atarionline.pl Najlepsza grafika w grach na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Feb 2010 zmieniony
     
    Rastan - ja rozumiem, ze zapadly Ci w pamiec opowiesci z lat 80-tych, jak to wszyscy zaczynali od pisania gier w garazu, na wlasnym komputerze. Ale Ci self-made programmerzy natychmiast dorabiali sie ogromnych pieniedzy i dalszy developing programow wygladal zupelnie inaczej, szczegolnie w drugiej polowie lat 80-tych i 90-tych... Myslisz, ze wszystkie gry robilo sie na malym Atari? Taki Zeppelin (chocby Zybex, Draconus) przeciez tworzyl na Atari ST, mieli autorski system do programowania 6502, przenoszenia danych, etc. Tak samo multum innych wydawcow - mialo wlasne systemy na komputerach wyzszej klasy, bo to po prostu normalna praktyka. Latwiej bylo rysowac grafike na 16-bitowcu (Amiga, ST, IBM PC) i stamtad ja konwertowac niz meczys sie z 8-bitowcem. Nawet w Polsce w starych czasach popularne stalo sie robienie gier dla malego Atari na Amidze. To naturalny proces. Tylko, ze wtedy to Amiga byla tym najdrozszym komputerem na miare kieszeni amatora, a teraz amatorzy maja w domu 100 razy mocniejsze pecety...

    Skoro juz domagacie sie takich absurdow to moze podzielmy gry na takie, przy tworzeniu ktorych wykorzystywano wylacznie male Atari oraz na inne. Ciekawe jak to sprawdzic?


    s2325:

    "Śmierć" sprzętu następuje wtedy gdy twórcy i wydawcy gier i użytków przesiadają się z jednej platformy na inną porzucając pierwotną.


    I wlasnie po to zadalem to pytanie, zeby wykazac sprzecznosc Twojego postulatu. Jezeli mamy dzielic na gry "sprzed smierci" i "po smierci" to musi taka smierc nastapic. Skoro jednak definiujesz smierc jako porzucenie platformy przed tworcow oprogramowania (i masz calkowita racje!) to uprzejmie donosze, ze tworcy nie porzucili malego Atari. Ilosc powstajacego oprogramowania nie jest jakas ogromna, ale kilkadziesiat programow (gry, demka, uzytki) rocznie to nie jest malo. W koncowce lat 80-tych na Atari tez nie pokazywalo sie mnostwo programow, a mimo to jakos tego okresu nie zaliczamy do smierci Atari. Sa okresy lepsze i gorsze, ale zainteresowanie tworcow i wydawcow bylo, jest i miejmy nadzieje - bedzie.
    • 2:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime11 Feb 2010 zmieniony
     
    Kaz - wtedy nie było Graph2Fonta ;) bo to właśnie o to narzędzie mi chodzi. ono zrewolucjonizowało tworzenie grafy na małym Atari.
    • 3:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime11 Feb 2010
     
    Ale my mamy oceniać gry pod kątem grafiki a nie stopień trudności powstania owej... Bo kryteria podziałów można mnożyć w nieskończonośc ;-)
    • 4:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime11 Feb 2010 zmieniony
     
    rozumiem. no to co głosujemy ?
    Moje typy są następujące:

    Amaurote
    Bomb Jake (Bomb Jack)
    Commando
    Crownland
    Eidolon
    Henry's House
    International Karate / World Karate Championship
    Mirax Force
    Plastron
    • 5: CommentAuthors2325
    • CommentTime27 Dec 2012
     
    Dziś po raz pierwszy zobaczyłem grę Cygnus X1 i jestem zaskoczony ilością kolorów, detalami i stylem grafiki. Nie są znani autorzy tej gry, a szkoda bo np. muzyk też dał popis, mimo, że technicznie to niby nic specjalnego.

  1.  
    Hmm,

    to me "Cygnus X1" looks like a simple Buck Rogers clone with background gfx in 256 colours, so nothing special...

