atarionline.pl #FujiNet - karta sieciowa SIO dla Atari 8-Bit. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Sep 2020
     
    .. pomijając kwestię "szybkości" to zrobił się tu z tego niezły kombajn. Duży plus, to oprogramowanie tego wynalazku - robi wrażenie.

    Składam to powoli, (a raczej Gwinter to robi), może w tygodniu uda mi się to uruchomić :)
    • 2:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Sep 2020
     
    A emulacja Dx: zadziała w trybie UltraSpeed z QMEGiem?
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Sep 2020
     
    z czego rozumiem temat, to tak.
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Sep 2020
     
    Jeśli połączenie do serwera jest słabe, przy turbo może być różnie (u mnie tak się zdarza przy transferach po sieci). Nie ma problemów przy karcie SD.
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Sep 2020
     
    a co w praktyce stanowi o "słabym połączeniu do serwera", bo nie rozumiem. Serwer stoi na SDI? O to chodzi? :)
    • 6: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime13 Sep 2020
     
    Programy i gry "po sieci" nadal mają kilka(naście) KB... nawet przy hiper słabym Internecie jest to ultra szybko jak na standardy Atari... czyżbym nie do końca rozumiał w czym jest problem???
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Sep 2020
     
    @GekoPL - teraz to ja nie wiem o co Tobie chodzi. Czy o transmisję FujiNET <-> Atari, czy FujiNET <-> internet. Powyższe kwestie dają do zrozumienia, że wyjście z transmisją powyżej 19200bps (między FujiNET a Atari) powoduje kłopoty, jeśli jest problem z transmisją od FujiNET do sieci. Nie rozumiem tego jednak, bo transmisja po sieci, nawet ultra-kiepska i tak winna być w zupełności wystarczająca nawet dla prędkości X*sio.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Sep 2020
     
    ... No albo jestem głupi i czegoś nie kumam. Co też jest możliwe :)
    • 9:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Sep 2020
     
    Powiem tylko tyle, że na moim FujiNecie doświadczyłem sytuacji, gdy ATR ciągnięty z sieci się nie ładował. Transfer stawał w międzyczasie. Sieć jest nieprzewidywalna, nawet przy świetnym łączu pakiety mogą ginąć a timeouty nie są pomijalnie małe. Może to też być kwestia obciążenia kontrolera (w moim przypadku ESP32-WROVER-B). Albo to jakiś zbiegu okliczności. No ale tak właśnie było.
  1.  
    Być może, mogę to wyjaśnić:

    Standardowy protokół wymiany plików dla urządzeń "D:" to protokół, który zapożyczyliśmy od społeczności ZX Spectrum (SpectraNet) zwany TNFS.

    TNFS używa pakietów UDP, nominalnie o rozmiarze 512 bajtów, i stara się buforować jak najwięcej, aby zmaksymalizować wydajność.

    Ponieważ JEST to UDP i ponieważ pakiety internetowe mogą być porzucone, obsługa TNFS w firmware #FujiNet zostanie przerwana po 2000 milisekund i spróbuje ponownie do pięciu razy. Jeśli wszystkie pięć razy zawiedzie, wyśle "BŁĄD" z powrotem do Atari, który ponownie spróbuje komendę SIO. Czasami nawet to może się nie udać. To tylko natura ruchu w sieci.

    Będą inne protokoły sieciowe obsługiwane dla emulacji "D:", tak jak jest w "N:" (np. HTTP/S, SMB, NFS, itp.), ale najpierw musimy wypracować kilka wewnętrznych protokołów.

    Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Sep 2020
     
    no to teraz rozumiem problem, dzięki!
  2.  
    #Atari8bit #FujiNet WIP: Urządzenie N: posiada teraz parser JSON, który ładuje dane JSON z dowolnego adaptera protokołu do pamięci FN, parsuje je i udostępnia drzewo w formie użytkowej dla Atari, umożliwiając łatwą interakcję z serwisami internetowymi!
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    genialne :-)

    czy będzie możliwość wysyłania zapytań do baz danych SQL ?

    w WiFiPrime do emulacji D: użyty był protokół http i nigdy nie było problemu z komunikacja niezależnie od użytego turbo. (ma to też inne zalety)
    • 14:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    xxl: jak możesz dealować z JSONem, to temat zapytań do bazy danych jest tylko kwestią odpowiedniego API po stronie WWW. Ale z tego co rozumiem, na razie mamy parser który ładuje dane w JSON. Pytanie czy możemy tez wysyłać dane w JSON? :D
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    wlasnie chodzi o to zeby mozna bylo robic zaptania bez potrzeby odnoszenia sie do dodatkowego interfejsu po stronie serwera.
    • 16: CommentAuthormrroman
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    Ale do tego potrzebny jest wbudowany sterownik do konkretnej bazy MySQL/MariaDB/PostgreSQL/itd. nie mówiąc o wersjach samych serwerów.
    • 17:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    Sądzę, że REST-API załatwia temat i nie ma sensu pakować do fw "natywnych" klientów do DB.
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    Czy jest gdzieś może zbiorcza lista serwerów TNFS postawionych w Internecie?
    • 19:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    Jacques: na chwilę obecną chyba nie ma nic takiego, ale to dobry pomysł.
    • 20:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    łomatko, nie sądziłem, że to JSONowanie ma sens, ale ma jak skurczybyk, przez to da się połączyć do w zasadzie czegokolwiek.
  3.  
    Yes, there will be the ability to write JSON data.

