atarionline.pl Nowa gra "Moon Patrol redux" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Oct 2019 zmieniony
     
    Kolega TIX z pomocą kolgi Playsofta zrobili poprawioną/odświeżoną wersję "Moon Patrol"! Jedna z moich ulubionych gier, więc wyrażę opinię -faktycznie, teraz wygląda godnie!

    Zmiany według spisu TIX-a:

    new mountains backdrop
    new moon city backdrop
    new starting base
    new title screen
    new tanks, mines, lives left, moon plant, rocks (all playfield graphics)
    new colors
    bug fixes introduced by the new buggy
    and I'm sure I forget something..


    Nagrałem filmik z rozgrywki, cały pierwszy poziom i kawałek drugiego, więc można podejrzeć wszystkie nowe elementy. Ale polecam zagrać, miodzio.

    • 2: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    Adam był pierwszy... ->link<- :)
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    Jak pisałem, to jeszcze nie było wpisu Adama :)

    W każdym razie jest tu filmik z rozgrywki, łącznie z drugim poziomem, gdzie jest rakieta atakująca od tyłu.
    • 4: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    Mogłeś nie zauważyć wpisu, ale wątek był już od dawna...
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    Stary lepszy .
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    Iata - dzięki za podbicie wątku :)

    QTZ - wpisu nie było, więc trudno, żebym zauważył coś, czego nie było :). Uznałem, że warto wyeksponować temat zakończonej gry, bo poprzedni wątek miał nieco mylący tytuł. Nie chodzi tylko o zmienione duszki, ale również o zmienioną grafikę i dodatki. Gdybyś tak dbał o niedublowanie innych tematów - byłoby super :)

    Ale powtarzam - to nie problem, wszyscy się pomieścimy, a szczególnie wpisy Adama są bardzo cenne i informujące, bo on uważnie obserwuje świat Atari i ma świetną pamięć.

    Mamy też na kanale filmik Grześka Kończyka, w którym jest porównawczo ta wersja konwertowana na Atari XL/XE z uszkodzonym dźwiękiem:



    • 7: CommentAuthorPecet
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    Ten topic też ma mylący tytuł - trudno Moon Patrol uznać za nową grę.
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    odgrzewany kotlet a nie nowa gra , ja tylko wyraziłem swoją opinię ,starsza wersja jest jak dla mnie wystarczająco dobra a nawet lepsza niż ta nowa - nostalgia robi swoje to raz a dwa ,już jak pisałem wolę Jeepa albo czołg niż to nie wiadomo co na trzech kołach ,w nowej wersji za to fajne tła i plastyka teł ,dziury i kamienie za to są gorsze i mniej widoczne , tak samo jak przeciwnicy ,ufa ujdą a resztę wolę z wersji Atarowskiej .

    Choć z drugiej strony znam takich którzy wolą wersję Arcade(pozdro Borsuku) więc z przyjemnością (albo i nie) popykają .
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Oct 2019 zmieniony
     
    Pecet - różnice są na tyle znaczące, że mnie nie jest trudno uznać za nową. O ile gamplay jest prawie identyczny, to dopasowanie do wersji arcade czyni z niej dla mnie "tą właściwą". Brakujące ogniwo ewolucji ;). Podobnie jest z różnymi wersjami np. Pac-Mana czy Tetris, że gameplay praktycznie ten sam, a każdą grę taktujemy jako nową. Podobny przypadek to "Jet Set Willy 2007" i "Jet Set Willy 2019". Badzo podobne, a jednak traktujemy jako inne gry.

