    ten v1.act to chyba nie jest ostateczna wersja, bo o ile się kompiluje to obraz po tytułowym wychodzi statyczny i poza ESC nic mi nie zadziałało.

    edit: jest drugi plik - o nazwie "s" - bez rozszerzenia, miałem problem z wczytaniem go, ale suma sumarum udało się i to jest wersja druga (dłuższa o prawie 1k). Obie się kompilują bez problemu do zewnętrznego pliku.
    • 42:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime25 Feb 2020 zmieniony
     
    tak, tam są dwie wersje. Atari mi się wieszało więc zacząłem się martwić... szczególnie jak mi się zawiesiło w czasie operacji zapisu pliku...

    U mnie z reguły plik "s" to podstawowy plik źródła ;)