    and there will also be an XML parser, as well. With all of this, we'll be able to talk to pretty much any web API.

    (HTTP/2? Yes, trying to port the current library)
    (There will be a lot coming)

    -Thom
    • 22: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    No fajnie, a co potem atari zrobi z jsonem ?
    • 23: CommentAuthor8-Bitz
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    taka lista TNFS by sie przydała (jak pisał Jackues / bocianu)
    mam pytanie - jak samemu postawić TNFS Host - u siebie np. lokalnie w LANie ?

    Pozdrawiam
    Paweł 8-Bitz
    • 24: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    ale się szykuje petarda <3 nie mogę się doczekać
    • 25:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    No fajnie, a co potem atari zrobi z jsonem ?


    No właśnie sęk w tym, że Atari nie musi nic robić z JSONem, bo ten parsowany jest po stronie urządzenia. Atari dostaje już same wartości. Warto rzucić okiem na filmik, wszystko stanie się jasne.

    @8-Bitz
    Musisz pobrać i skompilować sobie serwerek stąd:
    ->link<-

    W katalogu bin jest też exe, więc jak masz windowsa, to powinno zadziałać od ręki bez kompilowania.
    • 26:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    mam pytanie - jak samemu postawić TNFS Host - u siebie np. lokalnie w LANie ?

    Ściągasz program serwera i uruchamiasz. Pod Linuksem podaję ścieżkę do katalogu z zasobami. Wersji windzianej nie odpalałem. Wersja perlowa nie chce mi niestety poprawnie działać na NAS-ie.
    • 27: CommentAuthor8-Bitz
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    o dzięki - widzę, że jest Dockerfile - bo właśnie w wersji skonteneryzowanej chciałem to uruchomić.

    Pozdrawiam
    Paweł
    • 28: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime14 Sep 2020 zmieniony
     
    A jest gdzieś lista "chętnych" z podaną ceną tego cudu techniki???
    Czytam posty i oglądam filmiki od Thomasa dłuższy czas i szczęka mi opada coraz bardziej... ile to cudo będzie kosztowało i gdzie można kupić lub się zapisać na "FujiNet - karta sieciowa SIO dla Atari 8-Bit"?

    Znowu będę musiał wcisnąć żonie jakiś kit - by kupić coś co jest mi tak naprawdę zbędne, ale "i tak, chciałbym to mieć"...
    • 29:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    Zaxon sprzedawał, teraz montuje te egzemplarze:
    ->link<-
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Sep 2020 zmieniony
     
    szukam właśnie bezskutecznie informacji:

    1. rozpiska "sio jack" - co i gdzie podłączyć.
    2. jak ten moduł przez usb zaktualizować.

    Jest jakieś www z konkretnymi informacjami zebranymi w "kupę", bo nie przeczytam teraz miliona wątków w poszukiwaniu softu i podstawowych informacji..

    ed:

    dobra, jest fujinet.online. Zainstalowałem sterownik od tego moda, odpaliłem flasher, ten wykrył wszystko, i przy aktualizacji po skasowaniu zawartości flash'a wyskoczył błąd:

    Unexpected error: '_io.BytesIO' object has no attribute 'name'

    Co dalej?
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Sep 2020
     
    w całości log z flashera wygląda tak:

    Using 'COM8' as serial port.
    Using latest firmware from fujinet.online..
    Connecting........_
    Detecting chip type... ESP32
    Connecting....

    Chip Info:
    - Chip Family: ESP32
    - Chip Model: ESP32D0WDQ5 (revision 1)
    - Number of Cores: 2
    - Max CPU Frequency: 240MHz
    - Has Bluetooth: YES
    - Has Embedded Flash: NO
    - Has Factory-Calibrated ADC: YES
    - MAC Address: 4C:11:AE:B7:65:94
    Uploading stub...
    Running stub...
    Stub running...
    Changing baud rate to 460800
    Changed.
    - Flash Size: 4MB
    - Firware path: Latest from fujinet.online
    - Flash Mode: dio
    - Flash Frequency: 40MHz
    Erasing flash (this may take a while)...
    Chip erase completed successfully in 8.7s
    Unexpected error: '_io.BytesIO' object has no attribute 'name'

  4.  
    That is very odd.

    You are the only person (in roughly a pool of 50 people) who has reported this error.

