atarionline.pl POKEY replacement - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    Owszem, bo prototyp nowego już jest gotowy.
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    Ja nie muzyk (tylko jedna popełniona rzecz ;)) i ciekawi mnie jak to się ma zmieścić w standardowej obudowie i co potrzeba do odsłuchu muzy w tym „quadro” ? Jakie głośniki itp. ?
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Mar 2020 zmieniony
     
    To nie quadro tylko po 2 pokeye na kanał.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    8 kanałów z instrumentami stereo.
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    co to sa instrument stereo?
    • 6: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    lub 4 wpyte kanały stereo.
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Mar 2020 zmieniony
     
    @xxl - co to są instrumenty stereo? Dziwne pytanie. Masz w TMC możliwość budowy instrumentu z obwiedniami dla kanału L/P i tyle. A jak to dokładnie działa w praktyce to sprawdzę jak dostanę od Duddiego testera, bo jak domniemam to nikt nigdy nie sprawdził jak to działa bo nikt nie miał 4 pokeyów na pokładzie. Aż do dziś :)
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime11 Mar 2020
     
    czyli nie wiesz.
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Mar 2020
     
    Tyle wiesz ile zjesz.
    • 10:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Mar 2020
     
    Ciekawe też, czy komuś uda się ujarzmić skutecznie moc tego ustrojstwa... zrobić taki muzak, przez który "spadną kapcie" pozostałym 8-bitowcom i Atari ST! ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime11 Mar 2020
     
    Programy na VBXE też miały powodować opad kapci u tej samej grupy ludzi. Tu będzie nawet trudniej bo potrzebny byłby tracker i player, który to ujarzmi. Czas pokaże czy komuś starczy energii na podjęcie tematu, ale inicjatywa zacna.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Mar 2020
     
    Tracker jest.
    • 13: CommentAuthordrakon
    • CommentTime11 Mar 2020
     
    <quote>Jest też wstępnie poprawiona przez Mono wersja TMC2 jak by ktoś chciał. </quote>

    Ja poproszę.
    • 14:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime11 Mar 2020
     
    Ja sądzę, choć się nie znam, że 4 pokeye mają sens dając w sumie 8 kanałów stereo.
    Jasne,że 4-ro kanałowe mody na amidzie to było kiedyś coś, ale potem nastał IT, FT i na 8 czy 12 kanałach można było dopiero zagrać - choć dalej niektóre kawałki 4 kanałowe powodują do dziś spadanie butów.
    • 15:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime11 Mar 2020
     
    @Dracon,

    W ST do sterowania YM/PSG intensywnie wykorzystuje się przerwania.

    Pytanie na ile kanałów starczy mocy staremu dobremu 6502.
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Mar 2020
     

    pin:

    Jest też wstępnie poprawiona przez Mono wersja TMC2 jak by ktoś chciał.

    drakon:

    Ja poproszę.

    Wyślij mi emaila. To jest wersja z poprawionymi niektórymi błędami, można odseparować tempo utworu od tempa instrumentu, przywrócony został UI z TMC1 i dodałem wstępnie mechanizm obsługi filtru dwukanałowego (kontrolowanego przez SKCTL).
    • 17: CommentAuthortakron27
    • CommentTime13 Mar 2020
     
    Yolk,
    potwierdzam u mnie też problem z brakiem podsłuchu sygnału z magnetofonu w atarce ze stereo :-/
    • 18:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime13 Mar 2020
     
    Mono, czy można się jeszcze 'załapać' na tego poprawionego TMC?
    • 19: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Mar 2020
     
    Można - email proszę.
    • 20:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime13 Mar 2020
     
    Nie ma tu PW, więc wysłałem maila na maila. :)
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Mar 2020
     
    jest tu PW, tylko przeplatane w wątku forumowym. Widoczne oczywiście wyłącznie dla adresata (mam nadzieję) ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Mar 2020
     
    A dlaczego w sumie nie możecie tego poprawionego TMC udostępnić oficjalnie dla ludu? :o
    • 23: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Mar 2020
     
    Bo na razie jest mocno eksperymentalny i może być coś zepsute, albo niedorobione.
    Jak udostępnię, to trafi do archiwum AtariOnline. Potem ktoś ściągnie taką wersję, jako oficjalną i będzie że "TMC nie działa" (pomijając że jest to TMC2).
    Dlatego nie udostępniam, bo nie chcę szargać imienia Jaskiera/Taquart ->link<- który jest autorem programu :)
    Kiedy będzie działać stabilnie, wtedy udostępnię.
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Mar 2020 zmieniony
     

    takron27:

    Yolk,
    potwierdzam u mnie też problem z brakiem podsłuchu sygnału z magnetofonu w atarce ze stereo :-/


    tak sie dzieje jesli nie ma domiksowanego audio-in, brak dzwieku z magnetu.

    kardynalny blad konstrukcyjny. skad masz to rozszerzenie?

