atarionline.pl Będzie "Prince of Persia" na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Nie wiem, dla mnie nie jest problemem wygrzebywanie urządzeń SIO z szafy, bo korzystam z nich na co dzień tak samo jak korzystałem 30 lat temu. Nie trzymam w szafie, mam wszystko co potrzebne pod ręką.

    Dam przykłady. His Dark Majesty nie działa pod QMEG-iem. Jest jedyną grą która mi pod nim nie działa, a bardzo lubię go używać. Zapytałem więc autora dlaczego nie działa i uzyskałem odpowiedź, że autor nie zna QMEG-a, nie używa i nie wie. Przyjąłem to po prostu do wiadomości, bo grę zrobił na stockowe Atari i trudno wymagać, żeby każdemu dogadzał. QMEG jest moją fanaberią, bo tak lubię, więc jak coś mi z tego powodu nie działa, to moja w tym rzecz, a nie autora jakiegoś tam softu czy gry. Zależało mi na grze, więc zrobiłem sobie szybki przełącznik OS-ów i temat załatwiłem u siebie nie wieszając na nikim psów czy tam kotów, bo to była moja kwestia, że gra u mnie nie działała. Podobnie mamy tutaj i podobnie było w SCR. Takie jest moje zdanie.
    • 2: CommentAuthorRocky
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Dla mnie problemem xbiosa jest ograniczenie komunikacji tylko do portu SIO i to o ile dobrze rozumiem bez przyśpieszeń transmisji..czyli gra będzie się wczytywała ok. minuty.. i potem doczytywała..
    W latach 70/80 gry też były sztucznie przycinane (braki czołówek, muzyczek, elementów graficznych), żeby zmieściły się na karcie 16kB.. dzięki czemu takie preliminary monty można było wczytać w kilka minut z kasety w normalu.. zamiast kilkunastu.. W tym czasie większość gierek na c64 miało fajne ekrany tytułowe..

    retro pełną gębą :)
    • 3:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Panowie! Nudne jest czytanie tego samego w każdym wątku o nowej grze. Przenieście swoje pitolenie do innego wątku. Ja i zapewne inni którzy cieszą się tym, że powstaje taka super produkcja chcą poczytać właśnie o PoP a nie o tym że "nie działa to na jednej słusznej konfiguracji".

    Autor postanowił, że będzie tam xBios - to uszanujcie to i już. Uznał że spodnie będą się zmieniały - to uszanujcie to. A jak nie to kto wam broni napisać swoją wypasioną wersję bez xBiosa i działająca na 1MB z HDD.
    • 4: CommentAuthortebe
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    jest możliwość zapoznania się z możliwościami XBIOS-a, podczas procesu czytania :)

    ->link<-

    – obsługuje Ultra Speed – jeśli urządzenie na to pozwala. Umożliwia także transmisję w zdefiniowanej przez użytkownika prędkości,
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    @Rocky - ale xbios domyślnie nie ogranicza komunikacji tylko i wyłącznie do portu SIO, więc istnieje możliwość zrobić to tak by nikt nie kwękał. Nie ogranicza też możliwości włączenia turbo dla SIO, chyba że programista tego ewidentnie chce.

    @Mq - a ja domyślnie jako medium I/O od 20 lat nie używam urządzeń SIO, bo są lepsze i szybsze rozwiązania. Co do HDM i Qmeg'a to być może jest to kwestia "nieautoryzowanego" skoku do procedur OS - w większości przypadków (choć nie w każdym) do naprawienia.
    • 6:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime1 Dec 2019 zmieniony
     
    @Rocky, wiesz, stosując taką retorykę, to właściwie trudno zrozumieć sztuczne przycinanie POP do tego żeby chodziło na pamięci mierzonej w kilobajtach i zegarze mierzonym w megahercach w czasach gdy do dyspozycji mamy już gigaherce i gigabajty. Albo się ktoś chce bawić retro, albo nie.
    A co do C64, no to cóż, wojna się skończyła, a chyba są jakieś też równoległe fora, na których można się jarać tym beznadziejnym jak dla mnie sprzętem:-) (co akurat na niniejszym forum mogę sobie śmiało napisać:-))

    @pin: szybsze to może i tak, ale widać nie są lepsze, skoro nie wszystko da się na nich odpalić:-)
    • 7: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Napiszę ino tak: jak kto sobie sprzęt rozszerza, to sam sobie jest winien (@pin: wiem, że Atari to przewidziało, ale stanowisz jakiś mały procent rynku ze swoją konfigurację).
    A co do gry - by trzymać się tematu - wygląda fajnie, ale osobiście jestem wielkim przeciwnikiem upubliczniania wszelkich wersji rozwojowych, bet czy WIP-ów.
    Wszystkim i tak się nie dogodzi ;). Poczekajmy na efekt końcowy.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Urządzenie I/O współpracujące ze stockowym komputerem nie jest rozszerzeniem. Chyba, że rozszerzeniem komputera jest stacja, czy magnetofon. Z tym małym procentem rynku to bym nie przesadzał, bo mam ogólną wiedzę w temacie ilości dystrybucji sprzętu pewnego znanego wszystkim producenta sprzętu do naszych ulubionych komputerków.