    It seems to indicate that the program is unable to create a temporary file, and therefore has no name.

    Can you try running as administrator?

    -Thom
  5.  
    I have started adding pages describing JSON parsing to the wiki:



    JSON Parse: https://github.com/FujiNetWIFI/fujinet-platformio/wiki/N%3A-SIO-Command-%2480---Parse-JSON

    JSON Query: https://github.com/FujiNetWIFI/fujinet-platformio/wiki/N%3A-SIO-Command-%2481---Query-JSON



    and there is a page being written on the JSON queries. This page will change drastically as I work through all the use cases:

    ->link<-
    • 34: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Sep 2020
     
    @Thomas Cherryhomes - flasher uruchamiam jako Administrator.
    • 35: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Sep 2020 zmieniony
     
    .. wyłączyłem nawet antywirusa :), flasher uruchamiam jako administrator i dalej ten sam problem. O ile to cokolwiek pomoże, to win7 i hp z200.
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Sep 2020
     
    Mój przypadek nie jest jednak jednostkowy, kolega Perinoid z forum AtariArea napisał coś takiego:

    Ten "automatyczny" instalator? Masz ten sam błąd co ja. Na forum FujiNetu wytłumaczono mi, że to dlatego, że FW instalowany przez instalator jest przeznaczony do "dużego" ESP32 i na "małego" WROVERA nie pasuje. Trzeba instalować z poziomu GUI programistycznego po kompilacji. Mi dopiero tak się udało.


    czyli wnioskuje z tego, że VROVERa nie da się "zfleszować" tym automatycznym flasherem.
    • 37:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime15 Sep 2020
     
    No musiałbyś mieć wersję 16MB, czyli coś co składa zaxxon.
    • 38:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime15 Sep 2020
     
    Jest jeszcze inna opcja. Możliwe, że tylko pierwszy flash nie przejdzie. Potem przy aktualizacji automat może zadziałać bo zaciągnie informację o wersji z aktualnego FW. Tak trochę strzelam, nie mam ochoty skasować zawartości swojego egzemplarza i musieć bawić się ponownie. Może ktoś zweryfikować? ;-)
    • 39: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Sep 2020
     
    coby nie mnożyć bytów, dyskusja przeniosła się chwilowo tu:

    ->link<-
    • 40:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime16 Sep 2020 zmieniony
     
    Zrobiłem listę znanych mi serwerów TNFS tutaj: link

    Jak ktoś ma jeszcze coś do dorzucenia to proszę pisać ;)
    • 41:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Sep 2020
     
    swietne, jakbyś jeszcze pingnął te serwerki z jabbaskryptu czy odpowiadają TNFSem, to byłby totalny wypas!
    • 42:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime16 Sep 2020 zmieniony
     
    Dzięki bocianu! :-)

    Fajny byłby taki "otwarty" serwer TNFS online, np. z katalogami użytkowników i żeby każdy mógł sobi wrzucić własny stuff (choćby przez FTP) ;-)
    • 43:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Sep 2020
     
    Wypasem by było, jakby odpalić serwer tnfsd na zasobach atarionline.pl
    • 44:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime16 Sep 2020
     
    Peri Noid: technicznie to żaden problem.
  6.  
    I took a small break from working on the HTTP protocol adapter to work on a mock-up for what a Twitter client would look like, what do you all think?
  7.  
    blue-grey version.
    • 47: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Sep 2020 zmieniony
     
    Myślę, że przydał by się 80-znakowy interface. Gotowe rozwiązania są, ale dla Sparta DOS X. Sterowniki RC_GR8.SYS, oraz S_VBXE.SYS. Daje to możliwość wyświetlenia 80 znaków w linii font 4x8 dla ANTIC, oraz 8x8 w kolorze dla VBXE.
  8.  
    Yup agreed. my goal is to build solid foundations that everyone can make better.

    -Thom
    • 49: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Sep 2020 zmieniony
     
    Złe wieści. Uruchomiłem Fujinet :)))

    Teraz pytanie.
    *ERRATA by Pirx - propozycja.

    Montujemy plik *.xex, fizycznie Fujinet montuje go jako bootdisc. Lepiej by było, gdyby to był pojedynczy plik ze strukturą dysku DOS 2.0 - tak jest to rozwiązane np. w SIO2SD. Korzyść z tego taka, że taki plik możemy spod DOS bezproblemowo skopiować.
    • 50:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime18 Sep 2020
     
    to propozycja, nie pytanie :))))
    (słuszna zresztą)