    ---
    z tym rozszerzeniem bez podsluchu audio-in nie bedzie tez dzialal SIOCart...
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Mar 2020 zmieniony
     
    będzie działał, tylko bez dźwięku :)

    To stereo o którym mowa, a ekspert już wam wyjaśnił jak bardzo kardynalnym błędem było jego wyprodukowanie to ma oczywiście odpowiedni goldpin na audio in z gtia a to, że sobie jeden z drugim nigdzie tego nie podłączył to miejcie pretensje do montujących to rozszerzenie.
    • 26: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Mar 2020
     

    Pin:

    ma oczywiście odpowiedni goldpin na audio in z gtia


    jak zwykle nie wiesz o czym mowa. nie chodzi o audio z GTIA
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Mar 2020
     
    Jak zwykle? Ciekawe ;)

    No nie wiem. Mam to stereo i po podłączeniu magnetofonu wszystko jest tak jak w przypadku komputera wyjętego z oryginalnego pudła. Może coś przeoczyłem.

    Jak zwykle.
    • 28: CommentAuthortakron27
    • CommentTime16 Mar 2020
     
    xxl, jak mi zamkną robotę (albo, niedajbosh, kwarantanna) to odgrzebię atarki i posprawdzam. mam dwie z zamontowanym stereo. bo tak w tygodniu pracy to krucho z czasem. no może w weekend.
    • 29: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime16 Mar 2020
     
    Akurat to normalne w stereo pokeyach produkowanych przez konkurencję, że nie słychać sygnału z taśmy, bo nie ma tam pinu Audio IN ze złącza SIO. Nie ma jeszcze innego pinu, ale o tym później.
    • 30: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime21 Mar 2020
     
    Niebawem udostępnię instrukcję w pdf do tego układu, bo możliwości bardzo się rozrastają - został dodany rejestr konfiguracyjny pod adresem $D21C. Wygląda, na razie roboczo to wszystko tak:

    1. Wszystkie Pokeye (4) mają IRQ podłączone
    2. Odczyt 0x1 spod 0xd2Xc, aby zidentyfikować PokeyMAX'a
    3. Zapis 0x3f do 0xd21c włącza rejestry konfiguracyjne
    4. Rejestry konfiguracyjne będą dostępne jako zestaw rejestrów pod 0xd210-d21f, dopóki nic innego niż 0x3f zostanie zapisane do 0xd21c.

    Założenia:
    1. Kanały zsumowane w zależności od trybu kanału (na układ Pokey, na kanał itd.)
    2. Sygnał GTIA dodany do wszystkich kanałów (konfigurowalna głośność poprzez gtia_volume)
    3. Podział przez n (aby uniknąć saturacji)
    4. Krzywa saturacji na kanał (pokey lub liniowa)
    5. Kanały dzielone na kanał (aby ustawić wartość poziomu wyjściowego sygnału)
    6. Na nóżce AUD w podstawce Pokeya jest dostępny sygnał z wszystkich urządzeń w rdzeniu.


    -- d210: audio Mode W
    -- 10: pre_divide (00=1,01=2,10=4)
    -- 32 : saturate (00=off,01=pokey,10/11 reserved -> user configurable curve)
    -- 54 : channel mode (00(mono)=TTTT, 01(stereo)=TTLR (L=0+2,R=1+3), 10(split)=0123 (0=sum(channel0),1=sum(channel1) etc)
    -- 76 : gtia volume (0=0,1=16,2=32,3=64 - volume)
    -- d211: saturate curve data shift ref (future core)
    -- d212: enable R/W
    -- 10: pokeys (00=1,01=2,11=4); d000-d03f;
    -- 32 : others (00=off,01=dual sid,10=dual ym2149,11=covox/sample); d040-d07f;
    -- 54 : others (00=off,01=dual sid,10=dual ym2149,11=covox/sample); d080-d0bf; (future hardware)
    -- 76 : others (00=off,01=dual sid,10=dual ym2149,11=covox/sample); d0c0-d0ff; (future hardware)
    -- d213: capability R
    -- 10: pokeys (00=1,01=2,10=4);
    -- 2 : sid (0=0,1=dual sid);
    -- 3 : ym2149 (0=0,1=dual ym2149);
    -- 4 : covox/sample (0=0,1=covox/sample);
    -- d214: post_divide W
    -- 10: 00=0,01=2,10=4 channel 0 (default 0 - 0-5v)
    -- 32 : 00=0,01=2,10=4 channel 1 (default 4 - 0-1.25v)
    -- 54 : 00=0,01=2,10=4 channel 2 (default 4 - 0-1.25v)
    -- 76 : 00=0,01=2,10=4 channel 3 (default 4 - 0-1.25v)
    -- d215: post mix W
    -- 0: 0=direct, 1=TTLR (after saturation/divide)
    -- d216: chip id (W, R:read the max10 id) d000-d03f;
    -- d217: copyright (R: read a short message, byte at a time)