    -Andreas Koch.
    • 7: CommentAuthors2325
    • CommentTime19 Jan 2013
     
    Komentarz sporo mówi o grafice w tej grze:

    • 8:
       
      CommentAuthorcavox
    • CommentTime19 Jan 2013
     
    najwidoczniej autor tego komentarza jest ślepy :)

    • 9: CommentAuthorbrx
    • CommentTime20 Jan 2013
     
    Ciekawe... Pamiętam jak dziś, gdy wgrałem po raz pierwszy tę grę na swoje Atari 800 XL. Grafika była dla mnie już wtedy okropna (zwłaszcza postać rowerzysty), co gorsza kompletnie nie mogłem ogarnąć sterowania. W każdym razie więcej już tej gry nie wczytałem. Choć może sprawdzę jeszcze na emulatorze, może ongiś moja wersja była jakaś "walnięta" :)
    • 10: CommentAuthors2325
    • CommentTime20 Jan 2013 zmieniony
     
    Joystick góra - przyspieszenie, dół - wolniej, skok to chyba samo fire. Naturalnym jest, że pierwszym odruchem jest używanie lewo/prawo zamiast góra/dół. Na murku jedziemy zawsze powoli, pod górkę z ziemi szybko, z górki z ziemi powoli, to tyle zasad. Jak się zastanowić, to są one logiczne - odnoszą się do prawdziwego poruszania na rowerze.
    • 11:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime20 Jan 2013 zmieniony
     
    Miałem podobne odczucia co brx po pierwszym uruchomieniu tej gry (wersja na C=64). Dopiero porządny crack od Remembera z pełną instrukcją pozwolił mi zrozumieć o co tutaj chodzi i moje zdanie o tej pozycji zmieniło się o 180 stopni. Gdy się już wie jak trzeba jechać to zasady sterowania rowerem rzeczywiście wydają się logiczne i świetnie przemyślane jak na grę wideo o takiej tematyce.
  2.  
    That Mountain Bike Racer it's just a proofof that back on those days they simple don't bother with A8.
    Just some budget games released and they just think that A8 users will buy everything they put on stores.
    If market is small then with these kind of games smaller it will be.
    Had a look at the game and it just has no reason to have the guy like that.

    The game it's all in GR.15 Bitmap Mode and DLIs to change the PF0, PF1 and PF2 colours in ecah zone.
    This is saying that the screen has in Bitmap 8KBs.


    C64 is using just 2KBs in their 256chars just one charset and the bycycle more guy are their very good Hardware sprites mixing 1:1 and 2:1 resolutions with 3or4 sprites used.
    The gfxs are almost exactly and direct port of the C64 ones (only not in the clouds as we only have the third colour as Black (C64 Borders are distinct colour than our A8 BACKGROUND colour Register) and that's why on A8 we only have clouds in two colours (but at least they have clouds colours!).

    So the game can/could be exactly lkike it is but the bottom Status Area could had been in Char-Mode Antic4 that we would have the Letters in White (PF3, that if DLIs we could have other lines letters other colour).
    The Playing Area still Bitmap Mode in GR.15 and no charset 128chars A8 problem like it is in the current game.


    The Bike it's on A8 two Hardware sprites only using 2PMGs 19 or so pixels wide (or three using 3Players instead of the two Missiles).
    There's no reason to not use the 4PMGs and colour.
    Just a quick seeing of the bike&guy frames and it simply could had been:
    -> PM2 / PM3 20pixels wide as Dark Gray (0,4) on the Bike
    -> PM0 10poixels wide as Light Orange (2,10)
    -> PM1 as Dark 10pixels wide as Pale Green (14,4)
    -> Multicolour Mode PM0+PM1 third colour you get the Yellow (14,14)
    (I am not good at designing bodies and moving things. I just use PAINT to convert the C64 1:1 into 2;1 but it can look good with some pixels re-arranjment...)

    The guy behind gfxs sure was there just to win some coins and the guy behind codind also.
    It is just the same time and almost the same code and the same Memory (just because I would only change the bottom Status Area into Char-Mode):
    • 13:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime22 Jan 2013
     
    It`s time to make a better version for A8. :) Isn`t it?
    • 14: CommentAuthors2325
    • CommentTime22 Apr 2015
     
    • 15:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Apr 2015
     
    Henry's House ,ZYBEX,Draconus,MR Do!!!,Barahir,Władcy Ciemności,Klątwa,Misja,Włóczykij,Yoomp!,Crownland,Ninja,Pastfinder,Montezuma,Magia Kryształu,INMAGINE,Magic Dimension,Droga Wojownika,Barbarian ,Metal Head,Mental Age,KROPKY,ABC,Amaurote,Basil,Książe,Władca,Behind Jaggi Lines,Eidolon,Deimos,KARATEKA,Ridiculous Reality,ROCKMAN,kurde nie chce mnie się pisać jest masa ładnych gier jednakże ja bym wybrał (jako gry idealne tzn.ładne ,grywalne i z dobrą muzyczką )
    1.ROCKMAN
    2.YOOMP!!!
    3.Henry's House,ZYBEX,DRACONUS,Artefakt Przodków,Krucjata,.................................................................... no masa tego w sumie jest :-)
    • 16:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Apr 2015 zmieniony
     
