atarionline.pl 8bitów sztuki - Tarnów - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthortbxx
    • CommentTime26 Sep 2021 zmieniony
     
    Niektóre pomysły dojrzewają bardzo długo, czekając na odpowiedni moment. W tarnowskiej galerii BWA (gdzie kiedyś wystawiliśmy „Deszczownika” - ->link<- ), na przełomie listopada i grudnia organizowany jest festiwal sztuki „ArtFest” (http://www.bwa.tarnow.pl/artfest,artfest-2020,5,55.html). W tym roku, z okazji przypadającej setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, mam możliwość zorganizowania tam wystawy pod nazwą „8bitów sztuki”.

    W ramach wystawy chciałbym zaprezentować POLSKĄ twórczość demoscenową z popularnych u nas 8bitowych komputerów Atari, Commodore, Spectrum. Zastanawiam się jeszcze nad dodaniem twórczości na konsolę Pegasus (czyli popularnego u nas w latach ’90 klona Nintendo Famicom).

    W dniach 10 grudnia – połowy/końca stycznia miałbym do dyspozycji główną salę galerii. Z puntu widzenia pracowników BWA, wystawa powinny być jak najbardziej bezobsługowa. Dlatego też wspólnie ustaliliśmy:
    - „Dema” prezentowane byłyby z plików video z wykorzystaniem projektora.
    - „Muzyka” do odsłuchu z odtwarzacza audio z wykorzystaniem słuchawek.
    - „Grafika” – tu mam mały problem, nie wiem czy byłaby możliwość zrobienia jakiegoś „slideshow” uruchamianego z komputera podłączonego do telewizora CRT? Czy też bezpieczniej wykorzystać drugi projektor i pliki graficzne z PC?
    - W temacie drugiego projektora – chcielibyśmy wyświetlać jakieś zdjęcia oraz teksty związane z tematyką wystawy, najlepiej coś z lat ’80 i ’90.
    - Na środku sali byłoby rozstawione do 10 starych szkolnych ławek, na których udostępnione byłyby komputery 8bit. Na komputerach uruchomione ewentualne slideshow, oraz jakieś gry lub programy – w przypadku Atari jest złożone „zamówienie” na „Deszczownika”. Na teraz do dyspozycji mam jedynie 2x Atari 65XE (stock), 2x Commodore 64, oraz nie sprawdzone przez znajomego ZX-81 z którego w sumie nie wiem co i jak można uruchomić (znajomy ma „goły” komputer)

    Pamiętam, że kilka lat temu zadawałem już takie pytanie, ale trochę od tego czasu się zmieniło – Jakie produkcje na Atari widzielibyście na takiej wystawie?

    Z racji, że po sąsiedzku BWA znajduje się „Pałac Młodzieży”, w którym w latach ’90 tworzyła grupa Zelax, jedno miejsce jest zarezerwowane dla dema „Endless Dream” ;)

    Drugie pytanie – czy macie jakieś ciekawe zdjęcia z epoki, które moglibyśmy zaprezentować podczas wystawy?
    • 2: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime26 Sep 2021
     
    ciekawa inicjatywa!
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Sep 2021
     
    ...ale z tą sztuką to lekkie nadużycie,znam trzy może cztery gry aspirujące do miana dzieła sztuki i niestety nie są one na Atari,na Atari niektóre dema bądź prace graficzno-muzyczne można by podciągnąć do takiego miana(na siłe)ale nie gry z Atari no i nie Deszczownik ... chyba że chodzi o negatywne emocje i frustracje spowodowaną powolnością tejże gry ;)
    • 4: CommentAuthortbxx
    • CommentTime27 Sep 2021
     
    Dobrze poczytać Prawdziwego Polaka - nie znam ale się wypowiem ;)
    • 5: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime27 Sep 2021 zmieniony
     
    Ja też się nie znam to się też wypowiem ;)

    Z dem koniecznie Cogito Grega. Mam ciary za każdym razem.