    Irata:

    jak pisałem wolę Jeepa albo czołg niż to nie wiadomo co na trzech kołach


    No to musisz sobie napisać swoją wersję z jakimś Jeepem czy czołgiem, bo to "niewiadomo co" to jest właśnie pojazd księżycowy, obecny zarówno w wersji automatowej, jak i innych.
    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Oct 2019 zmieniony
     
    @kaz
    no ja wiem , tyle że z oryginału (który średnio mi podpasował z uwagi na uwielbienie dla wersji z A8) po grafice tego nie widać ,łazik z działkiem !!??? widziałeś takie cudo ???
    Więc wolę czołg.
    Piszesz "Podobnie jest z różnymi wersjami np. Pac-Mana czy Tetris, że gameplay praktycznie ten sam, a każdą grę taktujemy jako nową. Podobny przypadek to "Jet Set Willy 2007" i "Jet Set Willy 2019" "
    Tyle że większość tych gier "salonowych" powstała w odpowiednim czasie i na licencji ,takie zmienianie i poprawianie historii jest nie teges ,większość portów z Automatów to kozaki w których nie chciał bym niczego zmieniać -PAC MAN (wersja dla komputerów JIL) MR.DO !,Moon Patrol ;) ,Pooyan,Tapper ,Donkey Kong,Donkey Kong Jr.,i inne ,to są dobre porty które powstały w odpowiednim czasie i były grywalne ,to dla tych gier ludzie kupowali ATARI tak samo jak dla wcześniejszych automatowych wersji ,dlatego mnie takie zmiany nie ruszają ,że inne niż w "salonie" -BO TO ATARI - ODPOWIADAM Z PODNIESIONĄ GŁOWĄ ,ta nowa wersja jest i tak trochę słabsza od wersji arcade którą na siłę stara się być ,nie ta płynność i różny pojazd no i rok produkcji ;).
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Oct 2019 zmieniony
     

    Irata:

    łazik z działkiem !!??? widziałeś takie cudo


    Widziałem w każdym "Moon Patrol". Świetny projekt osoby z wyobraźnią, który wszedł do kanonu popkultury. A właściwie projekty osób, bo było więcej wariantów (przedstawiam na dole, z różnych krajów, fascynacje pomysłem łazika z działkiem/działkami).

    Z kolei czołg na księżycu jest najgłupszym, o czym słyszałem. Bez polotu, bez pomysłu i niepraktyczne (skaczący czołg?).

    Poza tym zapodany przez Ciebie filmik przekłamuje proporcje gry. W rzeczywistości układ, jak to w automatach, jest bardziej pionowy:



    Irata:

    takie zmienianie i poprawianie historii jest nie teges


    Może nie zauważyłeś, ale to jest wersja OBOK istniejących, a nie ZAMIAST nich. Jak Ci się nie podoba - nie korzystaj. Dla mnie to długo oczekiwana gra. Przyklasnę każdej takiej inicjatywie, bo daje mi większy wybór. To nie komunizm, że obowiązuje jedyna, słuszna wersja.

    Irata:

    PAC MAN (wersja dla komputerów JIL)


    Która konkretnie wersja? Ta Atari z 1982 roku, czy ta wersja Atari z 1983 roku? :)
    • 12: CommentAuthorFUJI
    • CommentTime23 Oct 2019 zmieniony
     
    ...ta wersja konwertowana na Atari XL/XE z uszkodzonym dźwiękiem

    Dźwięk w tej wersji jest OK na Atari 800 (bez XL/XE).
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    Zgadza się. Więcej informacji o tym uszkodzeniu tutaj:

    ->link<-

    Łącznie na Atari 8-bit były trzy wersje tej gry:
    - oryginał z firmy Atari tylko na carcie
    - pirat z zepsutym dźwiękiem
    - pirat z dźwiękiem poprawionym przez KMK

    Teraz mamy czwartą. Niech żyje wybór! :D
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Oct 2019
     
    @Kaz
    Dzięki ,ta graficzka "TAKARA" to jakby z Atarowskiej wersji .
    • 15: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime24 Oct 2019 zmieniony
     
    Bardzo mi się podoba ta wersja - fajnie, że wyszła! :)
    • 16:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    No jasne że fajnie, żaden Commodorowiec takiej nie ma :-p, teraz powinna zostać scalona wraz z wersją stara i możliwość wyboru Oryginał Atari albo Arcade i jako bonus moja ulubiona z zepsutym dźwiękiem :-).
    • 17:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    Ciągle mnie fascynuje, co spowodowało "zepsucie" tego dźwięku - zresztą dopiero Larek na bodajże Ironii mi uświadomił, że całe życie znałem tylko tę uszkodzoną i brałem ją jako właściwą..
    • 18: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    Może nie w temacie, ale nie grałem w tę grę 20 lat, wczoraj włączyłem i byłem zaskoczony grywalnością, doszedłem do etapu N.
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Oct 2019 zmieniony
     