    ... zapomniałem o LAND ESCAPE,Ollie`s Follies ,Nucklear Nick,Miecze Valdgira ,Miecze Valdgira II,Mirax Force,Oxygene,Hawkmoon,Blinky`s Scary School,Hans Kloss,i inne;-)
    • 17: CommentAuthors2325
    • CommentTime20 Jun 2015
     
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Jul 2015
     


    Fajne ,niedokończone ,
    ROCKMAN LEPSZY!!!
    • 19:
       
      CommentAuthorcavox
    • CommentTime3 Jul 2015 zmieniony
     










    BTW. pamiętam że niektórym podobał się Black Lamp, a według mnie ta grał była bardzo nieczytelna, tak że prawie nie wyło widać postaci głównego bohatera juz nie wspomnę o pociskach. Jedynie ekran tytułowy był ładny.
    • 20:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Jul 2015 zmieniony
     
    Yoomp!.
    jeżeli chodzi o zaawansowanie ,poza tym jest dużo ładnych i czytelnych a co najważniejsze GRYWALNYCH gier :


    z tytułów które zaprezentowałeś to dwa pierwsze są całkowicie niegrywalne,reszta ok:-) .
    • 21:
       
      CommentAuthorcavox
    • CommentTime3 Jul 2015 zmieniony
     
    no wiesz chodziło mi o grafikę a nie zawsze idzie to w parze ;)
    Ale Cavernie bardzo dobrze wspominam, jak to kiedyś dawno temu mówiłem w commodorowym stylu. Pamiętam że kiedyś na początku lat 90'tych jak miałem oba Atari i C64 to Atari głownie uzywałem do Polskich gierek i tytułów ktore nie ukazały się na C64 albo były lepsze wersje. Ale najwięcej to do Polskich tytułów i muszę sie pochwalić że kupowałem wszystkie gierki oryginalne i musiałem zamawiać je pocztowo o ile dobrze pamiętam. Na komode miałem same piraty ;) A nie geosa miałem oryginał... ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Jul 2015 zmieniony
     




    ŁADNE
    TO JEST DOPIERO DOBRA GRAFIKA :

    • 23:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Jul 2015
     
    ...SZKODA IŻ GUARD nie jest Zybexem :-(
    • 24:
       
      CommentAuthorcavox
    • CommentTime7 Jul 2015
     
    mi zawsze Artefakt przodków kojarzył z ostatnim poziomem w Game Over 2. Niby zupełnie inne ale tak jakoś mi się kojarzyły :)
    • 25:
       
      CommentAuthorcavox
    • CommentTime7 Jul 2015
     



    pamiętam że bardzo mi się podobała kiedyś :)
    • 26: CommentAuthors2325
    • CommentTime7 Jul 2015 zmieniony
     
    Mono ma swój specyficzny urok plus więcej detali, chyba Kaz coś rysował w jednym kolorze dodatkowe do Amaurote i nie tylko. Mi za czasów Atari najbardziej imponowało to:



    Ale że turlamy kulkę już nie.
    To próbowałem przejść tylko po to by zobaczyć nowe przedmioty w tle i przeciwników. Gra jest trochę powolna.

    • 27: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime8 Jul 2015
     
    oceniam tylko wśród klasycznych
    1. Henry's House
    2. Mouse Trap(az mnie dziwi, ze chyba tylko jedna osoba ją wymieniła)
    3. Amaroute
    4. Alley Cat
    5. Draconus
    • 28:
       
      CommentAuthorcavox
    • CommentTime8 Jul 2015
     
    Mouse Trap :) pamiętam jak za mną chodziła melodia z tej gry ;) wiele miesięcy ją sobie nuciłem mimochodem :)
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Jul 2015
     

    Ale gdzie ta MAJLEPSZA grafika ?
    z innymi podpunktami zgadzam się ,no może czwórka też nie do końca pasuje .
    • 30: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Jul 2015
     
