atarionline.pl Zewnętrzne rozszerzenie RAM (512 kB RAMBO) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpgru
    • CommentTime28 May 2021
     
    Twoja tubka to po prostu 5 min dla każdego w TV, o czym kiedyś pisano, że nadejdą takie czasy. W sumie to dobrze, że jest bo jest pełno przydatnych porad do retro - np. jak naprawić blokadę AirLock w dyskach Quantuma...


    Formy wtryskowe są lepsze, tylko to kwestia wolumenu produkcji. Jeśli najtańsza forma kosztuje rzekomo(u Chińczyków) kilka tysięcy to wiadomo, że przy produkcji rzędu np. 20 sztuk jest to nieopłacalne. Dlatego kiedyś sobie z tym radzono używając obudów uniwersalnych. Albo zaadaptowano istniejącą obudowę po Elwirce(patrz Elwro 800 JR).

    To nie Internet umożliwia krytykowanie innych, bo ono było i wcześniej. Wystarczy zobaczyć jak jest zrobiona spora część materiałów w różnych "Dziennikach TV", albo nakazywanie wszystkim segregacji, krytykowanie używania plastiku bez prawa własnego zdania itp. (przykład idzie z góry) - nawet żeby dostać jakikolwiek dyplom szkoły/uczelni w tym kraju musisz przetrwać krytykę innych...
  1.  
    Czy z rozszerzeniem ramu wetkniętym w PBI z tyłu komputera 800 xl można jednocześnie korzystać ze złącza kartridża?
    • 3:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime15 Jun 2021
     
    Na 99.9% tak :-)
    Nawet te do XE mogą być przelotowe, ale Zaxon w przypadku swojego modelu po prostu zadecydował inaczej.
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime15 Jun 2021
     
    Można. Działa. Sprawdzone.
  2.  
    Miło mi to słyszeć. Moje pytanie wynikało min. z chęci uruchomienia gry Prince of Persia z Atarimax'a na komputerze atari 800 xl z 64 kB z rozszerzeniem ramu wetkniętym w PBI.
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime15 Jun 2021
     
    Jeśli tylko PoP z Atarimaksa zadziała (bywają z tym kłopoty) to będzie OK.
    • 7: CommentAuthormikesk8
    • CommentTime24 Jul 2021
     
    Mam pytanie, bo nie jestem pewien: czy to urządzenie rozszerzy 600xl do poziomu 130xe i więcej?
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jul 2021
     
    ten moduł nie "uzupełnia" brakujących 48kB ram w 600XL.

    :) - możesz użyć 1064 i w 1064 wrzucić ten moduł od Zaxona i będziesz miał "130xe i więcej"
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Jul 2021 zmieniony
     
    Dodam jeszcze do odpowiedzi Pina, że nie wystarczy mieć dowolne rozszerzenie 512KB od Zaxona, tylko to przeznaczone do serii XL. Bo tam gniazdo jest inne niż w serii XE (wiem, bo się pochwalę, że mam :D):
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jul 2021
     
    w 1064 brakuje też zasilania na przelotowym gnieździe PBI, polecam dorobić kabelek ;)
    • 11: CommentAuthormikesk8
    • CommentTime24 Jul 2021
     
    Dziekuje za odpowiedzi. Czyli trzeba mieć dwa urządzenia. Chyba najlepiej wewnętrzne 64kb albo poczekać na zewnętrzne ultimate1mb
    :)
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime24 Jul 2021 zmieniony
     
    Wewnętrzny Ultimate też wymaga poprawnie działającego 64KB na płycie - tr, eba by się dowiedzieć, czy zewnętrzny nie będzie miał takiego samego wymagania.

    Sugerowałbym rozejrzec się za Sys-Check 2.2 bo on umie zastąpić pamięć wbudowaną. Niestety, nie mam nierozbudowanego 600XL żeby to sprawdzić ale robiłem test polegający na wyjęciu całej pamięci wbudowanej i użyciu Sys-Check. I komputer działał - chociaż nie udało mi się dostać dodatkowej pamięci rozszerzonej, tylko podstawową. Trzeba by sprawdzić na stockowym 600XL.

    @pin: to zasilanie można dorobić, prosta sprawa.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jul 2021
     

    Pin:

    w 1064 brakuje też zasilania na przelotowym gnieździe PBI, polecam dorobić kabelek ;)


    W przypadku wersji Zaxona nie trzeba, bo ma taki kabelek:

    Zaxon:

    Zewnętrzne rozszerzenie 512 kb pamięci (Rambo) do Atari 800 XL. Wpinane do portu PBI z tyłu komputera.

    Jako że standartowe Atari 800 XL nie ma zasilania na gnieździe PBI interfejs ma dodatkowy kabel który musi być wpięty do portu joysticka.

    Z kolei , jako że sporo osób ma przerobione Atari z dodanym zasilaniem na gniazdo PBI, interfejs wtedy nie potrzebuje tego kabla do portu joysticka tylko bierze zasilanie z pinów 47 lub 48 gniazda PBI.

    Cena z kabelkiem i bez jest taka sama. (...)
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jul 2021
     
    wiem, ale wygląda to z "pupy".
  3.  
    Czy rozszerzenie pamięci do XL działa poprawnie z SIDE2?
    • 16: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime23 Jun 2022
     
    Testowałem je tylko z SIDE 1, działa bez problemów. Side 2 nie mam ale nie widze powodów dlaczego by miało nie działac o ile komputer jest sprawny ? Tak czy inaczej, jesteśmy w kontakcie przecież ?
  4.  
    Po wymianie zasilacza problem ustąpił jak ręką odjął:)
  5.  
    @Zaxon:

    Regarding your 512k RAM expansions with enclosure, please contact me via E-Mail: andiko@web.de since I would like to order 7 expansions for XL computers and 5 expansions for XE computers for several Abbuc members.
    • 19: CommentAuthorhichal
    • CommentTime12 Oct 2023
     
    Jest jeszcze gdzieś do nabycia to rozszerzonko?
    • 20:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 Oct 2023 zmieniony
     
    Na Allegro. Pamiętaj, że @zaxon chwilę to robi.
    ->link<-
    ->link<-
    • 21: CommentAuthorhichal
    • CommentTime12 Oct 2023
     
    O jest... Dzięki.
    Szukałem już na Alle, niestety znajdowało mi tylko jako archiwum.
    • 22: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime13 Oct 2023
     
    Fajne ustrojstewko, też sobie zamówię, jak już się odkuję. W sumie relatywnie osiągalne cenowo i najważniejsze, że nie ingeruje w bebechy Atarynki.