atarionline.pl Light Pen dla Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Dec 2009 zmieniony
     
    Ostatnio rozmawialem z Bartkiem Selingerem na temat oprogramowania do piora swietlnego, ktore to oprogramowanie zostalo napisane wlasnie przez Bata. Byc moze uda sie je odnalezc... A moze ktos ma/slyszal/wie gdzie znalezc schemat, oprogramowanie, etc?

    O piorze swietlnym dowiedzialem sie od Dracona, ktory dostal je od Strykera, ale bez softu. Zdjecia od Dracona:




    I komentarz Dracona w tej sprawie:

    "Pamietam, ze napisali oni program w (chyba) Turbo-Basicu do rysowania w hires i kolorze (2 oddz. edytory) i moze komus sie to przyda. (...) Pytales, czy nadal mam light pena do Atari. Otoz tak. I zalaczam jego foty. Tylko, ze bez softu (chyba byl oryginalne cartridge) ten gadzet jest praktycznie bezuzyteczny... ;( Nie bylo mi dane kiedykolwiek testowac w praktyce..."

    Ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie...
    • 2: CommentAuthorGzynio
    • CommentTime28 Dec 2009
     
    W zastawie z piórem świetlnym był cart o nr kat. RX8054 z programem ATARIGRAPHICS.
  1.  
    Well,

    looked into my collection for A8 controller programs and found the following things:

    - Atari Graphics
    - Lightpen programs (samples means examples!)
    - Lightgun programs

    Most (if not all) lightgun programs can be played/used with the lightpen also (and vice versa). The lightpen is not as accurate as the lightgun and the trigger is reversed... (so on some games you will have auto-fire, which is not very good if you have limited ammo as in Op. Blood or if you have shot accuracy as in Bug Hunt, Barnyard Blaster, etc.). Nevertheless most programs can be used with both controllers...

    Note: Atari Gfx pics use a non-standard picture format, there is a converter available to convert them into the standard 62-sector gr. 15 gfx...

    -Andreas Koch.
  2.  
    And...
    here are the lightpen samples.
    -Andreas Koch.
  3.  
    Last not least,
    some lightgun programs I have (Click! and a few other programs are missing afaik)... -Andreas Koch.
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime28 Dec 2009
     
    Jeśli pióro działa jak pistolet (w sumie to jak by mogło inaczej?), to oprogramowanie tego jest banalnie proste, nawet w Basicu. Tyle tylko, że rozdzielczość jest "kolorowa" i zupełnie nie wiem, jak tym kontrolować punkty w hiresie?
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Dec 2009
     
    Kiedys widzialem u Strykera na serwerze schemat lightpena z jakiegos czasopisma anglojezycznego. Nie moge tego znalezc. Ktos ma pod reka?
    • 8:
       
      CommentAuthorFly
    • CommentTime29 Dec 2009
     
    Tu jest moja kolekcja gier dla Light gun.

    ->link<-
    • 9: CommentAuthor0xF
    • CommentTime29 Dec 2009
     
    Miałem komplet z cartem AtariGraphics - genialny soft na swoje lata, świetna zabawa w rysowanie.

    Zasada działania jak pistoletu, tylko pióro działa chyba z mniejszej odległości. Przycisk w pistolecie działa na odwrót, co może sprawiać problemy z grami (np. ztcp Bug Hunt).
    • 10:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime28 Nov 2011 zmieniony
     
    Odświeżam wątek...
    Kaz, czy udało Ci się już "wycyganić" programiki BROTHERS PRODUCTION pod light_pen'a ?

    Poza tym w Atariki wciąż skąpo odnośnie informacji/listy programów które wykorzystywały to "piórko". Mi nadal brak carta z tym dedykowanym programem "ATARIGRAPHICS" (aby się pobawić tym w realu), poza tym w/w hasło warto uporządkować...
    • 11: CommentAuthor0xF
    • CommentTime28 Nov 2011
     
    Trzy dni temu dodałem obsługę formatu AtariGraphics do FAIL.

    Atarigraphics.atr z AOL zawiesza się na starcie - to chyba marny crack cartridge-a, który jak twierdzą na AtariAge jest zabezpieczony przed prostym zrzuceniem na dysk. Zrzut cartridge-a jest na forum AtariAge i chodzi.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Dec 2011
     
    Dreacon - nie, dlugo sie nie kontaktowalem ani z Brothers, ani z teddyBoar (jest na forum, jego popytaj), wiec nie mam.
    • 13: CommentAuthorkade
    • CommentTime20 Dec 2011
     
    Kaz: Kiedyś we Wrocławiu na Więziennej był sklep komputerowy i był Light Pen z catridgem na sprzedaż, niestety nie pamiętam ceny (ale była zapewne sporawa), ciekawe czy wtedy ktoś z Wrocławia go kupił?
  4.  
    Ja posiadam nowiutkie pióro świetlne wraz z ATARIGRAPHICS. Ciekaw jestem czy są jeszcze jakieś inne programy tego typu. Nie wiem czy u Was też występuje taki problem, ale u mnie jakoś nie do końca wchodzi wtyczka i dość słabo się trzyma te pióro.
    • 15:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime20 Dec 2011
     
    @Gsgalezowski:
    gratuluje, a skad Ci sie udalo zdobyc to pioro?
    I jakie masz wrazenia z samego rysowania tym cudem?
  5.  
    Kupiłem pióro na stronie Ebay.com. Widziałem, że można tam kupić podobny zestaw do Commodore C64 z kasetą na której jest jakiś program graficzny, a dzisiaj widziałem pióro świetlne na ZX Spectrum. Po raz pierwszy mam do czynienia z takim urządzeniem. Rysowanie za pomocą takiego pióra jest dla mnie lepsze niż za pomocą tabletu czy nawet za pomocą ekranu dotykowego. Najbardziej przeszkadza mi to, że wtyczka nie wchodzi do samego końca i przez to łatwo o wypadnięcie pióra. Będę musiał zająć się tym tematem. Może uda mi się jeszcze zdobyć pióro do Commodore C64. Wtedy bym mógł porównać oba rozwiązania i podzielić się na łamach tej strony.

    Pozdrawiam Grzegorz Gałęzowski
    • 17:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime20 Dec 2011
     
    Wtyczka do LP Atari słabo wchodzi do XE, to fakt. Wada - można rysować tylko na i jasnymi kolorami, inaczej fotoelement nie widzi plamki. Na ciemne kolory trochę pomaga rozjaśnienie kinola. No i oczywiście tylko CRT. Tak sobie myślę, że gr.8 dałoby się oprogramować na zasadzie interpolacji - przecież nie trzeba od razu skakać w punkt wskazany przez rejestry sprzętowe.
    • 18: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Dec 2011
     
    Nowy GRAPH8 i SGE będą miały support dla piórka (częściowo już działa, ale są duże drgania które chciałbym wyeliminować).
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Sep 2016
     
    Mono - udało się zrobić poprawki? :D