    Grafik ma moim zdaniem wprawę i styl, widac, że robił coś więcej niż grafikę do tej gry. Kolorów jest mało, jednak obiekty są czytelne - od razu wiadomo co przedstawiają i w większości mają nawet światłocień.
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Jul 2015
     
    nie sądzisz iż każda gra powinna spełniać takie założenia ,w zasadzie każdy dobry grafik bawi się światłocieniem ,jednak grafika a chyba koledze chodziło o mox sprzętu to jest tutaj :
    • 32: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Jul 2015
     
    Tak, ale tu grafika wulkanów/gór jest zdecydowanie mało staranna, rysowana w pośpiechu i bez poprawiania. Widać pewne dobre chęci, ale brak praktyki.
    • 33:
       
      CommentAuthorcavox
    • CommentTime8 Jul 2015 zmieniony
     
    zauważyłem że jest dużo gierek na atari ze świetną grafiką ale z reguły są ekstremalnie trudne :) np The Extirpator, właśnie ten Gauard i jeszcze kilka innych. Pamiętam że The Extirpator bardzo mi się podobał a z uwagi ze nie miałem wtedy wersji z trainerem po prostu sobie ja odpuściłem :) Nie wiem a może mam za słaby refleks ? :D

    BTW. pamięta ktoś jak nzywała się gierka w ktorej prawie w całości grafa była wyrypana z ze stormlorda i savage ?
    • 34: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Jul 2015
     
    Darkness Hour może.
    • 35:
       
      CommentAuthorcavox
    • CommentTime8 Jul 2015
     
    ano ;)
    • 36: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime8 Jul 2015
     
    @IRATA4 naprawdę uważasz, ze ta masa kolorowych wyraźnych przeszkadzajek to jest nic????
    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Jul 2015
     
    moim zdaniem wulkany są dobrze narysowane ,poza tym efekt paralaxy jest obecny ,grywalność nie powala , ale w temacie chodzi o grafikę .
    • 38: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime8 Jul 2015
     
    twierdzenie, ze Guard z fajnym lecz jednostajnym slajdingiem ma lepszą grafikę niz Mouse Trap #fucklogic
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Jul 2015
     
    Kolorystyka w myszy jest dość dziwna,narysowana ok ale te jaskrawe kolorki ,no nie w ten czas
    • 40:
       
      CommentAuthorcavox
    • CommentTime8 Jul 2015
     
    dajcie spokój :) niech nawet komuś podoba się grafika w Pong albo Asteroid. Jego sprawa ;) Najlepiej dodawać "moim zdaniem..." bla bla bla bla ;)
    • 41:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Jul 2015 zmieniony
     
    moim zdaniem najlepsza grafika na platformy ośmiobitowe to ta czytelna ,jak kolega cavox zaznaczył , nie idzie ona w parze z grywalnością ,i niestety tak jest ,na A8 gry ładne są :albo za trudne ,bądź dynamiki brakuje a i ewentualnie są za szybkie i nie przeszły beta testów np :Barbarian .
    Na szczęście zdarzają się wyjątki ,jak i brzydkie kaczątka jednakże grywalne i gwarantują rozrywkę na wysokim poziomie ,więc nie jest źle :-).


    Ładne i Grywalne



    SPACE HARRIER w 2D=ZYBEX ;-)

    Taką grę chciałbym na A :
    • 42: CommentAuthors2325
    • CommentTime3 Nov 2015
     

    • 43: CommentAuthorbrx
    • CommentTime3 Nov 2015 zmieniony
     
    Taką grę chciałbym na A


    Jak to powiedział CASE z Interstellar: This is not possible. :]
    • 44: CommentAuthorpiter
    • CommentTime4 Nov 2015
     
    no ja bym nie był taki pewny że nie można na A zagrać w Ninja Giden III - ja mam :)

    • 45:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Nov 2015
     
    grafika przeniesiona bardzo dobrze,zastrzeżenia mam jedynie do audio .
    @ piter
    grałeś w wersję z NES/a ?
    • 46: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime4 Nov 2015 zmieniony
     
    Ciekawe są te zestawy i tytuły tu wymienione w całym wątku.

    Czy to jest głosowanie z zamkniętego zestawu jakiegoś?

    Wtedy łatwiej wybierać może... które tytuły zostały po pierwszych głosowaniach?

    W jakim sensie najlepsza grafika? Że podoba się, nawet, kiedy nie jest super w jakichś innych aspektach klasyfikacyjnych obiektywnych?