    Ale rada jest słuszna - poczekajmy na efekt końcowy bo faktycznie ten jeden level robi wrażenie.

    @Rocky - odpal to na Rapidusie z dopalonymi fastem wszystkimi bankami dla pierwszych 64k ;)
    • 9: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Prawda jest taka, że niewielkim wysiłkiem xxl mógłby pogodzić wszystkie zainteresowane grupy.
    Tak aby wilk był syty i owca cała.

    @xxl, czy jesteś w stanie unieść się ponad podziały i okazać dobrą wolę?
  1.  
    The author should code the game in such a way that it only loads from tape at standard 600 Baud. He should use as many illegal opcodes as possible (make it 6502 only), run only on standard XL-OS (Rev. 2 only), standard GTIA only, mono-Pokey only, etc. - maybe then I would understand your complaints...

    Or maybe the author should do it the other way around, code the game in such a way that it will run only if your A8 is equipped with VBXE and U1MB (or Sophia) and Rapidus and Evie and Harddisk and if one of these enhancements is missing, it does not run at all.

    Attention programmers: If you ever gonna convert a game from another computer to the A8, make it a Bootdisk without DIR, without VTOC, without DOS/Gamedos/Bootloader and make sure it will only run in such a bootdisk format. (Use several bootdisks, like e.g. Alternate Reality, use custom SIO code, so it will not run from Harddisk or Cart. at all, etc.)

    But maybe it is better NOT to convert games from other computers to the A8, because Atarians will always complain for one reason or another...?
  2.  
    Gierka będzie petarda, a wysyp trolli był do przewidzenia :) Miejmy nadzieję, że autor tutaj nie zagląda.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Dec 2019 zmieniony
     
    @CharlieChaplin - nie popadajmy w skrajności, wspominam tylko o możliwości ładowania z urządzenia standardowo obsługiwanego przez system operacyjny. Prawdopodobnie to nie problem, więc w czym rzecz? ;)

    mgr. inż. Rafał:

    (...)że autor tutaj nie zagląda.


    też mam taką nadzieję ;)
    • 13: CommentAuthorkski
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Ależ nikt tu nie krytykuje autora, wszyscy bez wyjątku są zachwyceni tym co robi.
    A dyskusja jak ładować duże gry jest istotna, lada moment będę miał ten sam problem z Albertem dlatego pytam.
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Jeśli chcesz na 100% utrzymać kompatybilność z dowolnym sprzętem I/O i mieć możliwie jak najwięcej ramu mając na względzie stock sprzęt to chyba LiteDos z ostatnich wynalazków zapewni takie środowisko. Z czego pamiętam MemLo $1000
    • 15: CommentAuthortebe
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    pin zacznij swoje uwagi popierać stosownymi praktycznymi przykładami, po prostu napisz lepszy XBIOS czy też PINDOS, konfrontacja wyobraźni z rzeczywistością bywa bolesna
    • 16: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Jak dla mnie po zobaczeniu gameplaya z pierwszego levelu, to powstaje jedna z najlepszych jak nie najlepsza gra na atari.
    • 17:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime1 Dec 2019 zmieniony
     
    A ja myślę, że razem z Flimbo's Quest i IK+ stanie na piedestale i dołączy do Bomb Jacka, Panga, Stunt Car Racer i paru innych hitów :-)
    • 18: CommentAuthorRocky
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Jak napisał kski.. nikt tu nie krytykuje autora..
    Mamy czasy, w których wykształcił się pewien standard rozszerzonych Atari typu U1MB + SIDE i warto by było, żeby współczesne produkcje potrafiły korzystać z dobrodziejstw tego standardu.. ograniczanie się do SIO to krok w tył..

    Ciekaw jestem ile realnie KB oszczędzamy odpalając program z xBIOS vs plik z SIDE Loadera.. zakładam, że program uwala system..
    • 19: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Dec 2019 zmieniony
     
    super ten nowy "standard" - zwykly zapis do rejestrow powtorzonych PIA go zawiesza... ;)
    • 20: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Rocky, ja mialem dokladnie ten sam problem. I naprawde nie widzialem innbego rozwiazania jak uzycie xbios :)
    czasem kilka Kb ktore zwolnisz wywalajac wszystko co sie da jest zbawieniem. W innym wypadku musisz ciac zawartosc gry a tego autor nie lubi :)
    • 21:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Ja mam uwagę i pytanie :
    Pierwsze odnośnie bohatera- co on ma na głowie ??? bo mam nadzieje że to nie turban-w grze wcielamy się w postać więźnia,skaczemy ,wspinamy się,uciekamy z lochu,turban to największa krzywda jaką można zrobić tej grze -prawie jak wielkie łby w grze Kamila...