    Jeśli chodzi o muzykę, to bardzo chętnie mogę ci przygotować moją prywatną best listę po dwa utwory na autora, jeśli chcesz. Sugeruję kontakt na priv, jeśli jesteś zainteresowany.
    • 6:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime27 Sep 2021
     
    moim skromnym zdaniem wszystko, co robimy jest sztuką. jak patrzę na dzieła sztuki nowoczesnej, to nieodmiennie myślę, "to prawdziwa sztuka - komuś to sprzedać". I mówię to całkowicie nieironicznie, wręcz z podziwem.


    Ale do prezentacji wybrałbym w miarę świeże demka, takie artystowskie właśnie - niektóre MECów, Lamersów, itp. Generalnie jak popatrzysz na zwycięzców ostatnik sillyventure to będzie ok. o, jeszcze forsaken love, bo ciekawy design.
    • 7: CommentAuthortbxx
    • CommentTime28 Sep 2021
     
    @tatqoo - oczywiście jestem zainteresowany ;)

    A jakieś pomysły/propozycje grafik? Czy po prostu przeglądnąć prace z ostatnich "party" i z tego powybierać najlepsze?

    Po drugie (albo po 3) da radę z tych grafik zrobić slideshow do odpalenia na Atari z CRT, czy też obecne grafiki tak mocno obciążają komputer, że nie da rady odpalać jedna po drugiej?
    • 8: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime29 Sep 2021
     
    odnośnie grafik to moim zdaniem powinieneś dokonać selekcji w porozumieniu z jakimś teoretykiem sztuki czy innym krytykiem, który Ci pomoże ocenić ich wartość (jako ogólnie sztuka współczesna, art brut, kamp itd). zebrane grafiki atarowskie masz:

    tutaj (nie całkiem kompletna baza, ale łatwo możesz filtrować):
    ->link<-

    albo tutaj
    ->link<-

    prezentować sugeruję z PC, bo paradoksalnie intencje kolorystyczne autorów widać na platformie, na której obrazy powstawały a nie na Atari
    • 9: CommentAuthortbxx
    • CommentTime29 Sep 2021
     
    Być może się mylę, ale nie wiem czy pomysł z teoretykiem sztuki czy innym krytykiem to dobry pomysł...

    Dla mnie demoscena jest specyficzną dziedziną "sztuki" z dziełami przeznaczonymi dla specyficznej grupy odbiorców.

    Na wystawie mamy szansę pokazać jak "my" widzimy sztukę. Teoretycznie można pokazać top 3 grafik z ostatnich "party", ale niekoniecznie to będą nasze najlepsze i ulubione prace.
    • 10: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime29 Sep 2021
     
    a to już pytanie do organizatora co i komu chce pokazać i czy ten ktoś zrozumie przekaz
    • 11:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime29 Sep 2021
     
    Bardzo ciekawa inicjatywa.

    Moja propozycja jest taka, żeby spróbować umieścić tam chociaż jeden kolorowy CRT i jeden zielony (może Neptun 156?) bo to bardzo zbliża klimat epoki. Współczesny projektor może to wspomóc, bo jak przyjdzie więcej osób to małe kineskopy nie wystarczą do prezentacji.

    Fajnie by było, gdyby chociaż jedno małe Atari miało zainstalowane VBXE bo to w końcu polski projekt. Dema które wykorzystują tę modyfikację też chyba tylko wyszły od polskich twórców.
    • 12: CommentAuthortbxx
    • CommentTime6 Oct 2021
     
    Plan jest taki, że wszystkie dostępne komputery będą podpięte pod CRT. Odnośnie VBXE, dla mnie to już nie jest 8bit ;)

    Kolejna sprawa jak spreparować dla SIO2SD obraz ATR 16MB z plikami 'xex' z wybieraczką?
    • 13: CommentAuthortebe
    • CommentTime6 Oct 2021
     
    galeria grafik zbiorczo
    ->link<-

    albo wg imprez z danego roku
    ->link<-
    • 14: CommentAuthortbxx
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    Ostatecznie wybrałem 5 dem na Atari:

    Asskicker / Shadows
    Cogito / Aidz
    Endless Dream / Zelax
    Numen / Taquart
    Second Life Syndrome / Lamers