    To zawsze podpisuję się pod tym samym, które mi się podobają ( z tych co teraz sobie przypomnę i widać w komentarzach):

    1. Draconus.
    2. Mouse Trap.
    3. Blinky's Scary School i serie gier autorów tej gry.
    4. Goonies, Zorro i może inne gry przygodowe Datasoftu.
    5. Mountain Bike, Ninja Commando i seria tych gier, chyba z Draconusem i Blinky's - podobne są te gry stylem grafiki i dźwięków i muzyki, więc wspólnie klasyfikuję zawsze - jak rozpoznaję.
    6. H.A.K.E.R.
    7. Infiltrator.
    8. Ace of Aces.
    9. Dallas Quest.
    10. Cavernia.
    11. Plastron / Rebound?
    12. Montezuma's Revenge.
    13. World Karate Championship.
    14. Karateka.
    15. Ninja i Ninja Master.

    o tak dalej, z tych, co mają ładna grafię, jak ładne gry dla dzieci przygodowe kolorowe i przyjemne w graniu. Klasyka cała ładna dla dzieci, że super grafika i muzyka i dźwięki, że dzieci lubią, bo kolorowe i fajne i ładnie gra, zabawki. I ciekawe przygody do tego.

    Czyli:

    16. Cavelord.
    17. Neptune's Daughter
    18. Moon Patrol.
    19. Beach Head.
    20. Theatre Europe.
    21. Ghostbusters.
    22. River Raid.
    23. Mindhadow (znowu nie mogłem sobie przypomnieć tytułu, jak cień mi pada na mózg i nie mogę, ale ktoś przypomniał ostatnio na Forum, dzięki, szybciej przypomina się, jak odświeżane częściej, inaczej nie ma zmiłuj, nie da się, jak Koronis Rift).
    24. Koronis Rift.
    35. The Eidolon.
    36. Bomb Jack.
    37. Pinhead.
    38. Tapper.

    [..]

    i po kolei te dobre gry ładne mają super najlepszą grafikę.

    Super gry. I muzyka. Wszystko.

    I jeszcze Black Lamp i Darts (ten z muzyką i obrazkami ładny taki - Wilson imię jakieś 's coś tam), Spellbound, Amaurote, Techno Ninja, Tactic, Mózgprocesor, A.D. 2044, Fred, Misja, Lasermania - super grafika i muzyka. Wszystko.

    Potem mi się przypomną i tak wszystkie inne, których zapomniałem. Potem dopiszę.

    Jeszcze Joe Blade, Green Berets, 007 Living Daylights, po Ekranowni można przejechać równo od # do Z i chyba y łatwiej było.

    ->link<-


    Na które trzeba głosować lub można i na ile? Będą wyniki?

    Ekranownia mi przypomniała o 221B Baker Street i Seven Cities of Gold i Pirates of the Barbary Coast i Stary Dom i Conan i tam jest nazwa tego Dartsa: 180 - o ten mi chodziło właśnie.

    Jeszcze M.U.L.E. i Hammurabi i taka mafia w Basic, gdzie szkoliło się mafiozów i rozwiązywało zagadki kryminalne (szare to było jak kolor obudowy Atari) genialna gra, ale zapomniałem tytuł. I Colony. I Keystone Kapers. Więcej już nie mam siły myśleć, potem zrobię listę.
    • 47: CommentAuthorpiter
    • CommentTime5 Nov 2015 zmieniony
     
    @ IRATA4: nie, nie widziałem na NESa tego, ja bardzo rzadko widzę coś/gdzieś innego niż na Atari :)
    dla przypomnienia Lynx to konsola przenośna która powstała 1989 roku, NES natomiast stacjonarna konsola - premierę miała 6 lat później. Moim zdaniem atarowska wersja jest zajebista, muza też ok - stereo :)

    a i z tego co doczytałem to Ninja Gaiden III powstał na Atari wcześniej (1991 rok) niż w ogóle powstał NES :) więc mieli możliwość poprawy :)
    • 48:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime5 Nov 2015
     
    NES miał premierę w 1983 roku.
    • 49:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime5 Nov 2015 zmieniony
     
    Też na to zwróciłem uwagę :) Kolega pomylił chyba z Nintendo 64 (o ile o pomyłce tu mowa).
    • 50: CommentAuthorpiter
    • CommentTime5 Nov 2015
     
    @larek, thefender: serio ? :)) a to z czymś na pewno pomyliłem :) dzięki za poprawienie mnie