    JAK MAM TO URUCHOMIĆ Z SIDE ???
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Dec 2019 zmieniony
     
    @anonymus
    "Ale jakby zatrudnił grafika, to grze wyszłoby na dobre"
    Przecież grafika jest spoko.
    Myślisz że pierwszy lepszy gość od strzału zaanimuje postać i narysuje takie plansze? ktoś się trochę natrudził,niesprawiedliwe to co napisałeś i krzywdzące bo wygląda ładnie.
    Ja bym co prawda wolał kafle jak w oryginale Amiga/PC bo te wersje sa najklimatyczniejsze ale cóż,jak już napisałem jak będzie CIEŃ,SZKIELET,MYSZ I walka z Wezyrem to zastrzeżeń nie mam,no i goły łeb bez turabna .

    Wyjaśnienie
    Turbany noszą stare żonate arabskie i indyjskie dziady a nie ktoś kto chcę dupe z pałacu wyrwać i naebać arabusowi już lepiej jakby -Łysy łeb miał mieć a zamiast miecza kij baseballowy !!! ;-)
    • 23: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime1 Dec 2019 zmieniony
     
    W prince of percia 2 koles miał turban. W 1ce nie miał, ale co za problem zabrać turban strażnikowi. Jak powstanie 2ka na atari to jeszcze jakby podstawiał bomby tak jak w H.E.R.O to w ogóle by było w klimacie.
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    > Miejmy nadzieję, że autor tutaj nie zagląda.

    zaglada. Miker umiescil bezposredni link na tamtym forum to tej gownoburzy :-)

    jest mi troche przykro sluchajac ze to przez NIESTETY polskich troli jakies tam projekty nie dochodza do skutku ... (o dwoch zawieszonych wlasnie przez to wiem sam)
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Dec 2019
     

    xxl:

    super ten nowy "standard" - zwykly zapis do rejestrow powtorzonych PIA go zawiesza... ;)


    Bo nikt oprócz Ciebie nie wpadł na tak bezsensowny sposób obsługi portB? ;)
    • 26: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    atari takiego g..na by nie wypuscilo.
    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    ... ale mam nadzieje że tym razem nie o mnie chodzi ....

    Po prostu Turban nie pasuje do klimatu,koleżka z POP był blondaskiem wiec mógł wcale nie być Arabem.
    Poza tym niewygodnie tak zapitalać i karkołomnie skakać z czymś na głowie i naprawdę śmiesznie to wygląda,wiem że niektórzy ludzie nie mają wyczucia,nie czują klimatu i dlatego o tym właśnie piszę.

    "W prince of percia 2 koles miał turban. W 1ce nie miał, ale co za problem zabrać turban strażnikowi. Jak powstanie 2ka na atari to jeszcze jakby podstawiał bomby tak jak w H.E.R.O to w ogóle by było w klimacie."


    Po co miałby strażnikowi zabierać turban ???
    nie przypominam sobie elementów skradankowych,turban gryzie się i nie pasuje do koncepcji,nie ma tu o czym dyskutować,turban zrobili w wersjach na niektóre konsole by się wyróżnić i przez bezmyślność zabić klimat,mam nadzieje że są osoby które widzą to podobnie.
    Jak by stawiał bomby to akcja jak dla mnie mogła by się dziać w World Trade Center i wtedy było by ok.

    Jak ktoś chcę dobrej zmiany to od razu troll ???

    Jak to wczytać ????
    • 28:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    @xxl, specjalnie abyś lołding spid ogarnął a nie dąsał się jak panna, tyle! :P
    • 29: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    zwracasz sie do niewlasciwej osoby.

    krecisz gowno burze dla nich idealnie wpisujac sie w obraz polaczka trola o ktorym pisalem
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Dec 2019 zmieniony
     
    @XXL podsumował właśnie pracę Candle'a i Lotharka - ULTIMATE1MB:

    XXL:

    atari takiego g..na by nie wypuscilo.


    tak więc dokładnie już wiecie z kim macie tu do czynienia :)

    Na normalnie zadane pytanie - od razu atak, wyzwiska od patosceny i mieszanie z błotem. I kto tu zaczyna gówno-burzę. Idę stąd na chwilę bo widzę, że szambo znów wybiło.
    • 31:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    XXL, proszę nie używać określenia Polacz ek. Dziękuję.
    • 32:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Dec 2019 zmieniony
     
    Czyli nie da się tego wczytać bez Sio2Sd ?