    To tak na szybko. Więcej i bardziej szczegółowo będzie w instrukcji. Oczywiście firmware cały czas się zmienia, więc i ta specyfikacja jest tymczasowa. Obecnie jest Firmware 1.1, który jest już trzecią wersją od wersji Final 1.0. I na pewno nie ostatnią. Dlatego proszę osoby, które zamówiły układ o jeszcze chwilę cierpliwości - chcę, żeby dostały układ jak najbardziej dopracowany, chociaż i wersja 1.0 działa świetnie, tylko ma mniej opcji. Więc jeśli komuś zależy na "już", to mogę wysłać.
    Aha, niniejszym kończy się etap przedsprzedaży. Od teraz cena układu to będzie 199 zł.
    • 31: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime21 Mar 2020 zmieniony
     
    A czy Pang działa na tym czymś?
    • 32: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    A działa na Pokeyu?
    • 33: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    Chodziło mi o to, czy gra Pang działa na Atari z zainstalowanym odpowiednim rozszerzeniem pamięci i PokeyMAXem zamiast Pokeya. Mógłbyś to sprawdzić.
    • 34: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    spodziewasz sie jakis problemow? napisz konkretnie o co chodzi.
    • 35: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    Procedura detekcji stereo zostawia włączone przerwania timera w drugim pokeyu. Typowo linia IRQ drgugiego pokeya nie jest podłączona, więc nie ma problemu, ale w pokeymax jest podłączona, to zawiesi komputer.
    • 36: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    Ponowię prośbę (Candle u Dely'ego o to samo prosił) - o pokazanie, jak brzmią utwory Dhora na tym. Proponowałbym Unrunnable, Undesigned albo Unshaped.
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    hehe - właśnie od tych numerów chciałem rozpocząć testy ;)
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    • 39: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    A dało by radę kapkę lepszą jakość? Zwłaszcza dźwięku.
    • 40: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    • 41: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    ... e dupa... telefonem nie da sie lepszej. usuwam filmy.
    • 42: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime22 Mar 2020
     
    Ok, dzięki za chęci. Czekam na Pina i jego drewniane ucho :).
  1.  
    Interested in buying - yes!

    But due to Corona crisis, I am unsure if it will be delivered to Germany (or other foreign countries).

    So please, Ramcart and PokeyMax developers, wait one, two or three months and then ask again for international orders ...
    • 44: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime25 Mar 2020
     
    Okej, tu macie zgrane kilka przykładów z PokeyMAXa:

    ->link<-

    A co do IRQ - można to będzie wyłączyć bitem w rejestrze konfiguracyjnym - dla większego układu. Podłączone wszystkie IRQ dają o wiele większe możliwości tworzenia ciekawych efektów.
    • 45:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime25 Mar 2020 zmieniony
     
    Ja w Unmec i Far Away przesterowań nie słyszę (w intrach Caruso), więc jest git :) - w tym wypadku lepiej to wypada niż oryginalny Pokey imo.
    Moja część też odgrywana jest poprawnie, podobnie jak w Far Away wszystkie 3 party.

    Edit: co do reszty to niech się wypowiedzą autorzy utworów, ja tylko dodam, że Unshaped, który nawet mi się nawet ostatnio spodobał, wg mnie też gra poprawnie.
    • 46: CommentAuthorxxl
    • CommentTime25 Mar 2020
     
    GTIA z robocop_pokeymax_gtia.flac tez domiksowane z wlasciwa glosnoscia
    • 47: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime25 Mar 2020 zmieniony
     
    Nic mądrego ponad to, że dźwięk żyleta (!) nie powiem ;)

    Wygląda, że PokeyMAX t o zakup obowiązkowy dla każdego kto ma real hardware :]
    • 48: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Mar 2020
     
    .. i teraz cena oryginalnego układu spadnie do 3.50 + wysyłka 10 ;)
    • 49:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Mar 2020
     
    @ zbyti
    Kto ma real ten pożada real Pokeya ;),ale do Frankensteina może być ;).

    testowałeś już ?
    Faktycznie nie ma żadnych przydźwięków,przesterowań i podobnych niuansów w stosunku do oryginału ? 1 do 1 ?
    • 50: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime26 Mar 2020
     
    @antrykot - w większym układzie będzie można wyłączyć IRQ. Podłączone przerwania we wszystkich układach pozwalają tworzyć ciekawe efekty dźwiękowe.