    Wybrałem też wstępnie 40 grafik, teraz muszę jakoś zredukować ilość ;)
    • 15: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime8 Oct 2021
     
    Chyba muszę przyjąć jakąś inną metodę bo w tym tempie nie zdąże przesłuchać połowy ASMY do Wielkanocy. Jeśli ktoś chciałby polecić coś godnego uwagi co wyszło po ostatnim wydaniu Asmy - chętnie przyjmę na priv.
  1.  
    If the programs do not require DOS, you can setup a 16MB ATR image in MyDOS format (with subdirs) and put MyPicoDOS on it (loads BAS, XEX and supports subdirs).

    ->link<-

    For SpartaDOS filesystem (SDFS) there is MSDOS V4.5 and another bootloader of which I forgot the name (SD-load?). They both support SDFS with subdirs but afaik have a higher memlo than MyPicoDOS.
    • 17: CommentAuthortbxx
    • CommentTime10 Oct 2021
     
    @CharlieChaplin - Thank You! I made it ;)
    • 18: CommentAuthortbxx
    • CommentTime22 Oct 2021
     
    pustak & ZuluGula - mógłbym prosić o kontakt na email?
    tbxx[małpa]wp.pl
    • 19: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime22 Oct 2021
     
    Wyslalem maila.
    • 20: CommentAuthorpustak
    • CommentTime23 Oct 2021
     
    I ja wysłałem e-maila.
    • 21: CommentAuthortbxx
    • CommentTime18 Nov 2021
     
    ... system prywatnych wiadomości tak działa, że praktycznie nie działa :/

    @pin - dostałeś ode mnie e-maila?
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Nov 2021 zmieniony
     
    Tbxx - fajnie, że organizujesz imprezę w Tarnowie, mieście, które ma pewne tradycje demoscenowe. Podoba mi się też agenda:

    Piątek 10.12

    - g. 18:00 „8 bitów sztuki” – wernisaż wystawy prac demoscenowych tworzonych w Polsce, w tym w Tarnowie, od końca lat 80. do dziś, na: Atari, Commodore, Pegasus i ZX Spectrum / twórcy z Tarnowa m.in.: Święty, Dudek, Pazur, Howarth, Foster, Ramzes, Jumbo (Słoń), Sony, tbxx / kurator: Tomasz Boksa / BWA, Pałacyk Strzelecki, wstęp wolny na wernisaż (wystawa czynna do 30.01.2022)

    Niedziela, 12.12

    - g. 15:00 – „Demoscena, czyli sztuka z komputerów” – wykład dr. hab. prof. UJ Piotra Mareckiego / BWA, Pałacyk Strzelecki, wstęp wolny

    - g. 16:00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „8 bitów sztuki” i spotkanie z twórcami / BWA, Pałacyk Strzelecki, wstęp w cenie biletów na wystawę


    Szkoda tylko, że wypadło to w tym samym terminie co tegoroczne Silly Venture. Gdyby nie to, musowo bym przyjechał. Mam nadzieję, że wystąpienia i wystawa zostaną nagrane.

    PS. Nie zapomnij o kontakcie ze Słoniem oraz Zelaxami i namówienie ich na rozmowę na żywo na zoomie :)
    • 23: CommentAuthortbxx
    • CommentTime18 Nov 2021
     
    Poprawiając ;)

    Piątek 10.12

    - g. 18:00 „8 bitów sztuki” – wernisaż wystawy prac demoscenowych tworzonych w Polsce, w tym w Tarnowie, od końca lat 80. do dziś, na: Atari, Commodore, Pegasus i ZX Spectrum / twórcy z Tarnowa m.in.: Święty, Dudek, Pazur, Howarth, Foster, Ramzes, Jumbo (Słoń), Sony, tbxx / kurator: Tomasz Boksa / BWA, Pałacyk Strzelecki, wstęp wolny na wernisaż (wystawa czynna do 30.01.2022)

    Niedziela 12.12

    - g. 15:00 – „Demoscena, czyli sztuka z komputerów” – wykład dr. hab. prof. UJ Piotra Mareckiego / BWA, Pałacyk Strzelecki, wstęp wolny

