atarionline.pl Karin Mini Drive - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime9 Jun 2020 zmieniony
     
    Ot, sie urodziło ;)


















  1.  
    brawo, podoba mi się :) pobawiłbym się!
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Jun 2020
     
    Zaxon - ile to wyciąga, z 25kB/s? Sprawdź R/W testem pod Sparta DOS i daj znać.

    ... tak z ciekawości.
    • 4: CommentAuthor0xF
    • CommentTime9 Jun 2020
     
    Karin Maxi jest ograniczona prędkością obrotową dyskietki. W przybliżeniu 5 obrotów na sekundę, 6 KB na ścieżce przed sformatowaniem -> 30 KB/s. W praktyce na ścieżce mamy sformatowane sektory -> 4.5 KB na ścieżce -> 22.5 KB/s. Dodatkowo, aby dać czas na przetworzenie przeczytanych danych przez 6502, firmware stosuje domyślnie przeplot co drugi sektor, czyli w praktyce mamy transfer 11 KB/s.
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Jun 2020 zmieniony
     
    niemniej jednak, bardzo dobrze że to ECI jest przelotowe.

    Zaxxon - dorób KONIECZNIE możliwość zmiany ID urządzenia NewDevice, bo nie we wszystkich innych urządzeniach jest to takie proste, lub jest prawdopodobnie w prosty sposób niemożliwe do zmiany (np. Rapidus zajmujący na stałę ID#0).
    • 6: CommentAuthorstryker
    • CommentTime10 Jun 2020
     
    pin - a ty nie masz KMD ?
    • 7: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime10 Jun 2020
     
    Pin ale RW Test w przypadku Karin to z tego co pamiętam sie nie sprawdza bo ona coś tam wyłącza i wychodzą przekłamane dane...
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Jun 2020
     
    Stryjek - mam, to stare Zaxonowe z dwoma ECI
    • 9: CommentAuthorstryker
    • CommentTime10 Jun 2020
     
    bo tak pytasz o prędkość a to przeca to samo .... tyle że skurczone :)
    • 10: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime10 Jun 2020
     
    No, dokładnie. ;) Jest jakie było tylko troche przemodelowane ;)
    • 11: CommentAuthor0xF
    • CommentTime10 Jun 2020
     
    Pewnie mierzy zliczając VBLKI, a Karin Maxi je wyłącza i wychodzi szybciej, niż w rzeczywistości.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Jun 2020
     
    No ładne. A będziesz sprzedawał czy zrobiłeś tylko dla siebie?
    • 13: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime13 Jun 2020
     
    Wrzuciłem 4 zestawy na Alle...
    • 14:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime13 Jun 2020 zmieniony
     
    Nie bawiłem się nigdy Karinką ale rozumiem że podepnę do niej każdą stację z pc zarówno 3.5 jak i 5.25?
    Mam np. MF504c z jakiegoś dziadka pc'ta i chciałbym dajmy na to odczytać moje dyskietki z Atari nagrane w SD DD itd. Wiem że na PC są inne gęstości ale czy w przypadku Karinki dałoby się przerobić stację aby odczytywała te gęstości?
    Lub czy nie wymaga przeróbki i odczyta?
  2.  
    @zaxon - już tylko 3 :P dzięki.
    • 16: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime14 Jun 2020
     
    Nie wiem, nie jestem w stanie sprawdzić wszystkich napędów 5'25. Może działać ale nie musi. Na pewno działa z napędem 3'5 który jest w moim zestawie.
    • 17:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime14 Jun 2020
     
    Ok.
    Szybko poszły :)
    • 18: CommentAuthorstryker
    • CommentTime14 Jun 2020
     
    string jak chcesz mogę ci pożyczyć karinkę do testów , najlepiej gdyby sprzedawane przez zaxona fejsy miały WD 1772 ...
    • 19: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime14 Jun 2020
     
    Nie ma szans na WD1772, sorry. Raz że ich praktycznie nie można kupić. Dwa, jak już są to w wariackich cenach. Mineły te czasy że sie po 10 sztuk kupowało za 20 dolarów....
    • 20:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime14 Jun 2020
     
    Dzięki Stryjek. Kiedyś przy okazji chętnie skorzystam.
  3.  
    Hmmm, if you want to use the Karin Maxi/Mini with a 5,25" drive, then I suggest to use an XF551 Mitsumi 360k drive, also known as Mitsumi D503 (see google or ebay).

    If you want to use HD, then I suggest the Teac 55 GFR drives. They are 1,2MB HD drives, but they work very well with some PC software for the A8, like Ataridsk (formats 180k A8 format) or Writeatr (formats 130k, 180k, 360k and 720k A8 format) - so I guess they would also work as Atari PBI or ECI drives. These drives can be jumpered as D0-D3 and they also can be jumpered as HD/DD and 360/300 RpM. Here is an old webpage showing some Teac jumper information: ->link<- and here are some manuals for these Teac drives: ->link<-
    • 22: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime14 Jun 2020
     
    Yop, i know about TEAC 55-GFR . Is really good drive, working well also with my XF551 clones. Problem is, is hard to buy one for reasonable price and in good condition.
  4.  
    There is a Teac 55 GFR currently at ebay for 25 Euro (approx. 100 PLN):

    ->link<-

    Problem is, it is from Germany so probably high shipping costs to Poland. And it is untested, so might be defect. Others want much more money, up to 125 Euro (approx. 500 PLN)...
    • 24: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime14 Jun 2020
     
    It is exactly my point of view, as you see on my photo, i have lot of totally uselles 5,25 drives. And wasted money ;) So i decided do it in proper way . New interface, new 3'5 drive. For it i can give year warrianty without worry about. And bad feedback.
    • 25:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime14 Jun 2020
     
    Thanks Charlie. I'll look into it.
    3.5 is rather useless to me as I already own some 5.25 oryginals, ca 50 disks with my own stuff, some retronics games etc.
    Old 1050 can go up to 600PLN and you are never sure how long it will last. Zaxon xf 5.25 is not avaliable right now, karin can work or not. Not much options for long life solution :)
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jun 2020
     
    A czym się różni Karin Mini od wersji Karin Maxi? To jest jakaś wersja Karin Maxi II?
    • 27: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime15 Jun 2020
     
    Niczym, jest po prostu mniejsza niż Strykerowa a większa niż Geislera, bo orginał to sie mieścił w cardridge . Użytkowo to to samo.
    • 28: CommentAuthor0xF
    • CommentTime16 Jun 2020
     

    string:

    Wiem że na PC są inne gęstości ale czy w przypadku Karinki dałoby się przerobić stację aby odczytywała te gęstości?
    Lub czy nie wymaga przeróbki i odczyta?

    Z odczytem i zapisem 360 KB nie ma problemu, to tylko kwestia oprogramowania tego na 6502. Format jest zbliżony do atarowskiego DD, tylko z sektorami 512-bajtowymi.
    Podobnie z 720 KB - zmienia się, że mamy 80 ścieżek.
    Z 1.2 MB i 1.44 MB raczej będzie problem: po pierwsze nie wiem, czy kontroler pociągnie, po drugie gołe 6502 raczej nie nadąży z transmisją.
    • 29: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime16 Jun 2020
     
    WD1770 nie pociągnie 1.2 a tym bardziej 1.44. A już na pewno nie na oscylatorze 8 mhz... Max co bezpiecznie uzyskałem to 720 kilo na 3,5 calówce pod Spartą.
    • 30: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime23 Jun 2020
     
    Wrzuciłem dwie kolejne, tym razem przelotowe na Alle.