    Mam Ultimate i SIDE ... i dupa blada :-(

    @Miker
    jak to wczytać ?
    • 33: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    program jest w postaci atr, skad pomysl ze wczytasz go z tego urzadzenia?
    • 34: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Dec 2019 zmieniony
     
    @Irata - Zapytaj Wielmożnego Pana z Miejscowości Uzdrowiskowej :)
    • 35:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    normalnie ATRy wczytuję poprzez SIDE o ile nie wymagają zmiany dysku
    • 36: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    tak masz w instrukcji do tego urzadzenia?
    • 37:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    @IRATA4: nie próbowałem poza emu, póki co. Pewnie z sio2sd/sio2pc pójdzie, ale nie jestem pewien.
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Dec 2019 zmieniony
     
    na prawdziwym atari laduje sie w 55 sekund (lacznie z depakowaniem, ktore tez chwile trwa)
    • 39: CommentAuthorXuio
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Aby autor portu nie przeczytal tego tematu, prosilbym o nie linkowanie do niego...
    • 40: CommentAuthorxxl
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    za pozno. Miker juz podlinkowal :/
    • 41:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    to może admini usuną ten cały temat,najlepiej to nic nie wiedzieć,nic nie pytać a nawet jak ktoś dobrze chce to lepiej siedzieć cicho bo ktoś się obrazi.

    No nie wiem o co tu chodzi a zagłębiać się też nie mam czasu bo walczę z "muzyką" do demka i animacją postaci,po porostu chciałem zagrać ale widzę że nie zagram,poczekam na pełną wersję.
    • 42: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Powtórzę tylko moje dwa punkty:
    1. Jak ktoś coś sobie rozszerza, to sam sobie jest winien.
    2. Poczekajmy na efekt końcowy.
    • 43: CommentAuthorAdam
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Grafika tła fajna, jest wzięta bezpośrednio z wersji BBC Master, na podstawie której powstaje wersja na A8.

    Niestety user TIX z AtariAge ma przerobić wszystkie fazy ruchu bohatera i planuje, że będzie on miał na głowie turban (tako rzecze rensoup, autor kodu na Atari).
    • 44: CommentAuthorAdam
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Przy czym ani w wersji oryginalnej na Apple II, ani w bazowej wersji na BBC Master nie ma mowy o turbanie.
    • 45:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Lipton z tym turbanem,zawsze jakiś babol musi być;-),taka rysa na diamencie ...
    • 46:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    o kuźwa,znowu powiedzą że jakiś troll .
    Ale mam gdzieś,bo przez ten turban serce mi pękło.
    • 47:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Dec 2019
     



    nie cierpię tych wersji,jakimś pajacem,błaznem się lata.
    • 48:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Ja myślę, że akurat turban nie jest problemem. Być może to wersje PC/pokrewne były firmowo "zwalone" a dużo ludzi się przyzwyczaiło do nich. Choć ta wersja ze SNES-a rzeczywiście wygląda kuriozalnie. :P
    • 49:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    @Rocky, nic do Ciebie osobiście nie mam, ale nie lubię jak ktoś narzuca swój jednostkowy punkt widzenia w taki sposób:
    cyt. "Mamy czasy, w których wykształcił się pewien standard rozszerzonych Atari typu U1MB + SIDE".

    Można powiedzieć, że utarł się standard sposobu rozszerzenia pamięci w oparciu o portB, ale mamy różne rozszerzenia RAM i będzie ich niedługo zapewne więcej do wyboru, bo zarówno pamięć, jak i produkcja PCB jest coraz tańsza i łatwiej dostępna niż kiedyś, i na pewno U1MB takim standardem nie jest i zapewniam Cię, że nigdy się nie stanie. Jest tylko jedną z propozycji rozszerzeń, natomiast to ono powinno trzymać się standardów, a nie narzucać standardy.

    Natomiast SIDE jako standard, to wybacz, ale już wierutna bzdura i bardzo duża przesada, żeby nie nazwać tego niedorzecznością. SIDE jest bardzo fajnym urządzeniem, daje spore możliwości, ale jest tylko jednym z wielu różnych kartridży dostępnych na rynku, nie zastępuje wszystkich standardowych urządzeń i nigdy tego nie zrobi. I tutaj ta sama uwaga: niech trzyma standardy, a nie je próbuje narzucać. Jeśli SIDE podobno pozwala uruchomić atr, to POP powinno się z niego uruchomić, bo atr ten działa bez problemu zarówno w emulatorach, jak i na real sprzęcie uruchamiane z emulatorów stacji dyskietek, czy nagrane na prawdziwą dyskietkę z tego obrazu. Jeśli SIDE nie potrafi tego atr-a uruchomić, to znaczy, że niestety mija się ze standardami.
    • 50: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Dec 2019
     
    Grałem, też na swoim XBOX 360 w tę wersję:



    polecam ;)