    - g. 16:00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „8 bitów sztuki” i spotkanie z twórcami / BWA, Pałacyk Strzelecki, wstęp w cenie biletów na wystawę
    • 24: CommentAuthortbxx
    • CommentTime30 Nov 2021
     
    Kilka słów o wystawie w Tygodniku Powszechnym:
    ->link<-

    Jak komuś się nie chce przekopywać ściany tekstu, cytuję:

    "Nie omijajmy także Tarnowa. Tamtejsze BWA znalazło własną formułę działania, w której łączy stałą prezentację tego, co dzieje się aktualnie w ogólnopolskim obiegu z podkreślaniem własnej lokalności. W grudniu zostanie otwarta dość niezwykła wystawa „8 bitów sztuki” (czynna do 30 stycznia), na której znajdą się prace artystów z tamtejszego środowiska, stworzone na stare komputery Atari w latach 80.-90. Równolegle będzie trwała wystawa „Dagaramy” Jana Głuszaka (1937--2000), tarnowskiego architekta tworzącego utopijne projekty miast."
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Nov 2021
     
    Brawo Tomku. Wzmianka o nerdowskiej wystawie w mainstreamowym tygodniku to nie w kij dmuchał :)

    A przy okazji KWAS-a w Krakowie również wspominałem o Tarnowie i naszej niespodziance (ostatnie 5 minut streamingu z KWAS-a).
    • 26: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime30 Nov 2021
     
    W nawiązaniu do wczorajszej rozmowy o Atari w Tarnowie, kilka rzeczy, ktore mi sie przypomnialy.

    1. Salon gier przy ulicy Starodąbrowska 24. Działał od około 1986, był wyposażony w trzy komputery 800XL z kolorowymi telewizorami.
    2. Salon gier przy ulicy teraz Solidarności 22 (wtedy chyba 1go Maja) lub Grottgera 22, zaraz przy 4 LO. Nowszy, mial 4 albo 5 komputerow XE. Można tam było nagrywać gry na zamówienie na dyskietki.
    3. Grubcio, zaczynał sprzedawać kasety ze stolika na Kapłanówce przy dawnej Nowodąbrowskiej (teraz aleja Matki Boskiej Fatimskiej). Pozniej mial kopiarnie programow dla Amigi i C64 w swijej "villi" przy Braci Żmudów.
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Dec 2021
     
    ZuluGula - dzięki za informacje, dopiszę sobie do notatek, które sporządziłem przy okazji rozmowy na zoomie.
    • 28: CommentAuthorpgru
    • CommentTime1 Dec 2021
     
    @Kaz a jak uruchomiłeś zooma na 8 bitowym Atari :-) ...
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Dec 2021
     
    Normalnie, ze SpartaDOS :D
    • 30: CommentAuthorpustak
    • CommentTime2 Dec 2021 zmieniony
     
    @ZuluGula

    Ad.1 Tego salonu nie pamiętam, a to w sumie to moje dawne okolice.

    Ad.2 Solidarności 22 to moje ulubione miejsce z dzieciństwa, można tam było nagrać również kasety. Przynosiło sie pustą kasetę wybierało tytuły z gabloty i na umówiony termin odbierało kasetę. Nagrania były bardzo dobre, dwie kasety które u mnie ocalały działaja do dnia dzisiejszego. Mieli taki nietypowy loader zamiast "wykrzyknika". Teraz nie pamiętam jak się nazywał, ale moge sprawdzić. Tylko to było przy dawnym II LO,a nie IV. Teraz już ma całkiem inny nr.

    Ad.3. Grubio faktycznie sprzedawał na Kapłanówce, póżniej na Braci Żmudów bywałem często, prawdziwa fabryka kopii. Na Atari oczywiście też nagrywali. Miałem dwa zeszyty (katalogi) Grubcia ze spisem wydawanych zestawów gier na kasetach było ich dobrze ponad 100. Niestety nic nie przetrwało to do dnia dzisiejszego, a chętnie to bym zobaczył.

