atarionline.pl 8-4 bit sample converter for SDX - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Jan 2022 zmieniony
     
    Tytułem wstępu muszę nadmienić, iż tak na prawdę to kompletnie nie mam pojęcia czy to się komukolwiek do czegokolwiek przyda.

    Więc do rzeczy. Po dwóch latach nic nierobienia ukończyłem pracę nad tym czymś - cóż, potrzebowałem programu który zapisze mi sampla 4 bit (po dwie próbki na bajt) no i okazało się że żaden z używanych i znanych mi programów na współczesne sprzęty nie oferuje mi pożądanej funkcjonalności ;) Powstało więc to coś:





    Konwerter działa wyłącznie pod Sparta DOS X, plik do konwersji podajemy mu jako parametr (można to więc zintegrować z RUNEXT). Dane wejściowe to plik WAV 8 bit unsigned mono, wyjściowo każdy bajt pliku wynikowego zawiera po dwie próbki 4-bit. Program nie jest demonem prędkości - napisałem to w TBXL(kompilowany), jednakże z bożą pomocą i dopałką na CPU można powiedzieć, że działa to dość znośnie.

    Plik WAV maksymalnie do 16MB, co jest w zasadzie ograniczeniem wynikającym z filesystemu SDX.

    Minimalne wymagania - SDX + FDD(czy tam jego sprzętowy emulator)

    Zalecane wymagania - SDX + HDD + co się tylko da :D

    Mam też nadzieję, że moja zerowa znajomość języków obcych mnie nie zawiodła, więc wszelkie błędy można zgłaszać, np. tu.

    pliczek:
    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime6 Jan 2022 zmieniony
     
    A wiesz co.

    Ja mam pomysł żeby zmienić samplownie 4 bitowe w Atari z obecnego na:
    4-bit data + ile cykli pominąć.

    odtwarzać z timerem wysokiej rodzielczości, a konwersję z wysokiej jakości do 4-bit robić programem, który z oryginalnego pliku da wszystkie punkty, w których fala przecina progi jakie Atari jest w stanie poprawnie na 4-bitch odtworzyć. <- myślę, że największe i najmniejsze wychylenie fali oryginalnej musiałyby być zaokrąglane w górę/dół żeby to miało sens.

    do kompletu konieczna jest normalizacja utworów na początek żeby konwersja objęła 100% przedziału fali, a nie jakąś część z powodu nietypowej wysokości amplitudy.

    teoretycznie Atari jest w stanie przy 44kHz odtwarzać te 4-bitowe sample i to tylko kwestia z czego dane pobierać żeby się w sekundę nie skończyły.

    przy 1MB można co najmniej 20s mieć próbki, a potem to tylko kwestia jak to kompresować.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    Ja nie mogę u siebie na pececie rozarchiwizować tego ARC, bo sypie błędem, więc nawet nie przetestuję. Dorzucę jednak program do archiwum użytków tak jak jest.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Jan 2022 zmieniony
     

    archieli:

    teoretycznie Atari jest w stanie przy 44kHz odtwarzać te 4-bitowe sample i to tylko kwestia z czego dane pobierać żeby się w sekundę nie skończyły.


    side 1/2/3, AVGcart, IDE Plus czy cokolwiek takiego.

    Co do przygotowania sampla przed konwersją to fakt, jest z tym chwila pracy i jak się to po prostu wrzuci ot tak, to efekty końcowe nie są zbyt zadowalające.
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Jan 2022 zmieniony
     
    @Kaz - nie sprawdzisz tego i tak bez Sparty X a depaker ARC jest "wbudowany" do każdej wersji dosa, więc czego nie możesz?
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2022 zmieniony
     
    Nie mogę tego rozpakować na pececie, żeby sprawdzić, co napisałeś w dokumentacji, czy w ogóle jest jakaś dokumentacja w środku. Nie zamierzam tego przenosić na Atari, bo archiwum nie trzymam na Atari.