    @mav na ten temat to już legendy krążą,jedni mówią że na XL gra dobrze,ja słyszałem że poprzez różnice os - gra została sportowana z 5200.
    Prawda jest natomiast taka że owe dźwięki generuje komputer pokładowy pojazdu,na księżycu dźwięków nie ma, kolejny plus dla tej wersji. ;)
    • 20: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    Ja uważam że atakowanie łazika, tam gdzie nie ma armatki - czyli od tyłu jest niemęskie.
    • 21: CommentAuthortebe
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    mav, wersja poprawiona Moon Patrol i innych gier leży od wielu lat na stronie Drac030, winny jest bodaj brak inicjalizacji POKEY-a

    ->link<-
    • 22: CommentAuthormono
    • CommentTime24 Oct 2019 zmieniony
     
    Rzecz jest prosta. Gra dostępna u nas na kasetach lub dyskach była oryginalnie rżnięta z cartridge. Jak się ma cartridge'a to żadna komunikacja po SIO nie zachodzi i POKEY jest poprawnie zainicjalizowany do odgrywania muzyki podczas procedury RESET tuż przed uruchomieniem programu na cart'cie. A jak się ładuje cokolwiek z dysku albo nie daj boże z taśmy, no to POKEY przestawiany jest w tryb komunikacji i pojawiają się różne przydźwięki. Gra na cart'cie nie inicjalizowała POKEY'a bo wiedziała że jest już zainicjalizowany poprawnie, gra na taśmie albo dysku jako rżnięta z carta nie miała inicjalizacji POKEY'a po zakończeniu transmisji. Winny jest pożalsięboże hacker.

    Edit: Ten sam problem występuje też w innych grach - bodajże w Gremlinach.
    • 23:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    mono - ale czemu np. efekty dźwiękowe działają, a muzyka nie?
    Czy to wtedy nie powinno być tak, że nic nie działa dobrze?

    Swoją drogą fascynujące :)
    • 24: CommentAuthornosty
    • CommentTime24 Oct 2019 zmieniony
     
    Istotnie pojazd w nowej wersji jest mniej paskudny niż w oryginalnej. Trochę mniej. ;P

    W tej grze na uwagę zasługuje fajne dopasowywanie się kół i całego pojazdu do nierówności terenu. Spore osiągnięcie jak na 1982.

    Grywalność taka se, bazuje na podzielności uwagi, ale można czasami popykać.

    Cieszę się z poprawionej wersji.
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Oct 2019
     
    Rysiek poprosił na fanpejdżu AOL o tę gierkę w wersji ATR, to zapodaję także dla innych (na dyskietce SD):
    • 26: CommentAuthormono
    • CommentTime25 Oct 2019
     
    @mav: Bo nie wszystkie kanały są zaangażowane w komunikację. W magnetofonie to 1 i 2, a przy dysku 3 i 4. Przy czym groźna jest zdaje się tylko komunikacja z magnetofonu ze względu na transmisję dwutonową.
    Generalnie to dobra zasada przy pisaniu programów - zainicjalizować sobie to co się używa samodzielnie.
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Oct 2019
     
    Ja polecam przełączenie się w grze na tryb "Champion". Wtedy gra jest ciekawsza i nie tak łatwa.
    • 28: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime25 Oct 2019
     
    Muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem.
    Zarówno reedycji, jak i wyjaśnienia odwiecznego problemu z dźwiękiem. Bo ja pamiętam, że na Atari nie miałem nigdy problemu z dźwiękiem, tylko w emulatorach (do czasu pojawienia się wersji poprawionej).
    Poza M.U.L.E. to podstawowa moja gra do testowania emulatorów, zabawy i przy okazji pierwsza, którą odpalałem po raz pierwszy pod emulatorem (zaraz mając obok sprawną Atarynkę z resztą).