    4. A czy ktoś pamięta to miejsce w Tarnowie:
    ->link<-

    Budka / kiosk przy bloku Promienna 15 na przeciwko bloku Promienna 16. Tam też był "salon" gier stało tam kila Atari ze stacjami dysków 1050. Mimo, że mój kuzyn juz miał wtedy swoje 800XL to chodziliśmy tam pograć w Ninje.
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Dec 2021
     
    Dzięki za podzielenie się informacjami i wspomnieniami. Jeżeli przetrwały jakiekolwiek materiały z epoki, choćby okładki kaset, to śmiało wrzucajcie zdjęcia na forum!
    • 32: CommentAuthortbxx
    • CommentTime10 Dec 2021
     
    Nie każdy ma możliwość wyjazdu na SV. Ale na "południu" też się już coś dzieje ;)

    ->link<-
    • 33: CommentAuthortbxx
    • CommentTime11 Dec 2021
     
    i jedno zdjęcie z opisem ;)



    od lewej: tbxx, Święty, Homig, Foster, Sony, Jumbo, Leonardo, Dudek.. przy Atari z 2 dzieciaków siedzi Pazur.
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Dec 2021
     
    Świetne zdjęcie! Niech Foster da muzykę do pierwotnego Cosmic Hero :)
    • 35: CommentAuthortbxx
    • CommentTime12 Dec 2021
     
    Oficjalne fotki z dzisiejszego wykładu prof. Mareckiego
    ->link<-
    • 36: CommentAuthorpustak
    • CommentTime13 Dec 2021 zmieniony
     
    tbxx świetna inicjatywa, wystawa elegancko przygotowana.
    Kto nie był, a może przyjechać do Tarnowa ma jeszcze dużo czasu.
    Wczoraj dobrze było posłuchać prof. Mareckiego (którego znałem tylko z jego ksążek) na żywo.
    Fajnie też było zamienić parę słów z grupą Zelax o dawnych czasach.
    • 37: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime13 Dec 2021
     
    W Tarnowie na Słowackiego 1?
    Do kiedy to ma być i w jakich godzinach można przyjść? Wstęp płatny?

    @pustak też na Solidarności nagrywałem kasety z grami
    I z tego co pamiętam można tam było też grać na godziny
    Wille grubcia i wcześniej kapłanówkę też odwiedzałem, piękne czasy
    • 38: CommentAuthortbxx
    • CommentTime13 Dec 2021
     
    Tak, w Tarnowie na Słowackiego 1.
    Wystawa do 30.01.2022

    wg. strony Galerii BWA:

    WYSTAWY CZYNNE:
    wtorek-piątek 10:00-17:00
    niedziela 12:00-19:00

    Bilet normalny: 5 zł
    Bilet ulgowy: 3 zł
    Bilet dla dzieci do 7 lat: 1 zł

    Bilet specjalny w cenie 1,00 zł obowiązuje w czwartki dla wszystkich zwiedzających

    Wernisaż na otwarciu wystawy i niedzielny wykład były za darmo.
    • 39: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime13 Dec 2021
     
    tbxx jesteś tam cały czas?
    • 40: CommentAuthortbxx
    • CommentTime13 Dec 2021
     
    Miałem być tylko na otwarciu i wykładzie. Jeszcze mam być na jednym spotkaniu pod koniec stycznia, przed zamknięciem wystawy. Możliwe że zaglądnę raz na jakiś czas czy wszystko jest ok.
    • 41: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime13 Dec 2021
     
    Pytam bo mieliśmy się kiedyś spotkać, jeszcze przed pandemią na jednej z "wystaw" retro w Tarnowie które organizowałeś ale wtedy nie wyszło
    Ale co się odwlecze... ;)
    • 42: CommentAuthortbxx
    • CommentTime28 Jan 2022
     
    recenzja wystawy: ->link<-

    tylko imię mi zmienili :/
    • 43: CommentAuthortbxx
    • CommentTime8 Jun 2023
     
    Po ponad roku od nagrania...
    lokalna TV udostępniła nagranie z wykładu Piotra Mareckiego w Tarnowskim BWA.

    ->link<-