    PS. Ale jak nie zamierzasz ułatwić życia ludziom z pecetami, to nie ma problemu, zajmę się czymś innym :)
    • 7:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    na wszelki wypadek dodam:

    procedura odtwarzania wyglądałaby tak:

    wyrzucić 1xsampel 4-bit do rejestru głośności
    przeczekać określoną ilość cykli/albo pętla, albo timer wysokiej rozdzielczości

    i to w pętli z oczywiście jakąś procedurą mieszczącą się w opóźnieniu do poboru kolejnych danych

    ARC to raczej było zawsze dosyć tradycyjne archiwum. Atarowskie jest inne? ja tutaj tylko w ramach odmyślenia od innych zadań wpadłem i zaraz znikam.
    • 8:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    sample na małym atari ??? fuj
    • 9: CommentAuthorlzd
    • CommentTime6 Jan 2022 zmieniony
     
    Kaz, wersję dla Windows znajdziesz na SourceForge'u.

    ->link<-

    Manual z archiwum Pinokia:
    8_4_BIT.EXE
    ===========

    Wersja
    ------
    0.9

    Zastosowanie
    ------------
    Konwersja pliku WAV (8 bit, mono) do pliku z danymi 4 bit, po dwie probki na bajt danych.

    Skladnia
    --------
    [X]8_4_BIT[.EXE] file[.ext]

    gdzie:
    ext - dowolne, typ danych wejsciowych i rozszerzenie pliku nie jest sprawdzane.

    Wymagania
    ---------
    - SDX

    Konfiguraca Zalecana
    --------------------
    - SDX
    - rownolegly interface IDE
    - 65c816 @20MHz
    - VBXE/XEP80 lub dowolny sprzet wylaczajacy ANTIC przy wyswietlaniu obrazu.

    Typ
    ---
    Zewnetrzny.

    Komentarze
    ----------
    Obslugiwane sa formaty:
    - 8 bit WAV, mono.

    2022, pin.tristesse
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2022 zmieniony
     
    Dzięki Lizard!

    PS. Pogadałem z Pinem na zoomie i już dostałem zawartość :D. Wrzuciłem wszystko do archiwum użytków, dorobiłem też txt zewnętrzny z opisem z forum.
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Jan 2022
     
    dobra, mam następny pomysł. Linker do TBXL działający na podobnej zasadzie, tego też mi brakowało w takiej postaci :)
  1.  
    Hmmm,

    "The Sound Utility" by CTH (Tom Hunt) was made for SpartaDOS and compatibles, like e.g. Bewe-DOS (not tested, if it also works under SDX). It can play 8Bit *.WAV files and 4Bit *.DIG files and supports up to 1024k extra RAM (alas, only the 64k RAM and 128k RAM setting worked for me, 256k/512k/1024k played back only sound-garbage).

    Tom also made two converters to convert 8Bit WAV into 4Bit samples. And ermm, I also have an 8Bit to 4Bit sample converter in TB XL in my collection. The files are named WAVplay.COM (= The Sound Utility), WAVconv1.TUR, WAVconv2.COM and WAVconv3.COM. To playback 4Bit samples I have various players, e.g. DIGplayXL and DIGplayXE.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Jan 2022
     
    CharlieChaplin - thanks! :)
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jan 2022
     
    Do odtwarzania sampli bezkonkurencyjny jest D2D. Dźwięk odtwarzany na pokey lub covox, częstotliwość max zależna od szybkości CPU (6502c wolniej, 65c816@20 szybciej), sample max do 16MB. Sample mono / stereo. Rekomendowany HDD.
  2.  
    Hehe,

    in my subjective opinion PDM player is the best program for 8Bit sample playback. It works e.g. from The!Cart, SIDE or AVG cart, plays 8Bit mono 44khz and 8Bit stereo 22khz samples with Pokey (pseudo-8Bit, very noisy*) and Covox (real 8Bit, noise-free). Most of all, it plays directly from SD-card and therefore is not limited to 16MB, but still works on a 64k RAM machine with 6502C. * Dolby noise reduction (or some noise filters) would be fine there.

    My longest sample conversions include e.g. Hoverstrike U.L. (from Atari Jaguar) track 2, which plays for more than 14 minutes and has a size of 37MB on the A8. Also quite long is the album version of Meatloaf's I'd do anything for love which plays more than 12 minutes and has a length of 33MB on the A8.