    I podpowiem, że to może kwestia przyzwyczajenia, ale wersja na Atari mi się podoba bardziej niż źródłowa na Arcade.
    • 29: CommentAuthorAdam
    • CommentTime27 Oct 2019 zmieniony
     
    Powtórzę to, co napisałem w wątku o zmianach graficznych w Moon Patrol:

    Wczoraj pojawiła się poprawiona wersja (Moon Patrol Redux revision 1), zmiany to:
    - ustawienie prawidłowych kolorów i szybkości na maszynach PAL (w efekcie jest szybciej i nie tak zielono),
    - dodanie informacji o autorach gry (oryginału i poprawek) na ekranie tytułowym,
    - podmiana fontów na zbliżone do klasycznych fontów arcade,
    - korekta grafiki paska postępu.

    Link: ->link<-
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    Tak, i gra jest jeszcze lepsza. Wczoraj przeszedłem całą na poziomie Beginner i Champion. Jak dla mnie schody zaczynają się dopiero na poziomie Champion w okolicach literki O.

    Zauważyłem, że na kompach ze zmienionym OSem gra potrafiła się zwiesić (u mnie na przerobionym XEGS, u Briana-82 na U1MB z włączonym highspeedOS), ale dopiero w trakcie rozgrywki. Jakby ktoś coś takiego zaobserwował to dajcie znać, zgłosimy autorom.
    • 31: CommentAuthortebe
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    ciekawe dlaczego z Rapidusem wygląda to tak

    jakby tam gonili się z rastrem
    • 32:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    ooo super , w tle widać bloki , jakieś górki i siatkę , swojskie klimaty ;)
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Nov 2019
     
    OIP autor zarzucił "mapą pamięci" gry:
    • 34: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Nov 2019
     
    A kod źródłowy zamierza udostępnić? ;)
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Nov 2019
     
    Nie wiem, wątpię, bo większość kodu nie należy przecież do autora poprawek. A we współczesnym świecie nadwrażliwości na prawa autorskie, może to być czynnik zniechęcający do jakiejkolwiek publikacji źródeł.
    • 36: CommentAuthorurborg
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Dzisiaj dopiero uruchomiłem nową wersję Moon Patrol na prawdziwej Atarce, na dużym telewizorze i trochę dłużej pograłem. Powiem tyle - ta wersja jest świetna. W oryginalną atarowską już chyba nie zagram. Oryginalna atarowska była bardzo dobra, ale tutaj można odnieść wrażenie, że gra się na maszynie arcade. Świetna grafika, dobrze dobrane kolory i detale, to wszystko daje ten "arcade feeling". Porty gier w jakości arcade na małym atari to rzadkość, ten tytuł to ma.
    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Dec 2019
     
    @urborg
    stara wersja też daje takie uczucie,do tego stopnia że ja znając jedynie wersje z Atari leciałem do salonu i po zobaczeniu w akcji fioletowego pojazdu na różowych kołach-tak to pamiętam,stwierdziłem że w domu mam lepszą wersje i w tamto nie grałem już nigdy.
    Ale osoby które znają wersje Arcade są na pewno teraz szczęśliwe i chyba o to chodzi :-).

    Niebawem udostępnię swój rekord ze starej wersji.

    Kiedyś pamiętam jak wszyscy krzyczeli że Zybex będzie w "Salonie" wiecie czy była planowana,a może gdzieś istnieje wersja ARCADE Zybex/a ?
    A może po prostu ktoś widział SIDE ARMS i sobie skojarzył z tym co zna.... ?
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2022 zmieniony
     
    Dzięki koledze Fokaszalotowi odkryłem serwis MakerBot i znalazłem tam też projekt do druku 3D... pojazdu z "Moon Patrol" (według wzoru z okładki). Niezłe to! :)

    ->link<-
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2022
     
    I jeszcze jeden projekt, ale ten mi się nie podoba:

    ->link<-